Question 3 of 10
A term that describes an alternative to car buying where monthly payments
are paid for a specific period of time, after which the vehicle is returned to the
dealership or bought, is:
A. Car ownership
B. Car financing
C. Car leasing
D. Car maintenance

Answers

Answer 1

Answer:

Car leasing

Step-by-step explanation:

Im not exactly sure but this may be helpful

Car ownership is literally being the owner of the car and paying it full. Car financing is the one ive not heard of before. Car maintenance is literally caring and looking after the car. I know leasing is like giving out so im hoping its like that

Answer 2

Car leasing describes an alternative to car buying where monthly payments

are paid for a specific period of time, after which the vehicle is returned to the dealership or bought

Car leasing is a financial transaction in which a person pays a monthly fee in exchange for the use of a car for a predetermined period of time.

At the end of the lease term, the car is returned to the dealership or bought by the lessee.

So, Car leasing describes an alternative to car buying where monthly payments are paid for a specific period of time

To learn more on Car Leasing click:

https://brainly.com/question/21408425

#SPJ7


Related Questions

HELPPPPPPPPP MEEEEEEEE

Answers

Answer:

i cant see it

Step-by-step explanation:

pls zoom in

Answer:

The answer would be 178.2

Step-by-step explanation:

I honesty don't know how to explain but the answer is 178.2 for sure.<3

HL criteria of congruence can be used only with?

Answers

Answer: Right triangles or a hypotenuse and a leg

6 El resultado de la siguiente operación
(-6) +12-9 +15+ (4)+(-3) =

Answers

Answer:

a mi también se me dificulta mucho

February 3, 202
125+129

Answers

Answer:

254

:D :D :D :D

The answer is 254 ......

The domain is ? (image attached)

Answers

I think the domain’s are 21,25,24
Hope this helps!
pretty sure the domain is 21, 25, and 24.

Answer for brainliest please.

Answers

Answer:

1st one is right

Step-by-step explanation:

just did this

8. Higher Order Thinking The values
is both 5 times as much as the value
et in 3
feet
onable?
and 36 more than the value of my
are the values of n and m? Explain,

Answers

Answer:

Answer: The values are n = 45 and m = 9.

Step-by-step explanation:

We have to find the values of m and n. We know that the value of n is 5 times as much as the value of m : n = 5 m. Also n is 36 more than the value of m : n = m + 36. This is a system of equations. Of we substitute n = 5 m into the second equation: 5 m = m + 36; 5 m - m = 36; 4 m = 36; m = 36 : 4; m = 9. Finally: n = 5 * 9 ; n = 45

What is 2 1/4 times 2/3?

Answers

Answer:

Hello! :) have a good day!

Exact Form:

3/2

Decimal Form:

1.5

Mixed Number Form:

1 1/2

Answer:

1  1/2

Step-by-step explanation:

2 1

4

×

2

3

=  

9

4

×

2

3

=  

9 × 2

4 × 3

=  

18

12

=  

18 ÷ 6

12 ÷ 6

=  

3

2

=  

1 1

2

in 2010, Kevin and Tommy tried to climb the Dawn Wall and only made it one-third of the way up. The Dawn Wall is about 914 meters tall. How far did they climb on that trip? Round your answer to the nearest tenth of a meter.

Answers

Answer:

304.7

Step-by-step explanation:

Divide 914 by 3 to get 204.66 repeated, to the nearest tenth is 304.7

hope this helps

The _______ pair is the location of a point on the coordinate plane and contains the
x coordinate and y coordinate

Answers

Answer:

Ordered

Step-by-step explanation:

The ordered pair is the location of a point on the coordinate plane and contains the x coordinate and y coordinate

An ordered pair tells you the location of a point by relating the point's location along the x-axis (the first value of the ordered pair) and along the y-axis (the second value of the ordered pair). In an ordered pair, such as (x, y), the first value is called the x-coordinate and the second value is the y-coordinate.

seven less than 4 times a number, t

Answers

Answer:

-3+t

-3+t

-3 (times) 3

Step-by-step explanation:

An item costs n dollars. If the price of the item increases by 25%, the new price can be represented by the expression n + 0.25n. Which expression can also represent the new price?

A. 0.25n
B. n+1.25n
C. 25n
D. 1.25n

Answers

D.

Explanation

I saw this answer in a different question today.

Moreover, 1n + 0.25n = 1.25n

New price expression is 1.25n

Growth rate equation:

Given that;

Cost of an item = n

Increased rate = 25%

Expression = n + 0.25n

Find;

New way of expression

Computation:

New price expression = n + 0.25n

New price expression = 1.25n

So, option 'D' is the correct answer to the following question.

Find out more about 'Increased rate'

https://brainly.com/question/6959763?referrer=searchResults

Select five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors.
А
220
B
550
С
190
D
1,045
E
440
F
330
G
110
H
418

Answers

A, C , F, G, H are the five factors

220, 550, 440, 330, 100 are the  five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors. Hence, options (A), (B), (E), (F), (G) are correct.

What is prime factor?

