The picture says it all ty! <3

The Picture Says It All Ty! &lt;3

Answers

Answer 1

Answer:

only Katie is right

Step-by-step explanation:

first, find the nth rule using the equation n = a + (n - 1)d

a = first term (here, it's 22)

n = the position of a term

d = the constant difference between each term (here, it's -5 since each term reduces by 5)

put these in and then simplify:

n = a + (n - 1)d

n = 22 + (n - 1)(-5)

n = 22 - 5n + 5

n = -5n + 27

this can be rewritten as n = 27 - 5n, which means therefore that only Katie is right. hope this helps!

Answer 2

Answer: Only Katie

Reason: Only Katie is correct!


Related Questions

Uniforms are sold in packages of 8. The store's 127 employees will each be given 3 uniforms. How many uniforms will the store need to order? Fill in the blank. The store needs to order ____ uniforms.

Answers

Answer: 384 uniforms

Step-by-step explanation:

There are 127 employees and each of them will need 3 uniforms. The uniforms needed in total will be:

= 127 * 3

= 381 uniforms

Uniforms are however, ordered in packages of 8.

= 381/8

= 47.6

They have to order a multiple of 8. Round up the figure above to find the nearest multiple of 8:

= 48 * 8

= 384 uniforms

Please help!!
Concert tickets cost $25 each. A college student ordered some
tickets online. There was a service charge of $3 per ticket. The total came
to $252. How many tickets did the student order?

Answers

The student ordered 9 tickets total

Which equation describes the graph?

Answers

The answer should be y=2|x|-1. Is that an option that is not pictured?

Rectangle WXYZ with y axis

Answers

Answer:

I dont understand comment on this and i can help you out

Step-by-step explanation:

:)

Answer:

If you give me more information, I think I could help.

Step-by-step explanation:

Plz plz plz plz plz i want the answer

Answers

Answer:

First Problem. 17x , 17 + x, and 7x + 10x

Second Problem. 2 + 12y, 2x1 + 2x6y

Step-by-step explanation:

First Answer - 17x

Second Answer- 2 + 12y


Hope this helps , Have a great day! <3 :)

a motorcyclist sets out on a road trip traveling at a constant rate of 45 mph. one half hour after she leaves, her friend discovers that the motorcyclist forgot her duffel bag driving at a rate of 60 mph the friend sets out in the car to catch up with her

Answers

Answer:

1. 45

2. 60

Step-by-step explanation:

i did it and got it right

Answer:

the answer is 45 and 60

Step-by-step explanation:

If you make $2500 in Gross Income every month, but 35% is taken out in taxes, what will your monthly Net Income paycheck be?
$2500
$875
$1500
$1625

Answers

Answer:

$1625

Step-by-step explanation:

35% of 2500 is 875 so you subtract and you get 1625.

Reflect the quadrilateral ABCD over
the y-axis to create A'B'C'D'.

Answers

Answer:

B (-2,4)

C (-3,1)

D(2,1)

A (2,3

Step-by-step explanation:

when you want to reflect over the Y-axis just flip the signs on X coordinate ([X],Y) and when you want to reflect over the X-axis flip the signs on the Y coordinate (X,[Y])

MATH HELP PLZ! MAKRING BRAINLIST

Answers

Answer:

60 ML is you answer please mark me as brainllest

Step-by-step explanation:


Factor the expression completely.
18X2-8

Answers

18x=2-8

18x=-6

x=-3

that would be my answer if not then ask someone else

Answer should be: 2(3x-2)(3x+2)

Hope this helps <3

Richard had 5625 marbles he decides to put them equally into nine jars how many marbles will there be in five jars

Answers

125 i believe

Step-by-step explanation:

Answer:

5625 divided by 5 is your answer. 1125 marbles in each jar.

Solve 9 ax + 10 ax = 11ax + 32 for x. Assume at 0.
Can someone help

Answers

It’s undefined. Because if you replace x with 0. You will never get anything.

can u pls help me with this question asap ​

Answers

Answer:

I believe that answer A would be the best choice. It makes the most sense with what the question is asking for.

Step-by-step explanation:

At my school their are 12 more boys than twice the
number of girls. The total student population is 312
students. How many students are boys and how many
students are girls?

Answers

Answer:

12 boys and 300 girls

Step-by-step explanation:

There are twelve more boys than girls

Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent. ​

Answers

$0.23

$2.99/13= $.23 per unit of tangerine

a box in the shape of a triangular prism has 23.1 cubic feet of space. the base of the box has the length of 3.5 feet and a width of 1.2 what is y, the height of the box

Answers

Answer:

5.5 feet

Step-by-step explanation:

Multiply the length by width.

3.5 x 1.2 = 4.2

Now divide 23.1 by 4.2

You get 5.5

the number of hours you work. Suppose that you earned $102 for working 12 hours, how much
would you earn for working 18 hours?

