please help me asap!!

Please Help Me Asap!!

Answers

Answer 1
X=16 LOLOL pls thank me

Related Questions

Mark is buying supplies for his students. He is buying a notebook (n) and a pack of pencils for each of his 25 students. Each pack of pencils costs $1.25.

If Mark's total cost is $156.25, which of the following equations can be used to find how much each notebook cost? Select TWO that apply.
A - 25(n) +31.25 =165.25
B - 1.25(n)+25=156.25
C- 25(n)=156.25+31.25
D - 25(n)=156.25−31.25

Answers

$5

Step-by-step explanation:

   Note. There are no options to select.

Let the notebook cost x, then Mark spent:

   25x + 25*1.25 = 156.25

   25x + 31.25 = 156.25

   25x = 156.25 - 31.25

   25x = 125

   x= 125/25

   x= 5

what is the gcf of 10p²,15pq and 25q²​

Answers

Answer:

5p

Step-by-step explanation:

Find it huh h bc j k ichohoovov. Obv

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

F(x)=p(x)/q(x) is called

Answers

Answer:

Rational function

Step-by-step explanation:

Rational functions usually have the form p(x)/q(x).

Where, p and q are said to be polynomials. The polynomial p(x) is referred to as the numerator while the polynomial q(x) is referred to as the denominator.

A plane goes from a standstill to 350 mi/hr in about 45 sec. What is the plane's acceleration?

Answers

Answer:

The acceleration is 466.7m/s^2

Step-by-step explanation:

Given

[tex]u = 0m/s[/tex] -- Initial Velocity

It is 0 because the plane starts from a standstill

[tex]v = 350mi/h[/tex] -- final velocity

[tex]t = 45s[/tex] -- time

Required

Determine the acceleration

This is calculated using Newton's first equation of motion

[tex]v = u + at[/tex]

Convert time to hour

[tex]t = 45s[/tex]

[tex]t = \frac{45}{60}hr[/tex]

[tex]t = 0.75hr[/tex]

Substitute values for v, u and t

[tex]350 = 0 + a*0.75[/tex]

[tex]350 = 0.75a[/tex]

Divide both sides  by 0.75

[tex]\frac{350}{0.75} = a[/tex]

[tex]466.67 = a[/tex]

[tex]a=466.67m/s^2[/tex]

Hence, the acceleration is 466.7m/s^2

box there are 10 blue marbles for every 35 red marbles what is the reduced ratio of red marbles : blue marbles​

Answers

10:35, both are divisible by 5
2:7

Find the missing length.
= ✓ [?]
C=
С
6
11
Pythagorean Theorem: a2 + b2 = c2
Enter

Answers

Answer:

The value of the third side  c = 12.52

Step-by-step explanation:

Step(i):-

Given thatΔABC is a right angle triangle

                                     AB =  a = 6

                                     BC = a =11

                         Find    AC = ?

Step(ii):-

By using Pythagorean theorem

                               AC² = AB²+BC²

                      ⇒    c² = 6² +11²

                      ⇒  c² = 36 +121

                       ⇒  c² = √157

                           c = 12.52

The value of the third side  c = 12.52

                                           

An ice-cream truck charges $2.00 for each cone of ice-
cream sold. Explain how you can determine the cost of
any number of ice-cream cones?

Answers

To determine the cost of any number of ice cream cones you would just multiply by two, for example if you were purchasing 3 ice creams cones you would pay $15 because 3x5=15




Can I please have Brainliest, I just need one more to level up

But BLM tho right?24.114.88.15​

Answers

The answer is C because as you can see the arrow is pointing the same direction as the symbol meaning it’s close and then it’s simple from there.

the given her in standard form: 1546.45.

Answers

Answer:

One thousand five hundred and forty six and forty five hundreths. I hope that helps sorry if it's wrong.

please answer fast !!

Answers

Here a= 8400

b =3²=9

H(t) =(8400 (9^t)

Find WX.
144
V 37 W
X

Answers

9514 1404 393

Answer:

  WX = 107

Step-by-step explanation:

The sum of the segment lengths is the overall length.

  37 +WX = 144

  WX = 144 -37 . . . . . subtract 37

  WX = 107

5th grade math. Correct answer will be marked brainliest.

Answers

Answer: 392.06

Step-by-step explanation: addiction kid

if not right then correct me.