Prime factor is a constituent that is a prime number, in other words, any prime number that can be multiplied to get the original number.

Example: The first two components of 15 are three and five.

The given numbers can be written as:

the prime factor of 220 = 2 × 2 × 5 × 11

the prime factor of  550 = 5  × 2 × 5 × 11

the prime factor of 190 = 2 ×5 × 19

the prime factor of 1045 = 5 × 11 × 19

the prime factor of  330 = 3 × 2 × 5 × 11

the prime factor of 110 = 2 × 5 × 11

Hence, 220, 550, 440, 330, 100 are the  five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors.

Learn more about prime factor here:

https://brainly.com/question/29775157

#SPJ2

The two triangles shown are similar. Which of the following is an acceptable similarity statement for the triangles?
Question options:

A)

ΔSQR ∼ ΔVUT

B)

ΔQSR ∼ ΔVUT

C)

ΔSRQ ∼ ΔVUT

D)

ΔRQS ∼ ΔVUT

Answers

Answer:

I think of A

Step-by-step explanation:

is that right

Answer:

ΔSRQ ∼ ΔVUT

Step-by-step explanation:

i got it correct

Using the image above, if lines a and b are parallel and angle 6 is 40 degrees list the measurements of the other angles:

Angle 1:

Angle 2:

Angle 3:

Angle 4:

Angle 5:

Angle 6:

Angle 7:

Angle 8:

Answers

Answer/Step-by-step explanation:

Given:

m<6 = 40°

Required:

Measure of all the other numbered angles

Solution:

Since line a is parallel to line b, therefore:

✔️m<1 = 180° - m<6 (supplementary angles)

m<1 = 180° - 40° (substitution)

m<1 = 140°

✔️m<2 = m<6 (corresponding angles)

m<2 = 40° (substitution)

m<3 = 180° - m<6 (same side interior angles are supplementary)

m<3 = 180° - 40° (substitution)

m<3 = 140°

✔️m<4 = m<6 (alternate interior angle)

m<4 = 40°

✔️m<5 = 180° - m<6 (linear pair)

m<5 = 180° - 40°

m<5 = 140°

✔️m<7 = m<5 (vertical angles)

m<7 = 140°

✔️m<8 = m<6 (vertical angles)

m<8 = 40°

Anna is following this recipe to make biscuits.
Anna uses 540 mL of syrup.
How many grams of margarine will she need?

Recipe: Makes 24 biscuits
120 g sugar
135 mL syrup
200 g oats
150 g margarine
40 g chocolate

Answers

Answer:

The chocolate is needed is 40 gram chocolate

Hope this helps

Answer:

Its 40

Step-by-step explanation:

our work is samee

༼ つ ◕◡◕ ༽つ

Solve for w: 30= 6/5w

Answers

Answer:

w = 25

(Hope this helps! Btw, I am the first to answer.)

Answer:

[tex]w = \boxed{\frac{1}{25} }[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]if \:: 30= \frac{6}{5w} \\ (30) \times (5w) =( 6) \times (1) \\ 5w = \frac{6}{30} \\ 5w = \frac{1}{5} \\ (5) \times (5) \times (w) = (1) \times (1) \\ w = \frac{1}{(5) \times (5)} \\ w = \frac{1}{ {5}^{2} } = \frac{1}{25} [/tex]

Consider the function y = 2 cos(-x) - 4.

Answers

Answer:

can't see take a better picture

1. Find the unit rate per sandwich. Round to the
nearest hundredth if necessary: $210 for 50
sandwiches.

Answers

$4.2 because $210 dived by 59 is 4.2

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

You take 210 and divide it by 50 and then it equals out to $4.20. Hope this helps! <3

What is the surface area of this
square pyramid?

Answers

Of what square pyramid?

Please help, I couldn’t play attention today in class so I don’t understand this.

Thanks if you help

Answers

Answer:

a.0       b. 33.5

Step-by-step explanation:

absolute value means everything turns positive.

5-6=-1 +1=0

b. 2(16.75)= 33.5.

everything inside the bracket turns positive.

For part A
|5-6+1|

You either calculate the sum or difference to this equation and would turn out to be 0 as your answer

|5-6+1|=0

Therefore 0 is the answer to |5-6+1| for part A

For part B
2|-16.75|
The absolute value of any number is always positive

2*16.75

You then multiply it and then come up with 33.5


Therefore 33.5 is the answer for 2|-16.75| in part B.

2|-16.75|

Hope this helps~

Simplify the expression: 6x + 6 - 10x

Answers

-4x + 6
Just combine the 6x and -10x because they are like terms

At a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000 it costs the owner $6 for each souvenir they gave away how many tickets must be sold to break even

Answers

Answer:400

Step-by-step explanation:it didn’t say it gives away and souvenirs so the 6$ can be out the equation and 4000 divided by 10 is 400

The number of tickets that must be sold to break even is 1000 if at a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000.

What is linear equation?

It is defined as the relation between two variables, if we plot the graph of the linear equation we will get a straight line.

