Well someone help me with this please

Well Someone Help Me With This Please

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

9/13 = h/10

Cross multiply

90=13h

Divide by 13

H = 6.92


Related Questions

(GIVING BRAINLIEST!!)

Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?


A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups

Answers

Answer:A

Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.

The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.

What is metric conversion?

Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.

Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.

We know that, 1 ounce = 0.125 cups

Here, 48 fluid ounces = 48×0.125

= 6 cups

Number of cups of fluid = 8-6

= 2 cups

Therefore, option A is the correct answer.

To learn more about the metric conversion visit:

brainly.com/question/21244256.

#SPJ2

7/9 of 10800
please help quickly !!

Answers

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

10800/9= 1200

1200*7= 8400

30 Points! A soccer ball hit from the ground into the air and is modeled by the function
h(t)=-16t^2+48t+2 (see attachment)

Answers

Answer:

A)

At t = 3/2

B)

36 feet

Step-by-step explanation:

The soccer ball is modeled by the function:

[tex]h(t)=-16t^2+48t[/tex]

Where h(t) represents the height in feet of the ball over time t.

Note that this is a quadratic equation.

Part A)

Since this is a quadratic, the maximum height will be reached when the ball reaches its vertex.

So, we will find the x-coordinate of the vertex.

The vertex is given by:

[tex]\displaystyle \Big (-\frac{b}{2a} , h( -\frac{b}{2a} ) \Big)[/tex]

In this case, a = -16 and b = 48. Thus, the t-coordinate is:

[tex]\displaystyle t=-\frac{48}{2(-16)}=-\frac{48}{-32}=\frac{3}{2}[/tex]

The ball will reach is maximum height at t = 3/2.

Part B)

To find the maximum height, we can simply substitute the value back into the function and evaluated. Therefore:

[tex]\displaystyle\begin{aligned} h(\frac{3}{2})&=-16\Big(\frac{3}{2}\Big)^2+48\Big(\frac{3}{2}\Big)\\\\ &=-16\Big(\frac{9}{4}\Big)+24(3)\\ \\ &=-36+72\\\\ &= 36 \end{aligned}[/tex]

The maximum height of the ball is 36 feet.

-4e - 9=19 find e for me

Answers

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

Rearrange for e

Answer the question in the pic :)

Answers

3 is D I’m not sure ab 4


(3x +- 5)(x +- 11)º what is the measure of dcb

Answers

Its 8 when multiply the two equations

My brain isn't working right now, please help.

Answers

Answer:

Down below, hope this helps!

Step-by-step explanation:

The author's message is that a person cannot predict the future without first learning about the past. The author does this by providing an example of how one wants to read without knowing the letters of the alphabet. Obviously, you can't read without first learning the letters of the alphabet. With the reading example, the author is explaining that just like a person trying to read without learning the alphabet first, a person predicting the future without knowing their history first is doing the exact same thing, it's nearly impossible.

Help with this it’s due today.!!!!

Answers

Answer:

Right answer is 10 I hope it's helps you

a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.

Answers

I think it would be 50 cups of grape juice bc 100 divided by 2 is 50. I js counted by 2’s and then counted how many 2’s it took to make 100.


So 50 would be ur answer

How to graph something

Answers

Answer:

plot x and y co-ordinates after drawing axis

Who can help me on my math I’m failing can y’all please help me on some questions.
It’s solving systems of equations

Answers

Answer:

8 & 17?

Step-by-step explanation:

8*2= 16

so that makes 17 one more then 8*2 and the sum of 17 and 8 =25

Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Answers

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg

Write all the names of the quadrilateral shown.
???

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

One Solution
6-3+4x+1=

Answers

+4x +2 = 0

4x = -2

x = -0.5 = -1/2

Its 4

First correct answer gets brainliest

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

ANSWER IS 19 step by step dont thank me

can someone help me figure out which equation it is?

Answers

10x + 10

=2(2x+9+3x-4)
=2(5x+5)
=10x+10

Answer:

10x+10

Step-by-step explanation:

perimeter is when you add up all four sides. rectangles have two sets of equal lengthed sides. so 2x+9 + 2x+9 + 3x-4 + 3x-4

then you just combine like terms.

What are the vertices of AA'B'C'if AABC is dilated by a scale factor of 2?

Answers

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Multiply each point's x and y coordinates by 2.

Solve for the value of p.
2 X p = 42

Answers

[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]

Answer: P = 21
Is it 2x p = 42? Or 2×P = 42?

❗️PLEASE HELP ME!!! ❗️
Bill makes 30 flags in 3
hours.
How many flags can he make in 1 hour?

