What is the rate of change?

What Is The Rate Of Change?

Answers

Answer 1

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Trust me on this one......

Answer 2

Answer:

it is non portional

Step-by-step explanation:


Related Questions

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

Use diagrams or the description of equivalent ratios to show that the ratios 2: 3, 4: 6, and 8: 12 are equivalent.

Answers

Your answer should be 48 because these numbers are factors of 48

So they are equivalent to each other

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

What is the area, in square units, of the parallelogram shown below?

A parallelogram ABCD is shown with height 12 units and base 8 units.
(1 point)

12 square units
24 square units
48 square units
96 square units

Answers

To figure out the area of a parallelogram, we need to identify its formula. However, I do know the formula, which is Area = Base x Height.

Area = Base x Height

Area = 8 x 12

        = 96 cm squared

Therefore, the answer it 96 cm squared. By the way, I recommend that you review and comprehend the topic regarding area. Try memorizing all formulas for the shapes.

Rectangle & Square: Area = length x width

Triangle: Area = base x height

                                    2

Trapezoid: Area = (Base 1 + Base 2) x h

                                             2

Pararellogram: Area = base x height

Circle: Area = pi x r sqaured

Those are all the formulas I can recall; however, there might be more.

96 square units is the correct answer

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

ANSWER PLS AND THANK YOU

Answers

the first one is 5/3 and the second one is -1/3

Question 14: 5/3

Question 15: 3

Reason: When you go up with those answers, you end up at the next point. Like with Question 14, From the point on the bottom, Go up five units, and go three units to the right, and you are at the next point. Same goes with Question 15.

I hope this helps, and Happy Holidays! :)

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

One fourth of the children who are on the bus are wearing a red shirt. If 14 of the children are wearing a red shirt, write an equation that can be used to find the total number of children on the bus.

Answers

Answer:

14x4=total students

Step-by-step explanation:

Because if 14 children is one fourth then you must multiply 14 times 4 to get the total.

Have a most wonderfull day and a good year! I hope you like the answer given.

please provide answer and explanation !!

Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Identify true statements. You must select all that apply.

A. All relations are functions, but not all functions are relations.

B. All functions are relations, but not all relations are functions.

C. In any set of ordered pairs, the second coordinate is called the domain.

D. A function is a relation between a set of inputs and a set of outputs with the property that each input is related to exactly one output.

Answers

Answer:

c in any set of ordered pairs,the second coordinate is called domain

Step-by-step explanation:

plato user only

Answer:

Correct answer is there are multiple correct answer.

All functions are relations, but not all relations are functions.

and

A function is a relation between a set of inputs and a set of

outputs with the property that each input is related to exactly one

output.

Step-by-step explanation:

HELP MEEEEE PLS I GIVE BRAINLIEST TO WHOMEVER GIVES ME LEGIT ANSWER!

Answers

Answer:

5/14

Step-by-step explanation:

5/12 divided by 7/6

5/12 x 6/7

which equals 5/14

5/14 definition 5/12 divided by 7/6 5/12x6/7 equal 5/14

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

Please answer correctly! <3 12 pt question`

Answers

Answer:

300/1

Step-by-step explanation:

300 = 300/1

I hope this helped and if it did I would appreciate it if you marked me Brainliest. Thank you and have a nice day!

Answer:

300/1

Step-by-step explanation:

What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

Pls help with this mathh!!!! i will give brainliest!

Answers

1. 6 2. 275
.....aaaaabbbbccccc
There are 6 planets in Solar System A

PLEASE HELP ASAP, WILL MARK BRAINLIEST!!!
Select all the correct answers.
The table shows the balance of Steven's savings account over time. Assuming there are no withdrawals, if you graph the relationship for Steven's monthly balances, which points will lie on the resulting line?
A (22, 8,400)
B (23, 9,200)
C (24, 8,800)
D (26, 10,400)
E (27, 10,600)

Answers

Answer:

b and d because with every month, he gains $400. and if you multiply the x-value by 400, the only two that have the correct y-value are b and d

a should be 8,800

c should be 9,600

e should be 10,800

If trapezoid
Q
R
S
T
is translated
4
units left and
7
units up, what is the length of segment
T

S

?

3
units
3 units

4
units
4 units

6
units
6 units

12
units

Answers

It’s really hard to understand can u maybe re write it

100 points and brainliest.

An irregular polygon is shown below:

The area of the irregular polygon is ____ square units.

Answers

Answer:

15 unit²

Step-by-step explanation:

The area can be found two different ways

First, addition of two sections:

3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²

Second, removal of section:

7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²

Answer:

15 square units is the area of the irregular polygon

PLEASE HELP!!! 100 POINTS!!! EASY!!

Which ordered pair is the solution to the system of equations?

{y=3x−12
4x+6y=−6


(6, −5)

(0, −12)

(3, −3)

(4, −7)

Answers

Answer:

(3, -3)

Step-by-step explanation:

METHOD 1.

Put the coordinates of the given points to the equations and check the equality.

