What is 37494964937478 Divided by? No your not allowed to answer one, whoever gets it right gets brainliest!

Answers

Answer 1

Answer:

3

Step-by-step explanation:

I think all the digits added together is 84 if I counted right which can be divided by 12 so the number can be divided by 3


Related Questions

Eight oranges cost $1.00. How much will 4 dozen oranges coste
Gm

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

if 8 oranges cost 1 dollars

4 oranges cost 1/2=0.50 cents

one dozen=4*3= 12 oranges

0.50*3=1.50 dollars/dozen

4 dozen=4*1.50=6 dollars

Cost = $6.00

EXPLANATION:

0 = 1 orange

0 0 0 0 0 0 0 0 = 8 oranges = $1.00

1 dozen = 12 (oranges)

4 dozens = 48 (oranges)

0 0 0 0 0 0 0 0 = $1 (1)

0 0 0 0 0 0 0 0 = $1 (2)

0 0 0 0 0 0 0 0 = $1 (3)

0 0 0 0 0 0 0 0 = $1 (4)

0 0 0 0 0 0 0 0 = $1 (5)

0 0 0 0 0 0 0 0 = $1 (6)

I divided the 48 oranges in groups of 8.

One group of 8 oranges equals $1.

There was a total of 6 groups of 8 oranges, without any leftovers.

The Total Is $6.

According to a survey of​ workers,2/20 of them walk to​ work, ​1/20 bike, ​4/20 carpool,13/20 and alone. What percent of workers walk or bike to​ work?

Answers

i think it’s 15 percent

2/20=10/100
1/20=5/100
10+5=15

Help I’ll mark brainliest

Answers

Answer:

ACD

Step-by-step explanation:

17/15 - 4/5 please answer

Answers

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

17/15-4/5

17/15-4*3/5*3

17/15-12/15

17-12/15

5/15

1/3

The equivalent value of the fraction is A = 1/3

Given data ,

Let the equation be represented as A

Now , the value of A is

Let the first fraction be p

Let the second fraction be q

Now , A = p - q

when the value of p = 17/15

And , when the value of q = 4/5

On simplifying the equation , we get

A = 17/15 - 4/5

So , the left hand side of the equation is equated to the right hand side by the value of ( 17/15 - 4/5 )

A = ( 17/15 - 4/5 )

Taking the LCM of the denominators of the fraction , we get

A = ( 17 - 12 ) / 15

On simplifying , we get

A = 5/15

A = 1/3

Therefore , the value of A = 1/3

Hence , the fraction is A = 1/3

To learn more about fractions click :

https://brainly.com/question/29766013

#SPJ6

If Joshua has 72 apples
and gives away 14, and
then
eats 7, how many
Apples will
Joshua have
left over.

Answers

51 apple for the poor Joshua *crys* :(

8. A haircut is $120, how much is a 15% tip? *


Answers

Answer:

18

Step-by-step explanation: 120 times 0.15

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

To work out 15% using a calculator:

0.15 multiplied by 120 which is 18

To work out 15% without a calculator:

10% of 120 is 12. (Just remove the last number whenever you want to get 10% or add it on as a decimal if it's greater than 0. e.g. 10% of 40 is 4 but 10% of 48 is 4.8)

To add the 5% divide 12 by 2 which is 6.

Add the 10% to the 5% to get the 15%.

12+6=18

What kind of transformation is it when it gets bigger? Like a small star to a bigger star.

Answers

It’s called a dilation

A 16 ft tall adult giraffe standing next to a
baby giraffe casts a 8 ft shadow. If the
baby giraffe is 6 ft tall, then how long is
its shadow?

Answers

Answer:

The shadow is 3 ft tall

Step-by-step explanation:

The older giraffe is 16 ft tall and 8 is half of 16 and 8ft is the length of the shadow so that means that half of the small girafe would be 3ft because half of 6 is 3.

Sorry if its not correct

Which of the following is true? Group of answer choices Pie charts can generally be used instead of bar charts. Line charts are not used for cross-sectional data. Pyramid charts are generally preferred instead of column charts. Line charts are useful for visualizing categorical data.

Answers

Answer:

Pie charts can generally be used instead of bar graphs

Step-by-step explanation:

A pie chart can be used instead of a bar chart. A pie chart is an alternative to the bar chart. Both of these can be regarded as data visualization tools. The pie chart shoes us generally how several parts makes up a whole. While the bar chart uses rectangular bars to show us the proportion of each of the categories of data

The statement which is true among the given group of options is; Pie charts can generally be used instead of bar charts.

Data visualization tools

Pie charts can be used as substitutes for bar charts. This stemmed from.the fact that both tools are data visualization tools.

On this note, pie charts can be used to replace the bar charts even though pie charts entails dividing the 360° angle in a circle in respective ratios.

Read more on data visualization tools;

https://brainly.com/question/26045439

the summer sports training camp has a maximum capacity of 250 student (s). if 85 have pre registered, then how many students can still participate?

Answers

Answer: x [tex]\leq[/tex] 165

Step-by-step explanation:

-11x - 7y=-56 what is the slope and y intercept

Answers

Answer:

49/11 I think I'm not sure

sin ∠A = ?

