Answer:fhuiqefgqehfjbeqfbwrf qe
Explanation:eqrtqtrqetrqetqe
WILL MARK BRAINLY!
Serena is a sales representative for a soda company. What would be one task that Serena might perform as part of her job?
Writing a new commercial for the company
Managing the sales staff for the entire company
Analyzing what markets like diet soda
Calling on restaurants and bars to sell soda contracts
Answer:
Calling on restaurants and bars to sell soda contracts
Explanation:
Analyzing the information above, it is correct to say that the task that Serena could perform as part of her job as a sales representative would be to visit restaurants and bars to sell soda contracts, as this is the main function of the sales representative, to negotiate on behalf of consequently gain new customers.
It is necessary for a sales representative to have communication skills, be a good speaker and have a deep knowledge of the company and its products and services, so that it can pass all information correctly to potential customers about the benefits of the products.
Answer:
calling on restaurants and bars to sell soda contracts
Explanation:
k12 quiz
Company Omega bought new petroleum refining equipment in the year 2000. The purchase cost was 172,024 dollars and in addition it had to spend 10,610 dollars for installation. The refining equipment has been in use since February 1st, 2000. Omega forecasted that in 2030 the equipment would have a net salvage value of $10,000. Using the US Straight Line Depreciation Schedule, estimate the value of depreciation recorded in the accounting books in the year 2004 if the company decided to sell the equipment on August 5th (of 2004). (note: round your answer to the nearest cent and do not include spaces, currency signs, or commas)
Answer:
depreciation in 2004 = 5754.5
Explanation:
The salvage value of an asset is the book value estimated at the end of depreciation. The straight-line depreciation method equally distributes the depreciation per year throughout the useful life of the equipment.
In order to calculate the depreciation value in 2004, let us first calculate the depreciation. This is calculated as follows:
Total Depreciation = Purchase cost - salvage value
Purchase cost = cost of equipment + cost of installation
= 172024 + 10610 = $182,634
∴ Total depreciation = 182,634 - 10,000
= $172,634
Depreciation per year = Total depreciation ÷ number of years
Number of years = 2030 - 2000 = 30
Depreciation per year = 172,634 ÷ 30
= 5754.5
∴ depreciation in 2004 = 5754.5
A semiprofessional baseball team near your town plays two home games each month at the local baseball park. The team splits the concessions 50/50 with the city but keeps all the revenue from ticket sales. The city charges the team $500 each month for the three-month season. The team pays the players and manager a total of $2500 each month. The team charges $10 for each ticket, and the average customer spends $6 at the concession stand. Attendance averages 100 people at each home game.
The team earns an average of $_________ in revenue for each game and $_____________ of revenue each season. With total costs of $___________ each season, the team finishes the season with $____________ of profit.
Answer: See explanation
Explanation:
Amount charges for each ticket = $10
The average customer spends $6 at the concession stand but the team splits the concessions 50/50 with the city. Therefore, the team gets $6/2 = $3 from concession.
Revenue gotten per customer = $10 + $3 = $13
Average attendance = 100
Total revenue per game = $13 × 100 = $1300
Since there are 2 matches every months and it's a three months season, the number of home matches player will be: = 2 × 3 = 6. Therefore, total revenue will be:
= $1300 × 6
= $7800
The city charges the team $500 each month for the three-month season. The team pays the players and manager a total of $2500 each month. Therefore, Total cost = (500 × 3) + (2500 × 3)
= 1500 + 7500
= 9000
Profit/Loss = Revenue - Cost
= 7800 - 900
= 1200
Loss of $1200
The team earns an average of ($1300) in revenue for each game and ($7800) of revenue each season. With total costs of ($9000) each season, the team finishes the season with ($1200) as loss.
The management of a rental building faces a rent control situation, where it cannot charge more than $400 a month in rent on the apartment. The management knows that the apartments are high in demand and renters would be willing to be $1000 per month for them. The management decides to offer the controlled rent, rents furniture to its tenants, but successfully bars delivery from competing furniture stores. This is an example of Fraud Bundling Exclusion Tying
Answer:
Bundling
Explanation:
Bundling in property rent occurs when a property owner offers rent of property with some other service that is considered service rendered to occupants of the building.
