What is m<8 if m <4 = 50°?​

What Is M&lt;8 If M &lt;4 = 50?

Answers

Answer 1

Answer:

130 degrees

Step-by-step explanation:

angle 4 and angle 8 should add up to 180 degrees


Related Questions

Which symbol should go in the blank
8x 5/4 __8

Answers

Answer:

it should be x

Step-by-step explanation:

hope this helps

Eric is purchasing Valentine's gifts for all his friends he buys each of his friends either candy bar for 1.50 or stuffed animal for $7 how much money does Eric spend if he purchased 13 candy bars and 4 stuffed animals

Answers

Answer: Will spend $47.50
28$ for the stuffed animals and 19.5$ for the chocolate, you put those two together and you get 47.5$

WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)

Answers

Oh wyeah wowowiwo wowowiwo

Simplify: 4(2b + 2) – 3​

Answers

Answer:

=8b + 5

Step-by-step explanation:

do you need an explantion

Answer:

8b + 5

Step-by-step explanation:

By consulting the table below, you will find how I got 8b + 8, and then

Since 8 and -3 are like terms, I put them together

8 - 3 = 5

So in the simplest form the equation is

8b + 5

The local movie theater wants to increase ticket prices by 37% to keep up
with rising costs. The current price of a ticket is $8. What will the new ticket price
pe after the 37% increase (to the nearest cent)? Show your work.

Answers

Answer:

$10.96

Step-by-step explanation:

8 * 1.37 = $10.96

Double check the work

8x .37 = 2.96

8+2.96 = 10.96

a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.

Answers

I think it would be 50 cups of grape juice bc 100 divided by 2 is 50. I js counted by 2’s and then counted how many 2’s it took to make 100.


So 50 would be ur answer

What’s the answer please tell me

Answers

Answer: 3

Step-by-step explanation:

The larger triangle is 5 times the size of the smaller triangle. Notice 6 increased to 30. How? 5x6 = 30, so it increased in size 5 times. The rise of the larger triangle is 15. If we know that 15 is 5 times as large as the smaller rise, then 15 divided by 5 = 3. So the smaller rise is 3

Answer:

Missing rise is 3

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{30}{15} =\frac{6}{x}\\[/tex]

30x=90

x=3

If a pen and a pencil cost £1.10 for both and the pen costs £1 more than the pencil, what is the cost of the pen?

Answers

Answer:

The pen will cost £1.05. Trust me. It is right. £1.10-1.05=0.05. £1.05-£0.05=£1

Step-by-step explanation:

find the difference (9/4+60-(-5/4x-24)

Answers

Answer:

5 ( x + 69)/4

Step-by-step explanation:

You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^

Answers

m = 1/2

m = -1/5

m=9

m= 1

m = 4/5

m= -5/4

Hope I helped ~~Laurel

PLEASE HELP QUICKLY❗️❗️❗️

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Can I have Brain List

Answer:

a

Step-by-step explanation:

48 = -12t
HELP ASAP PLEASE

Answers

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

Х
3х+8
Find the value of x

Answers

the answer is -8/3. first you set it equal to zero, subtract 8 from both sides you get 3x=-8, divide both sides by 3 and you get -8/3

Answer:

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

divide both size by 3

⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will cancel 3x then x will stand on it own

x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will divide 8

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

First correct answer gets brainliest

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

ANSWER IS 19 step by step dont thank me

Horatio has 230 dollars to be used only on his car. He wishes to save 160 of this money and spend $24.95 on an oil change. Horatio knows that gas costs $3.81 per gallon. Which of the following shows how many gallons of gas (g) he could buy? 3 needed.

A. g ≤ 11.82

B. g ≤ 60.37

C. 3.81 ≤ 45.05

D. 3.81 ≤ 230 + 160 + 24.95

E. 160 + 24.95 + 3.81 ≤ 230

F. 184.95 + 3.81g ≤ 45.05

I'd be greatly thankful if you told me the answers!

