Answer:
0.285
Step-by-step explanation:
28.5/100 = 0.285
Answer:
.285
Step-by-step explanation:
Divide the percent by 100 to get the decimal
If trapezoid
Q
R
S
T
is translated
4
units left and
7
units up, what is the length of segment
T
′
S
′
?
3
units
3 units
4
units
4 units
6
units
6 units
12
units
Can someone help on this other question ^W^
Answer:
z=12
Step-by-step explanation:
z/4-2=1
z/4=2+1
z/4=3
z=3×4
z=12
Answer:
[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]
Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%
Answer:
❌22%
❌26%
❌48%
✔️52%
please answer w/ explanation !
write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)
Answer:
[tex]y=3[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given the slope of the line and a point on the line.
So, we can utilize the point-slope form, given by:
[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]
Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.
We know that the slope is 0. So, m = 0.
And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:
[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]
Simplify:
[tex]y-3=0[/tex]
We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:
[tex]y=3[/tex]
As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.
If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help
PLEASE HELP!!! 100 POINTS!!! EASY!!
Which ordered pair is the solution to the system of equations?
{y=3x−12
4x+6y=−6
(6, −5)
(0, −12)
(3, −3)
(4, −7)
Answer:
(3, -3)Step-by-step explanation:
METHOD 1.Put the coordinates of the given points to the equations and check the equality.
[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]
for (6, -5)
(1)
-5 = 3(6) - 12
-5 = 18 - 12
-5 = 6 FALSE
for (0, -12)
(1)
-12 = 3(0) - 12
-12 = 0 - 12
-12 = -12 TRUE
(2)
4(0) + 6(-12) = -6
0 - 72 = -6
-72 = -6 FALSE
for (3, -3)
(1)
-3 = 3(3) - 12
-3 = 9 - 12
-3 = -3 TRUE
(2)
4(3) + 6(-3) = -6
12 - 18 = -6
-6 = -6 TRUE
for (4, -7)
(1)
-7 = 3(4) - 12
-7 = 12 - 12
-7 = 0 FALSE
ANSWER: (3, -3)
METHOD 2:Solve the system of equations:
[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]
substitute (1) to (2):
[tex]4x+6(3x-12)=-6\qquad|\text{use the distributive property}\\4x+(6)(3x)+(6)(-12)=-6\\4x+18x-72=-6\qquad|\text{add 72 to both sides}\\22x=66\qquad|\text{divide both sides by 22}\\\boxed{x=3}[/tex]
put it to (1):
[tex]y=3(3)-12\\y=9-12\\\boxed{y=-3}[/tex]
[tex]\left\{\begin{array}{ccc}x=3\\y=-3\end{array}\right[/tex]
At the school store, pencils sell for $.12 each. The pencils come in boxes of 30. The school store buys each box for $2.00.
23. Which expression could be used to find the amount of profit the school makes if it sells 30 pencils?
a) $2.00 + $.12 + 30 = ?
b) 30 x $.12= ?
c) 30 x ? = $2.00 - $.12
d) (30 x $.12) - $2.00 = ?
24. The school principal wants to order 2 pencils for each of the 425 students in the school. How many boxes should she order?
a) 28 boxes
b) 29 boxes
c) 14 boxes
d) 15 boxes
25. How much profit does the store make when 60 pencils are sold?
a) $1.60
b) $3.20
c) $6.00
d) $2.40
(the only question i need help is #25, others didn't seem to get it in my previous question since they didn't see the related one. please help me!)
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.
a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0
I hate math ill give brainliest
Answer:
-4x + 9xStep-by-step explanation:
Combine like terms:
-4x - 9x = (-4 - 9)x = -13x
4x - (-9x) = 4x + 9x = (4 + 9)x = 13x
-4x + 9x = (-4 + 9)x = 5x
4x - 9x = (4 - 9)x = -5x
ANSWER PLS AND THANK YOU
Question 14: 5/3
Question 15: 3
Reason: When you go up with those answers, you end up at the next point. Like with Question 14, From the point on the bottom, Go up five units, and go three units to the right, and you are at the next point. Same goes with Question 15.
I hope this helps, and Happy Holidays! :)
what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3
Answer:
Slope: 2
y-intercept: 3
What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree
Answer:
c
Step-by-step explanation:
The table defines a function.
What is the domain of the function?
Question 2 options:
Year
Change in height (inches)
Joshua
Table
please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')
Answer:
I believe its B
Step-by-step explanation:
a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?
Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Creating a system of equations thus :
n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)Substitute for n and q
(q+3) + (q+6) + q = 36
3q + 9 = 36
3q = 36 - 9
q = 27 ÷ 3
q = 9 quarters
n = 9 + 3 = 12 nickels
d = 9 + 6 = 15 dimes
Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Learn more : https://brainly.com/question/25629067
ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75
–$5,018.20
$5,018.20
$31,363.75
Answer:
It's either –$5,018.20 or $5,018.20
Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)
6
3
5
7
10
2
11
9
4
Simplify: 3x + 2(x - 1)
Answer:
5x -2
Step-by-step explanation:
literally did this in my head but
2 * x = 2x
2 * -1 = -2
2x + 3x = 5x -2
Answer:
5x-2
Step-by-step explanation:
3x+2(x-1)
3x+2x-2
5x-2
PLEASE HELP ASAP, WILL MARK BRAINLIEST!!!
Select all the correct answers.
The table shows the balance of Steven's savings account over time. Assuming there are no withdrawals, if you graph the relationship for Steven's monthly balances, which points will lie on the resulting line?
A (22, 8,400)
B (23, 9,200)
C (24, 8,800)
D (26, 10,400)
E (27, 10,600)
Answer:
b and d because with every month, he gains $400. and if you multiply the x-value by 400, the only two that have the correct y-value are b and d
a should be 8,800
c should be 9,600
e should be 10,800
Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.
Answer:
2.28 divide 9.5
=0.24
Step-by-step explanation:
if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24
A package of 4 pairs of insulated socks costs $33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units
Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz
Step-by-step explanation:
I need help! What does this dot mean? I forgot.
Answer:
Times/Multiply
Step-by-step explanation:
I Will Mark Brainliest!!
The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.
Fill in the table with the lowest terms fractions.
To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.
Answer:
Dry Mix | Water | Total
64 | 8 | ?
75 | 10 | ?
| | ?
4 1/2 | 14/25 | ?
Step-by-step explanation:
im not done
Answer:
i dont know
Step-by-step explanation:
Kennedy is building a new L shaped desk for her room she wants to make sure it’s large enough for her supplies the dimensions of the desk in feet are shown in the diagram what is the area of the desk?
Answer: a
Step-by-step explanation:
please provide answer and explanation !!
Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.
Answer:
Step-by-step explanation:
help me pls and get right answer okay
Ok im almost done with this assignment pls help with this question
Answer: 9 grandchildren
Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9
Answer:
The answer is 9 grandchildren.
All you have to do is divide $425.25 by $50.25.
Hope this helps! Have an awesome day!
100 points and brainliest.
An irregular polygon is shown below:
The area of the irregular polygon is ____ square units.
Answer:
15 unit²Step-by-step explanation:
The area can be found two different ways
First, addition of two sections:
3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²Second, removal of section:
7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²Answer:
15 square units is the area of the irregular polygon
2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t
Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.
Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)