Please help me i suck at math

Please Help Me I Suck At Math

Answers

Answer 1
V = l • w • h

V = 2 • 2 • 2 or V = 2^3

V = 8
Answer 2

Answer:

8

Step-by-step explanation:

mark me brainlist


Related Questions

The line plot shows the weights of packages of meat purchased at a supermarket. Which of the following conclusions about the line plot are true? Select all that apply.
A.
The difference between the greatest and least weights of the packages is
1/2
pound.

B.
1/4
of the packages weigh
5/8
pound.

C.
6
different packages of meat were purchased in total, each package with a different weight.

D.
The number of packages that weigh
1 1/8
pounds is
3
times the number that weigh
3/4
pound.

E.
All of the packages weigh more than
1/2
pound.

Answers

Answer:

D & E

Step-by-step explanation:

I took the test and these are the correct answers. The number of packages that weigh 1 1/8 lbs is 3 times the number that weigh 3/4 lbs & all of the packages weigh more than 1/2 lbs.

Conclusion D and Conclusion E are true about the given line plot.

What is a line plot?

A Line plot can be defined as a graph that displays data as points or check marks above a number line, showing the frequency of each value.

According to the given problem,

For Option D,

The number of packages that weight [tex]1\frac{1}{8}[/tex] pounds = 3

Number of packages that weigh [tex]\frac{3}{4}[/tex] pounds= 1

3 times the number that weigh [tex]\frac{3}{4}[/tex] pound = 3 × 1

                                                                  = 3

In the given line plot, every package weighs more than [tex]\frac{1}{2}[/tex] pounds.

Hence, we can conclude, for the given line plot, statements D and E are true.

Learn more about line plot here: https://brainly.com/question/11844514

#SPJ2

Jerimiah always rides his bike to and from work. the total length of a trip to and from work is 13.6 kilometer. last month Jeremiah worked 18 days. how many kilometers did he ride his bike to and from work last month? Show your work.

Answers

Answer:

244.8

Step-by-step explanation:

13.6

x 18

-------

244.8

244.6 That’s all I could figure out

Please Help! Due in 1 hour

Answers

Step-by-step explanation:

Between 2 and 3 :-

240÷90, 170÷60, 170÷70

Between 3 and 4 :-

250÷80, 140÷40, 110÷30

plus answer this ASAP

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Marshall is comparing different companies that rent sound systems. The total cost, $y$ , for each company includes a fixed rental fee plus an additional fee based on the number of hours, $x$ , the sound system is rented. Information about the cost for each company is shown below. The graph on the left is titled, Company A, total cost and number of hours. The horizontal axis is labeled, Number of Hours, and ranges from 0 to 10. The vertical axis is labeled, total cost, in dollars, and ranges from 0 to 200. The table on the top right is titled, Company B. The table has two columns and four rows. From left to right, the column headings reed, X, Y. The first row reads, 0, 50. The second row reads, 2, 90. The third row reads, 4, 130. The fourth row reads, 6, 170. The equation on the bottom right is titled, company C. The equation reads, y equals ten x plus 90.

Part A Which company has the lowest additional fee per hour for renting a sound system? Show or explain how you found your answer. Respond in the space provided.

Question 2 Part B Marshall claims that the company that has the lowest fixed rental fee is always the company that will represent the lowest total cost for renting a sound system. Is Marshall’s claim correct? Justify your answer with an example from the situation. Respond in the space provided.

Answers

Answer:

a. company c

b. yes

Step-by-step explanation:

a is company c
b is yes

:)

A hamburger costs 30¢ more than a hot dog and 20¢ less than a cheeseburger. If 3
hamburgers cost 75¢ less than 2 hot dogs and 2 cheeseburgers, how much does a
hamburger cost?

Answers

Let h be the price of a hamburger, d be the price of a hot dog and c be the price of a cheeseburger
3+d=h —(1)
c-20=h —(2)
3h=2d+2c-75 —(3)

Sub (1), (2) into (3)
3h=2(h-3) + 2(h+20) -75
3h =2h-6+2h+40-75
3h=4h-41
h=41

Therefore, the price of a hamburger is $41
The price of the hamburger is 41

If log a=x and logb=y, then log √ab is equivalent to

Answers

The answer to this equation would be approximately 55

What is the density??



