Answer:
no te entiendo
yo también la busco
Answer:
1) 4 hours 2) 144 miles 3) 12 miles
Step-by-step explanation:
60/5=12
72/6=12
120/10=12
180/15= 12
1) 48 miles / 12 miles = 4 hours
2) 12 hours x 12 miles = 144 miles
3) 1 hour x 12 miles = 12 miles
Consider this expression. x-4/2(x+4)
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:
We will simplify the expressions given in the options first,
x² - 16 = (x - 4)(x + 4)
2x + 8 = 2(x + 4)
x² + 8x + 16 = (x + 4)²
Option A
[tex]\frac{x^2-16}{2x+8}[/tex] × [tex]\frac{x+4}{x^2+8x+16}[/tex]
= [tex]\frac{(x+4)(x-4)}{2(x+4)}\times \frac{(x+4)}{(x+4)^2}[/tex]
= [tex]\frac{x-4}{2(x+4)}[/tex]
Option B
[tex]\frac{2x+8}{x^2-16}[/tex] ÷ [tex]\frac{x^2+8x+16}{x+4}[/tex]
= [tex]\frac{2(x+4)}{(x+4)(x-4)}[/tex] ÷ [tex]\frac{(x+4)^2}{(x+4)}[/tex]
= [tex]\frac{2}{(x-4)}\times \frac{1}{(x+4)}[/tex]
= [tex]\frac{2}{x^2-16}[/tex]
Option C
[tex]\frac{x^2-16}{2x+8}[/tex] ÷ [tex]\frac{x+4}{x^{2}+4x+16}[/tex]
= [tex]\frac{(x-4)(x+4)}{2(x+4)}\times \frac{(x+4)^2}{(x+4)}[/tex]
= [tex]\frac{(x-4)(x+4)}{2}[/tex]
Option D
[tex]\frac{2x+8}{x^2-16}\times \frac{x^2+8x+16}{x+4}[/tex]
= [tex]\frac{2(x+4)}{(x-4)(x+4)}\times \frac{(x+4)^2}{(x+4)}[/tex]
= [tex]\frac{2(x+4)}{(x-4)}[/tex]
Therefore, Option A is the answer.
2+2+2+2+2+2+4+4+2-4=
Answer:
2+2+2+2+2+2+4+4+2-4=18
Step-by-step explanation:
Good I guess
12 almost 13
female
you don't need either of those
Answer:
18
Step-by-step explanation:
im not answering those lol
HELP ME ASAP PLEASEEEE, EXPLAIN;(
Answer:
<1=73
Step-by-step explanation:
All triangles add up to 180 degrees!
Add 20 and 87
20+87=107
Subtract 107 from 180
180-107=73
Hope this helps! :)
What is the volume of this prism?
Answer:
The answer is 13 1/8ft3
Explanation:
Substitute into the formula:
Volume = 3 1/2 x 2 1/2 x 1 1/2
= 7/2 x 5/2 x 3/2
= 105/8
= 13 1/8 ft3
y=3/4ax+3, m=9/16
what does a equal? please explain.
Laura has a bag of markers. In the bag there are:
7 red markers
5 blue markers
3 yellow markers
She pulls markers from the bag one at a time without putting any back into the bag. What is the probability that the first marker she pulls is yellow and the second marker is red?
Answer:
3/14
7/13
Step-by-step explanation:
Over several months, the weight of a baby measured in pounds doubles. Does its weight measured in kilograms also double?
Answer:
Yes.
Step-by-step explanation:
The conversion of Kilograms to Pounds is 1kg : 2.2lbs. So that means that if the weight of the baby doubles in pounds, then the weight would also double in kilogram
Answer:
Logically, yes
70 lbs = 31 kg
140 lbs = 62 kg
What is the graph of the solution set of b - 4 2 -1?
Answer:
the B graph
Step-by-step explanation:
Hep meeee shhdjahsnsjsnsnsjjsnssjsusns
Answer:
X= 42 degrees
Step-by-step explanation:
When combining 3x+12 and x, this results in a 180 degree angle to be formed. Therefore create the equation 3x+12+x=180 to get the value of X.
3x+12+x=180
4x+12=180
-12. 12
4x= 168
x= 42
Describe the properties of the graph of the given polynomial functions
Answer:
graph of polynomial function is smooth and continues graph it doesn't have gap and sharp line.
