QUESTION 3 Which sequence of events illustrates the most helpful problem-solving plan? o Think of a solution, execute it, and evaluate the positive and negative effects. If it doesn't wor Recall a time when someone you know had a similar problem, find out what they did, evaluat then evaluate your options Clearly state the problem, analyze its cause and effects, brainstorm possible solutions, evaluat each potential choice, pick an option try it out and evaluate its success Clearly state the problem, get advice from a friend or teacher, and act on the best suggestion QUESTION 4 Click Save and Submit to save and the​

Answers

Answer 1
Clearly state the problem, analyze its cause and effects, brainstorm possible solutions, evaluate the pros and cons of each potential choice, pick an option, try it out, and evaluate its success.

Related Questions

Other Questions
How many republicans were on the supercommittee to decide the election results of1876?A)7B)8 During the Jurassic, what tectonic process was ongoing along the west coast ofNorth America?extensional faultingsubduction related mountain buildingmid ocean ridge spreadinglarge transform faults ILL MARK U BRAINLIEST HELP Of which of the following countries has Colombia been a part?BrazilNew GranadaThe United States of MexicoGran ColombiaUnited States of Colombia What groups accomplish most of the legislative work in the Georgia Assembly?AcabinetsBcaucusescommitteesDcourts sally has 2/8 cookies in a jar she ate 1/4 how many dose she have left :explain Write the informal command form of the following verb: TRABAJAR Suppose a cylinder has a diameter of 18 feet and a height of h feet. Which equation can be used to find V, the volume of the cylinder in cubic feet? (Be Simple)In 3-4 complete French sentences, describe the things in nature that you like most. Why do you like those particular things? In 1983, a hardcover dictionary cost $145.75. If the CPI is currently 209, what would a hardcover dictionary cost today? Round to the nearest cent.a. $354.75b. $304.62$254.75d. $209.00 HELP PLZ! does the distance between particles of a liquid increase as the liquid in a thermometer increases? The pancreas releases insulin when blood sugar level is II- Evitez la rptition du nom en employant le pronom relatif qui convient: If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit Can someone help me with this question. Will mark BRAINLIEST. 1.) How do cardiorespiratory fitness and endurance differ from each other? Being used to luxury, Tara was unhappy with the ______ dorm roomA: InauguralB: AuthoritarianC: LiberalD: Spartan write an equation in slope intercept form for the line that passes through (1,-1) and is parallel to the line described by y=2x-4 PLEASE HELP:((((( Please help me I will give you the brain thing and extra points. (image below) 7/30 What adaptations do humans have ?? Page 110 Key Issue 3.2 Has your community experienced net in-migration or net out-migration in recent years? (Use at least 5 sentences.) *