What is the area of the rhombus (figure only show one part of the diagonals)

What Is The Area Of The Rhombus (figure Only Show One Part Of The Diagonals)

Answers

Answer 1

Answer:

60 cm^2 (dark blue)

Step-by-step explanation:

Since a rhombus's diagonal bisect each other, the diagonal's full length is 10 and 12. From there the area is 10*12 / 2 which is 60


Related Questions

MARKING BRAINLIEST TO FIRST PERSON WHO ANSWERS!!! ALSO UPPING POINTS TO 25

Answers

Answer:

Approximately 460 ft

Step-by-step explanation:

In any question where we have:

A right triangleAn given angle, andA given side

And we're asked to find:

A missing side

We're gonna be using some trigonometry. The first question we've gotta ask is what we're looking for, and how the angles and sides relate to that. We're given:

The angle of elevation, 49°The distance to the base, 400 ft

And we're looking for:

The height of the hill, which I'll call h.

How do our sides relate to the angle? Well, the 400 ft side is adjacent to 49°, and the side h is opposite. From SOH-CAH-TOA, we can see that the last trig function, tangent, is equal to opposite/adjacent. Let's turn this into an equation to bring it all together:

[tex]\tan{49^\circ}=h/400[/tex]

Solving for h, we find that

[tex]h=400\tan{49^\circ}\approx400(1.15)=460[/tex]

So the heigh of the hill is approximately 460 ft.

Hurry!!!! Will mark BRAINLIST answer if get correct. Plz help me you are a very good person if you help me.

Answers

hey! supplementary means angles that are next to eachother that add up to 180. so 3 and 2

Answer: 3 and 2

Step-by-step explanation:

Abigail paid $62.00 for 8 friendship bracelets. Each bracelet cost an equal amount. What
was the cost of each friendship bracelet in dollars and cents?
F $7.14
G $9.25
H $54.00
J $7.75

Answers

The answer is J) $7.75 since you divide the price by 8.

The cost of each friendship bracelet in dollars and cents was J $7.75

What is the fundamental principle of multiplication?

Multiplication is the mathematical operation that is used to determine the product of two or more numbers. If an event can occur in m different ways and if following it, a second event can occur in n different ways, then the two events in succession can occur in m × n different ways.

We are given that Abigail paid $62.00 for 8 friendship bracelets. Each bracelet cost an equal amount.

Cost of 8 friendship bracelets =  $62.00

Therefore,

Cost of 1 friendship bracelets =  $62.00/ 8

Cost of 1 friendship bracelets =  7.75

The cost of 1 friendship bracelets is $7.75

Learn more about multiplications;

https://brainly.com/question/14059007

#SPJ2

If John has 10 apples and he associate Lily stole 1. How many oranges does he have?

Answers

Answer: it is 9 because 10 - 1 = 9

Step-by-step explanation:

Answer:

Answer 9 because 10-1=9

Step-by-step explanation:

If you have 10  apples and if I stole one from you then it will 9.

I need help with this and the first person who can answer this correctly gets a BRANLIST​

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Linear Functions have a degree of one.

A) Has a degree of one

B) Has a degree of two

C) has a degree of one

D) has a degree of one

So, b is the answer!

Hope i helped, Brainliest would be appreciated!

Have a nice day!

  -Aadi x

How much is a 25% tip on a meal costing $44.00 ?​

Answers

Answer:

$11

Step-by-step explanation:

44 x 0.25 = 11

You start a T-shirt business that cost you $3000 to start. You sell your T-shirts at a price of $24.99. How
many T-shirts must you sell in order to make a profit?

Answers

121 t-shirts comes to about $3,020

The relationship between the cost, y, in dollars, and the feet of steel beam, x, bought can be modeled by the proportional equation y=___x

Answers

Answer:

The relationship is

y = 12x

someone pls help!!! Complete the proofs using the most appropriate method. Some may require CPCTC.

Answers

Answer:

im sorry i cant help

Step-by-step explanation:

HELP!!!!

If the probability of a getting 4/25 out of 200 people, what about 500 people?