The additional service is not considered as part of rent expense.
I'm the given scenario the owner of the renting building is offering rent of property along with rent of furniture from the company as a package of $1,000.
The rent still remains $400 while the extra cost is for furniture rent.
makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit Direct materials 6.7 pounds $ 7.20 per pound $ 48.24 Direct labor 0.6 hours $ 26.00 per hour $ 15.60 Variable overhead 0.6 hours $ 4.20 per hour $ 2.52 In June the company's budgeted production was 3600 units but the actual production was 3700 units. The company used 22,350 pounds of the direct material and 2310 direct labor-hours to produce this output. During the month, the company purchased 25,600 pounds of the direct material at a cost of $172,180. The actual direct labor cost was $57,221 and the actual variable overhead cost was $9531. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The variable overhead rate variance for June is:
Answer:
$171 Favorable
Explanation:
Actual Variable Overhead Rate = Actual variable overhead cost / Actual direct labor-hours used
Actual Variable Overhead Rate = $9,531 / 2,310
Actual Variable Overhead Rate = $4.125974
Variable overhead rate variance = (Standard rate - Actual rate) * Actual Direct labor hours
Variable overhead rate variance = ($4.20 - $4.125974) * 2310
Variable overhead rate variance = $0.074026 * 2310
Variable overhead rate variance = $171 Favorable
Peyton Manufacturing has the following data:
Work-in-process inventory, January 1, 20x8 $ 57,000
Work-in-process inventory, December 31, 20x8 62,500
Conversion costs during the year 429,000
If direct materials used during the year were $149,000, what was cost of goods manufactured?
a. $572,500.
b. $154,500.
c. $567,000.
d. $423,500.
e. None of the answers is correct.
Answer:
a. $572,500
Explanation:
With regards to the above information, cost of goods manufactured is computed as;
= Conversion cost + Direct materials used - (Change in WIP balances)
= $429,000 + $149,000 - ($62,500 - $57,000)
= $429,000 + $149,000 - $5,500
= $572,500
Based on the direct materials, conversion and other costs, the cost of goods manufactured was $572,500.
Cost of goods manufactured is calculated as:
= Beginning work in process + Total manufacturing cost - Ending Work in process
Total manufacturing cost:
= Conversion cost + Direct material
= 429,000 + 149,000
= $578,000
Cost of goods manufactured is therefore:
= 57,000 + 578,000 - 62,500
= $572,500
Find out more at https://brainly.com/question/14347684.
Texas Plating Company reported a cost of goods manufactured of $520,000, with the firm's year-end balance sheet revealing work in process and finished goods of $70,000 and $134,000, respectively. If supplemental information disclosed raw materials used in production of $80,000, direct labor of $140,000, and manufacturing overhead of $240,000, the company's beginning work in process must have been:_______
A. $130,000.
B. $10,000.
C. $66,000.
D. $390,000.
E. some other amount.
Answer:
A. $130,000.
Explanation:
To get the beginning work in progress
= Cost of Manufactured goods + Ending Work - cost of manufacturing during the time period
Manufacturing costs is gotten by;
Dm + DL +MO
DL = direct labor
Dm = direct manufacturing
MO = manufacturing overhead
= 80000 + 140000 + 240000
= $460000
Then we are to get beginning work
= 520000+70000-460000
= $130,000
A nation's GDP at purchasing power parity (PPP) exchange rates refers to:_____.
a. the value of the GDP divided by the population of the country.
b. the value of all the goods and services produced by a country in a single year.
c. the value of the GDP adjusted for purchasing power.
d. a country's average achievements in health, knowledge, and standard of living.
e. the sum value of all goods and services produced in the country valued at prices prevailing in the United States.
Answer:
c
Explanation:
To determine the consumer price index (CPI), _____. a. only the current market basket at current prices needs to be known. b. the values of the base-year market basket at current and base-year prices need to be known. c. the values of the current market basket at current and base-year prices need to be known. d. only the current market basket at base-year prices needs to be known. e. the values of the current market basket at current prices and the base-year market basket at base-year prices need to be known.
