Answer:
x=11
Step-by-step explanation:
180-109-43=28
4x-16=28
4x=44
x=11
Find: (i) (-3/5) + (-2/7) (ii) (-2/7) -
(-3/14) (iii) (- 4/ 9) = (- 2/3)
Answer:
I. 1/5
II. -1/14
III. 2/9
Step-by-step explanation:
(i) (-3/5) + (-2/7)
Opening up the bracket;
3/5 - 2/5 =
Lowest common multiple (LCM) = 5
(3 - 2)/5
= 1/5
(ii) (-2/7) - (-3/14)
Opening up the bracket;
-2/7 + 3/14 =
Lowest common multiple (LCM) = 14
(-4 + 3)/14 = -1/14
(iii) (-4/ 9) = (- 2/3)
Rearranging the fraction, we have;
-4/9 + 2/3 =
Lowest common multiple (LCM) = 9
(-4 + 6)/9 = 2/9
1/8 + 3/4, please explain!
Answer:
7/8
Step-by-step explanation:
we need to same denominator. 3/4 is equal to 6/8
1/8+6/8 is 7/8.
Answer:
7/8 or 0.875
Step-by-step explanation:
1/8 + 3/4=?
The Least Common Multiple (LCM) of 8 and 4 is 8. Multiply the numerator and denominator of each fraction by whatever value will result in the denominator of each fraction being equal to the LCM:
1/8 + 3/4= 1/8 + 3 x 2 = 1/8 + 6/8
4 x 2
Now that the fractions have like denominators, add the numerators:
1/8 + 6/8 = 1+6 = 7/8
8
Solve for x in the figure below. Write your answer in simplest radical form. X = ____
Options
6√2
12
√170
15
9√3
Divide ₹ 60 in the ratio 1 : 2 between Kriti and Kiran.
Answer:
Step-by-step explanation:
https://d1avenlh0i1xmr.cloudfront.net/large/53ca8d0d-
Answer:
20 kriti and 40 Kiran rupees
Can someone help me plz?
If 30 pens cost ₹750. How many pens will cost ₹1000?
Answer:
I believe its 40 pens
Answer:
40 pens so u do 30 times 1000= 30000 ➗ 750
An orthocenter is the intersection of three
An orthocenter is the intersection of three Altitudes in a triangle
Explanation:
Cos milky said it.
Please someone help me answer this!!
Answer:
a^10
Step-by-step explanation:
5*2=10
URGENT WILL MARK BRAINLIEST
Answer:
a) 1/3
b) 9
Step-by-step explanation:
What is a type of bar graph to represent grouped data
Answer:
doctor
Step-by-step explanation:
pepper in walmart
Soil sells for 8 1/4 cents per pound. how much would you save if you bought a 100 pound sack for $7.45?
The amount saved is $0.80 or 80 cents.
Since Soil sells for 8 1/4 cents per pound, the coat for 100 pound sack will be:
= 8 1/4cents × 100
= 8.25 cents × 100
= 825 cents
Since 100 cents = $1
825 cents = 825/100
825 cents = $8.25
Since the 100 pound sack was bought for $7.45, the amount saved will be:
= $8.25 - $7.45
= $0.80
Read related link on:
https://brainly.com/question/21778757
7.Select the correct answer from each drop down menu
An amusement park prices tickets at $55 and sells an average of 500 tickets daily. The management finds, over multiple increases in ticket pricing, that a $2 increase in the price of a ticket leads to an average of 20 fewer tickets being sold in a day.
1. daily earnings of the amusement park after one $2 increase
daily earnings before any $2 increases
number of tickets sold before any $2 increases
2. price of a ticket after x increases of $2
number of tickets sold after x increases of $2
number of tickets sold before any $2 increases
Note: (If you give me a silly or absurd answer I will report you)
1. Daily earnings of an amusement park before any 2$ increases
2. Number of tickets sold after x increases of 2$
Hopefully this helps!
The answers are daily earnings of the amusement park before any $2 increases and the number of tickets sold after x increases of $2.
What is polynomial?Polynomial is the combination of variables and constants systematically with "n" number of power in ascending or descending order.
[tex]\rm a_1x+a_2x^2+a_3x^3+a_4x^4..........a_nx^n[/tex]
The question is incomplete.
The complete question is in the picture, please refer to the attached picture.
We have:
An amusement park prices tickets at $55 and sells an average of 500 tickets daily.
From the question, we have a polynomial that represents the daily earnings of the amusement park.
