The expression (x^-8) (x^3) is equivalent to the expression x^n. what is the value of n? ​

The Expression (x^-8) (x^3) Is Equivalent To The Expression X^n. What Is The Value Of N?

Answers

Answer 1

n = -5

_______

(x^a)(x^b) = x^(a + b)

________________

(x^-8) (x^3) = x^(-8 + 3) = x^(3 – 8) = x^(-5)


Related Questions

The diameter of a circle is 18 m. Find its circumference in terms of \piπ.

Answers

Answer:

18π

Step-by-step explanation:

Give two ways to write the algebraic expression in words.
n - 5

Answers

Five less than a number n

Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?

Answers

Answer:

$600 after 8 weeks ($400) plus the $200

Answer:

600

Step-by-step explanation:

50x8=400

200+400=600

helpppppp this hard for me :/

Answers

i believe it’s D because congruent means equal so you can equate both of 5x+24=9x-17 and find the value of C which is 10.25

The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.

Answers

Answer:

rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Step-by-step explanation:

First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;

A = 2w^2+7w+6

A = 2w^2+4w+3w+6

A = 2w(w+2)+3(w+2)

A = (2w+3)(w+2)

Since l = 2w

Length = 2w+3

width = w+2

This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Need help on this assignment

Answers

Answer:

(-1)^2+5= 1+5=6

(0)^2+5= 0+5= 5

(1)^2+5= 1+5= 6

6+5+6= 17

x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5  + (0)^2 + 5  +  (1)^2 + 5  = 6 + 5 + 6 = 17

Shellys square garden has an area of 81f ft^2 what is the length of the side PLS HELPPPP

Answers

Answer:

9 ft

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

Have a great day!

The movie you chose is 2 hours long. After only 1 /2 of an hour, you look and "Oh no!" you have already eaten a third of your popcorn! If you continue eating popcorn at this speed, do you think you will have enough for the rest of the movie? Include a mathematical explanation to support your thinking.

Answers

Answer:

no

at every 30 minutes, a third of the popcorn is consumed.

After an hour, 1/3 + 1/3 = 2/3 of popcorn would be consumed.

At one hour 30 minutes, 2/3 + 1/3 = 3/3 or 1 or all of the popcorn would have been consumed

Step-by-step explanation:

The rate at which popcorn is consumed is 1/3 in 30 minutes

so, in 1 and a half hours, all the popcorn would be finished

1/3 + 1/3 + 1/3 = 1

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?

Answers

Answer:

yes it is exactly 39 ft long

Step-by-step explanation:

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

using the Pythagorean theorem:

36² + 15² = c²

1296 + 225 = c²

1521 = c²

c = 39 ft

The sum of − , − − is

Answers

What are the numbers?

please help fast!! Find the total surface area of the following cylinder:

Answers

explanation:total=addition

area=base x height plus the width (area the amount beneath the surface).

equation:3cm both sides 3cm

answer: 3+3= 6cm .

Answer: 36

Step-by-step explanation:

Formula: 2 pi rh + 2 pi r2

2 pi 3 • 3 + 2 pi 9

Leave answers in terms of pi

18 pi + 18 pi = 36 pi

Answer = 36

50 POINTS!!! In rectangle ABCD, AB = 6 cm, BC = 8 cm, and DE = DF. The area of triangle DEF is one-fourth the area of rectangle ABCD. What is the length in centimeters of segment EF? Express your answer in simplest radical form.

Answers

Answer:

[tex]EF=4\sqrt{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

In rectangle ABCD, AB = 6, BC = 8, and DE = DF.

ΔDEF is one-fourth the area of rectangle ABCD.

We want to determine the length of EF.

First, we can find the area of the rectangle. Since the length AB and width BC measures 6 by 8, the area of the rectangle is:

[tex]A_{\text{rect}}=8(6)=48\text{ cm}^2[/tex]

The area of the triangle is 1/4 of this. Therefore:

[tex]\displaystyle A_{\text{tri}}=\frac{1}{4}(48)=12\text{ cm}^2[/tex]

The area of a triangle is half of its base times its height. The base and height of the triangle is DE and DF. Therefore:

[tex]\displaystyle 12=\frac{1}{2}(DE)(DF)[/tex]

Since DE = DF:

[tex]24=DF^2[/tex]

Thus:

[tex]DF=\sqrt{24}=\sqrt{4\cdot 6}=2\sqrt{6}=DE[/tex]

Since ABCD is a rectangle, ∠D is a right angle. Then by the Pythagorean Theorem:

[tex](DE)^2+(DF)^2=(EF)^2[/tex]

Therefore:

[tex](2\sqrt6)^2+(2\sqrt6)^2=EF^2[/tex]

Square:

[tex]24+24=EF^2[/tex]

Add:

[tex]EF^2=48[/tex]

And finally, we can take the square root of both sides:

[tex]EF=\sqrt{48}=\sqrt{16\cdot 3}=4\sqrt{3}[/tex]

Answer:

4\sqrt3

Step-by-step explanation:

we know that the area is 6 * 8 = 48 cm^2. because triangle DEF is one fourth of that, triangle DEF's area would be 12.

to find the hypotenuse of triangle DEF, we would first need to find the bases (which have equal lengths). 1/2 * b * b = 12, so b^2 = 24. using the pythagorean theorem, we have \sqrt24 + \sqrt24 = h^2 which means h is the sqrt of 48. simplified, we have 4\sqrt3.

Hey guys I need help; will mark brainliest

The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.

Answers

Answer:

207.2in

Step-by-step explanation:

Hey There!

So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made

C=2πr

where r = radius

Now we plug in the values

C=2(3.14)11

3.14*2=6.28

6.28*11=69.08

So one full rotation would have traveled 69.08 inches

Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations

3*69.08=207.24

Now we round to the nearest tenth

so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in

HELP ME PLEASE!! Thank you!!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

so by "exact" they mean leave in the [tex]\sqrt{x}[/tex] parts.... sooo

they tell us the Hypotenuse  ( Hyp) and one  angle and want that side Opposite ( Opp)  of the angle... sooo use the mnemonic

SOH CAH TOA  

to help remember how the sin , cos, and tan functions fit on a triangle

there problems b/c easy A's when you get this.  :P so learn it, know it, live it  :D

Sin = Opp / Hyp

Cos = Adj / Hyp

Tan = Opp / Adj

now look at which one of the above formulas have the things we know and want to find

Sin looks like a good choice b/c it's got  Opp, which we want to find, and Hyp which we know and also an angle which we can plug into the function

Sin(45) = Opp / 6

see how I got that?

[tex]\sqrt{2}[/tex] / 2 = Opp / 6

6 ( [tex]\sqrt{2}[/tex] / 2 ) = Opp

3[tex]\sqrt{2}[/tex]  = Opp

the problem says leave it exact.. so don't try to reduce [tex]\sqrt{2}[/tex]  just leave it

there is  your answer

X  = 3[tex]\sqrt{2}[/tex]

Find the distance between the points (-3,-2) and (-1, -2).
2
V6
4

Answers

Answer:

2 units. Hope this helps!

If P the incenter of triangle JKL, find MP.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  MP = 38

Step-by-step explanation:

Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.

  3x +14 = 9x -34

  48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides

  24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)

  NP = 3x +14 = 24 +14 = 38

  NP = OP = MP = 38

The product of two consecutive positive integers is 26 more than ten times the largest of the two numbers.

1. Write an equation to represent the situation above.

Answers

Answer:

x(x+1)=10(x+1)+26

Step-by-step explanation:

Let the two consecutive positive integers be x and x+1.

The product of these two integers is x(x+1).

The largest of the two numbers is x+1.

By given, x(x+1)=10(x+1)+26.

Russell drove his Land Rover 500 km before he needed to refill his tank with 70 L of petrol. Calculate the number of liters Russell used per 100 km.
The ratio of 500 km to 100 km is = --------------

Answers

Answer:

7.142857142857143

Step-by-step explanation:

500/70*10=answer above.

ratio of 500 km to 100 km is 5 : 1

Solve for y.
4(y+4)=48

A. 8
B. 11
C. 13
D. 16

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4(y+4)=48

4y +16 =48

48-16=4y

32=4y

y=32/4

y=8

Answer:

A. 8

Step-by-step explanation:

4(y+4)=48

(y+4)=48/4

y+4=12

y=12-4

y=8

HOPE THIS HELPS

can somebody please help me

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

10

the answer is 10 trust

Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?​

Answers

Answer:

The answer is 30.2

Step-by-step explanation:

subtract 8. Then divide by 2

Answer: 30.2

Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number,  gets us 30.2.

Hope I could help!

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long

Answers

Answer:

hypotenuse is about 33 ft long

Step-by-step explanation:

a^2+b^2=c^2

a= 30

b=14

30^2+14^2= 1096 =c^2

[tex]\sqrt{1096}[/tex]=c

33.1=c

hypotenuse is about 33 ft long

Answer:

No, the Hypotenuse is 33.11

Step-by-step explanation:

The formula for finding a hypotenuse is:

[tex]\sqrt{x^2+y^2}[/tex]

x=30 and y=14 here

[tex]x^2=900[/tex]

[tex]y^2=196[/tex]

[tex]x^2+y^2= 1,096[/tex]

[tex]\sqrt{1,096} = 33.11[/tex]

So it would be about 33, not 39

7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg

It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles

It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L

dont know shrimp

The unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg  peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

How to calculate unit value?