If in the linear equation, one variable is present, then the equation is known as the linear equation in one variable.

The question is incomplete.

The complete question is:

At a local ballpark, a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.

How many tickets must be sold to break even.

Let x be the number of tickets.

Let y be the total cost

From the data given in the question we can frame the linear equation in two variables:

y = 6x + 4000

y = 10x

After solving the above two linear equations in two variables.

6x + 4000 = 10x

10x - 6x = 4000

4x = 4000

x = 1000

Thus, the number of tickets that must be sold to break even is 1000 if at a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000.

Learn more about the linear equation here:

brainly.com/question/11897796

#SPJ2

A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?

Answers

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!

On a boat tour, there are half as many children as there are adults. There are 30 people on the tour. How many children are there? Please solve on paper and take a picture Use a TAPE DIAGRAM

Answers

Step-by-step explanation:

60 hktdohdlhdlh dph dpud pudpudlbhdlhdhldoy. doydoyd

The average age of three people running for election is 42. A fourth person joins the race and the average drops to 40. What is the fourth
person's age?
A. 32
B. 34
c. 35
D36
E. 40

Answers

Answer:

B - 34 years old

Step-by-step explanation:

First you have to multiply 42 times 3 to find the total age of the three people. Then multiply 40 times 4 to find the age of the four people in all. Subtract.

42 × 3 = 126

40 × 4 = 160

160 - 126 = 34

Find the volume of this object

Answers

Answer:

[tex]423 cm^{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]V=3*3^{2} *14+\frac{3*3^{2}*5 }{3} =423cm^{3}[/tex]

what is this answer?

Answers

The answer is d

Hope this helps
D
5x5 + 8x8 = 89
Unsquared 9.4
So D

HELP will give brainliest!!!!!

Answers

Answer:

the answer should be a

Step-by-step explanation:

yeah cause they are subtracting

Which of the graphs below shows correctly plotted points for the following line?
y = -x +2

Answers

i would need to see graphs to pick one
Other Questions
6x^2+ x - 12?What are the factors? Identify the animals describe below. Choose your answer from the box below. D; on your answer sheet.AMPHIBIANS BIRDSFISHES REPTILESCON AMMALS1. Their Bodies are covered with feathers. They have wings and two legs for running.2. Their unique characteristic is the presence of the mammary glands. They bring forth theiring alive. They feed their young with their milk from the mammary glands. Their bodies are covereh hair and fur.3. They live in water, their bodies are usually covered with scales. They are able to breath iner because they have gills. They used their fins to be able to swim in water.4. Animals that live their life both in water and land. They have smooth, moist and scale less5. They are terrestrial animals. They have dry scaly skin.Performance Task 2: Draw 2 animals familiar to you. List their distinguishingcaracteristics. Color it. Help me please please like right now the instructions are circled on the top of the picture and The question is under it Scott can run the 50-yard dash in 6.9 seconds. How many yards could he run in 17.25 seconds? Using the expression you found in part a, how many minutes will it take to make and pack an order for 15 parts? Show your work. help now plz25pt 1- convert to standard categorical statement forms, and 2- abbreviate the statement 1- Kamala Harris is Americas first women Vice President. 2- Nobody will miss using zoom for a class this a logic class If y = x + 3, what is y if x = 4? Define: tropical Plzz help Describe Tom Sawyer, as a person, listing some of his good and bad traits, using QUOTATIONS from the text. 2 Good & 2 Bad. The capacity of Dr Khan's oil tank is 1,200 litres.There are currently 650 litres of oil in the tank.Oil costs 77.2p per litre.Dr Khan gets a 5% discount on the price of oil.How much does it cost Dr Khan to fill the oil tank? Each package has 21 pieces of chalk. How many packages can be made with 1,701 pieces of chalk? NEED HELP WITH MATH ! In the story Icarus and Daedalu, how does Josephine Preston Peabody's use of imagery and figurative language enhance the story? Cite specific examples of imagery and figurative language from the text.........ignavators.weebly.com/uploads/5/8/5/2/58521739/icarus_and_daedalus_students_pdf.pdf Piper has a flower shop. She started the week with 320 flowers. Each day she sells half of the flowers in her shop.Which graph shows the exponential decay described?320280240Flowers 200Left1601208040320280240Flowers 200Left1601208040OAOc.0 1 2 3 4 5 6Days0 1 2 3 4 5 6Days320280240Flowers 200Left1601208040320280240Flowers 200Left1601208040OB.OD0 12 3 4 5 6Days0 1 2 3 4 5 6Days WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP You determine that the soil in your backyard is 70% silt, 30% sand, and 35% clay. Is this a good soil to grow crops? Why Black Female Activists are so important to us and society? Put the notes in order from longest held to shortest held.Whole NoteQuarter NoteHalf NoteEighth NoteSixteenth Note there are 24 non swimmers and 20 swimmers in the swimming program what is the ratio of non-swimmers to swimmers write your answer as a decimal Explain what is a chemical reaction. Which expression can be used to determine 50% of 4242-242-242. 10O42-10Please