Answer:
e. The values of the current market basket at current prices and the base-year market basket at base-year prices need to be known
Explanation:
The formula of Consumer Price Index (CPI) is: Current year price of basket consisting of many goods / Base year price of basket consisting of many goods.
The result obtained from the above formula is multiplied by 100 to get final answer in percentage form. So, Option E is the correct option.
Maxim Corp. has provided the following information about one of its products: Date Transaction Number of Units Cost per Unit 1/1 Beginning Inventory 200 $ 140 6/5 Purchase 400 $ 160 11/10 Purchase 100 $ 200 During the year, Maxim sold 400 units. What is cost of goods sold using the average cost method
Answer:
$64,000
Explanation:
Calculation to determine the cost of goods sold using the average cost method
First step is to calculate the Average cost
Average cost = [(200 × $140) + (400 × $160) + (100 × $200)] ÷ 700 units
Average cost= $160
Now let calculate the Cost of goods sold
Cost of goods sold = $160 × 400 units
Cost of goods sold = $64,000
Therefore the cost of goods sold using the average cost method will be $64,000
Gibson Cinemas is considering a contract to rent a movie for $2,200 per day. The contract requires a minimum one-week rental period. Estimated attendance is as follows: Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday 420 340 190 570 1,030 1,030 490 Required Determine the average cost per person of the movie rental contract separately for each day. Suppose that Gibson chooses to price movie tickets at cost as computed in Requirement a plus $2.00. What price would it charge per ticket on each day of the week
Answer:
$5.78
Explanation:
Reasonable price = [(Contract cost per day*Number of days) / (Total tickets sold)] + Profit
Reasonable price = [$2,200 * 7 / (420+340+190+570+1,030+1,030+490)] + $2
Reasonable price = [$15,400/4070} + $2
Reasonable price = $3.7838 + $2
Reasonable price = $5.7838
Reasonable price = $5.78
Which scenarios provided would cause a change in demand for grape jelly?
A)
The price of grape jelly increases considerably.
B)
Grape jelly is placed on sale at a local supermarket.
The prices of peanut butter and bread increase substantially.
D)
Summer is approaching and more people prefer sandwiches for lunch.
E)
The federal government releases a report on the positive health benefits of
grape jelly
Answer:C d and e
Explanation:there different scenarios
name 5 kids who helped the world
Answer:’
Explanation:
A Giffen good is a good for which price and quantity demanded are positively related. A Giffen good arises when:_______.
a. the income effect and the substitution effect move quantity demanded in opposite directions, with the income effect outweighing the substitution effect.
b. the income effect and the substitution effect move quantity demanded in opposite directions, with the substitution effect outweighing the income effect.
c. the income effect and the substitution effect move quantity demanded in the same direction, with the income effect outweighing the substitution effect.
d. the income effect and the substitution effect move quantity demanded in the same direction, with the substitution effect outweighing the income effect.
Answer:
a
Explanation:
A giffen good is a good whose quantity demanded increases with price increase and reduces with price decreases. This leads to an upward sloping demand curve which is not in line with the law of demand
Example of a giffen good is bread.
For a giffen good there would a negative income effect and a positive substitution effect but the income effect would outweigh the substitution effect
Information related to Riverbed Co. is presented below.
a. On April 5, purchased merchandise on account from Tamarisk Company for $36,000, terms 3/10, net/30, FOB shipping point.
b. On April 6, paid freight costs of $920 on merchandise purchased from Tamarisk.
c. On April 7, purchased equipment on account for $30,500.
d. On April 8, returned damaged merchandise to Tamarisk Company and was granted a $4,200 credit for returned merchandise.
e. On April 15, paid the amount due to Wilkes Company in full.
Required:
Prepare the journal entries to record these transactions on the books of Kerber Co. under a perpetual inventory system.
