Answer:
Paulino is 165 centimeters
Step-by-step explanation:
1 M = 100 CM
Therefore,
1.65 * 100 = 165
Answer:
165 cm
--------------
Multiply the length by the conversion ratio. The length in centimeters is equal to the meters multiplied by 100
---------------
Hope this helps :)
What is the volume of the prism?
How many cubes with a side length of 13 yard fit into the rectangular prism below?
Which of the following graphs shows a proportional relationship?
Choose all answers that apply
If you were solving for y what would the first step? -5=y-7/9
Answer:
-38/9
Step-by-step explanation:
-5=x-7/9
-5+(7/9)=x-(7/9)+(7/9)
x=-5+(-7/9)
x=(-38/9)
forgot how to do it, help please.
7) 17 [tex]\frac{6}{10}[/tex]
8) 12 [tex]\frac{5}{8}[/tex]
9) 11 [tex]\frac{3}{8}[/tex]
10) 15
11) 16 [tex]\frac{2}{6}[/tex]
12) 11
Simply: Step 1: Just add the whole to whole first and then add the fraction to each other.
If the result in fraction is still can be transform to mixed number, you will start again (Start again from step 1) Do it until its the simpliest form
-5(t + 3) = -30
Show your work and I will give you brainlist
Answer:
t=3
Step-by-step explanation:
First distribute the -5 to the terms inside the parentese and youll get -5t-15=-30
Then add 15 to both sides
-5t=-15
Then divide by -5 on both sides and you're left with t=3
guys need help asap plz ill give brainliest to first person that is correct. you put the answer for 1c and 2 below. I just need the answers plz help. AND DONT ANSWER FOR POINTS OR I WILL REPORT YOU. please i beg you i have lost hundreds of points because of people who do that.
Question 1: Consider: y = x squared - 6x + 4
a) Write the equation of the axis of symmetry.
b) Find the coordinates of the vertex. Is it a maximum or minimum?
c) Graph the function.
Question 2) Solve by graphing: x squared + 4x+6 = 0
Question 3) Describe how the graph of each function is related to the graph of f(x) = x squared.
a) g(x) = x squared +3
b) g(x) = -x squared - 1
guys i really need this. for number 1c and 2, can you take a picture of the graph you made if you did. I appreciate all help but try to do as much as you can. plz plz plz plz.
Answer:
Step-by-step explanation:
Vertex = 3,-5
line of symmetry = x = 3
Its a minimum
Answer: maybe a and c
Step-by-step explanation:
HELP QUICKLY!DONT SAY 3 BECAUSE THERE IS 2 SLOTS NOT 1 SO ITS NOT 3
Answer:
4 on top three on bottom?
Step-by-step explanation:
Answer:
Hate to break it to you, but it actually is 3
Step-by-step explanation:
You need to make sure 3/4 is equal to the fraction.
It doesn't matter how many slots there are.
The fraction that it's going to be equal to is 9/12
To get the 12 on the bottom, you need to multiply the 4 by 3
Because you want to get an equivalent expression, you have to the same thing to the top. So 3 x 3 is 9.
Both slots are going to have a 3 in it
Twelve of the students in the school choir like to sing solos. These 12 students make up 24% of the choir. How many students are in the choir?
A.100
B.50 students
C.12.5
D.24
Answer:
50 Students
Step-by-step explanation:
24% = 0.24
12/total amount of students = 0.24
12/0.24 = total amount of students
total amount of students = 50
A bowling ball has a diameter of 8.5 inches. What is its approximate volume?
Answer:
321.56
Step-by-step explanation:
volume = (4/3) * π * r³
Answer:
volume=321.56inch^3
diameter=8.5
radius=4.25
volume=4/3πr^3
volume=4/3π(4.25)^3
volume=321.56inch^3
which is the best place to buy chips
Can someone please help me out here
Answer:
Student 2 did make a mistake.
Step-by-step explanation:
On B, they went from -12 to -2. That's definitely wrong. On A, they went from -1 to -5, which was not following the pattern so far.
Add.
[120−5−7]+[−3−14−910]
[93−14−14]
[151443]
[9−14−143]
[310−8−21]
Jenna's recipe calls for 1/2 cup of flour. She only has a 1/4 cup measure. Which equivalent answer shows the amount of flour she can use for this recipe? Answers:
A.1/4
B.2/6
C.2/4
D.3/4
Answer: 2/4
Step-by-step explanation: To find the equivalent fraction, multiply the numerator and denominator.
(Example is in image)
In your question, the choices are 1/4, 2/6, 2/4 and 3/4.
In my image, I got 2/4.
Hence, 2/4 is your answer.
Let my know if you have any questions.
~ Lily, from Brainly.
Plz Help! If correct will mark brainliest!
If Jesse takes out a loan for $5000, the simple interest on the loan after 10 years is $1500. What is the total amount he will have to repay?
Check your answer. Is $15.75 a reasonable amount of interest? If Caroline had invested the $900 for a full year at 2% interest, the amount of interest would have been $18. Yes, $15.75 is reasonable.
Step-by-step explanation:
This is worth 15 points if you show work you will get the Brainliest answer if your unable to show work type it for your explanation plz ( no links )
for each question i post the points will get higher
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
finding half of the area of the trapezoid
Step-by-step explanation:
when you look closely you'll see that the trapezoid is just to of the original triangles stacked on top of each other. if you divide the area of the trapezoid by half you would end up getting the area of the original triangle.
Help please lol.......
