Answer:
the answer is
yes to 7 and no to 10
Step-by-step explanation:
7. y = 3x---------> 2*3 = 6
10. y = 7x+2--------------> 2*7=14--> 14+2 = 16
16 does not equal 0
Polynomial is a combination of O constants O variables O exponents O all of the choices
Answer:
It would be all of the above.
Step-by-step explanation:
An example of a polynomial is:
2x^3 - 4x^2 +1x -8
Note how there are exponents, such as ^3 for example. There is also a variable, in this case x. Lastly, there are constants, which are numbers by themselves.
help me plz and thanks 74%of 41
Answer:
30.34
Step-by-step explanation:
easy math pppppppppp
Bananas are on sale for $0.39 per pound. Mr Schurter bought 3 x 3 /4 pounds of bananas. Which is closest to the amount he paid for the bananas?
The amount paid for the bananas is $0.8775.
What is Proportion?Proportions are defined as the concept where two or more ratios are set to be equal to each other.
Suppose we have two ratio p : q and r : s.
If both these ratios are proportional, then we can write it as p: q : : r : s.
This is same as p : q = r : s or p/q = r/s
Bananas are on sale for $0.39 per pound. Mr. Schurter bought 3 x 3 /4 pounds of bananas.
Cost of 1 pound of banana = $0.39
Let x be the cost of 3 × 3/4 pounds of banana.
3 × 3/4 pounds = 9/4 pounds
By proportional concept,
1 : 0.39 = 9/4 : x
1 / 0.39 = 9/4 / x
Cross multiplying, we get,
1 × x = (9/4) × 0.39
x = 3.51 / 4
x = 0.8775
Hence the cost of 3 × 3/4 pounds of banana is $0.8775.
To learn more about Proportions, click :
https://brainly.com/question/26974513
#SPJ2
What is the value of x when 1/3x = 9 1/2
I'll help.
[tex] \frac{1}{3}x = 9 \frac{1}{2} [/tex]
[tex]x = ?[/tex]
↓
[tex] \frac{1}{3} x = \frac{19}{2} [/tex]
[tex]x = \frac{57}{2} [/tex]
"How it can be 57 ?"
The number 19 is multiplied by the number 3 at the bottom left.
19 × 3 = 57.
The probability that a battery will last 10 hours or more is 80%, but the probability that a battery will last 15 hours or more is only 15%. What is the probability that a battery will last 15 hours or more given that it has lasted 10 hours or more
Answer:
0.1875 = 18.75% probability that a battery will last 15 hours or more given that it has lasted 10 hours or more.
Step-by-step explanation:
Conditional Probability
We use the conditional probability formula to solve this question. It is
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In which
P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.
[tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both A and B happening.
P(A) is the probability of A happening.
In this question:
Event A: Lasting 10 hours or more.
Event B: Lasting 15 hours or more.
The probability that a battery will last 10 hours or more is 80%.
This means that [tex]P(A) = 0.8[/tex]
Probability of lasting 10 hours or more and 15 hours or more.
This is the probability of lasting 15 hours or more(if it has lasted 15 or more, it has lasted 10 or more).
The probability that a battery will last 15 hours or more is only 15%, which means that [tex]P(A \cap B) = 0.15[/tex]
What is the probability that a battery will last 15 hours or more given that it has lasted 10 hours or more?
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.15}{0.8} = 0.1875[/tex]
0.1875 = 18.75% probability that a battery will last 15 hours or more given that it has lasted 10 hours or more.
10 POINTS
Which statement best describes the expression 2 + 3 ÷ y?
a. The sum of 2 and the quotient of 3 and y
b. The sum of 2 and the quotient of y and 3
c. The quotient of y and the sum of 2 and 3
d. The quotient of the sum of 2 and 3, and y
Answer:
a. The sum of 2 and the quotient of 3 and y
Step-by-step explanation:
What is the area of the figure below?
:8 in.
21 in.
A 84 in2
B 160 in?
C 168 in2
D 336 in?
Answer:
The answer is C. 168 in^2
Step-by-step explanation:
(Area = Base x Height)
21 * 8 = 168
Leah asked for one and 1/2 pounds of fish at the grocery store which value is equivalent to 1 1/2
Answer:
3/2
Step-by-step explanation:
make into a improper fraction
Find the area of the shaded regions. Give your answer as a completely simplified exact value in terms of pi (no approximations)
Answer:
40π in^2
Step-by-step explanation:
360°/72°=5
so, each of the two shaded regions are 1/5 of the circle.
the formula for finding the area of a circle is πr^2, so:
area for one of the shaded regions:
1/5πr^2
1/5π(10)^2
1/5π100
20π in^2
this means that the area for one of the shaded regions is 20π. however, since there are two of them:
2(20π)=40π
so, the area of the shaded regions is 40πin^2
Find the area of a regular polygon with 9 sides that has a side length of 12 inches and an apothem of 15 inches.
