please help, I’ll give brainliest to first answer.

Please Help, Ill Give Brainliest To First Answer.

Answers

Answer 1

x=60° because if 150°=90°+60° so a line is 180° consequently

90°+30°+x=180°

120°+x°= 180°

x°= 180°-120°= 60°


Related Questions

Six friends share 2 burritos equally.
Each person gets
of the burritos.

Answers

Answer:

1/3 of the burrito

Step-by-step explanation:

2 burritos. Cut each one in 3 pieces. And each friend gets one piece out of it.

need help asap!!!! need answers

Answers

Answer:

sorry

Step-by-step explanation:

wish I new

Hello pls help meeee

Answers

Answer: 96

You add 12 every week, so you can multiply 12 by 8 (12 x 8) and you get 96!

Answer:

The plant will be 96 centimeters after 8 weeks.

Hope that helps!

simplify 2y² (-3xy)²​

Answers

Answer:

18x^2 y^4

Step-by-step explanation:

2y^2 x (-3xy)^2

2y^2 x (3xy)^2

2y^2 x 9x^2 y^2

18x^2 y^4

Explain why √3x+2 = -16 has no solution.

Answers

The equation you wrote has no solutions since the left hand side is equal to 6x-10 and the right hand side is equal to 6x+8. Setting them equal we get -10=8 which is obviously wrong.

Chang made $144 for 8 hours of work at the same rate how many hours would he have to work to make 234

Answers

Answer:

ben daha küçük olduğum için özür dilerim yapamam 4. sınıfa gidiyorum

Step-by-step explanation:

VE puan kazanmam gerek

Can someone help me with both of these? You can answer only one, however, If you answer both that is who gets brainliest. don't answer just to take my points or you will get reported.

Answers

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

20*x+20*4

20x+80

[tex]\frac{5}{7}*\frac{2}{3}[/tex]

5*2=10

7*3=21

[tex]\frac{10}{21}[/tex]

anyone know what 422,391÷28=

Answers

15085.3929
Explanation
Use a calculator
422,391 ÷ 28 = 15,085.39

Help please I will give Brainly

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

hope this helps

I WILL GIVE BRAINLIEST HELP PLEASEEEE HELP PLEASEEE

Answers

Answer:

-39

Step-by-step explanation:

[tex]\left(-3\right)^3-\sqrt[3]{27}-4^3\left(\sqrt[3]{64}-\left(2\right)\left(2\right)\right)-\frac{\left(3\right)^3\left(2\right)}{6}[/tex]

[tex]-27-3-64\left(4-4\right)-\frac{54}{6}[/tex]

[tex]-27-3-\frac{54}{6}[/tex]

[tex]-27-3-9[/tex]

Which gives us -39.

50 POINTS + BRAINLIEST PLEASE ANSWER THIS IS THE 2ND TIME ASKING

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It is a square based pyramid so any horizontal slice will be a square.

Ummm how do I do this you get brainssssssss
If you don’t know don’t answer it but it if know a page okay then

Answers

Answer:

5. 931 g.

6. 6 kg.

7. 2106 g.

8. right angle

9. a ray

10. obtuse

11. line segment

12. KLN and KNO

13. KL, NO, NM, KJ

14. KN, JL, MO, MN

20. B. Acute

21. D

I deserve a Brainliest, plz

Step-by-step explanation:

Hi there!

Hope this helps!

5. 931 g

6. 6 kg.

7. 2106 g

20. B

21. D

8. right angle

9. a ray

10. obtuse

11. line segment

2. KLN and KNO

3. KL, NO, NM, KJ

4. KN, JL, MO, MN

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

HELP PLEASE!!!!! HIGH POINTS!!!!!
3. Set up the proportion and then solve for x.
Р
Q
6
9
S
X
R

Answers

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

[tex] In\: \triangle PQR, \: \angle PQR = 90\degree\: \&\: QS\perp PR [/tex]

Therefore, by geometric mean property:

[tex] QS^2 = PS \times SR[/tex]

[tex] 6^2 = 9 \times x[/tex]

[tex] 36 = 9 \times x[/tex]

[tex] \frac{36}{9}= x[/tex]

[tex] 4 = x[/tex]

please help me ASAP!!

