Samuel's air conditioning unit stopped working. He has to find a repair company to fix the unit. He decides to compare the costs of two companies based on their service fees and labor costs.
Cool Ar Plus charges a $25 service fee for coming out to the house. They also charge $25 per hour of work that they perform
- Cool Breeze Ar charges a $40 service fee for coming out to the house. They also charge $15 per hour of work that they perform
The system of linear equations shown can be used to represent this situation. In the system of linear equations, h represents the amount time (in hours) It takes the company to perform the work and C
the total cost in dollars) of the air conditioning work performed by the company
25h + 25 = c
15h + 40 = C
- Determine the point in time, in hours, when the two companies cost the same amount of money.
- Identify the cost of the repairs, in dollars, when the two companies cost the same amount of money,
Show your work or explain how you determined your answers.
Enter your answers and your work or explanation in the box provided

Answers

Answer 1

Answer:

(a) 1.5 hours

(b) They both charge $62.50

Step-by-step explanation:

The given linear equations are:

[tex]25h + 25 = c[/tex] ---- Cool Ar Plus

[tex]15h + 40 = c[/tex] --- Cool Breeze Ar

Solving (a): The time they charge the same amount.

To do this, we equate both equations

[tex]25h + 25 = 15h + 40[/tex]

Collect like terms

[tex]25h - 15h = 40 - 25[/tex]

[tex]10h = 15[/tex]

Divide both sides by 10

[tex]h = 1.5[/tex]

This implies that they charge the same at 1.5 hour

Solving (b): The same amount they charge

To do this, we substitute 1.5 for h in any of the given equations

[tex]25h + 25 = c[/tex]

[tex]25 * 1.5 + 25 = c[/tex]

[tex]62.5 = c[/tex]

[tex]c=62.5[/tex]

This implies that they charge $62.50


Related Questions

Cell phone Plan A costs $60 per month and comes with a free $500 phone. Cell phone Plan B costs $50 per month but does not come with a phone. If you buy the $500 phone and choose Plan B, how many months is it until your cost is the same as Plan A's?

Answers

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

60x=50x+500
-50x=-50x+500
10x=500
500/10 = 50

It would take 50 months for your plan to be the same as A

I need answers to this

Answers

Answer:

x = -5, and y = -6

Step-by-step explanation:

Suppose that we have two equations:

A = B

and

C = D

combining the equations means that we will do:

First we multiply both whole equations by constants:

k*(A = B) ---> k*A = k*B

j*(C = D) ----> j*C = j*D

And then we "add" them:

k*A + j*C = k*B + j*D

Now we have the equations:

-x  - y = 11

4*x - 5*y = 10

We want to add them in a given form that one of the variables cancels, so we can solve it for the other variable.

Then we can take the first equation:

-x  - y = 11

and multiply both sides by 4.

4*(-x - y = 11)

Then we get:

4*(-x - y) = 4*11

-4*x - 4*y = 44

Now we have the two equations:

-4*x - 4*y = 44

4*x - 5*y = 10

(here we can think that we multiplied the second equation by 1, then we have k = 4, and j = 1)

If we add them, we get:

(-4*x - 4*y) + (4*x - 5*y) = 10 + 44

-4*x - 4*y + 4*x - 5*y = 54

-9*y = 54

So we combined the equations and now ended with an equation that is really easy to solve for y.

y = 54/-9 = -6

Now that we know the value of y, we can simply replace it in one of the two equations to get the value of x.

-x - y = 11

-x - (-6) = 11

-x + 6 = 11

-x = 11 -6 = 5

-x = 5

x = -5

Then:

x = -5, and y = -6

Calculate the diameter of a circle if its circumference is 25.1cm​

Answers

Answer:

d≈7.99 cm

Step-by-step explanation:

Using the formulas

C=2πr

d=2r

Solving for d

d=C/π=25.1/π≈7.98958

Help please I need this!!!

Answers

Answer:

n and y are incorrect

Step-by-step explanation:

PLz help me
Aaliyah needed to get her computer fixed. She took it to the repair store. The technician at the store worked on the computer for 3 hours and charged her $66 for parts. The total was $441. Write and solve an equation which can be used to determine xx, the cost of the labor per hour.

Equation:
Answer: x =

Answers

Answer:

x=125

Step-by-step explanation:

First identify what the varible means,

x = the cost of the labor per hour.

Next, write out an equation

3x + 66 = 441

Solve,

3x+66=441

Step 1: Subtract 66 from both sides.

3x+66−66=441−66

3x=375

Step 2: Divide both sides by 3.

3x/3 = 375/3

x=125

Whoever gets this correct gets brain, 5 stars and a thanks! An explanation of it would be amazing! Tysm!