Answer:
An apothem is a line drawn from the centerpoint of the polygon to one side of the polygon. There is a formula for area in terms of apothem:
A = (1/2)*(Perimeter)*(Apothem)
The perimeter of the regular polygon is just the length of one side multiplied with the number of sides. Since a polygon with 9 sides,
P = 9(15) = 135in
A = 1/2 ×135 × 12
A = 810 square inches ans
A rectangular prism has a length of 5 meters, a width of 6 meters, and a height of 3 meters.
What is the volume of the prism?
Pls hurry
Give Brainlyest
volume = length x width x height
volume = 5m x 6m x 3m = 90 m³
A bakery sells 12 gourmet orange zest cupcakes for $36.00. Select all the statements that are true.
Since this bakery sells 12 gourmet orange zest cupcakes for $36.00, all the statements that are true include the following:
A. $3.00/1 is a unit rate for the cost per cupcake.
B. Using the same rate, the bakery can sell 2 dozen cupcakes for $72.00.
C. 36/12 represents the ratio of $36.00 for 12 cupcakes.
How to determine all of the true statements?First of all, we would determine the unit rate for the cost per cupcake by using the following mathematical expression;
Unit rate = Cost of cupcake/number of cupcakes
Substituting the given parameters into the unit rate formula, we have the following;
Unit rate = $36.00/12
Unit rate = $3.00.
This ultimately implies that, the unit rate for the cost per cupcake is equal to $3.00.
Note: 1 dozen is equal to 12 pieces.
For the cost of 2 dozen cupcakes, we have the following:
Cost of 2 dozen cupcakes = 12 × 2 × 3
Cost of 2 dozen cupcakes = $72.00.
For the cost of 8 cupcakes, we have the following:
Cost of 8 cupcakes = 8 × 3
Cost of 8 cupcakes = $24.00.
For the cost of 6 cupcakes, we have the following:
Cost of 6 cupcakes = 6 × 3
Cost of 6 cupcakes = $18.00.
Read more on ratios here: brainly.com/question/27817533
#SPJ1
Complete Question:
A bakery sells 12 gourmet orange-zest cupcakes for $36.00. Select all the statements that are true.
$3.00/1 is a unit rate for the cost per cupcake.
Using the same rate, the bakery can sell 2 dozen cupcakes for $72.00.
36/12 represents the ratio of $36.00 for 12 cupcakes.
Using the same rate, it would cost $24.50 for 8 cupcakes.
Using the same rate, the bakery can sell 6 cupcakes for $20.00.
A marble is randomly selected from a bag containing 3 red marbles, 3 blue marbles and 3 green marbles. What is the probability that the selected marble is green.
A.3
D.1/9
B.1/2
C.1/3
Answer:
[tex]\frac{1}{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
Formula: Correct result / Total possible results
Plug it in: 3/9
Simplify: 1/3
HELP MEEEEEEEEEE
solve and show your work
3x^2-14x-5
Answer:
Step-by-step explanation:
x − 5 = 0 ⇒ x1 = 5
3x + 1 = 0 ⇒ x2 = −1
3
≈ −0.333333
Factorization:
(x − 5)(3x + 1) = 0
Standard form:
3x2 − 14x − 5 = 0
Extrema:
Min = (2.333333, −21.333333)
Answer:
( 3 x + 1 ) ( x − 5 )
are these correct???
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
find x and y. For one point extra credit each, give the correct name for point P.
Answer:
where is the question?
Step-by-step explanation:
Do you think credit cards want customers to pay off their balances?
Answer: 12 THE ANSWER IS 12 FOR SURE
Step-by-step explanation: Did I get it right!?!??!
Help me pls I need help fast give point and brianlylist
Answer:
Step-by-step explanation:
A) 2( 4×5 +6×5+6×4)=148 cm²
B) 2( 4x6 + 13 ×6 + 13×4) = 308 in²
Consider the following 8 numbers, where one labelled
x
is unknown.
18, 36, 16, x, 39, 27, 8, 34
Given that the range of the numbers is 56,
work out 2 values of
x
.
====================================================
Explanation
Consider three scenarios:
A) The value of x is the smallest of the set (aka the min)B) The value of x is the largest of the set (aka the max)C) The value of x is neither the min, nor the max. So 8 < x < 39.These scenarios cover all the possible cases of what x could be. It's either the min, the max, or somewhere in between the min and max.
