Trey has plastic cubes stored in a box that measures 4 ft long, 212ft wide, and 2 ft tall.

The edge length of each plastic cube is 12ft.



How many plastic cubes can fit into the box?

Answers

Answer 1

there are 160 plastic cubes that can fit into the box.

Step-by-step explanation:

brainlist plz

Answer 2

Answer:

27

Step-by-step explanation:

I took the same test


Related Questions

Can someone answer and explain ILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

x=1

y=-2

Step-by-step explanation:

2x-3y=8

4x+3y=-2

When we add the two equations, the y’s cancel out and we’re left with

6x=6

x=1

Now that we know x=1, we put it back in one of the equations to find y.

2(1)-3y=8

-3y=6

y=-2

Add the rational expression​

Answers

Add the rational expression

[tex] \sf \large{ \frac{3}{6x {}^{3} } + \frac{4x}{2x}}[/tex]

[tex] \sf \large{ \frac{1}{2x {}^{3} } + 2}[/tex]

[tex]\sf \large \purple{ = \frac{4x {}^{3} + 1 }{2x {}^{3} }}[/tex]

Given the following table, determine the missing value.
a. 1.15
C 15
b. 115
d. .15

Answers

Answer:

it's c because it's the missing value

The Answer is C because it’s the only thing missing !

a girl is three years older than his brother. the product of their ages is 54, find their ages​

Answers

Answer:

The sister is 25.5. The brother is 28.5.

Step-by-step explanation:

25.5 + 28.5 = 54.

The boy's age is 9.

The girl's age is 12.

What is an expression?

An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.

Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.

We have,

Boy's age = x

Girl's age:

y = x + 3

Now,

x (x + 3) = 54

x² + 3x - 54 = 0

x² + (9 - 6) - 54 = 0

x² + 9x - 6x - 54 = 0

x(x + 9) - 6(x + 9) = 0

x - 6 = 0

x = 6

x + 9 = 0

x = -9 ( cannot be negative)

Now,

x = 9

Boy's age = 9

Girl's age = 9 + 3 = 12

Thus,

The boy's age and the girl's ages are 9 and 12.

Learn more about expressions here:

https://brainly.com/question/3118662

#SPJ2

Joshua sells a pack of pens for $3.15, which is 5 percent more than he pays for them. Which equation will help find x, the amount he pays for a pack of pens? How many solutions will this equation have?

Answers

Answer:

you 3.15+5 es igual a 8 .15

Step-by-step explanation:

espero que te sirva







Jose is buying fencing to surround his garden. If his garden has a perimeter of 24 yards, and fencing costs $3.00 a foot, how much money will he need for the fencing?

Answers

Answer:

216 dollars

Step-by-step explanation:

24yd*3= 72 feet*3= 216 dollars

if my answer helps please mark as brainliest.

Answer:

72$

Step-by-step explanation:

24*3.00

The following question has two parts. First, answer part A. Then, answer part B.

Gabriel's father has a garden in the back yard. The dimensions of the garden are shown here.

A green rectangle is shown. The width is labeled as 2 and two-thirds feet. The length is labeled as 7 and three-fourths feet.

Part A
Calculate the area of the garden. Show at least one step before you show your solution.



Part B
You found the area of the garden in Part A. Explain briefly, without doing any calculations, how you would find
5
6
of this area

i will give brainlyest if right and there are two parts part a and part b

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:answer is 237

What does the following symbol mean in mathematics? For example, on the pyramid
shown below, what does it mean?

Answers

Answer:

The cursive l stands for slant height. It is the altitude of the triangular side

Please I need help on this!!

Answers

Answer:

A. 4

Step-by-step explanation:

For each of the values given for A, B, C, and D, you substitute the value in for m in the inequality.

2.5(4)+5 would have to be less than or equal to 25 in order for it to work.  Well, 2.5x4 is 10 and then if you add 5, it is 15.  15 is less than 25, so 4 is the only value that works.  The other numbers are too large if you substitute them into the equation.

PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!
Mike and his sister did some laundry at the laundromat. To wash a load costs $2 and to dry a load costs another $2. Mike and his sister washed and dried 4 loads of laundry. They also had to buy 4 packets of detergent for $1 per packet. How much money did Mike and his sister spend to do their laundry?

a) $16

b) $28

c) $12

d) $20

Answers

Answer:

answer is d) $20

Step-by-step explanation:

because 2x4=8 + 2x4=8 = $16 then 4 packets for $1 is $4 16+4= $20

Answer:

D) $20

Step-by-step explanation:

Wash plus dry = $4

$4 times 4 times = $16

$1 for one detergent times the four packets = $4

Total is $20

Please help I give brainliest

Answers

Answer:

Angle T

Step-by-step explanation:

A school holds classes from 8.00am to 2.00pm. For what percent of a 24 hour day does school hold classes?

Answers

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

8 am to 2 pm is 6 hours

6 is 25% of 24

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

6 four times is 24 and 24 in half is 12 and 12 in half is 6 so you split it up equally you have a percentage of 25%

A solid has 20 vertices and 30
edges. How many faces does
it have?

