PLEASEEE HELLPP FIND THE AREA

PLEASEEE HELLPP FIND THE AREA

Answers

Answer 1

Answer:

B.) 90 square units

Step-by-step explanation:

15 times 6 is 90 the units are unknown so units times units is square units so the answer is 90 square units or B

Hope this helps!


Related Questions

The projected population of Tennessee in 2030 is
about 5x5.9^8. Predict the average number of people
per square mile in Tennessee in 2030. Land area: about 5.9^6

Answers

Answer:

Population  

Population estimates, July 1, 2019, (V2019) 6,829,174

Population estimates base, April 1, 2010, (V2019) 6,346,276

Population, percent change - April 1, 2010 (estimates base) to July 1, 2019, (V2019) 7.6%

Population, Census, April 1, 2010 6,346,105

Age and Sex  

Persons under 5 years, percent 6.0%

Persons under 18 years, percent 22.1%

Persons 65 years and over, percent 16.7%

Female persons, percent 51.2%

Race and Hispanic Origin  

White alone, percent 78.4%

Black or African American alone, percent(a) 17.1%

American Indian and Alaska Native alone, percent(a) 0.5%

Asian alone, percent(a) 2.0%

Native Hawaiian and Other Pacific Islander alone, percent(a) 0.1%

Two or More Races, percent 2.0%

Hispanic or Latino, percent(b) 5.7%

White alone, not Hispanic or Latino, percent 73.5%

Population Characteristics  

Veterans, 2015-2019 431,274

Foreign born persons, percent, 2015-2019 5.1%

Housing  

Housing units, July 1, 2019, (V2019) 3,028,213

Owner-occupied housing unit rate, 2015-2019 66.3%

Median value of owner-occupied housing units, 2015-2019 $167,200

Median selected monthly owner costs -with a mortgage, 2015-2019 $1,244

Median selected monthly owner costs -without a mortgage, 2015-2019 $388

Median gross rent, 2015-2019 $869

Building permits, 2019 41,361

Families & Living Arrangements  

Households, 2015-2019 2,597,292

Persons per household, 2015-2019 2.52

Living in same house 1 year ago, percent of persons age 1 year+, 2015-2019 85.5%

Language other than English spoken at home, percent of persons age 5 years+, 2015-2019 7.2%

Computer and Internet Use  

Households with a computer, percent, 2015-2019 87.1%

Households with a broadband Internet subscription, percent, 2015-2019 78.4%

Education  

High school graduate or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 87.5%

Bachelor's degree or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 27.3%

Health  

With a disability, under age 65 years, percent, 2015-2019 11.0%

Persons without health insurance, under age 65 years, percent 12.1%

Economy  

In civilian labor force, total, percent of population age 16 years+, 2015-2019 61.0%

In civilian labor force, female, percent of population age 16 years+, 2015-2019 56.6%

Total accommodation and food services sales, 2012 ($1,000)(c) 12,499,013

Total health care and social assistance receipts/revenue, 2012 ($1,000)(c) 42,383,683

Total manufacturers shipments, 2012 ($1,000)(c) 139,960,482

Total merchant wholesaler sales, 2012 ($1,000)(c) 111,718,421

Total retail sales, 2012 ($1,000)(c) 91,641,605

Total retail sales per capita, 2012(c) $14,194

Transportation  

Mean travel time to work (minutes), workers age 16 years+, 2015-2019 25.2

Income & Poverty  

Median household income (in 2019 dollars), 2015-2019 $53,320

Per capita income in past 12 months (in 2019 dollars), 2015-2019 $29,859

Persons in poverty, percent 13.9%

BUSINESSES

Businesses  

Total employer establishments, 2018 138,269

Total employment, 2018 2,683,214

Total annual payroll, 2018 ($1,000) 125,736,019

Total employment, percent change, 2017-2018 1.3%

Total nonemployer establishments, 2018 539,987

All firms, 2012 550,453

Men-owned firms, 2012 302,249

Women-owned firms, 2012 195,694

Minority-owned firms, 2012 105,234

Nonminority-owned firms, 2012 434,025

Veteran-owned firms, 2012 59,379

Nonveteran-owned firms, 2012 469,392

GEOGRAPHY

Geography  

Population per square mile, 2010 153.9

Land area in square miles, 2010 41,234.90

FIPS Code

Step-by-step explanation:


Zayna has 4 boxes with 14 art books in each box. She has 3 bags with 12 math books in each bag. If she
gives 15 books away, how many art and math books does she have left?