Step-by-step explanation:
first we make table to joine numbers on graph then we can join the number on the graph.
2 percent of what number equals 1?
Answer:
50
Step-by-step explanation:
2/100 of X=1
Multiply both sides by 100 to remove the hundred base
The resultant will be 2x=100
X= 50
PLEASE PLEASE PLEASE FIND THE UNKNOWNS WILL GIVE BRAIN TYSM!!
Answer:
Sum of the opposite pair of a cyclic quadrilateral is 180°.
c= 180-102= 78°
c= 180-102= 78°d= 180-92= 88°
intercepted arc
=>2(102°)= 140+a°
a=64°
Simillarly
=> 2(d°)= a°+b°
b°= 112°
so ....
a=64°
a=64°b=112°
a=64°b=112°c=78°
a=64°b=112°c=78°d=88
hope it helps you ....
Solve the inequality 7≥b+-2
Answer:
9 is greater than or equal to b
Step-by-step explanation:
7 is greater than or equal to b+-2
(Add two to both sides)
9 is greater than or equal to b
Hope this helps
Two shops, Lidal and Oldi, sell the same brand of toilet rolls but with different package sizes. Calculate the price per 36 rolls for each shop.
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
At Lidal shop, 4 toilet rolls is sold for £2.40. Therefore the cost of each toilet roll is given as:
Cost of each roll at Lidal = £2.40 / 4 = £0.60 per roll
Cost of 36 rolls = cost for each roll * 36 rolls = £0.60 per roll * 36 rolls = £21.6
At Oldi shop, 9 toilet rolls is sold for £4.68. Therefore the cost of each toilet roll is given as:
Cost of each roll at Oldi = £4.68 / 9 = £0.52 per roll
Cost of 36 rolls = cost for each roll * 36 rolls = £0.52 per roll * 36 rolls = £18.72
The width of a recycling bin is 3/4 foot,the length is 1 foot,and the height is 1 1/2 feet.What is the volume of the recycling bin?
Answer:
1 1/8
Step-by-step explanation:
Jada is taller than Diego. Diego is 54 inches tall (4 feet, 6 inches). Write an inequality that compares Jada's height in inches, j, to Diego's height.
Answer:
j>54
Step-by-step explanation:
I don't have a step by step explanation but i hope this helps!!!
Explain how you got the answer first two gets branliest
Answer:
7. f=35
8. r=4.9
9. q=23
Explanation:
7. f-22=13
+22 on both sides
f=35
8. r-3.2=1.7
+3.2 on both sides
r=4.9
9. q+8=25
-8 on both sides
q=23
Hope this helps :D
[tex] {x}^{2} + 10 - 21 = y[/tex]
Can someone explains me how to resolve?
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
x²+10-21=y
x²-11=y
x²=11+y
if you put value y =-11 than it can be resolve
x²=11-11
x²=0
x=0
I need help with this
Answer:
268
formula:
A= 2(wl+hl+hw)
(help please)Identify the slope of the graph below!
Answer:
I think its positive. I'm not sure though lol.
Answer: zero
Step-by-step explanation:
learned this freshman year
If you had a right triangle with legs measuring 40 yards and 100 yards long,
what would be the length of the hypotenuse? Round your answer to the
nearest yard if necessary. *
70 yd
92 yd
108 yd
146 yd
9514 1404 393
Answer:
(c) 108 yd
Step-by-step explanation:
For hypotenuse c and legs a and b, the Pythagorean theorem tells you the relation is ...
c² = a² +b²
Solving for c, we have ...
c = √(a² +b²)
c = √(40² +100²) = √(1600 +10000) = √11600
c ≈ 107.70 . . . . yards
The length of the hypotenuse is about 108 yards.
what is the volume of the triangular prism in cubic centimeters ?
Answer:
I-get-1181
Step-by-step explanation:
Sorry-if-wrong
If 20 articles cost ? 90, then the cost of 9 articles is ?
A. 45
B 4.50
C.40.50
D. 42
Answer:
C. $40.50
Step-by-step explanation:
OK so, If 20 articles cost ? 90, then the cost of 9 articles is ?
First you need to find out how much is 1 article.. Divide 90 by 20 you get, $4.5. now multiply 4.5 by 9. Which you get... 40.5. In other words it can also be written as, 40.50.