Answers

Answer:

z=(-3/2, -1/2) (Or z=(-1.5,-0.5) if they want decimals instead of fractions)

Step-by-step explanation:

7z²+8z+3-3z²=0

4z²+8z+3=0

(2z+3)(2z+1)=0

z=(-3/2, -1/2) (Or z=(-1.5,-0.5) if they want decimals instead of fractions)

Answer:

Step-by-step explanation:

7z^2 + 8z + 3 = 3z^2

4z^2 + 8z + 3 = 0

(2z + 3)(2z + 1) = 0

2z + 3 = 0

z = -3/2

2z + 1 = 0

z = -1/2

QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

twice the difference of a number and 5 is 7​

Answers

Answer:

8.5

Step-by-step explanation:

The required value of the number is 8.5 which is twice the difference between a number and 5 is 7​.

How to solve this problem?

To solve this problem, we first need to express the given information in terms of a mathematical equation.

The statement "Twice the difference of a number and 5 is 7" can be represented as the equation 2 × (x - 5) = 7, where x is the number we're trying to find.

Next, we can solve this equation to find the value of x. To do this, we can first distribute the 2 on the left-hand side of the equation to get 2x - 10 = 7.

Then, we can add 10 to both sides of the equation to get 2x = 17.

Finally, we can divide both sides of the equation by 2 to get x = 17/2 = 8.5.

Therefore, the required value of the number is 8.5.

Learn more about the equation here:

brainly.com/question/13947055

#SPJ2

The second hand on Mr. Vidler's Alarm Clock is 6 cm long. Approximately how far does the tip travel in 5 minutes and 15 seconds? [Round your answer to the nearest tenth. Only type in the number, no units.]

Answers

Answer:

3.28 cm

Step-by-step explanation:

The calculation is given below:

we assume the following things

R denotes the radius of the circle

And, A denotes An arc  

Now , the length of the arc is  

L = (A ÷ 360°) × 2 × 3.14 × R

According to the question

R = 6 cm

Angle = 5 minutes and 15 seconds

The clock could complete its revolution in 60 minutes  

Therefore  

60 minutes = 360°

Also

1 min = 60 seconds

So  

1 seconds =  1min ÷ 60seconds  

Now for 15 seconds it is

= 15 seconds × (1 ÷ 60)

= (15 ÷ 60) min

= 0.25 min

 And for 5 minutes and 15 seconds, it is  

= 5 min + 0.25 min

= 5.25 min

Also

60 minutes = 360°

So,  

1 minute = 360° ÷ 60min

Now For  5.25min

= (5.25min) × (360° ÷ 60min)

= 31.5°

Finally the length would be    

L = (31.5° ÷ 360°) × 2 × 3.14 × 6cm

= 3.28 cm

If mVWY = 22°, what is mVZY?
A.
136°
B.
34°
C.
68°
D.
44°

Answers

Answer:2. Is the same number

3. 6/5x+2/5

4. -h+8

5. 5/8 b+ 4/5

Hope that helped

Step-by-step explanation:

thankyou

I am not understanding this topic in math and I have a huge test tomorrow, I forgot about this assignment and I would really appreciate it if someone could help me out with this!!! ❤️

Answers

Think is A you can find a linear relationship by using the formula f(x)=mx+b hope it help

Good luck on the test btw

A 90 kg astronaut is trawling through space a 4.5 m/s.

Answers

Answer:

I would help but i.d.k the question so i cant help

Step-by-step explanation:

thank you for the points tho and have a blessed day

Please Help With The Image Attached!!!!! will mark brainliest

Answers

Answer:

42.3

Step-by-step explanation:

3.6 × (3) + 4.5 × (7)

= 10.8 + 31.5

= 42.3

Answer:

351

Step-by-step explanation:

3.6 x 3 = 10.8                                3.6 x (3) + 4.5 x (7)

4.5 x 7 = 31.5                                       10.8 + 31.5

10.8 + 31.5 =  42.3                                  42.3

Hope this helps :)

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

a science class has two times as many girls as it has boys. a. Describe possible numbers of boys and girls in the science class.

