Please help I’m on the quizzz

Please Help Im On The Quizzz

Answers

Answer 1

Answer:

2/30 or simplified 1/15

Step-by-step explanation:


Related Questions

What is 5% of 700

Need ASAP

Answers

Answer:

35

Step-by-step explanation:

Answer:

The answer is 35

Step-by-step explanation:

all i did was multiply 5% by 700

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better

Staples sells 5 packs of paper for $7.80. How much would 3 packs cost? help

Answers

divide $7.80 by 3
gives you $2.6

In the kite picture above, find all the missing measures.

M<1=
M<2=
M<3=

Answers

Answer:

90

51

39

Step-by-step explanation:

hope this helps u have a great day

Answer:

opposite angles are ≈ diagonals of a kite are ⊥

∠1=90°

∠2=51°

∠3= 90°-51°=39°

∠3=39°

[tex]----------\\hope ~ it ~ helps\\\\have ~ a ~ great~ day.[/tex]

Mrs. Smith charges $30 per hour for tutoring
services plus a one time fee of $10 for supplies.
How many tutoring sessions can a student attend
if the parent will spend, at most, $2,500?

Answers

Answer:

62.5

Step-by-step explanation:

$30 per hour + one time fee of $10= 40$ in total.

[tex] \frac{2500}{40} = 62.5[/tex]

Answer:

83 hours of tutoring, I think.

Step-by-step explanation:

If there is a total of 2,500 dollars to spend, you have to subtract the 10 dollar fee from it first to get 2,490 dollars. Then, you divide that by 30 dollars to get the total amount of hours which is 83.

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2


The answer is A
You’re welcome

Answers

Answer:

so you answered your own question?

The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps

Answers

Answer:

I think it is 73

Step-by-step explanation:

Because i tryed all of the other numbers and they didnt work

HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)

The half-life of a certain radioactive material is 83 hours. An initial amount of the material has a mass of 67 kg. Write an exponential function that models the decay of this material. Find how much radioactive material remains after 5 hours. Round the answer to the nearest thousandth.​

Answers

Answer:

Initial amount of the material is 67 kgHal-life is 83 hours

The required equation is:

m(x) = 67 * [tex](1/2)^{x/83}[/tex], where m- remaining amount of the radioactive material, x - number of hours

After 5 hours the material remains:

m(5) = 67 * [tex](1/2)^{5/83}[/tex] = 64.260 (rounded)

Camden is going to invest $600 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest hundredth of a percent, would be required in order for Camden to end up with $920?

Answers

Answer:

320 i think lol

Step-by-step explanation:

Answer:

3.56

 

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST

Answers

I’ve attached my work!
X=15 than you just plug it in for each angle

Answer:

∠A = 60°

∠B = 42°

∠C = 78°

Step-by-step explanation:

∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°

∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°

∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°

∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°

∴ (12x)° = 180°

∴ 12x = 180

∴ x = 180/12

∴ x = 15

∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°

∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°

∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

find the lateral surface area of the figure below ​

Answers

Answer:

242

First is 9 times 10 which is 90, then 4 times 8 is 32 divided by 2 which is 16 times 2 since there are two, 32 again. 8 times 10 is 80. 4 times 10 is 40.

90 + 32 + 80 + 40 = 242

Step-by-step explanation:

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

T m = the number of minutes it will take Beck to finish his homework. Choose the equation that can be used to find the solution to the problem

Answers

Answer:

[tex]0.3 m = 12[/tex]

Step-by-step explanation:

See comment for complete question

Given

30% in 12 minutes

Required

Time to complete the homework

From the question: m represents the required minutes

This implies that:

[tex]30\% * m = 12[/tex]

Convert to decimal

[tex]0.30 * m = 12[/tex]

[tex]0.3 m = 12[/tex]

Hence:

The equation is: [tex]0.3 m = 12[/tex]

Pls helppp due soon!!