[tex]a.\frac{3}{4} \\\\b.\frac{5}{4} \\\\c.\frac{3}{5} \\\\\ d.\frac{4}{5}[/tex]

Answers

Answer:

c. 3/5

Step-by-step explanation:

With reference angle A

perpendicular (p) = 3

hypotenuse (h) = 5

Now

Sin A =

[tex] \frac{p}{h} \\ = \frac{3}{5} [/tex]

Hope it will help :)

Answer:

The answer is 5/4

Step-by-step explanation:

Two hours after leaving his home, Nolan traveled a distance of 120 miles. Distance in this scenario is represented by d and time is represented by t.. [2 points]Part A. Assuming that Nolan travels at the same speed during his trip, which of the following statements can be used to describe the distance Nolan may have traveled?
a.Nolan traveled 180 miles after 3 hours
.b.Nolan traveled 60 miles after 2 hours
.c.Nolan traveled 120 miles after 1 hour.
d. Nolan traveled 60 miles after 0 hours.
Part b
Part B. Write an equation that represents the distance traveled by the car for an amount of time. Then name the dependent variable
.a.d=120t, d is the dependent variable
b.d=60t, d is the dependent variable
c.d=120t, t is the dependent variable.
d=60t, t is the dependent variable

Answers

Answer:

Part A = A

Part B = C

Step-by-step explanation:

Ik I have Ms. Keten too :/

find the value of the ratio a:5.7=8:12​

Answers

Answer:

a = 3.8

Step-by-step explanation:

a : 5.7 = 8 : 12

It can be also written as -

[tex] \frac{a}{5.7} = \frac{8}{12} [/tex]

[tex] = > \frac{a}{5.7} = \frac{2}{3} [/tex]

Multiplying 5.7 on both the sides ,

[tex] = > \frac{a}{5.7} \times 5.7 = \frac{2}{3} \times 5.7 [/tex]

[tex] = > a = \frac{2}{3} \times 5.7 = 3.8[/tex]

A point has
ono length
no width
no thickness
all of the above

Answers

A point has no length or thickness.

ALL OF THE ABOVE

Need help fast!!!
Point P has coordinates (1, 3). Point Q has coordinates (4, 8). How long is the line segment? Round to the nearest tenth if necessary.

Answers

Answer:

0

Step-by-step explanation:

0

What is the distance from 0 to point g on the number line

Answers

Answer:

?

Step-by-step explanation:

paper costs $ 40 for 10 teams how much for 1 ream?​

Answers

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

40/10 = 4

If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate?

Answers

Answer:

I think the unit rate is 6$

i divided 48 by 8 and got 6

How do I get the answer?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

im so unfused what subject if yall ask a question putt the subject

The hole for a support needs to be 6 feet deep. It is currently 2 feet 5 inches deep. How much deeper must the hole​ be? Use pencil and paper. Show two ways to solve this problem. Use the conversion factor
12 inches
________
1 foot.
The hole needs to be nothing inches deeper.

Answers

Answer:

43 inches deeper and it will be 6 feet deep

Answer:

3feet 7inches

Step-by-step explanation:

2feet + 3feet=5feet  5inches+7inches =1 feet

5feet + 1 feet=6feet

please hurry!!!
For the class picnic, 25 liters of punch were purchased. 6 liters were left over. How many gallons of punch were used at the picnic? (1 liter is approximately 0.26 gallons)

Answers

Answer:

Gallons of punch used = 4.94 gallons

Step-by-step explanation:

Given that:

Liters of punch purchased = 25 liters

Liters of punch left over = 6 liters

Liters of punch used = 25 - 6 = 19 liters

According to the given statement;

1 liter = 0.26 gallons

19 liters = 0.26*19 gallons

19 liters = 4.94 gallons

Hence,

Gallons of punch used = 4.94 gallons

Acellus
Find the next two terms in this
sequence.
2, 6, 10, 14, 18, [?],[

Answers

the next two terms in the sequence are 22 and 26

Answer:

22,26

Step-by-step explanation:

Just add 4 every time

What is the area of the triangle

Answers

Answer:

A = 1/2 l*w

So the answer is 4.

Answer:

area=1/2(bh)

area=1/2(2 times 4)

area=1/2(8)

area=4

:)

6) Change the amount of sugar to show a sweeter atole.
Atole
Total
Flour (tbsp)
5
Sugar (tbsp)
5

Answers

The first thing I would do was to get the first time in a row when we met with a few people who

Y-intercept for y=2(x-3)^2+4

Answers

Answer:

The y-intercept for this equation is 22.

Step-by-step explanation:

You can solve this quite easily by assigning a zero value to x and solving for y.  That is where the curve will intersect the x-axis:

y = 2(x - 3)² + 4

y = 2(x² - 6x + 9) + 4

y = 2x² - 12x + 18 + 4

y = 2x² - 12x + 22

EDIT

Note that the expression above is in standard form, though it can also be factored if needed:

y = 2(x² - 6x + 11)

Now we can solve for an x value of zero:

y = 2(0)² - 12(0) + 22

y = 22

So the y-intercept is 22.