--------------------
We'll start with scenario A.
If x is the min, then that must mean 39 is the max as it's the largest of the set {18, 36, 16, 39, 27, 8, 34}
The range is 56, so,
range = max - min
56 = 39 - x
56+x= 39
x = 39-56
x = -17 which is one possible answer
--------------------
If instead we go with scenario B, then x is the max and 8 is the min
range = max - min
56 = x - 8
56+8 = x
64 = x
x = 64 is the other possible answer
--------------------
Lastly, let's consider scenario C. If x is not the min or the max, then it's somewhere between the min 8 and max 39. in short, 8 < x < 39.
Note that range = max - min = 39-8 = 31 which is not the range of 56 that we want. So there's no way scenario C can be possible here.
Question 4 (1 point) (06.02 LC) Which of these is the algebraic expression for 3 times the sum of 2 and Y
Answer:
3(2+y) is the correct answer
Answer: 3 (2 + y)
Hope this helps!
Find the
area of the parallelogram.
The area of this parallelogram is:
10 unit²
Answer:
10 units
Step-by-step explanation:
2x5
Suppose Xinwei want to put a fence around a rectangular field, where the width (w) is three times the length (l). Give an expression for the perimeter of the field in terms of its length (l).
Answer:
P = 8 l
Step-by-step explanation:
Let's consider a rectangular field with dimensions:
width (w)length (l)We know that the width (w) is three times the length (l), that is,
w = 3 l [1]
We can calculate the perimeter (P) of a rectangle using the following expression.
P = 2 l + 2 w [2]
If we replace [1] in [2], we get,
P = 2 l + 2 (3 l)
P = 2 l + 6 l
P = 8 l
Convert 7 pounds 3 ounces to kilograms.
Conversion ratios:
1 lb = 16 OZ
1 kg = 2.2 lb
Answer:
3.3
Step-by-step explanation:
7lb 3oz
3oz/16oz=.1875lb
7lb+.1875lb=7.1875lb
7.1875lb/2.2kg=3.27kg
Yesterday, there were 60 problems assigned for math homework. Albert did 30% of them correctly. How many problems did Albert get right?
Teresa has $3.60 in quarters and nickels. If she has 36 coins total, the number of quarters multiplied by the number of nickels is equal to what number?
9514 1404 393
Answer:
243
Step-by-step explanation:
Let q represent the number of quarters. Then (36-q) is the number of nickels. The total value of the coins is ...
0.25q + 0.05(36 -q) = 3.60
0.20q = 1.80 . . . . . . . . . . . . . simplify, subtract 1.80
q = 9 . . . . . . . . . . . . . . . divide by 0.20
36 -q = 36 -9 = 27 . . . . the number of nickels
The product of the number of quarters and the number of nickels is ...
(9)(27) = 243 . . . the product of interest
Find the volume of a pyramid with a square base, where the side length of the base is 14.7 and the height of the pyramid is 17.2 in. Round your answer to the nearest tenth of a cubic inch.
Answer: 1238.916
Step-by-step explanation:
A = (Bh)/3
B = 14.7 x 14.7
The area of a pyramid is the formula at the top. B in the formula at the top is the Base. The reason it is capitalized is because B is also a formula. You need to find the area of the base of the pyramid and plug it into the equation. It this case, the base is equal to the second equation above.
An investment of $8500 increases in value by 4.5% every year. How long until the investment
reaches about $17,323. Round to the nearest whole year
Answer:
17 years
Step-by-step explanation:
We can use a known formula (n being the number of years)
n = log(17323/8500) / log (1+ 0.045) = 16.17
The _________is where the line crosses the vertical axis.
Answer:
The Y intercept is the point where your line crosses the y-axis.
and always Does.... Well Some time it Dosen't, If It is A different Point
Find the volume of the cylinder?
Answer:
1520.53
Step-by-step explanation:
Hope it helps u
Please mark as brainliest
Thank You
Came someone help me answer this one?
Answer:
Let x = ducks
Let y = goats
Equation 1: x+y=38
Equation 2: 2x+4y=90
Step-by-step explanation: (Work)
The question says two kinds of animals, so let x be "ducks" and y be "goats."
Number one equation: x+y=38
Number two equation: 2x+4y=90
Explanation:
The x+y=38 represents how many animals there will be if you add both the ducks and goats.
The 2x+4y=90 represents the legs of the animals, the 2x represents the 2 legs of the ducks and the 4y represents the 4 legs of the goats.