Sam’s sneaker shop buys sneakers from the manufacturer for $45. Sam adds a 35% markup to the sneakers. Calculate the selling price.

Answers

Answer 1
The selling price is $60.75






Related Questions

Please help! My teacher didn't go over this in the notes D:, as long as it gets answered before midnight im fine though
The area of the base of a triangular prism and its height is shown below. Find the volume of the triangular prism.
Area 9 inches squared
Height 15 inches​

Answers

Answer:

15*9=135

Step-by-step explanation:

i wasnt here in time sowwy

How do u put 72 7/10 into decimal?

Answers

Answer:

72.7

Step-by-step explanation:

First multiply 72 by 10

because 72 is 72 10s, making it a whole number.

then add 720 (72 times 10) to 7.

then all of that over 10.

then just divide.

727/10

72.7

this is what you do for all mixed numbers like that one.

Answer:

The answer is 72.7.

Step-by-step explanation:

There isn't a real explanation, but 7/10 is equal to 0.7 and then you have to add 72.

help me please Help me ​

Answers

you just have to add them together because that is perimeter.

A ball is rolling down a slope and continuously picks up speed. Suppose
the function f(x) = 1.2(1.11)" describes the speed of the ball in inches per minute.
How fast will the ball be rolling in 20 minutes? Round the answer to the nearest
whole number. plz helppp

Answers

Answer:

The ball will be rolling at a rate of about 9 inches per minute after 19 minutes.

Step-by-step explanation:

Answer please and I’ll give brainlist and please be correct

Answers

Answer:

Slope is -1

y intercept is (0,-1)

points at (-1, 0)

               (0,-1)

Step-by-step explanation:

helppppp pleaseeee !

Answers

Answer:

D $(3c+8)

Step-by-step explanation:

Find the missing side length. Round to the nearest tenth.

*it’s a 5 and a 2 if you can’t see the numbers*

Answers

Answer:

would it be 5 because they are the same length and to the nearest 10th would be 10

Can someone help me with my math homework im so stressed

Answers

Answer:

Sure make a post for it I will help you

Step-by-step explanation:

You plan to sell pumpkin pie slices at the fall festival. If you cut 4 pies into 1/8- size pieces, how many slices will you have to sell? Describe your strategy for solving the problem.

I ask to much questions in a day XD

Answers

⅛ pieces means there’s 8 pieces per pie so 8 x 4 is 32 pieces

Find the probability. Enter your answer in simplest form.


Rolling a number greater than 3 on a standard number cube.


The probability of rolling a number greater than 3 is

Answers

Answer:

probability of rolling a number greater than 3 is 1/2

Step-by-step explanation:

all numbers on a standard number cube: 1, 2, 3, 4, 5, 6

number greater than 3:  4, 5, 6

three out of six, of one-half, are greater than three

What is the absolute value of 1? I’ll mark you brainlist pls help

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Answer:

1

Step-by-step explanation:

The absolute value symbol basically makes it so that the contents will be positive, since the 1 is already positive, then it cannot be changed.

What’s is the output if the input is 10 ? Help please and thank u

Answers

Answer:

20

Step-by-step explanation:

locate 10 on the horizontal (x- axis), go vertically up to meet the line at (10, 20)

The corresponding output is the value on the vertical (y- axis )

That is the output is 20

If breadth of a rectangle is 19m and perimeter is 80m, find the length of the rectangle.

Answers

Answer: 21

Step-by-step explanation:

since 19 is the breadth and the perimeter is 80m, so 19*2=38 and 80-38= 42 so 42/2=21. The answer is 21

The sum of three numbers is 160. The third number is 4 times the second. The first number is 10 more than the second. What are the numbers?​

Answers

160 = (10 + x) + x + 4x
160 = 6x + 10
150 = 6x
150/6 = x
x = 25

second number = x = 25
third number = 4x = 100
first number = x + 10 = 35

10 points
A line crosses the coordinates (-4, 4) and (2, -5). What is the slope of the
line? *
3/2
-3/2
2/3
-2/3
h

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Determine the value of x in each figure.

Answers

Answer:

x=15is your answer

Step-by-step explanation:

8x=120 vertically opposite angle

x=120/8=15

8x = 120

x = 120/8 = 15.

so ans ia 15

On Saturday Keisha ran 2.421 kilometers. On Sunday she ran 1.53 kilometers.

How much farther did she run on Saturday than on Sunday?

Answers

Answer:

0.891 km furthur

Step-by-step explanation:

2.421 - 1.53 = 0.891

A company is deciding which box to us for their merchandise. The first box measures 8in by 6.25in by 10.5in. The second box measures 9in by 5.5in by 11.75in. Which box required more material to make?