Answers

Answer:

123

Step-by-step explanation:

What is the value of x?

x = 32
x = 36
x = 37
x = 40

Answers

Answer: 40

Step-by-step explanation:

because I just had that on my math test and got it wrong

ill mark brainlist plss belp

Answers

it is 15 have a great day

I need help plz plz plz

Answers

Your answer to this question is B

Maya and Reginald are installing hardwood flooring. Maya can install flooring in a room in 4 hours. Reginald can install flooring in a room in 3 hours. How long would it take them if they worked together?

Answers

Answer:

1 hour 42 minutes approx

Step-by-step explanation:

Given data

Mayas work rate= 1/4 room per hour

Reginald work rate= 1/3 room per hour

Let the total time taken for both of them be T

Hence their combined work rate

1/4+1/3= 1/T

3+4/12=1/T

7/12=1/T

T= 12/7

T= 1.7 hours

Hence it will take them 1 hour 42 minutes approx

1p
14) The number of students at LAMS is 1872 students. The ratio of girls to
boys in the school is 7:5. How many more girls than boys are in school?
*

Answers

Answer:

someone help

Step-by-step explanation:

The question is: how many boys are in the school

4. Please answer! I’ll give brainliest! Please show evidence:))

Answers

Answer:

G = 50

H = 80

I = 50

Step-by-step explanation:

Angle in a triangle is equal to 180. This means that we will equal all the angles to 180

2x + 2x + 4x-20 = 180

8x - 20 = 180

8x = 180 + 20

8x = 200

x = 200 / 8

x = 25

G = 2 * 25 = 50

I = 2 * 25 = 50

H = 4 * 25 - 20

H = 100 - 20 = 80

Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy. A 10-ounce box of Cereal A costs $2.70 and a 13-ounce box of Cereal B costs $3.64. The store is selling each cereal in 15 ounce boxes. Which cereal is cheaper and by how much?

Answers

Answer:

Cereal A is cheaper by $0.15

Step-by-step explanation:

Cost of a 10-ounce box of Cereal A = $2.70

So,

Cost of a 1-ounce box of Cereal A = [tex]\frac{2.70}{10}=\$0.27[/tex]

Cost of a 15-ounce box of Cereal A = [tex]0.27(15)=\$4.05[/tex]

Also,

Cost of a 13-ounce box of Cereal B = $3.64

So,

Cost of a 1-ounce box of Cereal B = [tex]\frac{3.64}{13}=\$0.28[/tex]

Cost of a 15-ounce box of Cereal B = [tex]=0.28(15)=\$4.2[/tex]

Here,

Cost of a 15-ounce box of Cereal B - Cost of a 15-ounce box of Cereal A = [tex]4.2-4.05=\$0.15[/tex]

Therefore,

Cereal A is cheaper by $0.15

Simplify the Algerbraic expression ?

5y² + 4p + 4y² - p​

Answers

You combine like terms hope this helps :)

Education researchers are interested in the workload expectations of freshmen at a local university. Since all of the freshmen are randomly placed into freshman seminar classes, the researchers randomly select 3 freshman seminar classes and survey all of the students within those classes. Which sampling method was used?

cluster sampling
simple random sampling
stratified random sampling
systematic random sampling

Answers

Answer: Cluster Sampling

Step-by-step explanation: I just took this test and got it correct :)

If the researchers choose three freshmen seminar classes at random and poll every pupil in those classes. The Cluster Sampling method was applied. Option A is correct.

What is cluster sampling?

In the probability sampling technique known as cluster sampling, you split a population into groups, such as districts or schools, and then randomly choose a sample from among these groups. Ideally, each cluster should be a small representation of the population as a whole.

When studying large, dispersed populations, cluster sampling is most effective since interviewing every individual would be expensive, time-consuming, and sometimes impossible.

By using cluster sampling, it is possible to create smaller, more comparable clusters that represent the population being studied.

Thus, the researchers choose three freshmen seminar classes at random and polled every pupil in those classes. The Cluster Sampling method was applied. Option A is correct.

Learn more about cluster sampling here,

https://brainly.com/question/14937422

#SPJ6

Find the values of x and y.

