Answer:
i think you forgot the attachment-
Step-by-step explanation:
i need help right now plz
Answer:
C.)
Step-by-step explanation:
The top number is what you must multiply
whereas the number below is what numbers you add.
thus -5,-5 is the answer
Answer:
C
Step-by-step explanation:
I think is referring to the question
What 2 numbers multiply gives us 26 and add up to -10?
that will be C because
-5 * -5 = 25
-5 + -5 = -10
Find the original price of a salt lamp that is $84 after a 25% discount.
Answer:
Step-by-step explanation:
to find the original price we will divide the known price by (1-discount)
original price= 84/(1-0.25)=84/0.75=112.00
the lamp was 112
Answer:
112
Step-by-step explanation:
=112.0
Please solve this....
Answer:
option B
Step-by-step explanation:
option B is true .
hope this will be helpful too you .plz mark my answer as brainlist plzzzz. ☺️
Answer:
All parallelograms have 4 equal sides.
Step-by-step explanation:
Kristin and Joan are both saving monty, Kristin starts with $60 and saves $10 a
month. Joan saves $15 per month. Enter the number of MONTHS it will take for
their total savings to be the same.
Answer:
6
Step-by-step explanation:
URGENT THIS IS TIMED
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer: i think it is ture if it is wrong i am so sorry
don't for get to drop a heart...
Step-by-step explanation:
The volume of a block is 90cm and its density is 4 g.what is the mass
Answer:
Density, mass and volume are all related by the definition of density, which is ... The volume of a sphere is 4/3πr3, so if the rock has a radius of 10 inches, its ... The density of mercury is 13.6 g/ml, so a volume of 1 ml has a mass of 13.6 grams. ... You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some
Step-by-step explanation:
What is (8*10)+(3*1)+(2*1/10)+(9*1/100)+(7*1/1000).....
Answer:
83.297....
Step-by-step explanation:
Luke cut down a tree that was 26.4 feet tall then he cut six equal pieces to take it away What is the length of each piece
bananas cost $2 each and apples cost $0.74 each. If "b" represents the number of bunches of bananas and "a" represents the number of apples, which of the following expressions represents the total cost?
GIVING BRAINLIST btw u have to multiply the circumfrance by 3.14 and the number in the circle
PLEASE HELP PLEASE!!!
Answer:
F; A translation of 6 up and 4 left and a reflection across the x-axis
Step-by-step explanation:
Here, we want to perform the translation that would move S to S’
to do this, we can have a subtraction
For 1 to move to -3 on the x-axis;
it means there is a leftward shift of upto 4 units
For -8 to turn to 2;
this is positive; there is a vertical upward translation of upto 10 units on the y-axis
This option is not directly available; thus we have to factor the reflection
if we reflect on the x-axis, the y-axis value becomes negated; if we reflect on the y-axis, the x-value becomes negated
The correct answer is thus;
A translation of 6 up and 4 left, followed by a reflection across the x-axis
please help me with this assignment
Answer:
(1) Graph: E
Slope: m=1
y-intercept: (0,3)
(2) Graph: A
Slope: m= [tex]\frac{1}{2}[/tex]
y-intercept: (0,1)
(3) Graph: B
Slope: m= -4
y-intercept: (0,-5)
(4) Graph: C
Slope: m= -[tex]\frac{3}{4}[/tex]
y-intercept: (0,-4)
(5) Graph: F
Slope: m= [tex]\frac{3}{5}[/tex]
y-intercept: (0,-3)
how so u simplify in math
Answer:
Remove any grouping symbol such as brackets and parentheses by multiplying factors.
Use the exponent rule to remove grouping if the terms are containing exponents.
Combine the like terms by addition or subtraction.
Combine the constants.
Darlene has a job babysitting. On the first day, she made x dollars. On the 2nd day, she made three times the amount, and on the third day, she made $6 more than the first day. How much money did Darlene make if he made $30 the first day?
please help me with this graph!
Answer:
y=4/3x-1
Step-by-step explanation:
FREE BRAINLIEST!! ill also answer questions that you have posted if you answer correctly!!!! (61pts)
Answer:
Can I get the pdf?
Step-by-step explanation:
A water park had 9081 visitors in June. The ratio of adult to children was 4 : 5. An adult ticket costs $10 and a child's ticket costs $8. In July the ticket prices increased to $15 for an adult and $11 for a child. The number of visitors fell to 7000 in July, split in the ratio 2 : 5, adults to children. The park manager thinks that sales had increased by more than 5%. Is he correct? Give a reason for your answer.