Answers

Add 14 and 12 you get 26. 26-15=11
Your answer is 11 art and math books left

I’ll mark YOU as brainlister please help ASAP

Answers

X=10.06438

But it’s not rounded to the nearest foot
We are just starting triangles here, so I went online to a triangle calculator. I’m sorry I can’t explain the calculations.

Find the slope of the line write your answer in simplest form

Answers

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

(y2-y1)/(x2-x1)=Slope  ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or  3/-5

Hey guys I need help; will mark brainliest

The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.

Answers

Answer:

207.2in

Step-by-step explanation:

Hey There!

So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made

C=2πr

where r = radius

Now we plug in the values

C=2(3.14)11

3.14*2=6.28

6.28*11=69.08

So one full rotation would have traveled 69.08 inches

Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations

3*69.08=207.24

Now we round to the nearest tenth

so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in

Xavier needs to bike a minimum of 80 miles this week for his training if he is already biked 14 miles this week and how many miles should he bike on each of the six remaining days this week?

Answers

Answer:

if he wants to bike the same amount of miles each day he should bike 11 miles each day .

Step-by-step explanation:

subtract 14 - 80 = 66. 66 in 6 days is 11 each day

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long

Answers

Answer:

hypotenuse is about 33 ft long

Step-by-step explanation:

a^2+b^2=c^2

a= 30

b=14

30^2+14^2= 1096 =c^2

[tex]\sqrt{1096}[/tex]=c

33.1=c

hypotenuse is about 33 ft long

Answer:

No, the Hypotenuse is 33.11

Step-by-step explanation:

The formula for finding a hypotenuse is:

[tex]\sqrt{x^2+y^2}[/tex]

x=30 and y=14 here

[tex]x^2=900[/tex]

[tex]y^2=196[/tex]

[tex]x^2+y^2= 1,096[/tex]

[tex]\sqrt{1,096} = 33.11[/tex]

So it would be about 33, not 39

Calculate the area of a circle with a diameter of 8cm.
Show all your work.

Answers

A≈50.27cm²

Using the formulas

A=πr2

d=2r

Solving forA

A=1

4πd2=1

4·π·82≈50.26548cm²

Answer:

16π cm^2

Step-by-step explanation:

The formula for the area of a circle is [tex]\pi r^{2}[/tex], r being the radius. The radius is always half of the diameter, so in this case, the radius is 4. [tex]4^{2}[/tex] is just 4 * 4 which is 16. Multiply that by π and you get 16π. Or, approximately 50.27 cm^2

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?

Answers

Answer:

yes it is exactly 39 ft long

Step-by-step explanation:

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

using the Pythagorean theorem:

36² + 15² = c²

1296 + 225 = c²

1521 = c²

c = 39 ft

Give two ways to write the algebraic expression in words.
n - 5

Answers

Five less than a number n

Harold is on the diving team at school. The platform he uses is about 5 yards above the pool. On his best dive, he jumps an extra foot in the air before doing a flip. How many feet is he from the pool at the highest point of his jump?

Answers

Answer:

16 feet because 5 yards is equaled to 15 feet and then add the extra foot he uses to jump

Step-by-step explanation:

The movie you chose is 2 hours long. After only 1 /2 of an hour, you look and "Oh no!" you have already eaten a third of your popcorn! If you continue eating popcorn at this speed, do you think you will have enough for the rest of the movie? Include a mathematical explanation to support your thinking.

Answers

Answer:

no

at every 30 minutes, a third of the popcorn is consumed.

