What is the fraction in decimal form? 8/50 Enter your answer in the box. Please help​

What Is The Fraction In Decimal Form? 8/50 Enter Your Answer In The Box. Please Help

Answers

Answer 1

Answer:

8/50 = 0.16

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

0.16

Step-by-step explanation:

Hope this helps have a nice day:)))


Related Questions

What is the slope of this line

Answers

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

you start at the y-intercept or 1 and move 4 to the right, then 3 up.

Answer:

3/4 is the slope

Step-by-step explanation:

rise over run

go up 3 and over 4 to find where the line plots its next point

Hope this Helps :)

If the converse statement, “If practice is cancelled, then I will be home for dinner” is true, which other statement must also be true?

A.) If I will be home for dinner, the practice is cancelled.
B.) If I will not be home for dinner, then practice is cancelled.
C.) If I will be home for dinner, then practice is not cancelled.
D.) If I will not be home for dinner, then practice is not cancelled.

Answers

Answer:

D.) If I will not be home for dinner, then practice is not cancelled.

Step-by-step explanation:

Answer:

D.) If I will not be home for dinner, then practice is not cancelled.

Step-by-step explanation:

What's your favorite color and why?
have to create graph for math class

Answers

Answer:

blue

Step-by-step explanation:

love the sky

Answer:

Pink

Step-by-step explanation:

Because it’s pretty and makes me feel at ease

The “box” part of a box-and-whisker plot represents __________.
A.
the lower half of the data set
B.
the middle half of the data set
C.
the upper half of the data set
D.
the entire data set

Answers

B. the middle half of the data set

Suppose a box contains 3 defective light bulbs and 9 good bulbs. Three bulbs are chosen from the box without
replacement. What is the probability that at least one of the bulbs drawn is defective?

Answers

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

3+9=12

12/3=4

Angie paid $66.50 for 3.5 yards of fabric. What is the price of 1 yard of fabric?

Answers

Answer:

$19

Step-by-step explanation:

First you need to make a equation out of given information and this will be easiest to solve as an equation.

3.5      $66.50

1               x

-----------------------

3.5:1=66.50:x

3.5x=66.50/:3.5

x=19

On the right side you put one information(in this case number of yards) and on the left other information(cost) and you make proportion from up to down and solve for x.

"Mr. Mollica's bank automatically deducts a $4 monthly maintenance fee from his savings account. Write a multiplication expression to represent the maintenance fees for one year. Then find the product"
-I don't understand this math problem ​

Answers

9514 1404 393

Answer:

  $4(12)

  $48

Step-by-step explanation:

The problem is telling you fees are $4 per month. It is asking the amount of fees for a year.

You find the yearly amount by multiplying the monthly amount by the number of months in a year:

  (fees for year) = (fee for month)×(number of months in a year)

All it is asking for is the product expression:

  $4 × 12

__

And for the product:

  $48

so ive been trying to figure this out but i cant!

Answers

Answer:

This is a linear graph.

Step-by-step explanation:

Since the x values increase at a constant of 1. The y-values have a 1st difference of -4 which means the graph is linear.

i think it is y=-4x+-3

find the slope of the line (7, 5) and (3, -4) on it.

Answers

Answer:

9/4

Step-by-step explanation:

9/4

Hope this helps

Help me please and thx

Answers

y = kx, so y/x is constant

you want y such that
y/12 = -2/-8

five more than 3 times a number

Answers

Answer:

3x+5

Step-by-step explanation:

Let number =X

So

Five more than 3 times a number

3x+5

it is 3x+5 ! hope this helps love have a great day

In a certain year, according to a federal agency, the median net worth of people under age 35 was $13,900. The median net worth of those from 35 to 44 was $69,600. Round to the nearest whole number.


Part 1 out of 2
About how many times as great was the net worth of those from 35 to 44 as compared to those under 35?


The net worth of those from 35 to 44 was about
times greater than those under 35.





tel now

Answers

Answer:

The net worth of those from 35 to 44 was about 5 times greater than those under 35.

Step-by-step explanation:

69,600 divided by 13,900 is around 5.

Cecily’s teacher held a raffle. To win the raffle, a student has to pick a paper scroll with an integer written on it. The chart shows the scrolls picked by Cecily and her friends. Name Paper Scroll( Cecily A scroll labeled 6.7. Marty A scroll labeled negative 37. Jon A scroll labeled StartFraction 7 Over 9 EndFraction Fiona A scroll labeled 3 and one-third).

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer:

b

Step-by-step explanation:

If Y (-7,-4) and (5,2), find the slope of a line perpendicular to YZ. Please help if you can

Answers

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

The slop of YZ is 1/2. The slope perpendicular would be opposite, making it -2.

