Used books cost $2.25 each. Which expression represents the total number of books that can be purchased for
$10?

Answers

Answer 1

Answer:

4 books

Step-by-step explanation:

2.25*4

Answer 2

Answer:

A. [10/2.25]

Step-by-step explanation:

egde 2021


Related Questions

What is the slope of this line enter the answer as a fraction in simplest term

Answers

Answer:

-2/2 or -1

Step-by-step explanation:

Please I will give brainliest !!!!!
Please
!
!















.
...

Answers

The answer is option 2,

2x10^10

A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and costs 6.99 which has the lower unit costs?

Answers

$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)

The larger size has the lower unit costs.

Select the correct answer.
Solve the system of equations,
y=x-5
y = x2 - 5x+3

a. (4,-1) and (2,-3)
b. (4,-3) and (2,-1)
c. (4,-9) and (2,-7)
d. (-4,-9) and (-2,-7)

Answers

Answer:

A. (4,-1) and (2,-3)

Step-by-step explanation:

Simplify the expression 34 ÷ 39.
Select all that apply.
A. 3 13
B. 3 5
C. 1/243
D. 1/3 5
E. 1 5
I NEED HELP ASAP

Answers

Answer:

?

Step-by-step explanation:?

Answer:

1/243 and 1/3^5

Step-by-step explanation:

3^4 divided by 3^9 is 1/243. 1/3^5 is also equal to 1/243.

Give three examples of equations where there will be no solution.

Answers

Answer:

5x = 3x

4+8t-y=y-t+8

98/r=34t

Step-by-step explanation:

For each function, identify the x-intercepts.
What is the x-intercept for each of those? Help

Answers

Answer:

1. (-4,0) and (-2,0)

2. (2,0)

3. (2,0)

4. (-6,0), (-2,0), (2,0), and (6,0)

Step-by-step explanation:

The x-intercepts are the points in which the line crosses the x-axis. Another word for this are the zeroes, because y=0 would be right on the x-axis, and finding the zeroes would be finding the points that cross y=0. Notice how the points listen on the answer are right on the x-axis of each graph; they intercept the x-axis.

Evaluate the expression
бу — x when x = 6 and y = 4

Answers

6y-x
you have to plug in the numbers for x and y so it would be (6x4)-6 then you you solve this you do whats in parentheses first. Your problem should look like this 24-6 then you subtract that and you get 18. 18 will be your final answer.

Find the missing exterior angle X

Answers

Answer:

x=125°

Step-by-step explanation:

We know that the sum of angles in a quadrilateral is 360°

by subtracting 180 from the given angle measurements, we can determine that the interior angle next to x is equal to 55°

Then we subtract 55 from 180 to find that x=125°

9y= 5/7
solve as a fraction

Answers

Divide both sides by 9
5/7 times 1/9 = 5/63
Y = 5/63

Answer:

y=5/63

Step-by-step explanation:

20 POINTS !!!!!!!
Determine what type of solution for each system
(a) one solution
(b) infinity many solutions
(c) no solution

{y=2x-1
{y=-4x-7

{y=5x-3
{y=-3x+4

{y=6x+4
{6x-y=1

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Lulu found a recipe for her favourite snack: yogurt covered peanut clusters. Lulu wanted to make a large batch of peanut clusters, so she bought 4 pounds of peanuts for $14. How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts? What is the cost per pound?

Answers

Answer:

How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts?

Answer: $35

What is the cost per pound?

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

So first, to find the anser to the first question, we need to find out the second question. So, what is the cost per pound.

Well if she got 4 pounds for $14, we should try dividing 14 by 4.

14 divided by 4 = 3.5 ($3.50)

So the cost per pound is $3.50

Now to find out how much it costs if Lulu bought 10 pounds, we need to multiply.

10 x 3.5 = 35

So if she bought 10 pounds, she would play $35

82.2756 rounded to the nearest penny

Answers

Answer:

i think it's 82

Step-by-step explanation:

the expression -30 + 9k and -3( 10 + 3k ____ equivalent? plzzzzz help

Answers

Answer:

18k

Step-by-step explanation:

To solve this, you must first multiply -3 by (10+3k). This leaves you with -30-9k. Next, compare which values you need to make the two equations equal. -30=-30, but -9k does not equal 9k. So, you need to add 18k to make the equations equal.

which equation, in point-slope, passes through ( -2, 4 ) and has a slope of 3

Answers

Answer:

I do not know

Step-by-step explanation:

how does dividing integers relate to multiplying integers

Answers

Answer:

Dividing is like multiplying fractions.

