BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! This graph shows the solution to which inequality?
Answer:
d
Step-by-step explanation:
so first off because it is a dotted line then it can only either be < or >.
If the shaded region is about the line than y is greater than but if its below the line then y is less the and because its above then y is greater than.
can u pls help me with this question asap
Answer:
I believe that answer A would be the best choice. It makes the most sense with what the question is asking for.
Step-by-step explanation:
**EZ 35 POINTS**
Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve
A linear equation is shown on the graph. Which equation best represents the
relationship between x and y?
SOMEONE PLEASE HELP ASAP
Answer:
y=2x+1
Step-by-step explanation:
Which equation describes the graph?
x^{2} = 49
............................................
Answer:
7
Step-by-step explanation:
x^2=49
x=7
How would you find the following shapes volume?
Answer:
calculate the volume of big semi Circle and then Subtract the volume of small semi circle from big semicircular
Step-by-step explanation:
The basic formula for volume is length × width × height.
Reflect the quadrilateral ABCD over
the y-axis to create A'B'C'D'.
Answer:
B (-2,4)
C (-3,1)
D(2,1)
A (2,3
Step-by-step explanation:
when you want to reflect over the Y-axis just flip the signs on X coordinate ([X],Y) and when you want to reflect over the X-axis flip the signs on the Y coordinate (X,[Y])
Solve 9 ax + 10 ax = 11ax + 32 for x. Assume at 0.
Can someone help
For her daughter’s birthday party, Mrs. Tanner paid $75.00 for 15 movie tickets.
Which unit rate describes the price of each ticket?
A. $1.00 per ticket
B. $3.00 per ticket
C. $5.00 per ticket
D. $7.50 per ticket
Answer:
C-$5.00 per ticket
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
$75.00 / 15 = $5
Each ticket costs $5
-9e - 4 > 41
show u work plz
Answer:
e = -5
Step-by-step explanation:
-9e - 4 > 41
+4 +4
-9e > 45
divide by -9 on both sides
e = -5
Hope dis helped!
9, 14, 7, 9, 3, 12, 5,4
Find the mean and median travel times for these students.
If necessary, round your answers to the nearest tenth
Mean: _ minutes
Median: __ minutes
Answer:
mean: 65
median: 9
Step-by-step explanation:
You take all the numbers you have and add them up. Make it simple by adding smaller numbers together. Then once you have the total which is 65 you divide it by the total of numbers you have and then round because after dividing you get 8.125 and the safest way to round is to 9.
MATH HELP PLZ! MAKRING BRAINLIST
Answer:
60 ML is you answer please mark me as brainllest
Step-by-step explanation:
Factor the expression completely.
18X2-8
18x=2-8
18x=-6
x=-3
that would be my answer if not then ask someone else
HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE
Answer:
Step-by-step explanation:
1: no
2 yes
3 no
4 yes
5 no
6 no
7 always
8 always
9 never
10 always
11 always
12 never
13 108
14 80
15 70
16 123
17 38
18 167
19 10
20 154
Uniforms are sold in packages of 8. The store's 127 employees will each be given 3 uniforms. How many uniforms will the store need to order? Fill in the blank. The store needs to order ____ uniforms.
Answer: 384 uniforms
Step-by-step explanation:
There are 127 employees and each of them will need 3 uniforms. The uniforms needed in total will be:
= 127 * 3
= 381 uniforms
Uniforms are however, ordered in packages of 8.
= 381/8
= 47.6
They have to order a multiple of 8. Round up the figure above to find the nearest multiple of 8:
= 48 * 8
= 384 uniforms
At my school their are 12 more boys than twice the
number of girls. The total student population is 312
students. How many students are boys and how many
students are girls?
Answer:
12 boys and 300 girls
Step-by-step explanation:
There are twelve more boys than girls
A school club sold 300 shirts. 31% were sold to fifth-graders, 52% were sold to sixth graders, and the rest were sold to teachers. How many shirts were sold to each group -- fifth graders, sixth graders, and teachers? Explain or show your reasoning.
Answer:
Fifth graders= 93 shirts
Sixth graders= 156 shirts
Teachers= 51 shirts
Step-by-step explanation:
31% of 300 is 93
52% of 300 is 156
The total number of shirts sold to fifth graders and sixth graders is:
156+93= 249
The number of shirts sold to teachers is:
300-249= 51
100 POINTS!!!
Consider this dilation. Answer each question below and explain your reasoning.
Step 1: Is the image of the dilation a reduction or an enlargement of the original figure? Explain.
Answer:
It's actually an enlargement of the figure.
Step-by-step explanation:
Because if the figure originally was M' (-2,2), S' (4,2), V' (2, -2). And now the shape is M (-3, 3), S (6, 3), V ( 3, -3). This means that the Triangle got bigger.
The scale factor of the smaller shape inside of the bigger shape is 2 and the scale factor of the bigger shape is 3 making the bigger shape well bigger.
Write and solve a proportion to complete the statement. 12.6 kg= ? ib
Answer:
27.78 pounds
Happy to help
Hope it's write
2x+4-2-3x, A)Qual o segundo
membro desta equação?
Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Richard had 5625 marbles he decides to put them equally into nine jars how many marbles will there be in five jars
125 i believe
Step-by-step explanation:
Answer:
5625 divided by 5 is your answer. 1125 marbles in each jar.
Please help! I don't wanna fail!
Answer:
32.55
Step-by-step explanation:
what quadrant is 0,-3
Answer:
it would be quadrant 4.
Step-by-step explanation:
you have to go down and it would be right there
ayo help me :)
Which angle has the same degree measure as a half circle?
acute angle
obtuse angle
right angle
straight angle
none of the above
Answer:
Straight angle
Step-by-step explanation:
Half circle is 180 degrees
It’s just a graph, but I need the answers.
Answer:
1 hour is 100 dollars
Step-by-step explanation:
i*d*k if its what u were looking for but yeah
Nevaeh and Trishant are selling candy for a fundraiser. Nevaeh sold 13 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $316. Trishant sold 4 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $262. What was the cost for a box of each type of bars?
Answer:
13$
Step-by-step explanation:
Kayla buys a video game for $19 plus a 6% tax. Michael buys a volleyball for $18 plus a 6% tax Enter the diference in the
amount Kayla and Michael paid, including tax. Round your answer to the nearest cent.
Answer:
$1.06
Step-by-step explanation:
Kayla: 19 increase 6% =
19 × (1 + 6%) = 19 × (1 + 0.06) = 20.14
Michael: 18 increase 6% =
18 × (1 + 6%) = 18 × (1 + 0.06) = 19.08
Difference: 20.14 - 19.08 = 1.06
True or False: Similar and congruent mean the same thing.
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer: False
Step-by-step explanation: Similar means that only the angles are the same, but the sides are not. Congruent means the angles and sides are the same.