Answers

the answer is 66





EXPLAIN

HELP PLS I HAVE 2 MINUTES IF NOT SHES GONNA CALL MY MOM

Answers

Answer:

a) p = -84

b) m = 23

Step-by-step explanation:

p = -4

a = 19 + 2p  

⇒ 19 + 2 x -4

⇒ -84

m = 3

[tex]m^{3}[/tex] - 4

⇒ [tex]3^{3}[/tex] - 4

⇒ 23

Help me ?? Please I’m stuck

Answers

Answer:

A. 80

Step-by-step explanation:

2 is corresponding to 6 and 6 is vertical with 7. Making them all congruent. And since we know 7 is 80 degrees then there is your answer. Hope that helped :))

What is an equation of the line that passes through the points (-3, 1) and (–6, 6)?
Put your answer in fully reduced form.

Answers

(y2-y1)/(x2-x1)

(6-1)/(-6- -3)= 5/-3

slope= -5/3

y=-5/3x + b

6=-5/3(-6)+b

b or the y-int= -4

therefore the equation is y=-5/3x -4

Can you help me please? This is die soon.

Answers

You have to add a pic to see the quetsion

Which side lengths form a right triangle?

Answers

Answer:

C) 2,2,2.82842712

Step-by-step explanation:

Answer:

B and C

Step-by-step explanation:

Side lengths of 4, 8, and 12 do not form a right triangle. According to the Pythagorean Theorem, a² + b² = c². In this theorem, "c²" represents the largest side (c) squared

PLEASE ANSWER ASAP GIVING BRAINLIEST

Answers

Y= 6 hope this helps!!

Ember has $80 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans that cost $35 and spend the rest on t-shirts. Each T-shirt costs $5. How many t-shirts can Ember afford to buy?

Answers

Answer:

she can buy 9 shirts

Step-by-step explanation:

80-35=45

45÷5=9

plz mark brainlyest

The answer is 9 t-shirts because you would subtract the 35 for the pants from the original amount of 80 leaving you with 45 and then you would divide that by the 5 dollars for the shirt

A car is travelling at 40 mph

How long will it take this car to travel 130 miles?

Give your answer in hours and minutes.

Answers

Answer:

3 hours and 15 minutes

Step-by-step explanation:

What's the selling price if the markup is 45% and the cost to store 130

Answers

Answer:

14.50

Step-by-step explanation:

I'd appreciate a like B)

use the equation i=6j-10 to find i when j=2

Answers

i=2
hope this helps :)

I =(6)(2)-10

I=12+-10

I=(12+-10)

I=2

2 is the final answer

Other Questions
On January 1, 1808, the African Slave Trade was banned. However the slave ________ within the United States was still allowed. The ____________ of slaves continued to automatically become slaves too. Serena started glumly at the forbidden waterWhat does Serena Feel PLEASE HELP!! I'LL GIVE PRAINLIEST!! What is the total surface area of this rectangular pyramid? In Southeast Asia, Islam has had the most success in Malaysia and: VietnamPolynesiaCambodiaIndonesia Someone plz help me giving brainliest 1. What is the name of the small helicopter on the rover? work out the circumference of a cirlce with a diameter of 1.8m write an equation of the line that passes through the point (0,3) and whose slope is 2 What is the probability of rolling a 4, 5, or 6 on a die? Anyone know how to solve this? Im losing brain cells Solve for x if -10x + 67 = 17A) x=4B) x= -50C) x=5D) x=10 Write the fraction product of a whole number and a unit fraction. 5/12 Which literary device is used in the FIRST line ?A. Alliteration B. Metaphor C. Simile D. Personification Evaluate the equation.3/4m = 2 3/4A) m=1 9/24B) m=3 2/3C) m=3 3/4D) m=4 2/3 What were unemployed councils why do governments exist? why are they important? Who here knows Gacha Club? If you do, please rate my ocs 1-10 (NO I am not some 11 yr old who plays dress up games this is a trend so I wanted to try it):The 2 on the left are Nia and Kate (green hair), the one in the middle is irl me, and the one on the right is Mizuki. PLEASE HELP MY SIS IS BREAKING DOWN CRYINGUsing the function provided, evaluate f(1).Answer choices7314 The floor of a cargo truck is 22 1/2 square feet. What is the volume of the storage space in cubic feet if the truck is 7 1/5 feet high? Show, label, and explain your work. What is the perimeter of a square whose area is 289 square feet?A. 17 feetB. 48 feetC. 68 feetD. 73 feet