After an hour, 1/3 + 1/3 = 2/3 of popcorn would be consumed.

At one hour 30 minutes, 2/3 + 1/3 = 3/3 or 1 or all of the popcorn would have been consumed

Step-by-step explanation:

The rate at which popcorn is consumed is 1/3 in 30 minutes

so, in 1 and a half hours, all the popcorn would be finished

1/3 + 1/3 + 1/3 = 1

Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?

Answers

Answer:

$600 after 8 weeks ($400) plus the $200

Answer:

600

Step-by-step explanation:

50x8=400

200+400=600

If P the incenter of triangle JKL, find MP.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  MP = 38

Step-by-step explanation:

Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.

  3x +14 = 9x -34

  48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides

  24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)

  NP = 3x +14 = 24 +14 = 38

  NP = OP = MP = 38

Need help on this assignment

Answers

Answer:

(-1)^2+5= 1+5=6

(0)^2+5= 0+5= 5

(1)^2+5= 1+5= 6

6+5+6= 17

x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5  + (0)^2 + 5  +  (1)^2 + 5  = 6 + 5 + 6 = 17

Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?

Answers

Answer: $8727- thsi should be the correct answer

Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?​

Answers

Answer:

The answer is 30.2

Step-by-step explanation:

subtract 8. Then divide by 2

Answer: 30.2

Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number,  gets us 30.2.

Hope I could help!

If 7 books cost $490, what is the cost of one dozen books​

Answers

Answer:

$840 for a dozen

Step-by-step explanation:

Find out the cost for one book. Then multiply that number by 12 (dozen).

Answer:

840

Step-by-step explanation:

490 ÷ 7 = 70

70 x 12 = 840

please help fast!! Find the total surface area of the following cylinder:

Answers

explanation:total=addition

area=base x height plus the width (area the amount beneath the surface).

equation:3cm both sides 3cm

answer: 3+3= 6cm .

Answer: 36

Step-by-step explanation:

Formula: 2 pi rh + 2 pi r2

2 pi 3 • 3 + 2 pi 9

Leave answers in terms of pi

18 pi + 18 pi = 36 pi

Answer = 36

HEEEELPPPPPPPpp!!!!!!!!!!!!!
0.00031 = ________ %

Answers

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

0.00031 x 100= 0.031%

Hope this Helps!

Evaluate the expression (13 − 3)2 ÷ 50.

The value of the expression is

Answers

Answer:

0.24

Step-by-step explanation:

(13 - 3) 2 / 50

10 + 2 / 50

12 / 50

=0.24

Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!

-XxDeathshotxX

Answer:

Exact form: 2/5

Decimal: 0.4

Step-by-step explanation:

can somebody please help me

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

10

the answer is 10 trust

Expand and simplify


(x+4)(2x-1)

Answers

Answer:

2x^2+7x−4

Step-by-step explanation:

View Picture

Mark me Brainliest?

6 more than the product of 22

Answers

132 you supposed to multiply

7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg

It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles

It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L

dont know shrimp

The unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg  peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

How to calculate unit value?

In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.

Unit price = total cost/ total number of quantity

here given

(a) $1.85 for 4 kg peaches

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $1.85/4 Kg

=$0.4625 per Kg

(b)  $16.99 for a 454 g package cooked shrimp

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $16.99/454g

=$0.037 per gram

=$37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $2.99/1.89L

=$1.58 per L

(d)  $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles

unit cost =  total cost/ total number of quantity

=$283.28/22.5m²

=$12.6 per m²

Therefore the final unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

Learn more about unit value

here: https://brainly.com/question/14125148

#SPJ2

Solve for the value of y.

Answers

Your answer would be 5
Explanation is in the photo

Solved for the value of y and found that y = 5.

What is the Pythagorean theorem?

In the Pythagorean theorem, the sum of the squares of the sides of a right-angled triangle is equal to the square of the longest side i.e, the hypotenuse of the triangle.

z² = x² + y²

The given triangle is a right-angled triangle. This means that we can use the Pythagorean theorem.