P(x) = -40x² - 100x + 27,500
The constant of the polynomial expression represents the daily earnings of the amusement park before any $2 increases.
And (500 - 20x) represents the number of tickets sold after x increases of $2
Thus, the answers are daily earnings of the amusement park before any $2 increases and the number of tickets sold after x increases of $2.
Learn more about Polynomial here:
brainly.com/question/17822016
#SPJ5
Tell whether the angles are adjacent or vertical. Then find the value
of x due today
Answer:
They are vertical.
x = 87°
Step-by-step explanation:
Vertical angles are always the same.
sort the fractions and numbers from smallest to largest 2 , 5/4 , 9/4 , 3 , 3/1
Answer:
5/4, 2, 9/4, 3, 3/1 (the last two are the same so it could go in either order)
Step-by-step explanation:
1 1/4, 2, 2 1/4, 3, 3
Please hurry, this is the last time I can take this assessment
Answer:
Option D will be the answer.
Harsha thinks of a number. She subtracts 2 then multiplies the result by 3. The answer is the
same as subtracting 6 from the number then multiplying by 7. What number did Harsha
think of?
Answer:
-42.
Because you subtract to the 2. -2, multiply by 3, -6. Then multiplying by 7. And getting -42.
Find the value of x. Write your answer in simplest form.
Answer:
The value of x is 8
Step-by-step explanation:
Help pls. Math is hard. It sucks.
How much is half a gallon
Answer: a half of a gallon, equal to 2 quarts (1.9 liters) Or half a gallon is
1892.706 millilitres
Step-by-step explanation:
hope that helps!
Kenya starts her chores at 10:00 a.m. She took 20 minutes to clean the yard, 1 hour and 15 minutes to clean the house and 15 minutes to tidy the garage. At what time did she finish her chores.
Answer:
11:50am
Step-by-step explanation:
She started at 10:00 so you add 20 minutes for the yard(10:20). Then you add one hour and 15 minutes for the house(11:35). Then add the last 15 minutes for the garage(11:50). 11:50am is your answer.
Eliana treated her sister to lunch while visiting her in Seaside. Their lunch cost $100, and the
sales tax in Seaside is 8%. If Eliana left a 20% tip on the $100, how much in total did she
pay?
Answer:
multiply the numbers
128
Step-by-step explanation:
Answer:
128 is the answer
Step-by-step explanation:
your welcome!
Please tell me how much it would be for 1
Answer:
small
per Oz
0.269 dollars
medium
per Oz
0.227 dollars
large
per Oz
0.1845 dollars
6 + 8 - _____= 6
PLEASE HELP I WILL ANSWER BACK
Answer:
6
Step-by-step explanation:
6 + 8 - 8 = 6
Answer:
20
Step-by-step explanation:
Just put 6 in the equation but instead change the minus sign to addition
6+8+6=20
6+8- 20= 6
I hope this helps
original price $28 and mark up 16%
Answer:
$32.48
Step-by-step explanation:
Find 116% of $28.(sorry if this sentence was confusing)
x = 116% of $28
x 116%
_______=_______
$28 100%
116 x 28 = 3,248
3,248/100= 32.48
= 32.48
What is the factored form of this polynomial. x2 + 5x − 36
A. (x − 4)(x − 9)
B. (x − 4)(x + 9)
C. (x − 5)(x + 8)
D. (x + 4)(x + 9)
Answer:
(x+9)(x-4)
Step-by-step explanation:
x^2 + 5x − 36
What two numbers multiply to -36 and add to 5
9*-4 = -36
9+-4 = 5
(x+9)(x-4)
A right square pyramid is show below
CVS cells a 6 ounce bag of takies for$2.10 what is the unit cost. IDEK MY TEACHER STAY TRYNNA BE COOL
Answer: $0.35/ounce
Step-by-step explanation: Since there are 6 ounces, you measure the unit cost in ounces, and since there is 6 you divided 6 by 210 = 35. We convert back to money and get $0.35 an ounce.
Which is the quotient of 4 ÷ 1 /4 ?
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Answer:
its 16 trust me.
Step-by-step explanation:
i took the test
I start with $100 in my
bank account and
spend $7.50 a day on
lunch. How many
lunches will I be able to
buy before I run out of
money?
Answer:
13 lunches
Step-by-step explanation:
100 divided by 7.5 = 13 1/3
since you have to buy whole lunches, and since we're talking about money, we need to round down to get 13.
Please help with 12! Show your work! Thank you!