Mass = 10 g

Volume of a cube = (2.5cm) ^3

Answers

density of a cube= mass/volume,
D= 10/2.5
D= 4

I'm really bad at this type of thing, please help.

Answers

Answer:

only the first three are equivalent to the expression

Find the distance between A and B.

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

distance formula

The answer is D. 10 units.

sheeesh please help pls

Answers

Area of a circle is:
A = (3.14)r^2

The picture shown is that the radius is 4

So,

A = (3.14)4^2

A = 50.2


~
4 squared times 3.14 =50.24 rounded to the nearest tenth 50.2

Carol owes her sister $15 and borrows another $45 from her brother. how much is carol in debt?

Answers

Answer:

Carol is $60 in debt.

Step-by-step explanation:

I added the 15 and 45 together.

Answer: 15 + 45 = 60

What is the approximate area of the figure below?

A. 27 square units
B. 29 square units
C. 30 square units
D. 36 square units

Answers

D ejejejsjjskskskssosoosps
It’s either 27 or 29

please help. I give brainliest.

Answers

Answer:

Hello, if you don't mind I need a question to help you out.

Step-by-step explanation:

help plz if right u get brainlist

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Sam buys a bus ticket for $1.60 and a breakfast bu $3.75 each day Monday through Thursday He leaves 0.75 tip estimate what he paid for breakfast and transportation for the week is his estimate underestimate or overestimate?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

do 3.75 times four then 1.60 times five add those together then divide 0.60 i believe..

Sheeeeesh please help

Answers

With what bro?

Is there supposed to be a photo?

Well thanks for the points

Can someone please help me.

Answers

Answer:

it is b

Step-by-step explanation:

IT IS B

It is B and hi how are you doing

Find the square roots.

Answers

Step-by-step explanation:

I think the answer would be

=1/31 and 1/31

1/31 and 0.03225806 might be the answer your looking for if it is asking for the answer in two different forms

The data shows tha ages of teachers at a school. You may draw a box plot to help you. 33, 25, 42, 25, 31, 37, 43, 29, 38, 25, 25, 29, 31, 33, 37, 38, 42, 43
What is the median, Third quartile, and interquartile

Answers

Answer:

Median: 33

Third Quartile: 39

Interquartile Range:

Step-by-step explanation:

25  25  25  25  29  29  31  31  33  33  37  37  38  38 42  42  43  43

The median is the middle, so the median is 33 (there's two but both are 33 so that averages to 33)

Third Quartile: I don't know how to explain it I forgot how to do this since I did it last year (I used the internet oops)

Interquartile Range: 11

Median is 33 third Quartille is 39

In an effort to increase their membership enrollment, the Hamilton Fitness Center was offering a 15% discount (good for one full calendar year) off of the regular monthly membership fee to new members who joined anytime during the past month. The regular monthly membership fee is $35. What is the promotional discounted monthly rate?

Answers

$29.75

$35x15%=$35x.15=$5.25
$35-$5.25=$29.75

How many cubic centimeters of air would be needed to completely fill a tennis ball with a diameter of 3 inches? Use 3.14 for \piπ. Round your answer to the nearest whole number.

Answers

Answer:

232

Step-by-step explanation:

1 inch = 2.54 cm

3 inches = 3*2.54

3 inches = 7.62 cm

r = d/2

r =7.62 / 2

r = 3.81 cm

V = 4/3 pi r^3

V = 4/3 * 3.14 * 3.81^3

V = 4/3 * 3.14 * 55.31

V = 232

Does seem a bit high but it is what I get.

leon reads 10 pages in only 1/3 hours What is the unit rate for the pages per hour? For hours per page?
((Simply your answer, Type an integer, proper fraction, or a mixed number.))
The Unit rate is ___ page(s) per hour
The unite rate is ___ hour(s) per page.

Answers

Answer:

The unit rate is 30 pages per hour.

The unit rate is 1/30 hour per page

Step-by-step explanation:

The unit rate will be 30 for the first one and for the second on is gonna be 1/30 because you are taking the 0 and adding to the 30 making it 1/30

please help me with this question in the picture below asap

Answers

90 maybe...............

