Please solve these, I thank you my friends
Write and solve an equation to find the value of x

Please Solve These, I Thank You My Friends Write And Solve An Equation To Find The Value Of X

Answers

Answer 1

Answer:

180 - (52 + 28) = x and then x = 100.

Step-by-step explanation:

A triangle's angles must ALWAYS add up to 180. No matter what. So, the problem gives us 2 of the three angles already, 52 and 28. 52 + 28 is 80. As I mentioned before, a triangle's angles must always add up to 180, so to find x, you must subtract 80 from 180, getting 100. Therefore, x is 100 degrees.

The equation we used to find that is: 180 - (52 + 28) = x.

52 and 28 are the two angles we know, and subtracting their sum from 180 gives us the missing angle.


Related Questions

hey can I get some help thanks :)
What is the distance between the points X(-4,3) and Y(2, -7) rounded to the nearest tenth?
O 11.7 units
0 8.0 units
0 16.0 units
O 4.5 units​

Answers

Answer:

I think the answer is 11.7 units rounded to nearest tenth

Step-by-step explanation:

d=(2−(−4))2+(−7−3)2−−−−−−−−−−−−−−−−−−−√

d=(6)2+(−10)2−−−−−−−−−−−√

d=36+100−−−−−−−√

d=1–√36

d=11.661904

Possibly free brainliest (Only if you give step-by-step explanation.

Answers

I'll answer ur question but the image is blurry

5. The value of a piece of land is growing at a rate of 2.5% annually. If the land was worth $99,000 when it was purchased, which equation could be used to determine the value of the property, y, x years after it was purchased? a) =99,000+2.5 c) =99,000(1.025) b) =99,000(0.025) d) =99,000(2.5)

Answers

Answer:

99,000.00 × 2.5 . answer d

please help thxsssssssssssssssssssssssssssss

Answers

Answer:

x≤3.5

Step-by-step explanation:

=>7-2x≤0=>-2x+7≤0=>-2x≤-7 divide 2 by 2 and by 7=>x≤3.5

SIMPLIFY EACH EXPRESSION ILL GIVE CROWN!

Answers

-44
12
5
62
53
76
9
17
17
1
14
67
22
44
23

Triangle congruence
Which statements are true? Select all that apply.

Answers

All but c are correct so the answer is a b and d

Kelsey rolls a fair die 390 times. The table below shows the outcomes.
Side
Times
Rolled
Kelsey rolls the die 24 more times. What is the most likely number of times she rolls a 4 or a 5?
Ο Α. 8
OB. 12
O c. 2
OD. 4

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

ok pls help pls pls pls if you care for the future generation you will me to improve the future

Answers

Answer:

G.

Step-by-step explanation:

$12 is the flat fee and it costs 25 dollars per hour to rent a kayak. x is the number of hours, so 25x+12=y, the total cost for renting the kayak

Lucia wants to spend less than $16 on her order. Is 25% off $20 in her budget??

Answers

Answer: Yes

Step-by-step explanation: Well 25% off of $20 is $15.

What is the price per ounce of a 32‑ounce box of cereal priced at $4.16?

11 cents / ounce

12 cents / ounce


13 cents / ounce


14 cents / ounce

Answers

Answer:

13 cents / ounce

Step-by-step explanation:

$4.16÷32= $0.13 cents/ounce.

What is the value of the expression 9 + ( fraction 1 over 2 )4 ⋅ 48? (1 point)

A. 12

B. 15

C. 17

D. 18

Answers

Answer:

A. 12

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

9 + (1/2)⁴ · 48

Step 2: Evaluate

Exponents:                                                                                                        9 + 1/16 · 48Multiply:                                                                                                             9 + 3Add:                                                                                                                   12

HELP!!! there are 20 students in Mr. Miller's algebra class. 14 of the students are females. If Mr. miller selects a student at random, what is the probability that he will select a male.

Answers

Answer:

6/20, 0.3, 30%

Step-by-step explanation:

If there are 14 females then there are 6 males

6 divided by 20 is 0.3 or 30%

Answer:

30%

Step-by-step explanation:

the figure shows the dimensions of a room in which receptions are held. The room is being carpeted. The three semi-circular parts of the room are congruent. How much carpet is needed? use 3.14 for pie

Answers

Answer:

258.39 m^2

Step-by-step explanation:

Solve for the rectangle:

18 • 12= 216

Now solve for the 3 semi circles:

A = 3.14(3)^2= 28.26/2 = 14.13 •3 = 42.39

Add up the areas:

216 + 42.39 = 258.39

Which matrix represents the system of equations shown below?
4x - 2y = 8
2x-3y = 12

Answers

Answer:

4x-2y=8

or, 4x = 8+2y

or x = 8+2y/4-----(eq.1)

2x-3y=12-----(eq.2)

Now,

putting value of eq.1 in eq.2, we get

2x-3y=12

or, (8+2y/4)-3y = 12

or, 8-10y/4=12

or, 8-10y=12×4

or,8-10y=48

or,-10y=48-8

or,y=40/-10

or, y = -4

again,

2x-3y=12

or, 2x-3×-4=12

or, 2x+12=12

or, x=0

In 1st option

4x-2y=8

or,4×0-2×-4=8

or,0+8=8

8=8

2x-3y=12

2×0-3×-4=12

0+12=12

12=12

So 1st option is true

i’m literally incapable of math pls help

Answers

Answer:

5. It has no solution because this symbol > is greater than and it says that -1 > n>5.

-1 is not greater than 5.