Answers

Answer:

10 flags

Step-by-step explanation:

30/3=10

3 intervals of making 10 flags to get 30 flags

He can make 10 in on hour

FREE BRAINLIEST! if you can answer this correctly ill give you brainliest and answer some of the questions you have posted :) thank you very much!!! (22pts)

Answers

Answer:

D. Infinitely many solutions

Step-by-step explanation:

Answer:

Please refer to the attachment

Have a good day Ahead

Consider the linear function y = 5x + 12 and the linear function represented by the table of values below. 2 X у 2 29 4 53 6 77 8 101 ​

Answers

Answer:

17x

Step-by-step explanation:

y=mx + b=5x +12=17x

that is all

Fourteen subtracted from a number written as an expression
14-x
x-14
x/14
14+x

Answers

Answer: A (14-x)

x is just another word for a number

Place the following numbers in order from greatest to least
5/3
-1/3
1.8
-v3
-3/7

Answers

5/3,1.8,-1/3,-3/7
I don’t know what -v3 is but that’s the others from least to greatest

Use the drop-down menus below to create an equation that represents the line on the graph.

Answers

y = -4x - 8

Explanation

please help quick I will give brainliest :(

Answers

Answer:

r=4 d=8 a = 16π c = 8π

d=6 r=3 a=9π c=6π

a=36π r=6 d=12 c=12π

c=18π r=9 d=18 a=81π

Step-by-step explanation:

hope this helps (:

Could someone solve and explain 10. Thanks!

Answers

Answer:

60

Step-by-step explanation:

At what angle of evaluation is this person looking up at the church?

A) 45
B) 30
C) 90
D) 60

Answers

Answer:

It looks like he is looking at a 30 or 45 degree angle, but I am 99.99% sure that it is 30 percent.

Step-by-step explanation:

cuantos vertices caras y aristas tiene el prisma pentagonal​

Answers

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Answer:

7 caras, 15 aristas y 10 vértices.

Espero que esto ayude

Whats the solution to −2+7<−41 ???

Answers

Answer:

1st step is 19

Step-by-step explanation:

2x-7+7=41+8.

2x=48.

2x÷2=48÷2.

x=19

Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.

Jaira
6p + 6c

Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?

Answers

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

Other Questions
Geoff earns 10% commission on his total sales at work.Part A: Suppose Geoffs sales totaled $895 last week. How much did he earn in commission? A. $89.50 B. $984.50 C. $903.95 D. $8.95Activity 2 of 2Part B: To pay for a concert ticket, Geoff needs to earn $135 in commission. What must Geoffs sales total for the week? A. $13.50 B. $1,350.00 C. $135.00 D. $13,500.00 Which rational number is less than 4/9 78 x 92 rounding to 1 significant figure PromptUsing complete sentences post a detailed response to the following.While visiting a friends house, you hear their siblings arguing over whether or not visual novels are real games or not. You hear Boris, the older sibling, saying and you just sit there and click to read the next lineyou might as well be reading a comic book and turning a page and call that a game! When they find out youve been taking a class on game design, they ask you to settle the argument for them. What would you say to them? Max car holds 18 gallons of gasoline driving on the highway the car uses approximately 2 gallons per hour. let H represent the number of hours max has been riding on the highway. write an expression that shows how many gallons of gasoline Max has left after driving H hours. then find the number after max drives 3.5 hours on the highway. PLS HELP I WILL GIVE BRAINLIEST 3c + 2 = 3c + 2 please help me What are some suggestions for writing songs?? AP PSYCHOLOGYcompare and contrast hormones and neurotransmitters help please i will mark as a brainlist!! Which of the following ways did the world road help homesteaders A.It helped them transport suppliesB.It helped them travel back east fasterC. It helped the east develop more quicklyD.It helped them fight against the Native Americans what is 9 1/2 multiplied by 9 /5/2 in the simplest radical form Why have psychologists used different research methods to explore possible effects of violence viewing, and what have they learned i will give brainliest!Match the nutrient molecules with their breakdown products.carbohydratesfatsproteinsamino acidsglucosetriglycerides Make a summery out of this a. Performed $29,400 of services on account.b. Collected $17,500 cash on accounts receivable.c. Paid $4,400 cash in advance for an insurance policy.d. Paid $570 on accounts payable.e. Recorded the adjusting entry to recognize $3,700 of insurance expense.f. Recorded the adjusting entry to recognize $300 accrued interest revenue.g. Received $9,500 cash for services to be performed at a later date.h. Purchased land for $1,560 cash.i. Purchased supplies for $1,800 cash.Required:Record each of the above transactions in general journal form and then show the effect of the transaction in a horizontal statements model. The first transaction is shown as an example. (If no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required" in the first account field.)Transaction Account Titles Debit Credita Accounts receivable 29,400 Service revenue 29,400 Show the effect of the transaction in a horizontal statements model. The first transaction is shown as an example. (In the Cash Flow column, use OA to designate operating activity, IA for investment activity, FA for financing activity, NC for net change in cash and NA to indicate the element is not affected by the event. Enter any decreases to account balances with a minus sign.) The substance(s) or molecules at the beginning of a chemical reaction is called achemical equationproductreactant Could you explain the roles and relationships among producers, consumers, and decomposers, and identify the distinguished characteristics of several common relationships among organisms in an ecosystem near you? expression equivalent to -3 - 8 According to the food web, which organisms compete with the Zebra Mussel for food