Answer:
(a) 1.5 hours
(b) They both charge $62.50
Step-by-step explanation:
The given linear equations are:
[tex]25h + 25 = c[/tex] ---- Cool Ar Plus
[tex]15h + 40 = c[/tex] --- Cool Breeze Ar
Solving (a): The time they charge the same amount.
To do this, we equate both equations
[tex]25h + 25 = 15h + 40[/tex]
Collect like terms
[tex]25h - 15h = 40 - 25[/tex]
[tex]10h = 15[/tex]
Divide both sides by 10
[tex]h = 1.5[/tex]
This implies that they charge the same at 1.5 hour
Solving (b): The same amount they charge
To do this, we substitute 1.5 for h in any of the given equations
[tex]25h + 25 = c[/tex]
[tex]25 * 1.5 + 25 = c[/tex]
[tex]62.5 = c[/tex]
[tex]c=62.5[/tex]
This implies that they charge $62.50
Cell phone Plan A costs $60 per month and comes with a free $500 phone. Cell phone Plan B costs $50 per month but does not come with a phone. If you buy the $500 phone and choose Plan B, how many months is it until your cost is the same as Plan A's?
Answer:
hi
Step-by-step explanation:
I need answers to this
Answer:
x = -5, and y = -6
Step-by-step explanation:
Suppose that we have two equations:
A = B
and
C = D
combining the equations means that we will do:
First we multiply both whole equations by constants:
k*(A = B) ---> k*A = k*B
j*(C = D) ----> j*C = j*D
And then we "add" them:
k*A + j*C = k*B + j*D
Now we have the equations:
-x - y = 11
4*x - 5*y = 10
We want to add them in a given form that one of the variables cancels, so we can solve it for the other variable.
Then we can take the first equation:
-x - y = 11
and multiply both sides by 4.
4*(-x - y = 11)
Then we get:
4*(-x - y) = 4*11
-4*x - 4*y = 44
Now we have the two equations:
-4*x - 4*y = 44
4*x - 5*y = 10
(here we can think that we multiplied the second equation by 1, then we have k = 4, and j = 1)
If we add them, we get:
(-4*x - 4*y) + (4*x - 5*y) = 10 + 44
-4*x - 4*y + 4*x - 5*y = 54
-9*y = 54
So we combined the equations and now ended with an equation that is really easy to solve for y.
y = 54/-9 = -6
Now that we know the value of y, we can simply replace it in one of the two equations to get the value of x.
-x - y = 11
-x - (-6) = 11
-x + 6 = 11
-x = 11 -6 = 5
-x = 5
x = -5
Then:
x = -5, and y = -6
Calculate the diameter of a circle if its circumference is 25.1cm
Answer:
d≈7.99 cm
Step-by-step explanation:
Using the formulas
C=2πr
d=2r
Solving for d
d=C/π=25.1/π≈7.98958
Help please I need this!!!
Answer:
n and y are incorrect
Step-by-step explanation:
PLz help me
Aaliyah needed to get her computer fixed. She took it to the repair store. The technician at the store worked on the computer for 3 hours and charged her $66 for parts. The total was $441. Write and solve an equation which can be used to determine xx, the cost of the labor per hour.
Equation:
Answer: x =
Answer:
x=125
Step-by-step explanation:
First identify what the varible means,
x = the cost of the labor per hour.
Next, write out an equation
3x + 66 = 441
Solve,
3x+66=441
Step 1: Subtract 66 from both sides.
3x+66−66=441−66
3x=375
Step 2: Divide both sides by 3.
3x/3 = 375/3
x=125
Whoever gets this correct gets brain, 5 stars and a thanks! An explanation of it would be amazing! Tysm!
Answer:
D: 12
Step-by-step explanation:
1) So what I did at first was convert the fractions into decimals.
(Personally, this makes it easier, for me at least)
[tex]\frac{1}{4} = 0.25\\[/tex][tex]\frac{3}{5} = 0.60[/tex]2) The problem states that for every 0.25 cups of broccoli, 0.60 grams of fiber are added as well to the mix. You can also convert this into a fraction. (It doesn't matter which one is the numerator/denominator, but for this example, I used the 0.25 cups of broccoli as the numerator.
[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{0.25}{0.60}[/tex]3) Next step would be making another fraction. This time, the fraction is for the 5 cups of broccoli. Since we don't know the amount of grams for the fiber, we will replace it with an "x".
[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{5}{x}[/tex]4) Realize, that | [tex]\frac{0.25}{0.60} =\frac{5}{x}[/tex] | To figure out the answer to this part, you can cross-multiply
[tex]0.25x = 5(0.60)[/tex][tex]0.25x = 3[/tex]5) Then at last, divide both sides by [tex]0.25[/tex] and you'll get:
[tex]x=12[/tex]Sorry this may have taken a long time; I just wanted to make sure everything was correct. Hope you do well on math, whether it's a test, or just homework. Good luck! :D
Mr.Klimek made his wife a rectangular vegetable garden. The width is 5 3/4 ft, and the length is 9 4/5 ft. What is the area?