Answer:

- 2

Step-by-step explanation:

Calculate the slope m of YZ using the slope formula

m = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]

with (x₁, y₁ ) = Y(- 7, - 4) and (x₂, y₂ ) = Z(5, 2)

m = [tex]\frac{2+4}{5+7}[/tex] = [tex]\frac{6}{12}[/tex] = [tex]\frac{1}{2}[/tex]

Given a line with slope m then the slope of a line perpendicular to it is

[tex]m_{perpendicular}[/tex] = - [tex]\frac{1}{m}[/tex] = - [tex]\frac{1}{\frac{1}{2} }[/tex] = - 2

will mark BRAINLIESTT

Answers

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

16-13.50

Answer:

Muffins: $1.50

Bagels: $1.00

Step-by-step explanation:

Ight, so this is a system of equation. Let's find the variables first.

m = amount of muffins

b = amount of bagels

4b + 8m = 16

6b + 5m = 13.50

Any questions let me know! Hope this helps and have a great day!

Please write an addition statement that is equivalent to 49 ÷ -7

Answers

Answer:

84 ÷ -12 = -7

21 ÷ -3 = -7

Step-by-step explanation:

49 ÷ -7 = -7

Means that __ ÷ __ must equal -7

There are many options, here are a few:

84 ÷ -12 = -7

or -84 ÷ 12 = -7

21 ÷ -3 = -7 etc

how many 1/4 pound bags of candy can be made from box containing 12 1/2 POUNDS

Answers

Answer:

50

Step-by-step explanation:

12.5*4=50

A square and an equilateral triangle have the same perimeter. Each side of the triangle is 3 inches longer than each side of the square. Select the equation that will help you find the length of each side of the square.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Let the length of the side of the square be x

Perimeter of the square = 4x

Let the sides of the triangle be s1, s2 and s3

If each side of the triangle is 3 inches longer than each side of the square, then

s1 = x+3

s2 = x+3

s3 = x+ 3

Perimeter of the triangle P = s1+s2 + s3

If the square and thr triangle have the same perimeter then;

perimeter of square = perimeter of triangle

4x = s1+s2+s3

4x =  x+3+ x+3+ x+3

4x = 3(x+3)

Hence the required equation is 4x = 3(x+3) where x is the side of the square.

Can someone help me please
I’ll mark brainliest

The rate of change is $__mile

Answers

Answer:

28000 $

Step-by-step explanation:

hope enjoy your day

Answer:

.18

Step-by-step explanation:

Use slope formula

[tex] \frac{y2 - y1}{x2 - x1} [/tex]

substitute the points given into formula

(8000,1400) and (18000,3200)

x1 y1 x2 y2

[tex] \frac{3200 - 1400}{18000 - 8000} [/tex]

solve and you get .18

(PLEASE ANSWER!) Two distinct lines, L and M, are each perpendicular to the same line N. What is the measure of the angle where line L meets line N? What is the measure of the angle where line M meets line N?

Answers

Answer:

90 and 90

Step-by-step explanation:

If they are perpendicular it means they cross at a 90 degree angle so since both L and M are perpendicular to N both the answers would be 90

Hope This Helps :)

The measure of the angle where line L meets line N is 90° ;

and the measure of the angle where line M meets line N is 90°.

What are perpendicular lines?

In geometry, perpendicular lines are defined as two lines that meet or intersect each other at right angles (90°).

Now it is given that,

Two distinct lines, L and M, are each perpendicular to the same line N.

Line L is perpendicular to line N.

Since angle between two perpendicular lines =  90°.

So, angle between line L and line N = 90°

Similarly, Line M is also perpendicular to line N.

Therefore, angle between line M and line N = 90°

Thus, The measure of the angle where line L meets line N is 90° ;

and the measure of the angle where line M meets line N is 90°.

To learn more about angles :

https://brainly.com/question/13524681

#SPJ6

Plz help me pls I need help fast

Answers

where’s the question

The sum of three consecutive numbers is 39. What is the smallest of these numbers?

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Consecutive so we can make this function

(x)+(x+1)+(x+2)=39

3x+3=39

3x=36

x=12

PLEASE HELP !!!!!!!!!! WILL FOLLOW


what fraction of girls neither have blue or brown eyes​

Answers

Answer:

1/12

Step-by-step explanation:

2/3=8/12

2x4=8

3x4=12

1/4=3/12

1x3=3

4x3=12

8/12+3/12=11/12

1-11/12= 1/12

Stretch y=6x by a factor of 3

Answers

Answer:

If my memory serves me correctly, then you just have to multiply the variable 3 by whatever number you are facorting it by, in this case 6 and 3.

So, the answer would be y = 18x

May I have brainliest please? :)

1. 3(6a); for a=3
2. 5d(4); for d=-2​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1. Solution for 3(6a)a=3 equation:

Simplifying

3(6a) * a = 3

Remove parenthesis around (6a)

3 * 6a * a = 3

Multiply 3 * 6

18a * a = 3

Multiply a * a

18a2 = 3

Solving

18a2 = 3

Solving for variable 'a'.