Answers

Answer:

I think the answer is B

Step-by-step explanation:

Sorry if it's wrong

Answer: i think its b

Step-by-step explanation:

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

(m - 8) ÷ 2 in standard form (no links)

Answers

Answer:

1/2m - 4

Step-by-step explanation:

I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this

Answers

It is black just letting u know

HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP

Answers

Answer (5,5) don’t know

I need help right now I’m in my class plz help

Answers

Answer:

1/3x + 1/2

Step-by-step explanation:

combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x

and 3/4-1/4 = 2/4.

Answer:

1/3x+1/2

Step-by-step explanation:

1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4      eliminated +2/3x-2/3x

1/3x+3/4-1/4

1/3x+2/4    simplify 2/4 to 1/2

1/3x+1/2

Select the expression that has a value of 23.

6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8

Answers

i believe the first one which is:
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
I think its the first choice, the other choices dont seem right to me

54-1/7 y i = 9x -4 help

Answers

Let's solve for i.

54−(

1

7

y)(i)=9x−4

Step 1: Add -54 to both sides.

−1

7

iy+54+−54=9x−4+−54

−1

7

iy=9x−58

Step 2: Divide both sides by (-y)/7.

−1

7

iy−y7=

9x−58−y7i=

−63x+405y

Answer:i=

−63x+406y

43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest

Answers

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hey There!

So first we want to find the price of each pound of banana

To do this we divide the cost by amount of bananas bought

86/43=2

so each pound of bananas cost $2

now we just multiply 2 and 100

2x100=200

so 100 pounds of bananas would cost $200

hope this helps :)

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.

Pleaseee needing helppp

Answers

Answer:

You were correct.

Step-by-step explanation:

If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then

y = 4 * 2 - 3

= 8 - 3

= 5

Hope it helps :)

you are correct, the answer is 5

Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.​

Answers

Umm so I’m thinking -3/4 .... you welcome

Write the inequality to represent the graph.

Answers

Answer:

x > -1

Step-by-step explanation:

Open circle so the sign is not inclusive. The point is at -1 and goes to the right so it is more than.

Please help me!!!!!!

Answers

Answer: 72.5

Step-by-step explanation:

The average of 2 points is the midpoint so if I add 70 and 75 to get 145 and divide by the number of numbers which is 2 I get 72.5

The time spent watching television in hours on a daily basis of eight different people was used to create the box plot shown above. Which of the sets of times below matches the given box plot? A. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 4, 4, 5 B. Time Watching Television: 1, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 5 C. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 3, 4, 5 D. Time Watching Television: 1, 1, 1, 2, 3, 3, 4, 5

Answers

a time watching television d

Other Questions
I have an assignment on perspective, please rate this and give criticism! All comments are appreciated! Help meeee eee eeee e. Ee ________tijeras son mios. Is it Las,Los,La,El? Question 3If y=x2+3x, then the average rate of change of y with respect to x over the closed interval 1 Gross sales is defined as the salesforand goodsgiven to customers. 70 of 500 respondents say they would visit a trampoline park. What percentage of respondents is this?a. 14%b.15.5%c.17%d.18.9% simplify 7 x e x f x 8 Economic indicators help businesses and individuals make informed decisions about the economyTrue False PLZZZ HELP SOMEBODY PLZZZ I CANT FAIL A football is selling for 35% off the original price. The originalprice was $60. What is the sale price of the football? Need help on this question A quelle heure ta mre se A. lve-t-elle?B. Elle se lave le matinElle se lve huit heures.C.Tu te laves le soir.D.Elle se lve tard. Please help me with my question and id k how to do this please help Explain whether or not the excerpt from the poem, The White Mans Burden, (found below) by Rudyard Kipling, was for imperialism or not. It may help to research what the burden of white people was according to Kipling (Hint: it is very racist). Discuss Three (3) types of lobbying in detail please . Please help me and DO NOT ANWSER IF U DO NOT KNOE how did enslaved Africans preserve their cultural identity in the americas? 2s+13+15s and 17s+13= help plsss write a 5 sentence paragraph about your favorite food A box is shaped like a rectangular prism. The volume of the box is 420 inches. The area of the base of the box is 28 square inches. What is the height of the box?A. 12 inB. 18 inC. 25 inD. 15 in In most egyptian homes there was a smaller altar or shrine for worshiping the gods. One of the gods that protected women who were having babies and rising children was