Please help! (Will mark brainlist!)

Please Help! (Will Mark Brainlist!)

Answers

Answer 1

Answer:

0.285

Step-by-step explanation:

28.5/100 = 0.285

Answer 2

Answer:

.285

Step-by-step explanation:

Divide the percent by 100 to get the decimal


Related Questions

If trapezoid
Q
R
S
T
is translated
4
units left and
7
units up, what is the length of segment
T

S

?

3
units
3 units

4
units
4 units

6
units
6 units

12
units

Answers

It’s really hard to understand can u maybe re write it

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

PLEASE HELP!!! 100 POINTS!!! EASY!!

Which ordered pair is the solution to the system of equations?

{y=3x−12
4x+6y=−6


(6, −5)

(0, −12)

(3, −3)

(4, −7)

Answers

Answer:

(3, -3)

Step-by-step explanation:

METHOD 1.

Put the coordinates of the given points to the equations and check the equality.

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

for (6, -5)

(1)

-5 = 3(6) - 12

-5 = 18 - 12

-5 = 6   FALSE

for (0, -12)

(1)

-12 = 3(0) - 12

-12 = 0 - 12

-12 = -12    TRUE

(2)

4(0) + 6(-12) = -6

0 - 72 = -6

-72 = -6    FALSE

for (3, -3)

(1)

-3 = 3(3) - 12

-3 = 9 - 12

-3 = -3    TRUE

(2)

4(3) + 6(-3) = -6

12 - 18 = -6

-6 = -6    TRUE

for (4, -7)

(1)

-7 = 3(4) - 12

-7 = 12 - 12

-7 = 0    FALSE

ANSWER: (3, -3)

METHOD 2:

Solve the system of equations:

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

substitute (1) to (2):

[tex]4x+6(3x-12)=-6\qquad|\text{use the distributive property}\\4x+(6)(3x)+(6)(-12)=-6\\4x+18x-72=-6\qquad|\text{add 72 to both sides}\\22x=66\qquad|\text{divide both sides by 22}\\\boxed{x=3}[/tex]

put it to (1):

[tex]y=3(3)-12\\y=9-12\\\boxed{y=-3}[/tex]

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}x=3\\y=-3\end{array}\right[/tex]

At the school store, pencils sell for $.12 each. The pencils come in boxes of 30. The school store buys each box for $2.00.
23. Which expression could be used to find the amount of profit the school makes if it sells 30 pencils?
a) $2.00 + $.12 + 30 = ?
b) 30 x $.12= ?
c) 30 x ? = $2.00 - $.12
d) (30 x $.12) - $2.00 = ?
24. The school principal wants to order 2 pencils for each of the 425 students in the school. How many boxes should she order?
a) 28 boxes
b) 29 boxes
c) 14 boxes
d) 15 boxes
25. How much profit does the store make when 60 pencils are sold?
a) $1.60
b) $3.20
c) $6.00
d) $2.40

(the only question i need help is #25, others didn't seem to get it in my previous question since they didn't see the related one. please help me!)

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

$6.00 because its being sold by students

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

I hate math ill give brainliest

Answers

Answer:

-4x + 9x

Step-by-step explanation:

Combine like terms:

-4x - 9x = (-4 - 9)x = -13x

4x - (-9x) = 4x + 9x = (4 + 9)x = 13x

-4x + 9x = (-4 + 9)x = 5x

4x - 9x = (4 - 9)x = -5x

-4x - 9 x
Is the answer

ANSWER PLS AND THANK YOU

Answers

the first one is 5/3 and the second one is -1/3

Question 14: 5/3

Question 15: 3

Reason: When you go up with those answers, you end up at the next point. Like with Question 14, From the point on the bottom, Go up five units, and go three units to the right, and you are at the next point. Same goes with Question 15.

I hope this helps, and Happy Holidays! :)

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75

–$5,018.20

$5,018.20

$31,363.75

Answers

Answer:

It's either –$5,018.20 or $5,018.20


I think it’s -$5,018.20

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

PLEASE HELP ASAP, WILL MARK BRAINLIEST!!!
Select all the correct answers.
The table shows the balance of Steven's savings account over time. Assuming there are no withdrawals, if you graph the relationship for Steven's monthly balances, which points will lie on the resulting line?
A (22, 8,400)
B (23, 9,200)
C (24, 8,800)
D (26, 10,400)
E (27, 10,600)

Answers

Answer:

b and d because with every month, he gains $400. and if you multiply the x-value by 400, the only two that have the correct y-value are b and d

a should be 8,800

c should be 9,600

e should be 10,800

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

Kennedy is building a new L shaped desk for her room she wants to make sure it’s large enough for her supplies the dimensions of the desk in feet are shown in the diagram what is the area of the desk?

Answers

Answer: a

Step-by-step explanation:

Answer: A

Djdjdiwbejedbej

please provide answer and explanation !!

Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

100 points and brainliest.

An irregular polygon is shown below:

The area of the irregular polygon is ____ square units.

Answers

Answer:

15 unit²

Step-by-step explanation:

The area can be found two different ways

First, addition of two sections:

3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²

Second, removal of section:

7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²

Answer:

15 square units is the area of the irregular polygon

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

Other Questions
You compared the amount of sugar in eight different kinds of breakfast cereal. You want to show which kind of cereal has the highest sugar content. Which kind of graph would best communicate your results?A. circle graphB. bar graphC. line graphD. pictographPLEASE HELP In your view , which one is the most important characteristics of the society?why? Corrado has 27 books in his room that he has already read. He wants to give them away to his 3 younger siblings. How many books will each of Corrado's siblings receive? If b represents the number of books each sibling receives, which equation could be used to solve the problem? select any issue related to Children and Families in which you are interested. Perform research on any existing laws connected to this issue. Write a short report on the policy or law. What strategies would you suggest to improve the law? The sum of three numbers is 76. The third number is eight less than the first. The second number is two times the third. What are the numbers? HELP THIS IS SCIENCE I HAVING TROUBLE A Flash Translation Layer translates user data to a format that can be written on the NVM. tracks which physical block contains the most number of consecutive invalid pages. tracks which physical block contains only valid pages. tracks which physical block contains only invalid pages. Which graph could represent a car that begins by increasing its speed, then travels at a constant speed, and thendecreases its speed, as time increases? 2. Rachel makes cranberry almond cookies. The number of cups of cranberries and the number of cups of almonds are shown in the table below. What is the ratio of cups of cranberries to cups of almonds? The first federal minimum wage was established in _____. A. 1948 B. 1938 C. 1928 D. 1908 What literary device is dancing in my storm ? The arid climate region is labeled with the letter _____ on the map above.A.BB.CC.ED.FPlease select the best answer from the choices providedABCD What is the total cost of a $95.00 item with a sales tax of 6%? PLEASE HURRY!! Only answer if you know it 100%!!Which indicates how evidence of climate change supports the theory of continental drift?coal fields in several continentsvolcano formationglacial evidence found in South Americafolded mountains in Africa and South America Two identical billiard balls can move freely on a horizontal table. Ball a has a velocity V0 and hits balls B, which is at rest, at a point C defined by =45. knowing that the coefficient of restitution between the two balls is e=0.8 and assuming no friction , determine the velocity of each ball after impact? what is an equation of the line that passes through point (-6,-5) and is parallel to the line x + 5y=25 Help I really need help Ms. Duncan went to dinner with her family and the cost for her food was $42. She wants togive a 20% tip. How much money should Ms. Duncan leave for tip? * I need help pls help forestry as a mitigation option to climate change. plz explain this