Answers

Answer:

12 Faces

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

12 faces is the answer !!

what is the GCF of 20 and 6x^2

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

I don't know pls pls plsssssss help me I don't understand!!!!‍♂️

Answers

The answer will be 200

Need help plz and thank u

Answers

Answer:

94 friends

Step-by-step explanation:

25/100 × 376

376 ÷ 100 = 3.76

3.76 × 25 = 94

In cos(0.3), what unit would 0.3 be? Is it radians? Also if you were to solve it, would the answer be in radians as well? Please explain.

Answers

Answer:

22

Step-by-step explanation:

Answer:

Depends on what math you are doing

Step-by-step explanation:

I believe in Trig you use radians while in Geometry you use degrees.

Solve the proportion.
20/13 = 60/d
d=

Answers

Answer:

[tex]d = 39[/tex]

Step-by-step explanation:

1) Multiply both sides by d.

[tex] \frac{20}{13} d = 60[/tex]

2) Simplify 20/13d to 20d/13.

[tex] \frac{20d}{13} = 60[/tex]

3) Multiply both sides by 13.

[tex]20d = 60 \times 13[/tex]

4) Simplify 60 × 13 to 780.

[tex]20d = 780[/tex]

5) Divide both sides by 20.

[tex]d = \frac{780}{20} [/tex]

6) Simplify 780/20 to 39.

[tex]d = 39[/tex]

Therefor, the answer is d = 39.

In ASTU, the measure of ZU=90°, the measure of ZS=16°, and TU = 5.9 feet. Find
the length of ST to the nearest tenth of a foot.

Answers

Answer: 21.4

Step-by-step explanation:

PLZ HELP DUE IN 30 MIN

Answers

Answer: 10 minutes

Step-by-step explanation: the red line (company a) and the blue line (company b) intersect at the same point one time, at the $20 for 10 minutes point on the graph

Answer:

20$

Step-by-step explanation:

the lines Intersect on the 20

4 2/3 x 13 literally dont want to do the work​

Answers

Answer:

60 2/3

Step-by-step explanation:

How many lives does a cat have, also there are 20cats in the room, how many cat lives are in the room

Answers

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Technically cats only have one life even though they can survive falls and such

is 5x equivalent to x plus 5

Answers

It is not, because the former is a product and the latter is addition.

Answer:

No

Step-by-step explanation:

<3

Is 7/12 greater than or less than 4/3

Answers

Answer:

[tex]\frac{7}{12}[/tex] is less than [tex]\frac{4}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Hi there,

When solving this problem, it is highly recommended to have the same denominator. This will make it significantly easier to answer these types of questions.

Since three is a factor of 12, we can multiply the denominator by four to get the same denominator value. This makes [tex]\frac{4}{3}[/tex] equivalent to  [tex]\frac{16}{12}[/tex].

Now that we have the same denominator, it is clear that [tex]\frac{7}{12}[/tex] is less than [tex]\frac{4}{3}[/tex].

Hope this gives you a clearer idea about this concept. Cheers.

Help fast plz 100 points!

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The given function is a downward-facing parabola

The vertex of the function is at (-3, -4) and the function become 1-on-1 after x = -3.

1-to-1 at [-3, inf.)

And to find the inverse, swap positions of x and y:

[tex]f(x) = -\sqrt{-x-4}-3[/tex]

...and if you switch the order of the numbers, you get the function in choice C

What is 10x -5 + 3x -2

Answers

[tex]10x -5 + 3x -2[/tex], original equation

[tex]10x + 3x = 13x[/tex]      [tex]-5-2=-7[/tex]

[tex]13x -7[/tex], final answer

Jeff's shipping service charges $8 for the first package and $2 for each additional package. Use a linear equation to determine the cost to ship 8 packages.

Answers

Answer: 22

Step-by-step explanation:

The linear equation to determine the cost to ship 8 packages is x=22.

Given that, Jeff's shipping service charges $8 for the first package and $2 for each additional package.

What is a linear equation?

In mathematics, an equation is a formula that expresses the equality of two expressions, by connecting them with the equals sign =.

A linear equation is an equation in which the highest power of the variable is always 1. It is also known as a one-degree equation. The standard form linear equation is Ax+B=0.

Let the total charge be $x.

Now, x=8+(8-1)2

⇒x=8+14

⇒x=22

Therefore, the linear equation to determine the cost to ship 8 packages is x=22.

To learn more about the linear equation visit:

https://brainly.com/question/27664510.

#SPJ2

2. The population of Valdosta is 56,474 people. If the area of Valdosta is 36 mi?, what is the population density?

Answers

Answer:

Population density = 1569 persons per mile.

Step-by-step explanation:

Population density is a measure of how crowded or uncrowded a specific piece of land in a geographical location or country is.

Given the following data;

Total population, N = 56,474 people

Area, A = 36 mi

To find the population density;

Population density = N/A

Population density = 56474/36

Population density = 1568.72 ≈ 1569 persons per mile.