Answers

You would earn 153$, 102 divided by 12 is 8.5 so now you know how much you make an hour, now you work 18 hours so the equation would be : 8.5x18=153$

**EZ 35 POINTS**

Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve

Answers

kent can paint the room 1/5
luannda can paint the room 1/3
(3+5) (5*3) = 8/15 or 0.53 th of the room together but just for kent would be 1/5

What’s the answer to this problem cause I’m super confused

Answers

Answer:

so,the area of the rectangle=length ×width

area of rectangle=10×5

area of rectangle=50in²

Please help! I don't wanna fail!

Answers

Answer:

32.55

Step-by-step explanation:

Marty's cat weighs 10 pounds. This is 24 pounds less then the weight of his dog. Write and solve a subtraction equation to find the weight of Marty's dog. ​

Answers

Answer:

34

Step-by-step explanation:

The dog weighs 34 pounds

34-24=10

24+10=34

BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! This graph shows the solution to which inequality?

Answers

your answer is d) y>4/3x-2

Answer:

d

Step-by-step explanation:

so first off because it is a dotted line then it can only either be < or >.

If the shaded region is about the line than y is greater than but if its below the line then y is less the and because its above then y is greater than.

ayo help me :)

Which angle has the same degree measure as a half circle?


acute angle


obtuse angle


right angle


straight angle

none of the above

Answers

Answer:

Straight angle

Step-by-step explanation:

Half circle is 180 degrees

HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1: no

2 yes

3 no

4 yes

5 no

6 no

7 always

8 always

9 never

10 always

11 always

12 never

13 108

14 80

15 70

16 123

17 38

18 167

19 10

20 154

Is 2.14 a rational number

Answers

Answer: yes because you can put it as a fraction like 214/100 or more simplified if you needs or wanted to.

Step-by-step explanation:

True or False: Similar and congruent mean the same thing.

Answers

Answer:

true

Step-by-step explanation:

Answer: False

Step-by-step explanation: Similar means that only the angles are the same, but the sides are not. Congruent means the angles and sides are the same.

What sentence can be represented with a linear graph where the volume of water in a tub is a function of time

Answers

Answer:

c sorry if its wrong

Step-by-step explanation:

It’s just a graph, but I need the answers.

Answers

Answer:

1 hour is 100 dollars

Step-by-step explanation:

i*d*k if its what u were looking for but yeah

2x+4-2-3x, A)Qual o segundo
membro desta equação?​

Answers

I’m not sure if that’s what u were looking for but here u go

Richard is selling candy bars for a school fundraiser on Monday he has 225 bars Remaining he sells an average of 30 bars per day how many bars will he have left at the end of the day on Friday?

Answers

Answer:

Mon - Fri: 4 days 4*30 = 120 bars given away. 225 - 120 = 135 bars

Step-by-step explanation:

monday he has 225 bars
he sells 30 per day so subtract 30 to 225 and keep going till you get to friday
tuesday 195
wednesday 165
thursday 135
friday 105
so on friday he will have 105 bars left
Other Questions
$33 dollars for 4 pizzas what is the ratio of dollars to pizzas Skysong Inc., a provider of consulting services, was founded on October 1, 2022. At the end of the first month of operations, the company decided to prepare an income statement, retained earnings statement, and balance sheet using the following information. Accounts payable $ 3,700 Supplies $ 2,650 Interest expense 350 Supplies expense 360 Equipment (net) 48,000 Depreciation expense 260 Salaries and wages expense 2,800 Service revenue 19,540 Bonds payable 21,800 Salaries and wages payable 590 Unearned service revenue 4,190 Common stock 9,900 Accounts receivable 1,450 Interest payable 150 Cash 4,000 Using the information, answer the following questions. Required:a. Prepare an income statement for the month of October 2022.b. Prepare a retained earnings statement for the month of October 2022.c. Prepare a balance sheet as of October 31, 2022. why was otto i declared the roman empore? Please Help! :: Giving brainliest to best answer! Create a linear equation for the following data: Which linear function represents the table What is the quotient of 33.288 and 7.6? In a series circuit with 5 light bulbs if the battery has a current of 10 A how much current is in the first light bulb Given the parallelogramwith the mand mFind the m(8x + 14) (6x + 13)55B) 55A) 110C) 7D) 70 9 points to 4 points, what is the percent how does a trait go from a gene to a protein? 5 friends share two bags of Trail Mix equally what fraction of a bag of Trail Mix does each friend get Sulphuric acid+ I calcium sulphate Who is the automobile advertisement intended for?the middle classwealthier individualsthe working classindependent women DOES ANYONE KNOW THIS???!?!? Which part of the landscape shown in this image is the steepest? A $200,000 loan amortized over 13 years at an interest rate of 10% per year requires payments of $21,215.85 to completely remove the loan when interest is charged on the unrecovered balance of the principal. If interest is charged on the original principal instead of the unrecovered balance, what is the loan balance after 13 years provided the same $21,215.85 payments are made each year Which explanation BEST supports Newtons second law of motion I dont know if this is right, help plss ......//...//../././//..//.././.?