Answer:

.067 kg sugar

Step-by-step explanation:

. Solve for x,
(4x + 21)
(13x - 15)°
Plsss

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

use midpoint theorem that also said that the lines are parallel so those angles are same side corresponding angles that are congruent

4x +21 = 13x -15

4x -13x = -15 -21; subtract 13x and 21 from both sides

-9x = -36; divide by -9

x= 4

a kitten weights four pounds and 2/3 of a fifth pound. which mixed number represents the kittens weight?


here are the answer's

A: 3 2/3

B: 4 1/3

C: 4 2/3

D: 5 2/3

which one should i choose?

Answers

Answer:

4 2/3

Step-by-step explanation:

C: 4 2/3 this should be the right answer

sovle the following inequality -3m + 18 < 30​

Answers

Answer:

m>-4

Step-by-step explanation: First subtract 18 from both sides, then simplify 30-18, which equals 12. Divide both sides by -3, and flip your sign.

PLEASE HELP I NEED THE ANSWER NOW WILL GIVE YOU BRAINLEST

Answers

Answer:

your answer is C

Step-by-step explanation:

Answer:

D. x>8

Step-by-step explanation:

pls help. . . . . . . . . . . . . ​

Answers

Answer:

i think its the second one

Step-by-step explanation:

because that was my answer

Simplify the following fraction: 8/24

Answers

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

Answer:

1/3 is the answer

Step-by-step explanation:

What is 7/30 written as a decimal? I got this wrong on a test so please help.

Answers

Answer:

Hope it helps

Step-by-step explanation:

0.23333333333333

Answer:

0.23..... (The 3 is repeating.)

Step-by-step explanation:

7/30 written as a decimal is basically 7 divided by 30 which equals 0.23....

Convert the following fraction to a percent: 3/2

Answers

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

3 divided by 20 = 15%

List 3 values that would make this inequality true.

Answers

Answer: n < 2, n < 1

Step-by-step explanation:

The school yard is twice as long as it is wide. The width is 23 yards. How much fencing is needed to enclose the school yard?

Answers

Answer:

138ft

Step-by-step explanation:

w = 23, h = 46

23 × 2 = 46

23 + 23 + 46 + 46 = 138

138ft is needed

good luck, hope this helps :)

Answer:

Step-by-step explanation:

P=2(L+W) and we are told L=2W so

P=2(2W+W)

P=2(3W)

P=6W and we are told W=23 yd so

P=6(23)

P=138 yd

Maria took a math test last week. The table shows how many questions she answered correctly and incorrectly.
Maria's Math Test
Correct Answers
17
Incorrect Answers
3
Maria answers
%
% of the questions correctly.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Maria had a test with 20 questions

if 17 are correct,

20 questions................................100%

17 questions................................?%

she was 85% right

Can someone please help me?

Answers

Answer:

The answer is (-4,9)

Step-by-step explanation:

The other ones are not near the line (-8,-10) does not even fit on the screenshot. (-4,9) Is the only one that is on the line.

If two angles and an included side of one triangle are equal in measure to the corresponding angles and side of another triangle, then the triangles are congruent

Answers

Answer:

true

Step-by-step explanation:

The function W(d)=0.112d approximates the amount, in centimeters, of water that results from d cm of snow melting. Find the amount of water that results from snow melting from depths of 12cm, 35cm, and 89 cm

Answers

Answer:

1.344 cm ; 3.92 cm ; 9.968 cm

Step-by-step explanation:

Given the function :

W(d) = 0.112d ; Amount of water in cm, that results from dcm of snow Melting.

Find the amount of water that results from snow melting from depths of 12cm, 35cm, and 89 cm

1.)

W(12) = 0.112(12) = 1.344 cm

2.)

W(35) = 0.112(35) = 3.92 cm

3.)

W(89) = 0.112(89) = 9.968 cm

find slope of ( -2, 1) , (6, -1

Answers

Answer:

-2/4 or -1/2

Step-by-step explanation:

y1-y2                   -1-1=-2                

_____                 6-2=4

x1-x2

Answer:

slope= -4

Step-by-step explanation:

1-(-1)=2

(-2) - 6 = -8

-8/2= -4

Giovanni spent a total of $13.75 bowling. he rented bowling shoes for $ 2.50 and bowled 3 games. Each game cost the same amount.

Answers

Answer: $103.125

Step-by-step explanation:

(13.75)(2.5)(3)

Question 7
Laura had 23 ounces of plant food. She wants to use the same amount of plant food each day on her garden. She wants to use all the plant food she has before buying more. Which statement is true?
If she uses plant food in her garden for 6 days, she uses
1
6
ounces of plant food each day
B
2
If she uses plant food in her garden for 10 days, she uses 2
23
ounces of plant food each day
Ounces of plant food each day
С
If she uses plant food in her garden for 8 days, she uses 3
8
8
1
D
If she uses plant food in het garden for 11 days, she uses 2 11 ounces of plant food each day

Answers

Answer:

(d) and (e) are true

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Food = 23\ oz[/tex]

See attachment for proper presentation of question

Required

Select all true statements

For any option to be true, it must satisfy the following condition.