Answers

Answer:

D: 12

Step-by-step explanation:

1) So what I did at first was convert the fractions into decimals.

(Personally, this makes it easier, for me at least)

[tex]\frac{1}{4} = 0.25\\[/tex][tex]\frac{3}{5} = 0.60[/tex]

2) The problem states that for every 0.25 cups of broccoli, 0.60 grams of fiber are added as well to the mix. You can also convert this into a fraction. (It doesn't matter which one is the numerator/denominator, but for this example, I used the 0.25 cups of broccoli as the numerator.

[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{0.25}{0.60}[/tex]

3) Next step would be making another fraction. This time, the fraction is for the 5 cups of broccoli. Since we don't know the amount of grams for the fiber, we will replace it with an "x".

[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{5}{x}[/tex]

4) Realize, that |  [tex]\frac{0.25}{0.60} =\frac{5}{x}[/tex] |  To figure out the answer to this part, you can cross-multiply

[tex]0.25x = 5(0.60)[/tex][tex]0.25x = 3[/tex]

5) Then at last, divide both sides by [tex]0.25[/tex] and you'll get:

[tex]x=12[/tex]

Sorry this may have taken a long time; I just wanted to make sure everything was correct. Hope you do well on math, whether it's a test, or just homework. Good luck! :D

Mr.Klimek made his wife a rectangular vegetable garden. The width is 5 3/4 ft, and the length is 9 4/5 ft. What is the area?

Answers

Answer-

A=wl=5·9=45

Explanation-Area

did i get this right lol

Answers

Answer:

pretty sure.

Step-by-step explanation:

i believe in you.

help me with this please

Answers

This is incorrect. X can be negative, making the expression on the left less than 0. If x were -10, then:
3 x -10 + 1 > 0
-30 + 1 > 0
-29 > 0
Is NOT true.

Someone plz HELP ME
Don't skip this question I'M STUCK
Drawing box and whiskers plots

Answers

Answer:

Water is added to liquid isopropanol (a polar liquid) to form a solution of rubbing alcohol. Describe what happens on the molecular level as the water dissolves in the isopropanol.

Step-by-step explanation:

Please help me with this.
The figure below consists of a square and a right triangle. Find the missing length x.

Answers

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

pythagreom thereom, since the figure on the left is a square all of its sides are equal so that one side that shares a side with the triangle is 9cm

9^2+b^2=15^2

b^2=144 square it

b= 12

please help, no need to show work :))

Answers

Answer:

incenter

Step-by-step explanation:

It is the center of the circle that can be inscribed in the triangle, making the incenter equidistant from the three sides of the triangle.

Answer:

it creates the point of concurrency called the incenter

B.) incenter

log26x nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Answers

Answer:

? what

Step-by-step explanation:

Answer:

what?......................


Last week, while running
the mile, Eva's time was
2 1/2 minutes over her
average time. This week,
her she ran - 4 1/2 minutes
from her average What is
the difference in the two
running times?

Answers

Answer:

the difference is 2 minutes

Step-by-step explanation:

is that -4 1/2???? cause then it would be -2

[tex]6^{3}[/tex] times [tex]6^{7}[/tex]

1.[tex]6^{21}[/tex]
2.[tex]36^{21}[/tex]
3.[tex]6^{4}[/tex]
4.[tex]6^{10}[/tex]

Answers

6^10

Or

Answer 4

This is because 3+7 is 10

For future problems, exponents can be added and that’s how you get the answer :)

Answer:

6^10

Step-by-step explanation:

When u ve base that are the same(6) u can add the exponents (7+3 = 10)

And keep the base the same

PLEASEEE HELP 25 points

Answers

Answer:

slope= 1/10x and the slope represents the increase of the rental cost after x miles driven.

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

What is the value of the expression 2 + x2.5 when x = 3?

Answers

Answer:C. 47

Step-by-step explanation:

Answer:

C. 47

Step-by-step explanation:

I did the calculations

find the length of AB on the kite?

Answers

I don’t know thrhehajjahajahdjebwhahabwvdksjabab

3.Which of the following is not a plane figure?

A.cone
B.paper
C.pentagon
D.square

4.Which is not a solid figure?

A.cube
B.cylinder
C.prism
D. rectangle

5.These are the three dimensions a solid figure, except one.

A.beat
B.height
C.length
D.width​

Answers

Answer:

I'm not sure about the other ones but I'm pretty sure 4 is cube

Juan sells 3 oranges for every 2 apples. How many apples should Juan expect to sell
when Juan sells 15 oranges:

Answers

Answer:

10 apples

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

3 oranges     15 oranges

--------------- = -----------------

2 apples           x apples

Using cross products

3x = 2 * 15

3x = 30

Divide by 3 on each side

3x/3 = 30/3

x = 10

Answer:

He can expect to sell 10 apples

What is 9 (4x^2 - 3) simplified?