Step-by-step explanation:

Have a nice day! :-)

A group of tourists orders a special meal at a restaurant. The cost of each person's meal is $38. Each person will pay a $7 tip. What is the total restaurant bill for the group?

Answers

Answer: To write an equation

y= 7x+38

Answer:

A group of tourists orders a special meal at a restaurant. The cost of each person's meal is $38. Each person will pay a $7 tip. What is the total restaurant bill for the group?

can you find the proportion pwease :)

Answers

Answer:

15 cookies, 10 brownies.

Step-by-step explanation:

I'm assuming that she is selling the same amount of cookies and brownies per hour. If that is the case...

Multiply it by 5. If 3 cookies were sold in one hour, and there's 5 hours, just multiply 3 by 5. Total number is 15 cookies.

Same goes for brownies. Multiple 2 brownies by 5. That makes 10 brownies.

whats the value of x? ill give brainliest

Answers

Answer:

150°

Step-by-step explanation:

180-30=150...............

Answer:

150º

Step-by-step explanation:

the value of q is 180º, so 180 - 30 = 150

If you know how to do box and whisker plot pls help cause I forgot how to do it

Answers

The interquartile range (IQR) is the box plot showing the middle 50% of scores and can be calculated by subtracting the lower quartile from the upper quartile (e.g. Q3−Q1).

Look at the picture below to get a better understanding:

Answer:

9

Step-by-step explanation:

IQR is the length of the box

To start, take the max of the box (which is 15)

And then subtract the min of the box (which is 6)

15-6=9

9 is the IQR

Find the perimeter

please help

Answers

[tex] \huge\mathrm{Answer࿐}[/tex]

diameter of the semi - circle = 10 ft

radius = 5 ft

Measure of curved segment = π r

[tex]3.14 \times 5[/tex][tex]\mathrm{ 15.7 \: ft}[/tex]

Perimeter :

[tex]\mathrm{8ft + 6ft + 15.7ft}[/tex][tex]\mathrm{29.7 \: ft}[/tex]

_____________________________

[tex]\mathrm{ \#TeeNForeveR}[/tex]

Yan has already finished Three-fifths of the 45 math problems he was assigned today. Each math problem took him 1Four-fifths of a minute to complete. If this pace continues, how much more time, to the nearest minute, will the rest of the problems take him to finish?
18 minutes
27 minutes
32 minutes
43 minutes

Answers

Answer: 32

Step-by-step explanation:              90% of people marry there 7th grade love. since u have read this, u will be told good news tonight. if u don't pass this on nine comments your worst week starts now this isn't fake. apparently if u copy and paste this on ten comments in the next ten minutes you will have the best day of your life tomorrow. you will either get kissed or asked out in the next 53 minutes someone will say i love you

The time taken to complete the rest questions is 32 minutes

Since Yan has already finished Three-fifths of the 45 math problems he was assigned today. The number remaining will be:

= 45 - (3/5 × 45)

= 45 - 27

= 18

Now, the time taken to complete the rest questions will be:

= 18 × 1 4/5

= 18 × 1.80

= 32.4

= 32 minutes.

Read related link on:

https://brainly.com/question/23079903

Nora needs at least $115 for a new cell phone. She has already saved $45. She earns $7 an hour at her job. Write and solve an inequality to find how many hours she will need to work to buy the phone.

Answers

Answer:

Nora needs to work 10 hours to get 70 dollars to be able to have 115 to buy the new phone.

Step-by-step explanation:

45+7x = 115

45+7(10)

45+70

115

(Hope this helped! If you have any questions about this please comment) :D

Help me help me math question

Answers

Answer: 34.25/6.5

Step-by-step explanation:

2.5*13.7=34.25

4.9+1.6=6.5

Step-by-step explanation:

2.5x13.7=34.25

4.9+1.6=6.5

3 1/3 + (-2 1/4) + 1 5/6 = ?​

Answers

Answer: 2 11/12

Step-by-step explanation: 3 1/3+−2 1/4+1 5/6

10/3−2 1/4+1 5/6

10/3−9/4+1 5/6

13/12+1 5/6

13/12+11/6

35/12

2 11/12

Answer:

Here is the answer. hope this helps you

help lol, will mark brainlest

Answers

a=11

Hope this Helped! :T

7. You are taking a survey. You ask five students which movie they prefer-Black Panther, Captain Marvel, or Avengers: Endgame. What is the probability that all five students picked the Avengers: Endgame movie?