Answer-
A=wl=5·9=45
Explanation-Area
did i get this right lol
Answer:
pretty sure.
Step-by-step explanation:
i believe in you.
help me with this please
Someone plz HELP ME
Don't skip this question I'M STUCK
Drawing box and whiskers plots
Answer:
Water is added to liquid isopropanol (a polar liquid) to form a solution of rubbing alcohol. Describe what happens on the molecular level as the water dissolves in the isopropanol.
Step-by-step explanation:
Please help me with this.
The figure below consists of a square and a right triangle. Find the missing length x.
Answer:
x=12
Step-by-step explanation:
pythagreom thereom, since the figure on the left is a square all of its sides are equal so that one side that shares a side with the triangle is 9cm
9^2+b^2=15^2
b^2=144 square it
b= 12
please help, no need to show work :))
Answer:
incenter
Step-by-step explanation:
It is the center of the circle that can be inscribed in the triangle, making the incenter equidistant from the three sides of the triangle.
Answer:
it creates the point of concurrency called the incenter
B.) incenter
log26x nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Answer:
? what
Step-by-step explanation:
Answer:
what?......................
Last week, while running
the mile, Eva's time was
2 1/2 minutes over her
average time. This week,
her she ran - 4 1/2 minutes
from her average What is
the difference in the two
running times?
Answer:
the difference is 2 minutes
Step-by-step explanation:
is that -4 1/2???? cause then it would be -2
[tex]6^{3}[/tex] times [tex]6^{7}[/tex]
1.[tex]6^{21}[/tex]
2.[tex]36^{21}[/tex]
3.[tex]6^{4}[/tex]
4.[tex]6^{10}[/tex]
6^10
Or
Answer 4
This is because 3+7 is 10
For future problems, exponents can be added and that’s how you get the answer :)
Answer:
6^10
Step-by-step explanation:
When u ve base that are the same(6) u can add the exponents (7+3 = 10)
And keep the base the same
PLEASEEE HELP 25 points
Answer:
slope= 1/10x and the slope represents the increase of the rental cost after x miles driven.
Step-by-step explanation:
i hope this helps :)
What is the value of the expression 2 + x2.5 when x = 3?
Answer:C. 47
Step-by-step explanation:
Answer:
C. 47
Step-by-step explanation:
I did the calculations
find the length of AB on the kite?
3.Which of the following is not a plane figure?
A.cone
B.paper
C.pentagon
D.square
4.Which is not a solid figure?
A.cube
B.cylinder
C.prism
D. rectangle
5.These are the three dimensions a solid figure, except one.
A.beat
B.height
C.length
D.width
Answer:
I'm not sure about the other ones but I'm pretty sure 4 is cube
Juan sells 3 oranges for every 2 apples. How many apples should Juan expect to sell
when Juan sells 15 oranges:
Answer:
10 apples
Step-by-step explanation:
We can write a ratio to solve
3 oranges 15 oranges
--------------- = -----------------
2 apples x apples
Using cross products
3x = 2 * 15
3x = 30
Divide by 3 on each side
3x/3 = 30/3
x = 10
Answer:
He can expect to sell 10 apples
What is 9 (4x^2 - 3) simplified?
Find the area of a triangle ABC when m
Answer: (
1
,
1
)
,
(
2
,
2
)
,
(
3
,
0
)
(
0
,
5
)
,
(
3
,
4
)
,
(
2
,
0
)
(
2
,
3
)
,
(
4
,
5
)
,
(
−
3
,
3
)
Step-by-step explanation:
The mean age of 5 people in a room is 27 years.
A person enters the room.
The mean age is now 27.
What is the age of the person who entered the room?
Answer:
thee answer is 27
Step-by-step explanation:
As the first part was 27 and the second pARTR 27 NO MATHS NEED TO BE INCLUDED AS 27 IS THE CORRECT
A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?
Answer:
26.88/7 = $3.84 per ounce
Step-by-step explanation:
Answer:
24 cents per ounce
Step-by-step explanation:
16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces
26.88/112= .24
Which of the following statements are true? select all that apply.
Answer:
what are the statements?
Please find the square root of this non perfect square please
Answer:
1.41421
Step-by-step explanation:
An engineer lives 21 miles east and 22 miles north of a water tower. A bridge she is
building is located 12 miles west and 34 miles south of the water tower. Find the
distance between where the engineer lives and the bridge
Answer:
t
Step-by-step explanation:
Please help me with this question?!
Answer: d
Step-by-step explanation:
GIVING 20 POINTS AWAY PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION ASAP!!
Answer:
D 144 in hope this helps you on your test
there was some ham in the refrigerator tyrisha used 3/4 of a pound to make sandwiches and jacquel used 7/8 of a pound to make sandwiches if there is now 2 1/2 pounds of ham leftover how much ham was there before tyrisha and jacquel used some