Answers

Answer:

2t±t

Step-by-step explanation:

b0ys=t

gals=2±t

both=t±2±t=2t±t

Choose all the numbers that could be common denominators for 2/3 and 3/4. 8, 12, 16, 36, 48

Answers

Answer: 12 36 and 48

Select the three statements that represent a unit rate.
6 plates per stack
4 cupcakes per box
20 minutes for ten songs
18 plants in three rows
5 orders per day

Answers

20, 18 and 4 is the answe

Answer:

I think it's 6 plates per stack, 4 cupcakes per box, and 5 orders per day. Not sure about 20 minutes for 10 songs.

How does the graph of a linear function compare with an absolute value function?

Answers

Answer:

In contrast, linear equations can describe values that are negative, zero or positive. As a result, the range of an absolute value function is zero and all positive numbers, while the range of a linear equation is all numbers.

The function inside the absolute value is NOT linear, therefore the graph contains curves.

A soccer player has a limit of 700 calories in a sandwich and chips meal. The sandwich is 464 calories and each chip is 7 calories each. How many chips can he have? use c for to represent number of chips)

Answers

Answer:

33 chips

Step-by-step explanation:

c= (700 - 464) ÷ 7 = 33

She can use 33 chips or less. I less cause she shouldn't eat too much calories.  

Answer:

If you are asking for the equation, then 464+7c is less than or equal to 700 if you want the answer to the equation, then 33 chips

Step-by-step explanation:

464+7(33) is less than or equal to 700

464+231=695

695 is less than 700

The middle school is 3.43.4 blocks north of Marissa’s home. The grocery store is one block further north of her home, past the middle school. The firehouse is 3\frac{1}{2}3 2 1 ​ blocks south of Marissa’s home and the police station is one block further south than the fire station.

Answers

Step-by-step explanation:

jddjjdjfh the best answer voters do

Which product is greater than
3/5

Answers

Answer:

4/5

Step-by-step explanation:

Other Questions
How did big business become even bigger during World War II (1939-1945) Find the vertex of the function given below.y= 2x2 + 4x + 1 Write as a product (5c-3d)^2-9d^2 please, PLEASE answer this fast! I have 1 hour left before I pass it. Please help :( answer it properly! Thank you in advance.-This is grade 8 math-1.What elements belong to Set A and Set B?2. Is there a repetition of the first elements in the ordered pairs? How about in second elements of the ordered pairs?3. Does the set of ordered pairs represent a relation?4. How is a relation represented? Cmo podramos elaborar una autobiografa con la informacin de la lectura? bro i got banned for posting an amazing bulk pic, but this dude literally posted an inappropriate, dafuq is wrong with this banning system 30 points! I will mark brainliest! agenthammerx please help REVIEW QUESTION: Identify two ways a literary analysis and argumentative essay are similar.A) They are both written with a formal toneOB) They are both focused on the plot and structure of a literary text.C) They are both written to get the other side to see where you are coming from with your ideas.D) They are both based on at least two texts that you are required to read. the probability that is from the 60s is I will give brainliestin which region or subregion was the trade of manufactured goods mostimportant? ( mind the circled one)A) 1B) 4C) 2D)3 Rita has 10 centimeters ofribbon. She cuts theribbon into 8 equal pieces.What is the length, incentimeters, of eachpiece of ribbon? How many grams are in 0.75 moles of Fe 7x + 2y=-12Y=-3x-4 Raul is a 13-year-old teenager interested in taking up photography as a new hobby. His dad wants to buy him a camera for his birthday that will be easy to use and simple enough for a beginner, meaning that Raul wont have to mess with any settings if he doesnt want to. What type of camera might be a good starter camera for his teen aged son?a. point and shootb. hybridc. DSLRd. format field camera A An investor initially purchased securities at a price of $9,923,418, with an agreement to sell them back at a price of $10,000,000 at the end of a 90-day period. The repo rate is percent. Find exact value. tan (sin-1 5/8) what do you notice about these two images 3. Why do you think Hannibal's army used elephants instead of horses in the Second Punic War? On a Saturday, a busy movie theater sells 1,200 bags of popcorn. Three-tenths of those bags are sold before 5 p.m. How many bags of popcorn are sold before 5 p.m.? What demand did the United States make on Japan in 1853