In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.

Unit price = total cost/ total number of quantity

here given

(a) $1.85 for 4 kg peaches

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $1.85/4 Kg

=$0.4625 per Kg

(b)  $16.99 for a 454 g package cooked shrimp

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $16.99/454g

=$0.037 per gram

=$37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $2.99/1.89L

=$1.58 per L

(d)  $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles

unit cost =  total cost/ total number of quantity

=$283.28/22.5m²

=$12.6 per m²

Therefore the final unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

Learn more about unit value

here: https://brainly.com/question/14125148

#SPJ2

Solve for the value of y.

Answers

Your answer would be 5
Explanation is in the photo

Solved for the value of y and found that y = 5.

What is the Pythagorean theorem?

In the Pythagorean theorem, the sum of the squares of the sides of a right-angled triangle is equal to the square of the longest side i.e, the hypotenuse of the triangle.

z² = x² + y²

The given triangle is a right-angled triangle. This means that we can use the Pythagorean theorem.

∴ y² + 12² = 13²

⇒ y² + 144 = 169

⇒ y² = 169-144

⇒ y² = 25

⇒ y = 5

Therefore, we have solved for the value of y and found that y = 5. The correct answer is option C.

Learn more about the Pythagorean theorem here-https://brainly.com/question/343682

#SPJ2

Evaluate the expression (13 − 3)2 ÷ 50.

The value of the expression is

Answers

Answer:

0.24

Step-by-step explanation:

(13 - 3) 2 / 50

10 + 2 / 50

12 / 50

=0.24

Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!

-XxDeathshotxX

Answer:

Exact form: 2/5

Decimal: 0.4

Step-by-step explanation:


Zayna has 4 boxes with 14 art books in each box. She has 3 bags with 12 math books in each bag. If she
gives 15 books away, how many art and math books does she have left?

Answers

Add 14 and 12 you get 26. 26-15=11
Your answer is 11 art and math books left

Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?

Answers

Answer: $8727- thsi should be the correct answer

100 pts
Question 6
A grid shows the positions of a subway stop and your house. The subway stop is located at (-2,8)
and your house is located at (-8,0). What is the distance, to the nearest unit, between your house
and the subway stop?
O 15
010
07
0 20
Next >
< Previous

Answers

It’s not 100 points it’s only five points

Find the slope of the line write your answer in simplest form

Answers

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

(y2-y1)/(x2-x1)=Slope  ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or  3/-5

I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)​

Answers

Answer:

-28.84

Step-by-step explanation:

-6π - 10

-6(3.14) - 10

-18.84 - 10

-28.84

Answer:

− 28.85

Step-by-step explanation:

Other Questions
0.5+2x < 14.5 whats the answer ball A is dropped from a hot air balloon rising at a costant velocity of 14,7 m.s'1 at a height of 19,7 m above the ground.the ball took 1.5s to reach its maximum height and hits the ground after some time in air.ignore the effects of air resistanceUse the ground as zero reference.3.1.1calculate the maximum height reached by the ball above the ground Please helpp2. Nous allons___tats-Unis.3.___bien! (Work)4. Carine? Oui,___ trs intelligente. (she is) Sunlight is a form of electromagnetic energy.Please select the best answer from the choices providedTF Why did so many people want to come to the United States between 1870and 1915? A solution has a volume if 259 mL and contains 0.70 mol MaCl. What is its molarity The position of an area in relation to the sun is called what? Researchers once surveyed college students on their Face book use. The following two-way table displays data for the sample of students who responded to the survey.How many students in the survey were in the age category of 18 to 22?_____ students. Gwinnett chaired a committee that wrote the how is a corm different from a bulb? Jenna supervises a group of employees who are highly trained andmotivated. Based on this information, which type of management styleshould Jenng employ?A. DirectingB. SupportingC. DelegatingD. CoachingSUBMIT Rate 1-30 Who ever answers truthfully can get branliest I need help ASAPquestions:1. what is the measure of angle K?2. What is the measure of angle M?3. what is the value of "x"? hi please help!!! ill give you a brainless answer (question in picture) HELP ME ASAP...The bus was completely empty when the bus driver began his day. The first bus stop was in the middle of the busy city.a. The bus will stay empty.b. The bus will fill with passengers.c. The bus driver will turn around and go home. Find the indicated side of theright triangle.45645y = [?]/Enter write two sources of each of Nitrogen Phosphorus and potassium required for the growth of plant Estimate the perimeter of the figure to the nearest whole number. 60 kids get pick 29 play sports there are 887 kids how many play sporta)1,835b)2c)713d)428 how does the simple cuboidal epithelium do its function