Answers

Answer:

Coming from a student, pretty dang high. Captain Marvel was boring and Black Panther wasn't all that great compared to endgame. Sure, it was good but Endgame was the ending of a legacy. All the films over the years led up to endgame.

Step-by-step explanation:

is equal to 1,024. Evaluate the following expressions.
a. 46
b. 44
43.42

Answers

Answer:

What is equal to 1,024

Step-by-step explanation:

HELP!! PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ!!!

Answers

Answer:

x (greater than or equal to) -53 *The last bubbled option*

Step-by-step explanation:

Please say all the values

Answers

Answer:

-8 and -11

Step-by-step explanation:

all you do is divide both sides by -5 to get x<-4 (you swap the direction of the sign when you multiply or divide by a negative number) so the answers that are smaller than -4 are -8 and -11 NOT -4

it would be amazing if you marked this as brainliest :)

NEED HELP ASAP
NO LINKS AND NO JUST SAYING HI, PLEASE ANSWER LEGITIMATELY! THANK YOU!!!! <3

Answers

Answer:

74

Step-by-step explanation:

Other Questions
What is the surface area? A company bought New Year's greeting cards to send to its valued customers. Sixty of the cards they sent cost $2.30 each. Thirty of the cards cost $2.75 each The remaining 34 cards cost $1.95 each. What was the total amount spent on these cards? Maria has written the following sentence: Any student wishing to earn an internship must turn in his application to career services by Friday. How could she revise her sentence to make it the most inclusive?The sentence is inclusive as is.Any student wishing to earn an internship must turn in her application to career services by Friday.Students wishing to earn internships must turn in their applications to career services by Friday.Students wishing to earn an internship must turn in his or her applications to career services by Friday. PLEASE HELP ME ASAP I'M BEING TIMED!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Both Mussolini and Hitler felt which political party was their preeminent enemy?A. The Social DemocratsB. The CommunistsC. The AnarchistsD. None of the Above HELP QUICK PLEASE Select the hotspot that shows metaphase. in a paper chromatogram why is substance impure Ill give brainey if u help Please help??!!!!!!!!!!!!!!!! The net of a rectangular prism is shown.8 in.2 in.2 in...-... 8 in......... 2 in.,6 in.2 in.:What is the surface area of the rectangular prism?O A. 60 square inchesO B. 94 square inchesO c. 96 square inchesOD. 152 square inchesO E. 200 square inches PUT IT IN ORDER!-Louisiana passes the Separate Car Act that makes railroad companies provide separate (but equal) cars for black and white passengers in 1890. A group of black citizens joined with the East Louisiana Rail Road Company to fight the Act. (The citizens wanted rights and the RR company wanted to save money by using fewer cars.) Homer Plessy was chosen to break the law so it could be challenged in court. Can you put the rest of the story in the correct order? ___ Plessy appealed the decision and lost again, but took the case to the Supreme Court in 1896. ___ Homer Plessy bought a first class train ticket and sat down in the whites only section of the train. ___ The Supreme Court upheld the previous decisions and said that racial segregation was constitutional if accommodations were equal. This led to more and more legal segregation all over the US. ___ Plessy was arrested for riding in a whites only railroad car, because he was 1/8th black. ___ Plessy argued that the Act violated his 13th & 14th Amendment rights, but he lost in the local court. Franklin Inc., an apparel manufacturer based in Scotland, opened a new store in the United States. Franklin's designs were well received by consumers in the host country. However, the firm incurred very high expenses due to the expensive rents and the higher costs of labor. Also, there was a hike in the price of fuel in the United States. This led to increased expenditures on the transportation of goods. This indicates that Franklin Inc. had serious issues in the United States due to poor: Group of answer choices The equation x 2 + y 2 4 x + 2 y = b x 2 +y 2 4x+2y=b describes a circle. determine the y coordinate of the center of a circle on a map, the scale shown is 1 inch : 5 miles. if an island is 2.5 square inches on the map, what is the actual are of the island which equation has two real solutions?a. x^2=-100b. 5x^2=1c. 6x^+17=11d. 7(x^2+6)=42 11. John puts a fence around his rectangular backyard. The width of his backyard is 10 feet. Heuses 60 feet of fencing material in total. What is the length of his backyard? #11 Please answer the question The college plans to use part of its land for a bicycle park.The space for the bicycle park is rectangular 18 m by 4.8 m.A rectangular space is needed for each bicycle.0.6 mDiagram notaccurately drawn2 mThe builders think that 90 bicycles can fit in the bicycle park.Are the builders correct?Show a check of your working.(4) How will you approach becoming financially independent? if anyone knows this question can u please help ? PLZ HELPExplain how kinetic energy and potential energy change as a rollercoaster moves up and down hills on its track.