Also, dividing integers is the opposite of multiplication of integers.

x * y = z

z / y = x

Answer:

To multiply or divide signed integers, always multiply or divide the absolute values and use these rules to determine the sign of the answer. When you multiply two integers with the same signs, the result is always positive. Just multiply the absolute values and make the answer positive.

Step-by-step explanation:

Hope this helps:)

Enter the correct answer in the box.
Savannah always buys a specific brand of shampoo. The average price of a 15-ounce bottle is $8.25.
Depending on where
she buys it, the price can vary by as much as $0.65. Write an equation that represents the maximum and minimum price per
bottle of Savannah's shampoo. Do not use dollar signs, and use x for the variable in the equation.

Answers

Ans $0.15 cents per ounce wer:

who sings, THE KID FRANKIE.

Answers

Answer:

frankie

Step-by-step explanation:

Answer:

wiz khalifa

Step-by-step explanation:

yeah


I need to find the missing side (x). PLEASE HELP I HAVE UNTIL TOMORROW AT 10AM

Answers

Answer:

The answer is x = 9.19

Step-by-step explanation:

I used the pythagorean theorem to solve for x.

12^2 - 7.71^2 = x^2

#teamtrees #WAP (Water and Plant)

can someone please help me??

Answers

Answer:

3 3/4

Step-by-step explanation:

Answer:

he will need 7.5 cups of flowers or 7 2/4

Step-by-step explanation:

So basically you have to keep adding 5/4 for every 1/2 you get until you reach 3.So when you do this you get 7.4.

A faster way to do this is to find how 1/2 are in 3 cups and then multiply that by the 5/4.

please help. This is Linear systems. If anyone knows how to do it helppp

Answers

Answer:

The given system of linear equations has infinite many solutions.

Step-by-step explanation:

Given equations are

σ-2ζ=3       eqn 1

4σ-8ζ=12   eqn 2

We will use elimination method to solve the linear system

Multiplying equation 1 by 4

4(σ-2ζ) = 4(3)

4σ-8ζ=12

We can see that the both equations in the system are same i.e. we get the same equations by simplifying the equations. The graph of both equations will overlap completely.

This means that the system has infinite many solutions.

Hence,

The given system of linear equations has infinite many solutions.

The retailer sold each package for $12.59.

What is the difference between the retailer’s cost and the selling price for each package of coffee?

Answers

Answer: 8.23

Hope this helps all you young learners

Answer:

✔ $4.36

✔ $8.23

Step-by-step explanation:

Please help me I will give brainliest









..
..
..
.........................................

Answers

Answer:Yes, I checked.. it is option 2

Step-by-step explanation:

Answer:

g

explanation:-

hello

A fight from London to Auckland takes 26 hours and 30 minutes. The plane leaves London at 15:45 on 5th December. Auckland is 13 hours ahead of London in December. What is the time and date in Auckland when the plane arrives?

Answers

Answer:

Time of arrival in Auckland is 7:15 am on 7th December

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the time and date of arrival of the plane in Auckland

The time it leaves london is 15:45 on 5th December

Since Auckland is 13 hours ahead, the time at Auckland will be 4;45 am on 6th december

So taking 26 hours 30 minutes

Let’s take 24 hours first;

That will be 4:45 am on 7th december

Then another 2 hours 30 minutes ;

That will be 7:15 am, 7th December

I need help ASAP!!!!

Answers

Answer:

it would be small.

Step-by-step explanation:

bcause its the smallest one and theres only 1 softball.

complete the explicit formula of the arithmetic sequence
a. —11, —3, 5, 13, ...
b. 81, 54, 27, O
c. —5, 13, 31, 49
A=
B=
C=

Answers

Answer:

a. a^n = 8n - 19

b. a^n = 81 - 27(n - 1) = 81 - 27n + 27 = 108 - 27n

c. a^n = -5+18(n-1)

give 2 examples of math multiplication problems using rational numbers where the product will be positive​

Answers

Answer:

1. Multiply 2/7 by 3/5

Solution:

2/7 × 3/5

= 2 × 3/7 × 5

= 6/35

2. Multiply 5/9 by (-3/4)

Solution:

5/9 × (-3/4)

= 5 × -3/9 × 4

= -15/36

= -5/12

Step-by-step explanation:

12x12=9, 23x23=16, 34x34=?