Answer:
24 in^3
Step-by-step explanation:
The volume of a rectangular prism is length * width * height, which is 24. Volume is always in units cubed.
Thomas has $30 to spend at the amusement park. Rides cost $2 each and admission at the gate is $6. What is the maximum number of rides that Thomas can go on?
A.2r + 6 < 30
B.2r + 6 = 30
C.6r + 2 = 30
D. 6r + 2 > 30
Answer:
B.2r+6=30
Explanation:
It costs $6 dollars just to get in. Subtract 6 from 30. 30-6=24
Divide 24 by 2. 24 divided by 2 equals 12.
Let the number of rides = r
Multiply the price per ride by number of rudest over 2r, you then add the admission to that to get 2R + 6
He has $30 so the total he can spend has to be less than or equal to $30
2r + 6 <= 30
The closest answer is A.
GIVING THANKS AND BRAINLIEST FOR BEST ANSWER <3
::::::::
Answer:
B
Step-by-step explanation:
look closely at the graph pretend the first side is looking through a mirror.
Help me please!! this is 5th grade work!!
Answer:
Im not sure
Step-by-step explanation:
:(
Which expression is equivalent to –0.25x + 1.5 – 0.5x - 2?
A.–0.75x – 4
B.–0.75x + 3.5
C.–0.75x – 8
D.–0.75x – 0.5
Answer:
Its D :3
Step-by-step explanation:
Please help meeeeeee URGENT
Answer:
Step-by-step explanation:
The first one is 1 over 125
The second one is -1 over 125
The third one is -125
The fourth one is 1
Answer:
The first one is 1 over 125
The second one is -1 over 125
The third one is -125
The fourth one is 1
Step-by-step explanation:
Simplify 3.1n - 1.1n
Answer:
2n
Step-by-step explanation:
The solution is, the value of subtraction is 2n.
What is Subtraction?Subtraction is the process of taking away a number from another. It is a primary arithmetic operation that is denoted by a subtraction symbol (-) and is the method of calculating the difference between two numbers.
here, we have,
given expression is,
3.1n - 1.1n
we have to solve it, by subtraction.
now, we have,
3.1n - 1.1n
= (3.1 - 1.1 ) n
= 2 * n
=2n
at first, we take n common from both terms, then subtract 3.1 from 1.1, which is 2, then multiply the result 2 with n, finally we get the answer as 2n.
Hence, The solution is, the value of subtraction is 2n.
To learn more on subtraction click:
brainly.com/question/2346316
#SPJ2
Find the value of x please help dont know math at all
Answer:
D. 4
Step-by-step explanation:
A straight line equals 180 degrees if there's already 140 degrees then you need 40 more to make the line true so 10 times 4 is 40 to make 140 + 40 = 180 true
When finding the unit rate, the words per and each tell us what unit of measure needs to equal ONE. True or False
Answer:
true
Step-by-step explanation:
You have 30 quarters. You find 20% more quarters in your room. Then you go shopping and spend 75% of the total number of quarters. Write an expression to represent the total number of quarters you take with you shopping. Calculate, in dollars, the amount of money you have left.
You have 27 quarters (6 dollars and 75 cents) left. You took 36 quarters when shopping.
MATH SMARTIES PLEASE HELP!! I WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
Step-by-step explanation:
fraction decimal percent
1/4 .25 25%
3/10 .30 30%
1/5 .20 20%
3/4 .75 75%
1/2 .5 50%
1st row:
Fraction - 1/10 Decimal - .25 Percent - 10%
2nd row:
Fraction - 3/10 Decimal - 0.3 Percent- 30%
3rd row:
Fraction - 1/5 Decimal - 0.2 Percent- 20%
4th row:
Fraction - 3/4 Decimal - 0.75 Percent- 75%
5th row:
Fraction - 1/2 Decimal - .5 Percent- 50%
At a cat show, 60% of the cats had long hair. There were 168 cats with long hair in the show. How many cats were in the show?
A.280
B.168
C.340
D.100.8
EXPERT HELP: EXPLAIN THE ANSWER
Answer:
a.the average size of a seventh-grade class is larger and varies more than that of a kindergarten class
Step-by-step explanation:
ok so we know the mean and the m.a.d of both data sets, so now all we have to do is analyze the data
so the class ranges for kindergarten is 17-21
and the class ranges for 7th grade is 25-34
here's where i prove 'a' to be the correct answer;
21-17=4
34-25=9
the ranges for 7th grade is 5 more than that of a kindergarten class making 'a' the right answer
**i know i'm not an expert but an ace, i've just been trying to become a genius, sorry :(**
good luck :)
hopefully, this helps
have a nice day !!
Can someone pls help!!
Answer:
the first one is triangular prism. the second blank is rectangular pyrimid.
Step-by-step explanation:
the rectangular one makes a pyrimid. visualise what it is describing to you it will help.
the total cost of 5 boxes of pasta is 13.00. there are 12 ounces of pasta in each box. each box of pasta costs the same amount. what is the maximum number of boxes that can be purchased with 65.00? what is the cost in dollars, of the minimum number of boxes needed to total 48 ounces of pasta? what is the cost, in dollars, for 1 box of pasta what is the cost in dollars for 1 ounce of pasta?
in a store, 1 can of soup costs 1.80. the store also sells a pack of 6 cans of the soup. a customer who buys 1 pack saves 15 dollars compared to buying 6 cans separately. how much money does a customer save by buying 1 pack instead of buying 6 cans separately?
Answer:
she can buy 25 boxes of pasta in $65
she can buy 25 boxes of pasta in $65