Answers

Answer:

the second box

Step-by-step explanation:

To determine which box would use more material to make, the volume of the boxes have to be determined. the box with the larger volume would require more material to make

Volume of a box = length x breadth x height

Volume of box 1 = 8in x 6.25in x 10.5in = 525 in³

Volume of box 2 =  9in x 5.5in x 11.75in = 581.6 in³

the second box has a larger volume and thus would need more material to make

1) The equation below shows the height of a soccer ball, h(d) meter as a function of the
horizontal distance, d meters the ball travels until it hits the ground. The ball is kicked when
it is on the ground. h(d) = -0.025(d – 20)2 + 12
Always make a sketch to begin even if you are not asked to!
a) What is the maximum height of the ball?
b). What is the horizontal distance of the ball from the kicker when it reaches its maximum
height?
c) How far does the ball travel horizontally from when it is kicked until it hits the ground?

Answers

For the given equation

a)The maximum height of the ball is 12 meters.

b)The horizontal distance of the ball from the kicker is 20 meters.

c)The ball travels approximately 32.85 meters horizontally.

What does equation mean?

An equation is a mathematical statement that shows that two expressions are equal. It consists of two sides, the left-hand side (LHS) and the right-hand side (RHS), separated by an equal sign (=). The equation can contain variables, constants, and mathematical operations such as addition, subtraction, multiplication, and division. Solving an equation means finding the value(s) of the variable(s) that make the equation true.

According to the given information

a) The equation is in vertex form, where the maximum height is the y-coordinate of the vertex. We can see that the vertex is at (20, 12), so the maximum height of the ball is 12 meters.

b) The horizontal distance of the ball from the kicker when it reaches its maximum height is the x-coordinate of the vertex. In this case, the vertex is at (20, 12), so the horizontal distance of the ball from the kicker when it reaches its maximum height is 20 meters.

c) To find the distance the ball travels horizontally from when it is kicked until it hits the ground, we need to find the value of d when h(d) = 0. This is because the ball hits the ground when its height is 0. Setting h(d) = 0, we get:

0 = -0.025(d – 20)2 + 12

Solving for d, we get:

(d – 20)2 = 480

d – 20 = ±√480

d = 20 ± 4√30

Since the ball is kicked when it is on the ground, we only consider the positive value of d:

d = 20 + 4√30

Therefore, the ball travels approximately 32.85 meters horizontally from when it is kicked until it hits the ground.

To know more about the equation visit

brainly.com/question/26123863

#SPJ1

I NEED HELP PLEASE!!!!!! I will make you as brainleyest of watever

Answers

Me das mas información?

The equation you would use to find her earning for the week would be: y=0.03(x-1000)+150
This would mean Courtney made $66 from commissions and $216 total.

Hope this helps! I got it right on a test, please mark brainliest!!

HEB has dish soap that costs $2.80 for a 12oz bottle. Fiesta has the same dish soap that costs $2.00 for a 8 oz tube.

The unit rate at HEB is $
per ounce. The unit rate at Fiesta is $
per ounce. So
has the better buy for dish soap.

Answers

Answer:

The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.

Step-by-step explanation:

To calculate unit rate, you divide the price by the oz.

So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.

To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.

You buy a new car for $35,000. The value of the car decreases by 12% each year. What
will the value of the car be in 8 years?

Answers

Answer:

$1400

Step-by-step explanation:

$35,000 ×12 ÷ 100 = $4200

$4200 × 8 = $33,600

$35,000 - $33,600 = $1400

Therefore the value of the car will be $1400

what is the domain of the function, f(x)?

Answers

Answer:

B. 3≤x≤ 6

Step-by-step explanation:

When a question asks for the domain of a function, it is asking for all possible x-values. Look at the graph of the function- there are no points on the graph where x=1, so we know that C and D are definitely wrong since they include 1.  The two that are left look very similar, but A means "3 is greater than or equal to x, x is greater than or equal to 6." This has to be wrong because it says that 3 is greater than 6, which is obviously incorrect. The only answer left is B, which is correct because it includes all possible x-values.

lmk if this is incorrect or hard to understand, hope this helps!!!

(btw dont click on unknown links like the one in the other answer)

briana needs at least $680 to buy a new puppy. she has already save $400. she earns $8 an hour at her job. write and solve an inequality to find how many hours she will need to work to buy the puppy.

Answers

Answer:

680≤400+8h

280≤8h

35≤h  

Step-by-step explanation:

400 is the constant, and h is your variable. Solve the inequality for h, number of hours worked. Briana must work at least 35 hours.