Answer:
April 5
Debit : Merchandise $36,000
Credit : Accounts Payable - Tamarisk Company $36,000
April 6
Debit : Accounts Payable - Tamarisk Company $920
Credit : Cash $920
April 7
Debit : Equipment $30,500
Credit : Accounts Payable $30,500
April 8
Debit : Accounts Payable - Tamarisk Company $4,200
Credit : Merchandise $4,200
April 15
Debit : Accounts Payable - Tamarisk Company $30,880
Credit : Discount received $926.40
Credit : Cash $29,954
Explanation:
Working for Journal on April 15
Balance = $36,000 - $920 - $4,200
= $30,880
Discount = $30,880 x 3%
= $926.40
Amount Paid = $30,880 - $926.40
= $29,954
Virginia Enterprises makes all purchases on account, subject to the following payment pattern: Paid in the month of purchase: 30% Paid in the first month following purchase: 65% Paid in the second month following purchase: 5% If purchases for April, May, and June were $200,000, $160,000, and $250,000, respectively, what was the firm's budgeted payables balance on June 30
Answer:
$18,000
Explanation:
Prepare an Accounts Payables Budget
The firm's budgeted payables balance on June is $18,000
The expected average rate of return for a proposed investment of $5,330,000 in a fixed asset, using straight-line depreciation, with a useful life of 20 years, no residual value, and an expected total net income of $15,990,000 over the 20 years is (round to two decimal points). a.1.50% b.15.00% c.60.00% d.30.00%
Answer:
The Expected Average Rate of Return for the proposed investment is 30%.
Explanation:
This can be calculated as follows:
Average Investment = (Initial Cost + Residual Value) / 2 = ($5,330,000 + $0) / 2 = $2,665,000
Expected average annual income = Expected total net income / Useful life = $15,990,000 / 20 = $799,500
Expected Average Rate of Return = Estimated Average Annual Income / Average Investment = $799,500 / $2,665,000 = 0.30, or 30%
what is a tax bracket?
Answer:
Tax brackets show you the tax rate you will pay on each portion of your income
Gideon Company uses the allowance method of accounting for uncollectible accounts. On May 3, the Gideon Company wrote off the $2,000 uncollectible account of its customer, A. Hopkins. On July 10, Gideon received a check for the full amount of $2,000 from Hopkins. On July 10, the entry or entries Gideon makes to record the recovery of the bad debt is:________
A. Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
Allowance for Doubtful Accounts 2,000
Cash
Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
B. Cash 2.000
Bad debts expense 2,000
C. Accounts Receivable-A. Hopkins
Bad debts expense 2,000
Cash 2,000
Accounts Receivable-A. Hopkins
D. Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
Bad debts expense 2,000
Cash 2,000
Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
E. Allowance for Doubtful Accounts 2,000
Accounts Receivable-A. Hopkinse 2,000
Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
Cash 2,000
F. Cash 2,000
Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
Answer:
A. Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
Allowance for Doubtful Accounts 2,000
Cash
Accounts Receivable-A. Hopkins 2,000
B. Cash 2.000
Explanation:
Based on the information given if July 10, Gideon received a check for the full amount of $2,000 from Hopkins which means that On July 10, the entry or entries that Gideon makes to record the recovery of the bad debt is:
Accounts Receivable 2,000
Allowance for Doubtful Accounts 2,000
To receive cash
Cash 2,000
Accounts Receivable 2000
You just won a lottery that promises to pay you $1 million exactly 10 years from today. Because the $1 million payment is guaranteed by the state in which you live, opportunities exist to sell the claim today for an immediate lump-sum cash payment. What is the least you will sell your claim for if you could earn 8.73 % on similar-risk investments during the 10-year period
Answer:
The minimum price is $434,214.74.
Explanation:
Giving the following information:
Future Value= $1,000,000
Number of periods= 10 years
Discount rate= 8.73%
The minimum price of the prize is the present value of the payment. To calculate the present value, we need to use the following formula:
PV= FV /(1 + i)^n
PV= 1,000,000 / (1.087^10)
PV= $434,214.74
The minimum price is $434,214.74.
Richards Corporation uses the weighted-average method of process costing. The following information is available for October in its Fabricating Department:
Units:
Beginning Inventory: 94,000 units, 80% complete as to materials and 25% complete as to conversion.
Units started and completed: 278,000.
Units completed and transferred out: 372,000.
Ending Inventory: 37,000 units, 40% complete as to materials and 15% complete as to conversion.