Therefore, the population density of Valdosta is 1569 persons per mile.

Answer:

1569 persons per mile

Step-by-step explanation:

Hope this helps

The paths walked by two different people are represented by the vectors graphed below.

Which point represents the sum of the two paths?

A
(3,6)

B
(6,11)

C
(8,11)

D
(8,6)

Answers

Answer:

8,6

Step-by-step explanation:

if its the sum, you just add them together.

I got The answer is 8,11

ANSWER QUICK PLS WILL MARK BRAINLIEST
You should spend no more than 30% of your take-home pay on rent. Your take-home pay is $1,625 per month. How much
can you afford to pay for rent per month? (Remember to have a $ and 2 decimal places in your answer)

Answers

Answer: $487.50

Steps:
1,625 * 0.30 = 487.5
$487.50

30% of your take-home pay (1,625) is $487.50
Other Questions
What is the total number of moles of hydrogen atoms contained in 1 mole of (NH4)2C20? Find the area of the deck Using the information provided about each health-related component, considerthe following scenario. Alaiyah is a junior who hates PE class. She always figuresout a way to avoid participating in activities and exercises during class becauseshe is afraid others will make fun of her. She is overweight and hates sweatingbecause it messes up her hair. Alaiyah knows her family has a history of highblood pressure and diabetes, but she isn't sure where to start her journey.Write2-3 sentences encouraging Alaiyah about things she can do to improve her self-esteem and participation in class How can conflict be health Which of the following is the definition for speciation? i have no idea how to do this help when sam returned home from the grocery Store, he realized that he did not have his wallet. His wallet contains his credit card, debit Card, drivers license, and some cash what would you do in this situation? explain answer. ty A jar contains nickels and dimes. There are 16 coins in the jar and the total value of the coins is $1.00. Which system of equations can be used to find how many of each type of coin is in the jar? 3. "Fac" and "fab" A. mean: o made or done B. read or written C. seen or heard which of the following is true about mitosis?A The process only occurs in plants B The process occurs in only animalsC The process occurs in every type of organismD The process occurs only in multicellular oragnisms. Without graphing, determine whether the function represents exponential growth or exponential decay. y=12(17/10)^x Which expression is equivalent to the expression below?m+3m2-16m2-9m+4 Find the length of the missing side. Round to the nearest tenth. please help!! Mr. Hansen buys a cupcake for each student in his class forthe class party. Each cupcake costs $1.25. However there is adiscount where each batch of 10 cupcakes are only $1. He buys34 cupcakes. How much did Mr. Hanson pay for all 34 cupcakes? (x-2) is a factor of 2x^3+ax^2+bx-2, and when the expression is divided (x-3) the remainder is -50. find a and b and the remaining factors. state the root of the equation 2x^3+ax^2+bx-2=0 PLEASE HELP!!Which excerpt from President Lincolns Gettysburg address that reflects the union goal of guaranteeing equal rights for African-Americans?A. It is for us the living, rather, to be dedicated here to the unfinishedwork which they who fought here have thus far so nobly advanced.B. Our fathers brought forth on this continent, a new nation ...dedicated to the idea] that all men are created equal.C. We have come to dedicate a portion of that field, as a final restingplace for those who here gave their lives that (our) nation mightlive.D. Government of the people, by the people, for the people, shall notperish from the earth. Lara's retirement party will cost $9 if she invites 3 guests. What is the maximum number ofguests there can be if Lara can afford to spend a total of $18 on her retirement party?Assume the relationship is directly proportional.guestsSubmit You have saved $2,000 to take a trip anywhere in the world. Fill in the following budget below to help you plan your dream trip. You may have to change things in your budget if you notice youre going over $2,000. For example, you may need to reduce your trip to fewer nights. (Section 18.4) (only optional if no internet access) (2 points extra credit) Dream Destination ______________________________ Number of Nights ___________ Expense Total budgeted for each expense for the entire trip Round-Trip Airfare Airline _______________ Cost per ticket _____________ (you can use orbitz.com, kayak.com, or expedia.com) Lodging (Circle one) Hotel or Airbnb Cost per night ____________ (you can check hotel prices on hotels.com and short-term vacation rentals on airbnb.com) Transportation (circle one) Car rental is $45 per day total Uber/taxis are $30 per day total Subway/buses are $10 per day total Food ____________ (write your best estimate) Miscellaneous (museums, concerts, tips for servers, souvenirs, etc.) __________ (write your best estimate) Total $ __________________________ Are you within your budget? __________ If not, reduce one expense or the number of nights youre staying above. Can you answer this. ill mark whoever answers as brainliest! A man stands in front of a vertical plane mirror which is fixed on awall as shown in the diagram below. The image formed by themirror is also shown.The man looks at the image of his feet.a. Complete the ray diagram to show how the man is able to see theimage of his feet in the mirror.b. What is the purpose of the normal line in the diagram?c. State which angle does x represent.d. What's the type and direction of the image formed by the mirror?