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

for (6, -5)

(1)

-5 = 3(6) - 12

-5 = 18 - 12

-5 = 6   FALSE

for (0, -12)

(1)

-12 = 3(0) - 12

-12 = 0 - 12

-12 = -12    TRUE

(2)

4(0) + 6(-12) = -6

0 - 72 = -6

-72 = -6    FALSE

for (3, -3)

(1)

-3 = 3(3) - 12

-3 = 9 - 12

-3 = -3    TRUE

(2)

4(3) + 6(-3) = -6

12 - 18 = -6

-6 = -6    TRUE

for (4, -7)

(1)

-7 = 3(4) - 12

-7 = 12 - 12

-7 = 0    FALSE

ANSWER: (3, -3)

METHOD 2:

Solve the system of equations:

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

substitute (1) to (2):

[tex]4x+6(3x-12)=-6\qquad|\text{use the distributive property}\\4x+(6)(3x)+(6)(-12)=-6\\4x+18x-72=-6\qquad|\text{add 72 to both sides}\\22x=66\qquad|\text{divide both sides by 22}\\\boxed{x=3}[/tex]

put it to (1):

[tex]y=3(3)-12\\y=9-12\\\boxed{y=-3}[/tex]

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}x=3\\y=-3\end{array}\right[/tex]

ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75

–$5,018.20

$5,018.20

$31,363.75

Answers

Answer:

It's either –$5,018.20 or $5,018.20


I think it’s -$5,018.20

Kennedy is building a new L shaped desk for her room she wants to make sure it’s large enough for her supplies the dimensions of the desk in feet are shown in the diagram what is the area of the desk?

Answers

Answer: a

Step-by-step explanation:

Answer: A

Djdjdiwbejedbej



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

Elaine says, “To find 6 ➗ 2/3, I can just take the value of 6 ➗ 1/3 then either multiply it by 1/2 or divide it by 2.” Do you agree with her? Explain why or why not.

Answers

Answer:

I do not agree with her

Step-by-step explanation:

You can find the answer by doing the keep change flip method. So keep the 6, chnage the sign to a multiplication sign, then flip the 2/3 to 3/2. Then you multiply and you get 18/2 which simplifies to 9.

Other Questions
The city plans to extend the Wildflower Tral to make it 2 times its current length in the next 5 years. How long will the Wildflower Trail be at the end of 5 years? Which of the following are polynomials?A. x^2 + x + 1/x^2 + 1B. 2/x^3 + x + 1/2C. 2/3x^2 + x + 1D. x^2/3 + 0x + 1E. x^3 + 2x + square root of 2 Evaluate the following expression given the function f(x)= -3x+7 for f(2). How did the Napoleonic Code undo many of the reforms of the French Revolution? What is the "great desideratum" Madison refers to in this excerpt? define alpha and beta Let g(x)=4x and h(x)=x^2-3. Find (g o h)(0) HURRY PLSSWhich values are in the solution set of the compound inequality -8 PLZ HELP WILL GIVE THANKS+BRANLIEST! the length of the box is 2 1/2m, it is 1 9/16 times its width. what is the height of the box if its volume is 12 3/4m3? with examples discuss principles used to collect, process and analyze statistical data in Agriculture ill give brainiest if you answer CORRECTLY and ASAP!!! Where do Bolsa and Sancho go after school? By the church back toschool comester the nameDo Bolasa have to go back for the paret?Como es no naldIf so what number is it Where do Bolsa and Sancho go after school? By the church back toschool comester the nameDo Bolasa have to go back for the paret?Como es no naldIf so what number is it Where do Bolsa and Sancho go after school? By the church back toschool comester the nameDo Bolasa have to go back for the paret?Como es no naldIf so what number is it Where do Bolsa and Sancho go after school? By the church back toschool comester the nameDo Bolasa have to go back for the paret?Como es no naldIf so what number is it Where do Bolsa and Sancho go after school? By the church back toschool comester the nameDo Bolasa have to go back for the paret?Como es no naldIf so what number is it Where do Bolsa and Sancho go after school? By the church back toschool comester the nameDo Bolasa have to go back for the paret?Como es no naldIf so what number is it Where do Bolsa and Sancho go after school? By the church back toschool comester the nameDo Bolasa have to go back for the paret?Como es no naldIf so what number is it Answer thanks, show how you got the answer. A particle moves along the curve y = 5x^2 1 in such a way that the y value is decreasing at the rate of 2 units per second. At what rate is x changing when x = 1? Decreasing one fifth unit/sec Increasing one fifth unit/sec Decreasing one tenth unit/sec Increasing one tenth unit/sec Living things must be able to obtain and use material and energy to grow, develop and reproduce. What term in Biology is used to describe this characteristic of life i need help with this ? Your friend uses a wire coil to model how a sound wave moves. What is an advantage to using the spring coil as a model? what is 1.602176*10-/ 1.758820*10C kg-with proper explanation.or expanded form If J is the centroid of cde, de=52, fc=15, he=14, find each missing measure Allan bought a sweaterfor $78 and a shirt for$29. How much more didthe sweater cost thanthe shirt