Move all terms containing a to the left, all other terms to the right.

Divide each side by '18'.

a2 = 0.1666666667

Simplifying

a2 = 0.1666666667

Take the square root of each side:

a = {-0.408248291, 0.408248291}

2.Solution for 5d(4)d=-2 equation:

Simplifying

5d(4) * d = -2

Reorder the terms for easier multiplication:

5 * 4d * d = -2

Multiply 5 * 4

20d * d = -2

Multiply d * d

20d2 = -2

Solving

20d2 = -2

Solving for variable 'd'.

Move all terms containing d to the left, all other terms to the right.

Divide each side by '20'.

d2 = -0.1

Simplifying

d2 = -0.1

Reorder the terms:

0.1 + d2 = -0.1 + 0.1

Combine like terms: -0.1 + 0.1 = 0.0

0.1 + d2 = 0.0

if anils hieght was 150cm and amans height was 100cm then the ratio of their heights would be​

Answers

Answer:

3/2 or 150%

Step-by-step explanation:

150:100 = 150/100 = 15/10 = 3/2

In other words, 150%


Lisa hikes 9 miles in 2 hours. At this rate, how far does she hike in hours?
O 2 miles
O4 miles
O 3 miles
O 3 miles

Answers

4.5 miles in 1 hour

At Brunswick Elementary school, 2/5 of six-grade students have at least one pet. If school has 181 sixth graders, about how many sixth graders own pets?

Answers

Answer: 72.4

Step-by-step explanation:

Fraction of six-grade students that have at least one pet = 2/5

Number of sixth graders at Brunswick Elementary school = 181

The number of sixth graders that own own pets will be:

= 2/5 × 181

= 72.4

Please hurry
1. Find the measures of the angles if m∠B=3y and m∠E=6y-12.

2. Find the measures of the segments if AC=7x+5 and DF=5x+9.

answer boh plz

Answers

Answer:

if the two angles/two segments are supposed to be set = to each other, then

3y=6y-12

-3y=-12

y=4

7x+5=5x+9

2x=4

x=2

Find the slope between these two points:



(-5,3) and (4,6)

Answers

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

Other Questions
Delegates met at a convention at Washington-on-the-Brazos on March 1, 1836 in order to rebuild the Texas Navyform a new governmentprotest unfair taxesdeclare loyalty to Mexico Could someone please explain how to plot the x-intercept of the first equation and what the answer would be? The wholesale price of a flower arrangement was $60 and the flowers were marked up 30%.Finish the diagram to find the retail price.100 percent is a 60 dollars wholesale price, 30 percent markup is a, and retail price is b. Question 3A car manufacturer notices that they can sell 11 cars at 18,200, but in order to sell 12 cars they have todrop the price to 17,400. The marginal cost of producing the 12th car is 9,000. Which of the followingstatements is correct?a) The marginal revenue from selling the 12th car is 18,200.b) The loss in total revenue of increasing the total number of cars sold from 11 to 12 cars is 800.c) The marginal revenue when the output is 11 cars is 8,600.d) The firm should increase its output to maximise its profits. Find the slope of the line through the points (3, 1) and (1, 5)PLZZZ HELPPPP why is Antonio not seen at the Rialto? Write a sentence with prosperity in it. Can someone help me please Ill mark brainliestThe rate of change is $__mile What country was the main one punished by the treaty of Versailles? Explain A cell membrane is more flexible than a brick wall. Why might many cells benefit from a flexible cell membrane? and A building has different types of openings, such as windows and doors. Do you think a cell also has different types of openings? Give an explanation for your answer. I NEED HELP NOW I HAVE TO SUBMIT Suppose a box contains 3 defective light bulbs and 9 good bulbs. Three bulbs are chosen from the box withoutreplacement. What is the probability that at least one of the bulbs drawn is defective? Gemma and Leah are both jewelry makers. Gemma made 106 beaded necklaces. Leah made 39 more necklaces than Gemma.Each necklace they make has exactly 104 beads on it. How many beads did both jewelers use altogether while making their necklaces? All of the following are true of the United States Senate EXCEPT:A.The President of the Senate is the Vice President of the United States.B.Each state is represented by two individuals elected to the Senate.C.Senators vote on who should fill vacant seats within the Senate.D.You must be at least 30 years old to be eligible for election into the Senate.Please select the best answer from the choices providedABCD What things does Lennie do and say that make him like a child? Help me plzzzzzzz plzzzzz PLS HELP DUE VERY SOONWrite an equation that represents the green line In each succeeding payment on an installment note: a. The amount that goes to interest expense increases. b. The amount that goes to interest expense decreases. c. The amount that goes to interest expense is unchanged. d. The amounts paid for both interest and principal increase proportionately. 1. 3(6a); for a=32. 5d(4); for d=-2 Angie paid $66.50 for 3.5 yards of fabric. What is the price of 1 yard of fabric? whats the factor of this expression?10x + 40y?