Answers

Answer: 36x^2 -27

Step by step: just multiply 9 into the brackets

Find the area of a triangle ABC when m

Answers

Answer: (

1

,

1

)

,

(

2

,

2

)

,

(

3

,

0

)

(

0

,

5

)

,

(

3

,

4

)

,

(

2

,

0

)

(

2

,

3

)

,

(

4

,

5

)

,

(

3

,

3

)

Step-by-step explanation:

I don’t know what the question is because you didn’t classify it

The mean age of 5 people in a room is 27 years.
A person enters the room.
The mean age is now 27.
What is the age of the person who entered the room?

Answers

The answer is 135
27 x 5=135

Answer:

thee answer is 27

Step-by-step explanation:

As the first part was 27 and the second pARTR 27 NO MATHS NEED TO BE INCLUDED AS 27 IS THE CORRECT

A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?

Answers

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer:

24 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces

26.88/112= .24

Which of the following statements are true? select all that apply.

Answers

Answer:

what are the statements?

Please find the square root of this non perfect square please

Answers

Answer:

1.41421

Step-by-step explanation:

An engineer lives 21 miles east and 22 miles north of a water tower. A bridge she is
building is located 12 miles west and 34 miles south of the water tower. Find the
distance between where the engineer lives and the bridge

Answers

Answer:

t

Step-by-step explanation:

Please help me with this question?!

Answers

Answer: d

Step-by-step explanation:

GIVING 20 POINTS AWAY PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION ASAP!!

Answers

Answer:

D 144 in hope this helps you on your test

there was some ham in the refrigerator tyrisha used 3/4 of a pound to make sandwiches and jacquel used 7/8 of a pound to make sandwiches if there is now 2 1/2 pounds of ham leftover how much ham was there before tyrisha and jacquel used some

Answers

4 and 1/8

Step by step explanation:

You convert 3/4 and 7/8 to the LCM (Lowest Common Denominator) which would be 8 so
3/4 = 6/8 + 7/8= 13/8 = 1 and 5/8 pounds
Then you add 2 and 1/2 pounds to 1 and 5/8 pounds ,but again u need the LCM which would be 8 so 2 1/2 = 2 4/8 pounds
2 4/8 pounds + 1 and 5/8 pounds = 4 and 1/8 pounds

Sorry if it’s wrong
Other Questions
What causes the apparent colors of the objects we see? rewrite the question in slope-intercept form:2x-4y-12= -13-2x Stress may contribute to which of these disorders? I need help with this problem:) How did Dias' mother react to her complaints about the lack of black maincharacters in books?A.Her mother sympathized with her, but didn't think there was much that could be done.B.Her mother encouraged Dias to take action and carry out her plan.C.Her mother encouraged her to write her own books with black main characters.D.Her mother offered to buy her more books with black main characters. COULD SOMEONE HELP ME WITH C? I NEED TO TURN THIS IN ASAP Cytokinesis in animal cells happens when the:A: cell wall pinches in to separate the cytoplasm.B: cell plate forms across the middle of the cell.C: chromosomes line up in the middle of the cell.D: cell membrane pinches in to separate the cytoplasm. heLP PLS BRANLIEST??? Find the equivalent of 2x^2 + (4x -6x^2) + 9 - (6x + 3) A. -4x^2 - 2x +12B.-4x^2 -2x + 6C.-10x +6 D. 18x +12 what is the picture showing ? State two things that a person can do in advance to help in sure that his or her health decisions will be made in the manner he or she would have chosen. In a population of birds, the average beak size is favored. What type of selection is this?a. directionalb. disruptivec. tabilizingd. kin Yesterday, Mary had n baseball cards. Today, she got 8 more. Using , write an expression for the total number of baseball cards she has now. Discuss African American participation in the Revolutionary War for the American side. In your math notebook: Give an approximation of the width of the river, support your answer with reasoning from the measurements given. Set up an equation and solve for the width of the Klamath River. Enter the width of the river.TwT plz help Plzzz someone help me with this problem Im at a 69 I really want to get to 70!!! The edge of a cube is 2 m. Find the surface area of the cube. Can someone plz help me with this one problem Im marking brainliest!!!! is the function y=0.5x linear? **PLEASE HELP, ITS URGENT!!**Which of the following was NOT a reason for the Catholic Churchs great power in medieval Europe? aIts moral and religious authority bIts vast landholdings and wealth cIts control over the Bible dIts huge army in Rome