Answers

Answer:

g<_11.82

3.81<_230

160+24.95

so, ade

Step-by-step explanation:

Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.

Jaira
6p + 6c

Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?

Answers

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

Geometric proofs 2.0 i need help on this plz

Answers

1. Given
2. Given
3. Def. of Midpoint
4. Segment Addition Postulate
5. Addition Property
6. Can’t see statement

You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)

Answers

Answer:

26666.6

Step-by-step explanation:

So sorry if this is wrong i tried

The amount after 5 years is $4,644.74.

What is compound interest?

It is the interest we earned on the interest.

The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:

A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]

P = principal

R = rate

t = time in years

n = number of times compounded in a year.

We have,

P = $4000

n = 4

r = 3%

t = 5 years

A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]

A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]

A = $4,644.74

Thus,

The amount after 5 years is $4,644.74.

Learn more about compound interest here:

https://brainly.com/question/13155407

#SPJ2

Write all the names of the quadrilateral shown.
???

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Answers

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg

(GIVING BRAINLIEST!!)

Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?


A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups

Answers

Answer:A

Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.

The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.

What is metric conversion?

Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.

Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.

We know that, 1 ounce = 0.125 cups

Here, 48 fluid ounces = 48×0.125

= 6 cups

Number of cups of fluid = 8-6

= 2 cups

Therefore, option A is the correct answer.

To learn more about the metric conversion visit:

brainly.com/question/21244256.

#SPJ2

Help with this it’s due today.!!!!

Answers

Answer:

Right answer is 10 I hope it's helps you

Whats the solution to −2+7<−41 ???

Answers

Answer:

1st step is 19

Step-by-step explanation:

2x-7+7=41+8.

2x=48.

2x÷2=48÷2.

x=19

One Solution
6-3+4x+1=

Answers

+4x +2 = 0

4x = -2

x = -0.5 = -1/2

Its 4

Please help me answer this I put 18 points that’s how much your gain if you answer

Answers

Answer:

2) 520

3) 135

4) 490

5) 850

Step-by-step explanation:

2) 10 regular for every 2 premium. so 12 total. Then we do 624 divided by 12 so we get 52. So we multiply 10 by 52 and 520. So they have 520 regular subscribers.

3) 3 short sleeves for every 9 long sleeves. So 12 in total. 540 divided by 12 is 45. 45 times 3 is 135. So 135 short sleeves were sold.

4) 7 teens for every 2 adults. so 9 in total. 630 divided by 9 is 70. 70 times 7 is 490. So 490 of the people who voted were teens.

5) For every 10 songs he like there was 5 he disliked. So 15 in total. 1275 divided by 15 is 85. 85 times 10 is 850. He liked a total of 850 songs.

I hope I helped! <3

Jackson's mom prepares 3/4 of a pound of fudge for his class Valentine's Day party. Only 1/3 of the fudge is eaten. How much of a pound of fudge is eaten?​

Answers

5/12 of the pound of fudge is eaten.

7/9 of 10800
please help quickly !!

Answers

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

10800/9= 1200

1200*7= 8400

Solve for the value of p.
2 X p = 42

Answers

[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]

Answer: P = 21
Is it 2x p = 42? Or 2×P = 42?

Mrs. Lynch has noted that 7 out of every 10 pieces of mail she gets are junk mail. What percent of her mail is junk?

Answers

i think it would be 70% of her mail

Answer:

70%

Step-by-step explanation:

Any thing out of ten would be any ten out of a hundred. Just move the decimal back two places and you get 70%

3. Solve for x. *
28
2r + 8
82
5x - 4

Answers

Answer:

28 and 62 and 45 is right

Step-by-step explanation:

Other Questions
No State shall enter into any Treaty, Alliance, orConfederation, grant Letters of Marque and Reprisal; coinMoney; emit Bills of Credit; make any Thing but gold andsilver Coin a Tender in Payment of Debts; pass any Bill ofAttainder, ex post facto Law, or Law impairing theObligation of Contracts, or grant any Title of Nobility.Why was the above passage included in the U.S. Constitution?A. To limit the powers of the federal governmentB. To strengthen the central government weakened by the Articles ofConfederationC. To clarify that the United States was a democracy, not a monarchyD. To justify philosophically the powers reserved for the states Sally Richardsbroken and mourningWatched while her father left, 10 As painters brought in their cans For the first time. Stained-glass windowsbuckled and brokenSurveyed commotions cause As commerce won in the end 15 Yet one more time.This text might be identified as a memoir if.. A) it employed the multi-level usage of a literary symbol. B) it told one person's emotional memory of a church's destruction. C) it had more extensive use of rhyme, imagery, and figurative language. D) it had more regular stanzas and used the same line lengths throughout During his first vet visit, Pedro's puppy weighed6 pounds. On his second visit, he weighed91 pounds. How much weight did he gainbetween visits? What is the volume of the figure? please help fassttt How can you write an equation of a line when you are given the slope and the y-intercept of the line? Explain You treat your friend to lunch. The food bill was $30.24. A 7% sales tax will be added and you want to leave a 20% tip.a. Find the sales tax.b. Find the tip.c. Find the total amount you pay for lunch. Which of these expressions are equivalent to 4x+2(2x5)(35x) ? Choose the TWO correct answers. a- 3x13b- 13x13c- 8x535xd- 8x1035xe- 8x103+5x What type of star is the sun?A. a supergiantB. a neutron starC. a low-mass starD. a high-mass star In the number 240.149, how does the value of the 4 in the hundredths place compare to the value of the 4 in the tens place?Drag and drop a fraction into the box to correctly complete the statement.The value of the 4 in the hundredths place is Response area the value of the 4 in the tens place.1/10 1/100 1/1000 (x - 1) (x 12) = 0Whats the value of X? Jordan is asked to draw an image of where he might find igneous rocks. Jordan can figure out where this rock would be found by learning how it is formed. Which of the following will mostly likely cause the formation of igneous rock due to tectonic plate movement? 2)What role did Thomas Jefferson play in creating the Declaration of Independence?(4a)A)Went to France to secure assistance in the event war began with BritainB)Worked for the Committees of Correspondence to get support for thedocument0Acted as president at the first Continental Congress meetingD)Was the main author of the document, along with the Committee of Five Select all the correct answers.Which of the following were subjects of famous American artists of the mid-1800s?buildings in citiesNorth American birdsanimals in Africaabstract imagesAmerican Indians WACwhat was it and what was it's significance. If (a, -7) is a solution to the equation 8a = 35 5, what is a?F. -1G.OH. 1J. 4 A= 1/2h(b1+b2)the area is 27inches the two base are 6 and 3what is H area of a 12 ft circle Diaz Company owns a milling machine that cost $126,500 and has accumulated depreciation of $92,700. Prepare the entry to record the disposal of the milling machine on January 3 under each of the following independent situations. The machine needed extensive repairs, and it was not worth repairing. Diaz disposed of the machine, receiving nothing in return. Diaz sold the machine for $15,900 cash. Diaz sold the machine for $33,800 cash. Diaz sold the machine for $41,200 cash. A store sells 8 small, 18 medium, and 20 large sweatshirts. Each sweatshirt costs $16. How much money, m, is the store paid for all the sweatshirts they sell? Read these central ideas from "Homer: The Poet for All Ages."The Iliad and the Odyssey were first told to the Greeks thousands of years ago.The Iliad and the Odyssey remain popular today.Which details from "Homer: The Poet for All Ages" best support these two central ideas about the Iliad and the Odyssey?Select the two correct answers."One legend says that long ago in Greece, a blind poet, Homer, wandered from city to city and earned his living by reciting poems, including the Iliad and the Odyssey, two great epics.""Yet these epics are as fresh and alive today as when they were first chanted to the youths and maidens of that forgotten Grecian city.""Whatever the source of the poems, however, they must have been recited for a good many years before they were finally written down.""They tell of a past so distant that it is scarcely known except through their verses, and of gods who have long since ceased to be worshiped.