Costs:
Costs in beginning Work in Process - Direct Materials: $47,200.
Costs in beginning Work in Process - Conversion: $89,700.
Costs incurred in October - Direct Materials: $759,920.
Costs incurred in October - Conversion: $929,300.
Required:
Calculate the cost per equivalent unit of materials.
Answer:
386,800 units
Explanation:
Note that, Richards Corporation uses the weighted-average method of process costing.
This method focuses on units completed and units in ending work in process.
therefore,
Equivalent units calculation
Materials = 372,000 x 100 % + 37,000 x 40 % = 386,800 units
Therefore, the cost per equivalent unit of materials is 386,800 units.
On October 28, 2018, Mercedes Company committed to a plan to sell a division that qualified as a component of the entity according to GAAP regarding discontinued operations and was properly classified as held for sale on December 31, 2018, the end of the company's fiscal year.
The division's loss from operations for 2018 was $2,000,000. The division's book value and fair value less cost to sell on December 31 were $3,000,000 and $2,500,000, respectively. What before-tax amount(s) should Mercedes report as loss on discontinued operations in its 2018 income statement?
Answer:
$2,500,000
Explanation:
Calculation for What before-tax amount(s) should Mercedes report as loss on discontinued operations in its 2018 income statement
Division's loss from operations for 2018 $2,000,000
Add division's book value and fair value less cost to sell $500,000
($3,000,000- $2,500,000)
Loss on discontinued operations in 2018 $2,500,000
Therefore what before-tax amount(s) should Mercedes report as loss on discontinued operations in its 2018 income statement is $2,500,000
Albatross Software has two main products: WindSong is a program that can be used to edit audio files and SunBurst is a program that can be used to edit digital photos. The two major types of customers are small businesses and home users. The small business customers have a reservation price of $300 for WindSong and $450 for SunBurst. The home users have a reservation price of $100 for WindSong and $125 for SunBurst. Which of the following statements is true?
A) Bundling the two software products is not likely to be profitable because the marginal cost of producing sofware is positive by very small.
B) Bundling the two software products is not likely to be profitable because the consumer demands are homogeneous.
C) Bundling the two software products is likely to be profitable because the demands are negatively correlated
D) Bundling the two software products is not likely to be profitable because the demands are positively correlated.
Answer:
D) Bundling the two software products is not likely to be profitable because the demands are positively correlated.
Explanation:
The demand for both products I positively correlated, meaning that a user that purchases one will likely purchase the other one.
Bundling products is generally profitable when the demand for the products is not heterogenous and price discrimination is difficult. In this case, price discrimination is not difficult, and the demand is homogeneous.
The following information is from Amos Company for the year ended December 31, 2019. Retained earnings at December 31, 2018 (before discovery of error), $858,000. Cash dividends declared and paid during the year, $18,000. Two years ago, it forgot to record depreciation expense of $42,600 (net of tax benefit). The company earned $220,000 in net income this year. Prepare a statement of retained earnings for Amos Company. (Amounts to be deducted should be indicated with a minus sign.)
Answer:
$1,017,400
Explanation:
Particulars Amount
Retained earnings December 31st, 2018 $858,000
Prior period adjustment
Depreciation expense error -$42,600
Adjusted retained earnings December 31st, 2018 $815,400
Add: Net income $220,000
Less: Dividend -$18,000
Retained earnings December 31st, 2019 $1,017,400
Which of the following typically occurs during an expansionary phase of a business cycle?
A. Nominal interest rates decrease.
B. Income taxes decrease.
C. The price level decreases.
D. Government transfer payments increase.
E. Employment increases.
Answer:
E. Employment increases.
Explanation:
The correct answer is - E. Employment increases.
On January 1, 2020, Beyonce Co. purchased 25,000 shares (a 10% interest) in Elton John Corp. for $1,400,000. At the time, the book value and the fair value of John’s net assets were $13,000,000. On July 1, 2021, Beyonce paid $3,040,000 for 50,000 additional shares of John common stock, which represented a 20% investment in John. As a result of this transaction, Beyonce owns 30% of John and can exercise signifi cant infl uence over John’s operating and fi nancial policies. John reported the following net income and declared and paid the following dividends.