PLEASE HELP!!!!! THIS IS TIMED!!!!!! PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

41. is the answer lol. i mixed it up

Answer

840

Step-by-step explanation:

When your doing that multiply then divide by two them when you get that subtract it and get 840

Solving a Real-World Problem
An icicle is in the shape of an inverted cone with a diameter of 12 millimeters and a height of 100 millimeters. How much frozen water is in the icicle? Round to the nearest hundredth.

Cone V = one-third B h

638.32 mm3
1,256.64 mm3
3,769.91 mm3
15,079.64 mm3

Answers

Answer:

3,769.91 mm3

Step-by-step explanation:

can someone help me with this question please i will mark brainliest

Answers

2, -4…………………………………….

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Since we are making a square, the fourth vertice is is (2, -4).

pls help me i cant move on if i dont answer this

Answers

Answer:

The answer is 343cm^3

Step-by-step explanation:

Hope this helped you have a great day!

.Mr. and Mrs. De La Paz ate 50% of the pizza. If the pizza had 20 slices, how many slices did each eat help aging lol

Answers

Answer:

10 slices.

Step-by-step explanation:

50% is half. So 50% of 20 is 10.

10 slices? Im sorry if that’s wrong

Jasper and Corey have saved up a total of $78.00. Jasper has saved 6 dollars more than twice as much as Corey. How much has Corey saved?

Picture added

Answers

78/6 is 13 x 0 / 13 Is the right one
78=x+2x+6
78=3x+6
-6 -6
72=3x
/3 /3
24=x

Corey=x
Corey=24

Jasper=2x+6
Jasper=2(24)+6
Jasper=54
Other Questions
A retail store has two options for discounting items to go on clearance. 1: Decrease the price of the item by 15% each week. 2: Decrease the price of the item by $5 each week. If the cost of an item is $45, write a function rule for the difference in price between the two options. Convert each radian measure into degrees: 2518 To convert a distance of 13,000 feet to miles, which ratio could you multiplyby? Jeff bought a bottle of water for $2. He also bought some hot dogs for $3 each. Jeff did not spend more than $14 on the hot dogs and the bottle of water. Witch inequality can be used to find h, the number of hot dogs that jeff could have bought. (If you answer I'll give you a brainilst;))F. 3h-2 Indian nationalism helped spark the Indian Indepence movement from ____________________(country) in ___________(year). The figure is made up of 5 identical quarter circles.(a) Find the perimeter of the figure.(b) Find the area of the figure.(Take = 3.14.) what are the answers for these two questions? please also tell me HOW you got that answer Help on this Math question please And No links please In what ways do friends influence our behaviour? What is the influence of parents? Brothers and sisters? Teachers? Society? Media? How do these expectations differ by gender? What percentage of the people surveyed were females who own a blue car? business cycles usually affect all regions within a country equally. true or false . Match the dynamic terms to their definition matching NO Links OMG I need help in these 4help!!!!!!!! name two earth spheres that interact in the following situation: Which of the following represents the area of a rectangle whose length is 3x + 5 and whose width is. x 2?.A.) 3x^2 + x 10B.) 3x^2 10C.) 3x^2 11x 10D.) 3x^2 x 10 I need help translating this Latin passage please! Spero vos discipulos Athenas mox visuros esse. Urbs Athenae est pulchra et pulcherrimum templum Graeciae continet.In hac urbe est Parthenon, templum maximum in Athenis, et stat in monte qui Acropolis appellatur. Poseidon et Athena certamen habuerunt et, Athena vincente, erat dea urbis .Ita, hodie scimus templum domus Athenae esse. Statua eius, alitor quam sex viri, in templo statuit, sed pauci eam viderunt. Paci eam viderunt quod solum sacerdotes templum intrare potuerunt. Sunt multae urbes videre in Graecia...Olympia, Mycenae, Thebae, Delphi, sed videbitis urbem Athenas nulli secunda esse. Describe how an impulse is transmitted across the synapse. please help me :(...... create a drawing that illustrates an emotion/ feeling. It can be any style you choose. In which of these sentences does the author cite evidence to support her claim?A. 3 B. 4C. 5D. 6