Answer:
Mean
Step-by-step explanation:
median will only shift by one number, mode is not affected, the mean has a large change.
y = –6x+2
–12x – 2y = –4
How many solutions does this linear system have?
one solution: (0, 0)
one solution: (1, –4)
no solution
an infinite number of solutions
Will AWARD BRAINLEYEST
Answer: Option D
(D) infinite number of solutions
Step-by-step explanation:
i will mark you brainly just please help!
Answer:it a half inch down i then go a little down in then you have to put a dot on the spout in then you wait ill come back for more
Step-by-step explanation:
go to my page
please help me with this math problem I forgot how to solve it
Answer:
-3
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!! DUE TODAY!!! WORTH 50 POINTS!!! :3 Amal is saving for a video game system. Amal earns $250 a week but she saves $210 a week for other expenses. Draw a graph of this situation. If the video game system costs $120, how many weeks will it take before Amal can afford the video game system?
Answer:
3 weeks
Step-by-step explanation:
if she saves 210 for other expenses then she is left with $40 so then in three weeks she will have $120 for the video game system.
Find the value of x in each case.
Answer:
I think its 80 for both. .,.
Hola,
Goodluck! Z:
I REALLY REALLY NEED HELP ON THIS!!! IF YOU SHOW YOUR WORK I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST!! WORTH 20 POINTS!!! A water pump moves 360 gallons of water in 18 minutes. Draw a graph of the situation. How long would it take to pump 1,080 gallons of water? Find the number of gallons pumped each minute.
Part 2 of the other question and obvi the ones that are crossed out, you do not have to do.
Answer:
19)51.06
22)-3.08
25) 19.25 cost per visit.
Step-by-step explanation:
Please help me answer this question.
Bill bought a shirt for $35.80 plus he paid an additional 7% in sales tax. What was the total cost?
Answer:
60.86 i think
Step-by-step explanation:
A service club has 64 male members and 16 female members. Which statement is true?
A.There are 2 female members for every male member in the service club.
B.There are 2 male members for every female member in the service club.
C.There are 4 female members for every male member in the service club.
D.There are 4 male members for every female member in the service club.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
It would be D because since there would be 4 male members for each female, 16 times 4 is 64 so it would be correct.
Answer: D
Step-by-step explanation: There are 4 times as many male members, so there will be 4 male members for every ONE female member
Jeffrey had both chocolate cake and coconut cake at his birthday party. There were 25 people at the party, and 20 of them picked chocolate cake. What percentage of the people at the party picked chocolate cake?
Answer: 555555
Step-by-step explanation:
55555
. The table shows a proportional relationship between x and y. What is the unit rate of y per x? A) 1 B) 3 C) 6 D) 9
ill give brainly
Answer:
I cannot see the table.
Step-by-step explanation:
You can download the image, then attach it to your question. I will gladly edit this answer if you need it!
Thomas decides to use the method of proportions and similar
triangles to find the height of a lamppost. He measures the length of
the post's shadow and finds it is 5 feet long. Then, he holds a 1-foot
ruler perpendicular to the ground and finds that it casts a 2-inch
shadow. How tall is the lamppost?
a. 2.5 ft c. 30 ft
b. 12 ft d. 60 ft
Answer:
C. 25
Please mark brainiest
Step-by-explanation:
there are 60 students in PE. 60% of them is male what is the number of male students?
Answer:
36 male students 24 female
Step-by-step explanation:
Answer:
24 is the answer
Step-by-step explanation:
Please help me understand how to work out these types of equations?
My teacher isn't doing a very good job at it right now.
Answer:
48
Step-by-step explanation:
2.4 (12 / 1/4)
First you do distributive property (multiplying the number in front of the parenthesis).
28.8 / 0.6
Then you just do the math
48
It's pretty easy, but it just depends on how somebody explains it.
Plz :<
In a science experiment, the temperature of a substance is changed from 42 degrees Fahrenheit to -54 degrees Fahrenheit at an average rate of -12 degrees per hour. Over how many hours does this change take place? *
10 points
A -8 hours
B. 1/8 hour
C. 1 hour
D. 8 hours
Answer:
D 8 hours
Step-by-step explanation:
it has to be positive and it is obviously more than 1 hour so it has to be 8 hours by process of elimination.