Answer:
Yes, the manager is correct
Step-by-step explanation:
In order to know this, we need to determine the total sale of the park in June and July for both adults and children.
In the month of june we have the following:
Visitors: 9081
Ratio A:C = 4:5
Adult ticket: 10$
Child ticket: 8$
So, if the ratio is 4:5, we can say that in 9 visitors, we have 4 adults and 5 child, therefore we can determine how many adults went in june:
If 4 adults --------> 9 people
Then X adults ---------> 9081 people
Solving for X:
X = 9081 * 4 / 9 = 4036 adults
This means that the number of child is:
C = 9081 - 4036 = 5045 childs
The total sales of the park in June would be:
T = (4036 * 10) + (5045 * 8) = 80,720$
This is the sale for the month of June. Let's apply the same procedure to the month of July, and then, we'll compare the sales and the percentage.
In the month of july we have the following:
Visitors: 7000
Ratio A:C = 2:5
Adult ticket: 15$
Child ticket: 11$
So, if the ratio is 2:5, we can say that in 7 visitors:
If 2 adults --------> 7 people
Then X adults ---------> 7000 people
Solving for X:
X = 7000 * 2 / 7 = 2000 adults
This means that the number of child is:
C = 7000 - 2000 = 5000 childs
The total sales of the park in June would be:
T = (2000 * 15) + (5000 * 11) = 85,000$
As we can see, the month of July was better, now, let's calculate the percentage of increase:
% = 85,000 - 80,720 / 85,000
% = 0.05035 * 100
% = 5.035%Hence, we can conclude that the manager was right and it was a increase of more than 5% (But just for a pinch).
Hope this helps
Which of the following ratios are proportional
A. 4/9 = 8/13
B. 4/9 = 11/16
C. 4/9 = 8/18
D. 4/9 = 9/9
HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH QUESTION!!!
Answer: C
Step-by-step explanation:
Answer:
It is going to be C
Step-by-step explanation:
Because after you complete the problem it will equal the nu,ber selcted on c
3/8 x 3/4=
9/32
1/2
9/24
1/8
Answer:
9/32
Step-by-step explanation:
3 x 3 = 9. 8 x 4 = 32. 9/32
will give brainlist if you answer correctly and if ur first
Help needed please ASAP
Answer:
The right answer is A.
As a result of it being raised to a negative number, you write its inverse.
A line is translated. Which of these could be the result?
Answer:
The answer is B,
Step-by-step explanation:
Answer: the answer is C
Step-by-step explanation: i got it right
Carl and Dave both collect comic books. Dave has 10 fewer comic books than Carl. Let c represent the number of comic books Carl has. Which expression represents the number of comic books Dave has?
Answer:
c - 10 = DAVE
Step-by-step explanation:
If y= 4x, calculate the value of y when x= 12
Answer:
y = 48
Step-by-step explanation:
y = 4 * 12
y = 48
1/6x + 7 = -41
Pls help I’m confused pls pls pls pls p
Step-by-step explanation:
First subtract 7 from both sides, so now you have 1/6x = -48 then divide both sides by 1/6
so x = -288
Sorry if its the wrong answer, thats what I got
which statement below shows two equivalent expressions?
A. x + x + x and x to the 3
B. 14x + 10 - 2x and 16x + 10
C. 12x + 16x and 4(3x + 4x)
D. 12x to the 2 + 5x + 10 and 17x to the 2 + 10
sorry if this doesn’t make any sense.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
12x+16x= 4(3x+4x) because of the distributive property
8,472 divivde by 5 anwers asp
Answer: 8,472 divided by 5 is equal to 1,694.4
Answer:
1694.4
Step-by-step explanation:
For brainiest:):):):):):)
Answer: 12. 5/20
13. 12/16
14. 35/15
15. 20/36
18.45/24
Step-by-step explanation: 12. 4x5=20 so 1x5=5 so its 5/20
13. 3x4=12 so 4x4=16 so its 12/16
14. 7x5= 35 so 3x5=15 so its 35/15
15. 9x4=36 so 5x4=20 so its 20/36
18. 15x3=45 so 8x3=24 so its 45/24
plz mark me brainliest
Joses went on a cruise to the Bahamas. His total cost for the trip is $810.
This included $121.41 per day for his room, a jet ski package for $250, and a snorkeling package for $75
How many days did his cruise last?
Answer:
4
Step-by-step explanation:
yep 4 days cuz logicaly