[tex]Days * Food = 23[/tex]

Option (a):

[tex]Days = 6[/tex]

[tex]Food = 4\frac{1}{6}[/tex] per day

So, we have:

[tex]Days * Food = 6 * 4\frac{1}{6}[/tex]

[tex]Days * Food = 6 * \frac{25}{6}[/tex]

[tex]Days * Food = 25[/tex]

This is not true because: [tex]25 \ne 23[/tex]

Option (b):

[tex]Days = 10[/tex]

[tex]Food = 2\frac{2}{23}[/tex] per day

So, we have:

[tex]Days * Food = 10 * 2\frac{2}{23}[/tex]

[tex]Days * Food = 10 * \frac{48}{23}[/tex]

[tex]Days * Food = \frac{480}{23}[/tex]

[tex]Days * Food = 21[/tex] --- approximated

This is not true because: [tex]21 \ne 23[/tex]

Option (c):

[tex]Days = 8[/tex]

[tex]Food = 3\frac{1}{8}[/tex] per day

So, we have:

[tex]Days * Food = 8 * 3\frac{1}{8}[/tex]

[tex]Days * Food = 8 * \frac{25}{8}[/tex]

[tex]Days * Food = 25[/tex] --- approximated

This is not true because: [tex]25 \ne 23[/tex]

Option (d):

[tex]Days = 11[/tex]

[tex]Food = 2\frac{1}{11}[/tex] per day

So, we have:

[tex]Days * Food = 11 * 2\frac{1}{11}[/tex]

[tex]Days * Food = 11 * \frac{23}{11}[/tex]

[tex]Days * Food = 23[/tex] --- approximated

This is true because: [tex]23 = 23[/tex]

Option (e):

[tex]Days = 7[/tex]

[tex]Food = 3\frac{2}{7}[/tex] per day

So, we have:

[tex]Days * Food = 7 * 3\frac{2}{7}[/tex]

[tex]Days * Food = 7 * \frac{23}{7}[/tex]

[tex]Days * Food = 23[/tex] --- approximated

This is true because: [tex]23 = 23[/tex]

Other Questions
what tends to happen to earnings as a person becomes more educated? a. earnings increase b. earnings aren't linked to education c. earnings decrease d. earnings stay the same What cultural Characteristics in the middle east are shared with with another country solve 12y^-4z^-2/6z^2y^-1 Submit your 400-word essay that analyzes and evaluates three different examples of digital media. need some help Helpppp pleaseeee well give brainlest PLS HELP ASAPdoes one plane carrying 200 people flying to Florida from Detroit for 2.5 hours actually burn up more gas than those same people all driving to Florida for 15-20 hours each using cars? Could someone help with the domain and range of these 2 graphs? A machine at a manufacturing plant can make 16 of Item A and 20 of Item B per hour. The machine runs 24 hours a day. Yesterday, it made 434 total items.Part A: Write a system of equations to represent this scenario.Part B: Solve the system of equations for each variable.Part C: In your own words, write one paragraph explaining the work you did to solve steps A and B. According to the image above, when does Sadia experience stage 3? A) When she delivers baked goods to the townspeople. B) When she helps save her mother. C) When she leaves her house for the first time. D) When Joss comes to visit her house. solve the equation 5g + 3 =7 + 3g If the simple interest on $3,000 for 10 years is $1,800, then what is the interest rate? IN WHAT WAY CAN YOU CONTRIBUTE TO CONTROL THE INCREASING POPULATION IN OUR COUNTRY... Je/j' (adorer)la musique franaisHide hint for Question 1adorer is a regular -er verb conjugate for je in the triangle find y (its geometry) ill give thanks help me plzzzz neeed help asap QUESTION 1: Is the following equation proportional? How do you know? y=3x-4QUESTION 2: Is the following equation proportional? how do you know? y=7x MULTIPLE CHOICE QUESTION NEED HELP A truck can be rented from company a for $70 a day +0.30 per mile Company B charges $30 a day +0.80 per mile to rent the same truck find the number of miles in a day at which the rental cost for a company and Company B are the same help me please I will really appreciate it help me with math equation:))