Net Income Dividend per Share
Year ended 12/31/20 $700,000 None
Six months ended 6/30/21 500,000 None
Six months ended 12/31/21 815,000 $1.55
Instructions
Determine the ending balance that Beyonce Co. should report as its investment in John Corp. at the end of 2021.
Answer: $4,688,250
Explanation:
Carrying value on Jan 1, 2021:
= Interest + share of net income Dec 31,2020
= 1,400,000 + (10% * 700,000)
= $1,470,000
Carrying value, June 2021:
= Carrying value + share of net income
= 1,470,000 + (10% * 500,000)
= $1,520,000
Carrying value, July 2021:
= Carrying value + Net stake purchased
= 1,520,000 + 3,040,000
= $4.560,000
Carrying value, December 2021
= Carrying value + share of net income - share of dividends
= 4,560,000 + (30% * 815,000) - (1.55 * (25,000 + 50,000 shares))
= $4,688,250
Compute cost of goods sold for the period using the following information. Finished goods inventory, beginning $ 354,000 Work in process inventory, beginning 83,000 Work in process inventory, ending 77,100 Cost of goods manufactured 944,200 Finished goods inventory, ending 292,000
Answer:
the cost of goods sold is $1,006,200
Explanation:
The computation of the cost of goods sold is shown below:
As we know that
Cost of goods sold = Opening finished goods + cost of goods manufactured - closing finished goods
= $354,000 + $944,200 - $292,000
= $1,006,200
Hence, the cost of goods sold is $1,006,200
Company X paid Company Y $1.85 million for a new plant. During the same accounting period, Company X experienced the following changes in its balance sheet: Cash decreased by $353,000, Accounts Receivable increased by $321,800, Inventory increased by $276,300, Property, Plant, and Equipment increased by $753,400, and Bonds Payable increased by $2 million. The net cash flow provided by financing activities is:
Answer:
An Inflow of $2 million
Explanation:
Financing Activities involve the sourcing of capital and the repayment thereoff.
Only item that belongs to financing activities is the Increase in Bonds Payable by $2 million which presents a Cash Inflow.
The net cash flow provided by financing activities is: An Inflow of $2 million
d (i). Suppose that ZX Inc. is currently selling at $50 per share. You buy 200 shares, using $5,000 of your own money and borrowing the remainder of the purchase price from your broker. The rate on the margin loan is 5%. What is the rate of return on your margined position (assuming again that you invest $5,000 of your own money) if ZX Inc. is selling after one year at $46 (use whole number percentage with two decimals rounded up/down - i.e. 0.3245 input 32.45) ? Group of answer choices -21% -20% -19% -18%
Answer:
-21%
Explanation:
Initial share price = $50
Share price after 1 year = $46
net return = (200 x $46) - $10,000 - ($5,000 x 5%) = $9,200 - $10,000 - $250 = -$1,050
rate of return of margined position = -$1,050 / $5,000 = -0.21 = -21%
when you operate on the margin, your earnings can increase or decrease dramatically. In this case, an 8% price decrease resulted in a 215 lose.
At Eady Corporation, maintenance is a variable overhead cost that is based on machine-hours. The performance report for July showed that actual maintenance costs totaled $10,110 and that the associated rate variance was $310 unfavorable. If 5,600 machine-hours were actually worked during July, the standard maintenance cost per machine-hour was:
Answer:
"$1.75" is the appropriate approach.
Explanation:
The given values are:
Rate variance
= $310 (unfavorable)
Actual maintenance costs
= $10,110
Machine hours
= 5,600
Now,
⇒ [tex]Rate \ variance=(5600\times Standard \ maintenance \ cost \ per \ machine \ hour)-(Actual \ maintenance \ cost)[/tex]
On substituting the values, we get
⇒ [tex]-310=(5600\times Standard \ maintenance \ cost \ per \ machine \ hour)-10110[/tex]
⇒ [tex]Standard \ maintenance \ cost \ per \ machine \ hour=\frac{10110-310}{5600}[/tex]
⇒ [tex]=\frac{9,800}{5600}[/tex]
⇒ [tex]=1.75[/tex] ($)