48 oz. for $3.99
36 oz. for $2.59
12 oz. for $1.99
which is the best deal

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

12 oz for 1.99$

Answer:

12 oz. for $1.99

Step-by-step explanation:

A yard is 3.1 meters long and 1.4 meters wide. What is the area of the yard? Group of answer choices

Answers

Answer:

The area of the yard is 4.34.

Step-by-step explanation:

a = l x w

a = 3.1 x 1.4

a = 4.34

Determine if the statement is true or false. Any linear system with more variables than equations cannot have a unique solution.

Answers

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Suppose a system contains a large number of variables than equations, then there is a need to make assumptions of some values for the extra variables in order to solve the system. So, the assigning of these values can be done in several ways. Thus, the system cannot contain a unique solution.

Also, for a system of the linear equation:

[tex]AX = B[/tex]  can have a unique solution if:

Augmented matrix(rank) = coefficient matrix(rank) = no. of variables.

Provided that there exist fewer equations and more variables,

Then;

coefficient matrix(rank) <  no. of variables

Thus, the system cannot contain a unique solution.

Please help I’m having trouble solving this☹️

Answers

You need to find the WPM (words per minute) of each person.

Andre - 208 divided by 4 = 52

Noah - 342 divided by 6 = 57

You now know that Andre types 52 words per minute and Noah types 57 words per minute.

Answer: Noah types faster because he types 57 words per minute while Andre types 52 words per minute.

Answer:Noah types faster.

Step-by-step explanation: For Andre ,You do 208 divide 4 which gives you 52.For Noah, you do 342 divide by 6 which gives you 57.And since Noah  type more words which is 57  while Andre type 52, that means Noah types faster.

Hope it helps.

Other Questions
The Crazy PLencilby J. RobbinsMy pencil brokeI needed oneto take my spelling test.I looked into my deskand found one different from the rest.This pencil was not yellow,but a special shade of red.I read the word upon the side:"PLencil" is what it said.I got a piece of paper outto write a spelling word;Instead of writing what I meant,I wrote something absurd!I tried to write down "scientist,"but it came out "skyientist";And on and on the pLencil wrotea crazy spelling list.I know you won't believe me,but a rotten joke's been played,and, Teacher, you just ought to givethe pLencil this bad grade.What characteristic from this passage proves it is a poem?A. the use of simileB. the use of metaphorC. the charactersD. the line breaks What acceleration is produced when a 3000 N force acts on a 1,200 kg car? Bike rental company A charges an initial fee of $8 plus $1.25 for every hour spent biking. Bike rental company B charges $2.75 for every hour spent biking. A biker finds that after h hours, the bike rental companies will cost the same.Which equation represents this situation?A. 2.75h=81.25hB. 2.75h=8+1.25hC. 2.75h+1.25h=8D. 2.75h+8=1.25h A dinner bill for jeff came out $21.00.Jeff paid a total of $24.00 including tip.How big of a tip did jeff leave,as a percentage of the original bill?Fill in the blank with a percent .Round your percent to whole numbers like 11%Jeff left a tip of % PLEASE HELP ITS DUE TODAYY ITS SCIENCE If an electric hair dryer uses 2,400 J of energy in 2s, what is its power? Critical Thinking. Explain why the square root of a number is defined to beequal to that number to the 1/2 power How did the land effect the native americans WILL GIVE BRAINLIEST -12 = 6x + 6PLEASE EXPLAIN What is the sum of the polynomials?(8x^2 - 9y^2 - 4x) + (x^2 - 3y^2 - 7x)* 7x^2 - 6y^2 + 3x* 9x^2 - 6y^2 + 3x* 9x^2 - 12y^2 + 3x* 9x^2 - 12y^2 - 11x Which sentence from the article shows how to make better rock candy Your friend really wants to buy the newest coolest cell phone which will cost him $310 he gets a job detailing cars and suvs and plans to save all the money he earns if he gets paid $60 to detail a car and $85 to detail an suv which of the following inequalities can be used to determine how many of each he must detail in order to earn at least $310 PLEASE I AM CRYING RIGHT NOW i dont understand, whats the answer to this pleaseeee To make enough chili for the chili cook-off, Lee needs 20 pounds of groundturkey. The market sells 2 pounds of ground turkey for $5.00. How much shouldLee expect to pay for 20 pounds of ground turkey?Pls answear im on a test how do u solve -3x+3=-18-6x Which geographic landform runs some 5,500 miles along the western coast of South America?A. Amazon RiverB. the pampasC. Andes MountainsD. the Amazon rain forest Scientists believe that the reasons humans evolved to make music is because it serves an ________________; it helped people ______________. FILL IN THE BLANKS FOR ME PLEASE 4. In addition to burning down homes and businesses, the wildfires have createdthe problem ofA. poor air qualityB. polluted drinking waterC. insurance companies canceling homeowner policiesD. all of the above Can someone help me with this please Benjamin Harrison expanded which part of the United States military?