Answers

Answer:

34 x 34 is 1156

Step-by-step explanation:

Answer:

1,156 is your answer

1.50x + 2 = 2x How do you find the answer

Answers

Answer:

2x+4

Step-by-step explanation:

that is your answer

In QRS, mQ= 8x-17,mR=19x+4,and mS=5x+1. Classify QRS by its angles and sides

Answers

Answer:

Option (3) and Option (5)

Step-by-step explanation:

By the property of a triangle,

Sum of interior angles of a triangle is 180°.

m∠Q + m∠R + m∠S = 180°

By substituting the measures of angles in the equation,

(8x - 17)° + (19x + 4)° + (5x + 1)° = 180°

32x - 12 = 180

32x = 192

x = 6

m∠Q = (8x - 17)° = 48 - 17

                          = 31°

m∠R = (19x + 4)° = 114 + 4

                           = 118°

m∠S = (5x + 1) = 30 + 1

                       = 31°

Since, one interior angle measures 118° which is grater than 90°.

Therefore, triangle QRS is an obtuse triangle.

Since, m∠Q = m∠R = 31°

It's an isosceles triangle.

Option (3) and Option (5) are the correct options.

Other Questions
How does the author compare compulsory voting to a Potemkin facade?? Hallar el valor de las expresiones siguientes, alguien que sepa?a). 532 x 0.184b). 0.72183/0.0095c). (18.65)^4 Electrons _______ around the nucleus of an atom.Options:- valence electrons- atomic number- atomic mass- amu - atomic mass unit- ionization energy- electronegativity- ionic bond- covalent bond- metallic bond Write a descriptive essay.Write a descriptive essay using vivid images.Your composition must be a minimum of two paragraphs, at least 250 words total. For this project, introduction and conclusion paragraphs are not needed. Use specific words, simile, metaphor, personification, and/or hyperbole to create vivid images. Select one of the suggested topics or one of your own. A student conducts an experiment to test how the temperature of a ball affects its bounce height. The same ball is used for each test, and the ball is dropped from the same height each time. What is the independent variable?the bounce height of the ballthe type of ballthe temperature of the ballthe drop height of the ball Read this line from The Outsiders by S. E. Hinton. It drives my brother Darry nuts when I do stuff like that, 'cause I'm supposed to be smart. This line reveals which type of conflict? Identify the slope and y-intercept of the function y=-2x+ 1.A. The slope is 1.The y-intercept is (0,2).B. The slope is 1.The y-intercept is (0, -2).C. The slope is 2.The y-intercept is (0,1).D. The slope is -2.The y-intercept is (0,1). Brainliest to whoever gets the answer right first.JOHN, SAM, JOE, and CHUCK who's missing? Which power was granted to the legislative branch by the Constitution? (2 points)Group of answer choicesCan appoint representatives to CongressCan change laws when neededCan appoint Supreme Court justicesCan limit the powers of the other branches of government The Narrator states that a Plebeian protest would make theeconomy of Rome collapse. How can this be explained orjustified? Find all the real solutions of x3 + x 17x + 15 = 0, Hellllllllp please!!!!!!!!!!! Which factor has the least effect on the strength of an electromagnet? A. The length of the connecting wires B. The number of coils of wire. C. The material of the core. D. The strength of the battery What is a liberal view of the bibleA) it is inerrantB) it contains truths and is symbolic C) it is literal D) it is fallible PLEAASSEEEE HELLLPPPP !!! If a car sits out in the sun every day for a long time light from the sun damage the car paint? Select all that apply.What is true about the Sahara?it is the world's largest desertthe word "Sahara" means desertit has always been a dry areait is located to the south of the savannatraders used camels to cross it Which one is correct? Please hurry carving is to statue has erosion is to If a jet traces 395,000 meters in 9000 seconds. What was the speed of the jet?