Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer 1

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer 2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2


Related Questions

10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)

Answers

Answer:

17x + 4

Step-by-step explanation:

The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.

which of the following ratios are proportional? help me, please

Answers

Answer:

12/15 and 16/20

Step-by-step explanation:

Ratios are proportional if they represent the same relationship. One way to see if two ratios are proportional is to write them as fractions and then reduce them. If the reduced fractions are the same, your ratios are proportional.

12/15 simplified is 4/5.

16/20 simplified is 4/5

12/15 and 16/20 are proportional

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

Priya has a recipe for banana bread. She uses

7 1/2

cups of flour to make 3 loaves of banana bread.

Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.

Which of these equations represents the relationship between b and f?

1. B=2/5 f

2.B=9/2 f

3.B=2/9 f

4.B=5/2 f

Answers

Answer:

i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best

I think it’s b hope I’m right

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

List the values shown on the number line

Answers

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3

Step-by-step explanation:

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 3.1

Step-by-step explanation:

A contractor needs 54 square feet of brick to construct a rectangular walkway. The length of the walkway is 15 feet more than the width. Write an equation that could be used to determine the dimensions of the walkway. Solve this equation to find the length and width, in feet, of the walkway.

Answers

54-14 it’s pretty easy

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:D

Step-by-step explanation:

I just did the quiz and passed !

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

PLZ

The unit price of a T-shirt is $6.50 when purchased in a pack of 3.

A single shirt costs $8. What is the least amount of money Sandy can

spend to get 4 T-shirts?

Answers

Answer:

$14.50 I think

cuz u add 6.50+ $8.00=$14.50

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?


$212.45

$ 212.45

$237.45

$ 237.45

$312.50

$ 312.50

$512.45

Answers

Answer:

$512.45

Step-by-step explanation:

12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45

$512.42 I think but I’m not sure

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

y – 4/12 = 1 pls help its for midterm

Answers

Hope this helps ฅ^•ﻌ•^ฅ

Answer:

[tex]\huge\boxed{y=1\dfrac{1}{3}=\dfrac{4}{3}}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]y-\dfrac{4}{12}=1\\\\y-\dfrac{4:4}{12:4}=1\\\\y-\dfrac{1}{3}=1\qquad|\text{add }\dfrac{1}{3}\ \text{to both sides}\\\\y-\dfrac{1}{3}+\dfrac{1}{3}=1+\dfrac{1}{3}\\\\y=1\dfrac{1}{3}[/tex]

A plot of corn is 15 3/8 yards wide. It is 15 8/15 times as long as it is wide. How long is the plot of corn? PLEASE HELP I'M BEING TIMED!!! LOTS OF POINTS TO THE PEOPLE WHO SOLVE! FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!

Answers

Step-by-step explanation:

Width = 15.375 yards

Length = 15.375 * 15.5333 = 238.825 yards.

The plot of corn is 238.825 yards long.

Answer:

238.825 yards.

Step-by-step explanation:

The length of the cornfield is:

[tex]15 \frac{3}{8} \cdot 15 \frac{8}{15}[/tex]

[tex]= \frac{123}{8} \cdot \frac{233}{15}[/tex]

[tex]= \frac{28659}{120}[/tex]

[tex]= 238.825 \ yards[/tex]

Hope this helped!

Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)

34x
55x - 17
55x - 25

Answers

Answer:

the answer is the second one, 55x-17

Step-by-step explanation:

So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.

Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)

=63x+−21+−8x+4

And reduce that further and you get 55x-17.

The answer that you get is B which is 55x - 17! Your welcome!

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

What is 2.286

Rounded to the nearest hundredth

Answers

Answer:

2.29

Step-by-step explanation:

2.286

If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go

TRICK/ TIP

(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

read the screenshot and please explain

Answers

Answer:

A, because the chart has a constant rate of 7 minutes per box. Multiply the 7 by 5 and you will get 35 minutes, and do the same with 1 and get 5 boxes. I hope this helps and I love your profile pic! I'm a fan of Danganronpa too!

A it has a constant rate and then u multiply

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

Lin’s family needs to travel 325 miles to reach her grandmother’s house. At 377 miles, what percentage of the trip’s distance have they completed?

Answers

Answer:

402 because it is the answer because I add it all up

Answer:

8%

Step-by-step explanation:

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

Other Questions
Plz answer this! please answer w/ explanation !write an equation in slope-intercept form when given the information:slope = 0, goes through the point (-3 , 3) What are the charges both inside and outside of the neuron before you click the stimulate neuron button? what is the answer to the question? Question 5 of 15The person responsible for maintaining proper communication betweenartists and labels is called the:A. music publisher.B. concert promoter.c. artist relations representative,D. independent radio promoter. its all in the picture A piecewise function is represented by the graph below.On a coordinate plane, a piecewise function has 2 lines. The first line is made up of 2 lines. One line goes from (negative 5, 3) to (negative 1, negative 1) and then goes up to a closed circle at (1, 1). The second line has an open circle at (1, 2) and then continues up through (3, 4).What is the domain for the piece of the function represented by f(x) = x + 1? -18 > -2(2x + 9) - 4+x Do either of your diseases in part A have the same pattern of inheritance as the model of the colorblindness mutation you made? How do you know?A picture of part A is down below How was the deadlock finally broken? 5.Explain the relation between good governance and democracy in aparagraph. meiosis makes __________ four cells Question tags2. You expected a room with a better view, ? What is the rate of change of y with respect to x for 9x-11y+2=0? is space travel more realistic for individuals or organizations? What is the mass of 0.20 moles of Ga(SO)? 2.Which statement explains how producers are dependent upon consumers for their survival? Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)63571021194 A purposive sample of psychology graduate students finishing up their dissertation at one online university (n = 80), one public brick-and-mortar university (n = 35), and one private brick-and-mortar university (n = 20) rated overall satisfaction with their dissertation chair using a scale of 0 (completely dissatisfied) to 100 (completely satisfied). Each university had 100 students finishing up their dissertation. The mean satisfaction ratings were: online = 83.5, public brick-and-mortar = 92.7, private brick-and-mortar = 90.3. The standard deviations were equal. Which of the following pairwise comparisons of mean ratings would have the smallest effect size?a. Public versus privateb. Public versus onlinec. Online versus privated. The effect size of each pairwise comparison would be equal Perform the followingmathematical operation, andreport the answer to theappropriate number ofsignificant figures.15.673 + 14.752 + 8.4568 = [?]