read the screenshot and please explain

Read The Screenshot And Please Explain

Answers

Answer 1

Answer:

A, because the chart has a constant rate of 7 minutes per box. Multiply the 7 by 5 and you will get 35 minutes, and do the same with 1 and get 5 boxes. I hope this helps and I love your profile pic! I'm a fan of Danganronpa too!

Answer 2
A it has a constant rate and then u multiply

Related Questions

10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)

Answers

Answer:

17x + 4

Step-by-step explanation:

The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

What is 2.286

Rounded to the nearest hundredth

Answers

Answer:

2.29

Step-by-step explanation:

2.286

If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go

TRICK/ TIP

(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)

List the values shown on the number line

Answers

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3

Step-by-step explanation:

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 3.1

Step-by-step explanation:

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:D

Step-by-step explanation:

I just did the quiz and passed !

Other Questions
The temperature at 6:00 A.M. was 0.8F. By 3:00 P.M., the temperature had increased to 2.4F. Find the difference between the two temperatures. Draw models to find the difference. Pedro had 17.70 in his wallet he spent 3.25 on a drink . How much does he have left? Estimate the answer by rounding to the nearest whole numbers before subtracting What is your reflection about Qualitative research? If the slope is 3 what does it represent using this table Marigold Corp. constructed a building at a cost of $13600000. Weighted-average accumulated expenditures were $5700000, actual interest was $560000, and avoidable interest was $280000. If the salvage value is $1110000, and the useful life is 40 years, depreciation expense for the first full year using the straight-line method is $326250. $319250. $347000. $461750. A roofing contractor has 29 bundles of roofing shingles that he needs to carry up a ladder and put onto a roof he carries two bundles at a time how many bundles are still on the ground after his seventh trip up the ladder What biological process causes new strains of pathogen to develop As young children it is often easy to believe a lot of things that people tell you (sometimes this is being gullible or just having an imagination that will allow you to believe what is said). What are a few things that you were told as a young child? Do you still believe these things? Why or why not? Your answer should be AT LEAST five sentences! The steam engine freed the manufacturer from what? In the notation "s(X) = ...," what does "s(x)" represent?A.The value of s(x) depends on the value of x, since s is a function of x.B.The value found when sis multiplied by the value x..There is not enough information to answer this question.D.The value of x depends on the value of s(x), since x is a function of s. Mark sold his home to Lenny. Lenny moved into the home, but did not record the deed. A few weeks later, Mark died. His heirs were unaware that he had sold the home, and conveyed title to Donald, who actually recorded the deed. Who owns the property Which equation justifies why 7^1/3 = 3 square root 7? A business owner makes 50 items a day. She spends 8 hours in producing those items. If hired elsewhere she could have earned $10 an hour. The item sells for $10 each. Production occurs seven days a week. If the explicit costs total $10,000 a month the economic profit for the month equals: math solve questions Passes through (8,8) and (10,9)Plz help need answer ASAP grams of fishnumber of calories10002001Enter the missing values in the boxes below.b=0 International Violence Before WWII Japan invades Manchuria 1931 Italy invades Ethiopia1935 Japan invades China 1937 Germany annexes Czechoslovakia Germany invades Poland 19391939Using the information provided in the timeline above, which historical conclusion can be drawn about thecause of World War 11? in French write 3 sentences describing what you really need in life and 3 describing what you want in life. Examples of juxtaposition Please answer!!! Will give brainliest to best answer!!1. What is the difference between magma and lava?2. Under what circumstances do large crystals form from a cooling magma?3. Under what circumstances do small crystals form from a cooling magma?4. What happens to the mineral particles in salt water when the water evaporates?5. Explain how halite forms.6. Explain how mineral veins form.