The areas of three squares will be used to prove that AQRS is a right triangle.
Which of these shows the dimensions of the three squares that are needed for the proof?
A.2 units by 2 units
4 units by 4 units
10 units by 10 units
B. 6 units by 6 units
8 units by 8 units
10 units by 10 units
C. 6 units by 6 units
8 units by 8 units
14 units by 14 units
D. 12 units by 12 units
16 units by 16 units
20 units by 20 units
Help needed!!!!!
Answer:
The answer is D
Step by step explanation.
Answer:the answer is C
Step-by-step explanation:
What steps should be taken to complete the conversion?
8 mi 1.61k 1000 m
x х
X
1 mi 1k
1
ОООО
Cancel the mile and kilometer units. Divide 8 by 1.61, then multiply by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1.61, then multiply by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1.61, then divide by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1000, then divide by 1.61.
Answer:
The third option should be correct please correct me if im wrong
whAt rate describes it
Answer:
the amazing rate
Step-by-step explanation:
1/2
Answer:
the answer is a
Step-by-step explanation:
because the amount of cups is 1/2
the amount of servings is 2/3
Help?
( this is not from a quiz. )
( also, this is science. )
my last question got answered and they told me answers not even related to the question.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
if u count the number of spaces from the zero after the decimal point then make it negative becouse the zeros are behind it
A bag of oranges weighs 15 pounds. How many kilograms is this? (1 pound ≈ 0.454 kilogram)
Answer: 6.81 kilograms
Step-by-step explanation:
Multiply 0.454 by 15 and you get 6.81
How do I do Distance Formula? Here is the equation ( or equations I don't know if it is a equation or 2 different ones) that I need help with
They are late and I need to turn them in [tex]C(-5, -3), D(-4, -2)\\K(8 1/2, 12), L( -63/4, 7 1/2)[/tex]
Answer: view image below
Step-by-step explanation:
Hope this helps you, love!
Answer:
c and d = square root of 26 or 5.09901 in decimal
k and l = square root of 59461/2 or 60.9615 in decimal
Step-by-step explanation:
hope this helps:))
6.39E-26 in scientific notation please help
Answer:
I'm so sorry I just need points :) bjsdbhdjfhedf8biehuj3
Step-by-step explanation:
Thanks
Michael decided to make French toast. He finds a recipe that calls for the following ingredients:
FRENCH TOAST
8 slices of bread
4 eggs
2 cup of milk
1 teaspoon of cinnamon
Which of the following comparison statements describe how much milk is used for the slices of bread used (There are 2 correct answers)?
A.1/4 cup of milk for every 1 slices of bread
B.2 cup of milk for every 8 slice of bread
C.1 cup of milk for every 1 slice of bread
D.1 cup of milk for every 1/8 slice of bread
E.4 cups of milk for every 1 slice of bread
2x+9=17 help me someone plz
Convert 3.25 kilograms to grams.
(1 kilogram = 1,000 grams)
Group of answer choices
0.000325
0.00325
325
3250
Answer:
3250
Step-by-step explanation;
3.25 * 1000 = 3250
What is one-half divided by one-eight?
Please use fractions
I'll give brainliest if it's right and you show ur work
Answer: 4
Step-by-step explanation:
Answer:
4
Step-by-step explanation:
1/8 -> 1 x 8 > 2 x 1 = 8/2
1/4 -> 4 x 2 > 1 x 2 = 4/1 = 4
Please help, I will give brainliest to best answer
Answer: corn flour
Step-by-step explanation:
WF: 12.5/5 =2.5 per pound
RF: 24/8 = 3 per pound
CR: 33.75/15 = 2.25 per pound
SF: 55.2/24=2.4 per pound
Quadrilateral Q’R’S’T is a dilation if quadrilateral QRST, with the origin as the center of dilation.
What appears to be the scale factor used to create this dilation?
4
0.5
2
0.25
Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?