Hope its correct ;w;
Solve the triangle in the figure.
Question options:
A)
BC = 9; m∠A = 53.1°; m∠B = 6.9°; m∠C = 90°
B)
BC = 11; m∠A = 42.8°; m∠B = 47.2°; m∠C = 90°
C)
BC = 19; m∠A = 36.9°; m∠B = 53.1°; m∠C = 90°
D)
BC = 9; m∠A = 36.9°; m∠B = 53.1°; m∠C = 90°
Answer:
D)
BC = 9; m∠A = 36.9°; m∠B = 53.1°; m∠C = 90°
Step-by-step explanation:
15²-12² = 9²
BC = 9
sin B = 12/15 = 0.8
∠B = 53.1°
The solution will be BC = 9; m∠A = 36.9°; m∠B = 53.1°; m∠C = 90°. The correct option is D.
What is the Pythagorean theorem?Pythagorean theorem states that in the right angle triangle the hypotenuse square is equal to the sum of the square of the other two sides.
The triangle ABC is a right triangle. The new path is in front of the right angle, therefore it is the hypotenuse. To find the length of the hypotenuse we use the Pythagorean theorem:
H² = P² + B²
The length BC will be calculated as below:-
15²-12² = 9²
BC = 9
The angle B will be calculated as below:-
sin B = 12/15 = 0.8
∠B = 53.1°
Therefore, the solution will be BC = 9; m∠A = 36.9°; m∠B = 53.1°; m∠C = 90°. The correct option is D.
To know more about the Pythagorean theorem follow
https://brainly.com/question/343682
#SPJ2
determine the values of a,c,b for the quadratic equation x²-8x+15
A) a=1 b=-8 c=-15
B) a=0 b=-8 c=15
C) a=1 b=-8 c=15
D) a=1 b=8 c=15
Answer: a= 1 b=-8 c=15
Step-by-step explanation:
A is the number before [tex]x^{2}[/tex]
B is the number (including the sign) before X
c is the number without a variable
Help me with this!! Will mark Brainliest ❤️
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
a boat travels at a rate of 25 miles, m, per hour, h. which equation represents this scenario?
A) m=25h
B) m=12+h
C) m=12-h
D) m=h/12
HELP AGAIN!!!!!!!!
Three squares each have sides of length 6 units and overlap each other as shown below. The points where the sides cross are midpoints. Find the area of the gray figure in square units.
Answer:
90
Step-by-step explanation:
Partition the figure by extending the sides of the ``middle'' square as shown at the right. Each original square contains four $3 \times 3$ small squares. The shaded figure consists of ten $3 \times 3$ squares, so its area is $10 \times 9 = \boxed{90\text{ square
units}}$.
In this exercise we have to use the knowledge of areas to calculate the area of the square in gray, so we have that:
[tex]A=90[/tex]
First it is informed that one side of the square is 6, so every square has exactly:
[tex]l^2=6^2=36[/tex]
Adding that we have 3 squares with the same value of sides:
[tex]36*3=108[/tex]
However, there are areas that are being calculated twice in the central square, these areas are smaller squares that have side values equal to 3, so:
[tex]l^2=3^2=9\\9*2=18\\108-18=90[/tex]
See more about areas at brainly.com/question/1631786
Loki wrote 1/6 of a page in 1/12 of a minute. How much time does it take him to write a full page?
Answer:
30 minutes!!
Step-by-step explanation:
60 ÷ 12 = 5 seconds = 1 / 12 of a minute
5 x 6 = 30 seconds
(THIS IS COPY ND PASTE)
Brett has a $30 online gift voucher. He plans to buy as many books as he can. The cost of each book is $4. There is also a single shipping charge of $2. How many books can he afford without spending more than his gift voucher amount?
its an inequality eqution, i already know he can spend 30 or less on the boook
answer:
30 > 4x + 2 and 6 books
step-by-step explanation:
read the question and set up the inequalitylet x = number of books he can afford30 > 4x + 2
30 would be on one side since that's the most he can spend4x because each book is $4+ 2 because there is a charge of $230 > 4x + 2
28 > 4x
7 > x
he can afford 6 booksit cannot be 7 because if he does buy 7 books, it would cost more than $30