∴ y² + 12² = 13²

⇒ y² + 144 = 169

⇒ y² = 169-144

⇒ y² = 25

⇒ y = 5

Therefore, we have solved for the value of y and found that y = 5. The correct answer is option C.

Learn more about the Pythagorean theorem here-https://brainly.com/question/343682

#SPJ2

The sum of − , − − is

Answers

What are the numbers?

I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)​

Answers

Answer:

-28.84

Step-by-step explanation:

-6π - 10

-6(3.14) - 10

-18.84 - 10

-28.84

Answer:

− 28.85

Step-by-step explanation:

The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.

Answers

Answer:

rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Step-by-step explanation:

First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;

A = 2w^2+7w+6

A = 2w^2+4w+3w+6

A = 2w(w+2)+3(w+2)

A = (2w+3)(w+2)

Since l = 2w

Length = 2w+3

width = w+2

This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Find two integers whose sum is -14 and product is 33

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

a+b=-14

a=-14-b

ab=33, using a from above makes this become

(-14-b)b=33

-14b-b^2=33

b^2+14b+33=0

(b+11)(b+3)=0

So the numbers are -3 and -11

Other Questions
Solve the right triangle below. Round all your answers to the nearest tenth. Measure of angle Z = ______ What is the molecular formula for Hydrochloric acid The figure shows secant GC and tangent GB intersecting to form an angle. Find x and y. If necessary, round to thetenths place.A X= 52.5V = 30B. = 54= 60C. X = 52.5y = 93D. 7 - 106.5y = 60 How many times can 45 go into 7,200? what is the job of the carrier protein in the cell membrane NH3(g) + O2(g) + CH4(g) HCN(aq) + H20(l) Kenneth's Tea Shop has caffeinated tea and decaffeinated tea. The tea shop served 63 caffeinatedteas and 7 decaffeinated teas. What percentage of the teas served were caffeinated? Which equation correctly relates kinetic energy, mass, and velocity?A. KE=1/2m2vB. KE=1/2mv2C. KE=1/2mvD. KE=1/2mv3 When Eleanor Roosevelt says, There is such a thing as going through the world blindfolded, she means peopleshould learn to view life more clearly.rarely take advantage of the opportunities in life.can fail to recognize the beauty in the world.never notice the obvious until it is too late. Write a paragraph on George Sands influence for social change in regards to womens freedoms. What was the first Communist nation?Answers may vary: Russia (Soviet Union) The width of a rectangle is the length minus 7 units. The area of therectangle is 8 units. What is the length, in units, of the rectangle? 4050x = __ degrees Write and expression for the AREA of the figure in simplest form.2x-121X-6 How much power do the states have in a confederate system of government?They have most of the power.They have very little power compared to the national government.They share power with the national government.They have very little power compared to county and municipal governments. help please due tiday i will give brainlist if y are right. Ken had 80 rubber bands, he sold 10 and 10got damaged. How many good rubber bandswere left with Ken? What percentage ofrubber bands were left? Which of these is a pair of coordination isomers (aka ionization isomers)?a. Na2[NiBr2Cl2] and K2[NiBr2Cl2]b. [Ni(NH3)3Br]Cl and [Ni(NH3)3Cl]Brc. [Ni(NH3)3(H2O)]SO4 and [Ni(NH3)2(H2O)2]SO4Which of these pairs are linkage isomers??a. [Pt(Cl)2(SCN)4]^4- and [Pt(Cl)2(NCS)4]^4-b. [Pt(Cl)2(SCN)4]^4- and [Pt(Cl)4(SCN)2]^4- c. K4[Pt(Cl)2(SCN)4] and Na4[Pt(Cl)2(SCN)4] In a shipment of new cookies for a store, 4/12 of the cookies were sugar and 1/5 were oatmeal. The remainder of the cookies were chocolate chip. What fraction of the cookies were chocolate chip? THIS IS MY LAST QUESTION. Okay, im a bit anxious to get this done. Ive done half the problem, I just need the other half.