Mrs. Sanders had 80 coins. Some of them were 1-dollar coins, and the rest were 50-CE coins. The total amount added up to $50. How many coins of each kind were there​

Answers

there is a 50 because i want there to be

Answer:

Step-by-step explanation:

Let +a+ = number of $1 coins

Let +b+ = number of $.50 coins

--------------

(1) +a+%2B+b+=+80+

(2) +1%2Aa+%2B+.5%2Ab+=+50+

-------------------

(1) +b+=+80+-+a+

Substitute this into (2)

(2) a+%2B+.5%2A%28+80+-+a+%29+=+50+

(2) +a+%2B+40+-+.5a+=+50+

(2) +.5a+=+50+-+40

(2) +.5a+=+10+

(2) +a+=+20

and, since

(1) +a+%2B+b+=+80+

(1) +b+=+60+

There are 20 $1 coins and 60 $.50 coins

check:

(2) +1%2A20+%2B+.5%2A60+=+50+

(2) +20+%2B+30+=+50+

(2) +50+=+50+

Help I'm giving brainiest to whoever does both​

Answers

Answer:

1. A & E

2. B

Hope this helps :)

The answer to the first problem is A and E
The answer to the second problem is B

Good afternoon please help! Geometry! Thank You!! Brainliest!

Answers

Answer:

first one should be SAS

second one should be the third choice

I need the answer

Hehshebrihaydbfheubscur

Answers

6 feet

20/15= 1.3 8/1.3=6.1 round to the nearest tenth and BOOM 6 feet

the answers 6 ft lol

HELP HELP HELP HELP ASAP NEED HELP

Answers

Answer:

8/11

Step-by-step explanation:

The answer is 8/11 hope this helped!!!

Free 100 points plus brain if you answer this correctly what are all the nine illions in a number

Answers

Answer:

Nonillion

Step-by-step explanation:

Assuming you asked "what is the ninth illion in a number"

we have

Million  Billion  Trillion  Quadrillion  Quintillion  Sextillion  Septillion  Octillion  Nonillion (it has 30 zeros. this is the ninth "illion")

If you want the number in numerical form, it is 1,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000

Answer:

Million  

Billion  

Trillion  

Quadrillion  

Quintillion  

Sextillion  

Septillion  

Octillion  

Nonillion

Step-by-step explanation:

thank you i hope you know your worth it

Other Questions
Simplify (5y-6)-(4-7y) n+4-9-5n what is the answer In the figure, a b. What is the value of x? Help me plsDirection: UNDERLINE all verbs and WRITE AC for action verbs. LV forlinking verbs, and HV for helping verbs/modal auxiliary.Example: Unless you must have a principal's note, it is prohibited to eat outschool during a day.36. Ayutthaya had been a former capital of Thailand from 1350 to 1767;it is and interesting historic spot now.37. Large numbers of tourists from Bangkok love Ayutthaya.38. Ayutthaya's main attraction is its calm atmosphere.39. The invading Burmese army ruined Ayutthaya in 1767.40. The ruins offer the visitors a glimpse of old Ayutthaya with over 400magnificent Buddhist temples. 2 DESCRIBING How does the excerpt help you to understand David as a ruler of the Israelites? find an expression for the nth term -3 , 2 , 7, 12 I need help ASAP 66 points this is a lab in Testout For Microsoft access I have been at this for about an hour 22. Janet and Mike save a total of $4 each month. If Janet saves for 3 monthsand Mike saves for 5 months, their total savings is $18. How much moneydoes each person save a month? What is context (in your own words) What is the definition for Rummaging, Bellissimo, Mocking, Pivot, Pulchritudinous and Amateurs Lucy buys 1.4 pounds of dog food. If each pound of dog food costs $2.70, how much will she pay for the dog food? Following the Mexican War what did the two sides promise each other? Did they keepthose promises? Lines 133-135: Examine the sentence that begins on line 133, and pay special attention to word order. Why do you think the author chose that syntax? I have to create an energy transformation digital poster so if you have already done it show me yours or help me :( In this assignment, you will research the relationship between different types of energy when energy is being transformed. You will present your findings in the form of bar graphs or pie charts that show the forms of energy at different times in the process. A bex contains 5 plain pencis and 5 pens. A second box contains 5 color pencils and 3 crayons. One item from each box is chosen at random. What is theprobability that a pen from the first box and a crayon from the second box are selected?write your answer as a fraction in simplest form By making sure that you have properly prioritized your tasks, you are showinga. Confidenceb. HonestySelf managementd. NeatnessC.Please select the best answer from the choices provided OB Evaluate 5z xy when x= 5, y= 6, and z=11 A group of preschoolers has 15 boys and 12 girls. What is the ratio of girls to boys? A.3 : 4B.4 : 5C.15 : 12D.12 : 15A Teacher distributed a pack of sweets among her three favorite students in the ratio of 1 : 2 : 3 . Demon got the most a total of 20 sweets. How many sweets were in the pack? A.40B.20C.80D.60 How are cells organized into systems? I will give 10 points + brainalist for correct answer (: Solve for MO. A)6B)9C)15D)21