Answer:50 meters per second
Step-by-step explanation:Divide 600 by 12 and whola, you get 12
what is the sum
-5.7+ (-4.2)=
please answer
Answer:
-5.7-4.2=-9.9 is answer
In ΔHIJ, the measure of ∠J=90°, HI = 8 feet, and JH = 1.9 feet. Find the measure of ∠H to the nearest tenth of a degree.
Answer:
21.9°
Step-by-step explanation:
In ΔHIJ, the measure of ∠J=90°, HI = 8 feet, and JH = 1.9 feet. Find the measure of ∠H to the nearest tenth of a degree.
We solve this above question using the Sine rule
a/sin A = b/sin B
In ΔHIJ, the measure of ∠J=90°, HI = 8 feet, and JH = 1.9 feet.
Hence:
HI/∠J = JH/∠H
= 8/sin 90° = 1.9/sin ∠H
Cross Multiply
∠H = arc sin(sin 1.9 × 90/8)
∠H = 21.9°
Someone help please
Look at the image and please help.
Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve
Answer:
for kent it would be [tex]\frac{1}{5}[/tex]
Step-by-step explanation:
The computation is shown below:
Let us assume Luannda be [tex]\frac{x}{1}[/tex]
And for kent be 2x
Together they take 5 hours
So
[tex]\frac{x}{1} + \frac{2x}{1} = 5\ hours\\\\3x = 5\\\\x = \frac{5}{3}[/tex]
So for kent it would be [tex]\frac{1}{5}[/tex]
how do i solve this??
Answer: DNE, no solution
Step-by-step explanation:
You cant take the even root of a negative number without introducing the imaginary number 'i'
I have 2 lines in this graph I need to know which line has a slope of one and which has a slope of 2
Answer:
what graph
Step-by-step explanation:
Maggie goes to two different stores to shop for t-shirts. Both stores are having a sale.
At Store A, t-shirts are regularly priced at $22 but are on sale for 25% off.
At Store B, t-shirts are regularly priced at $30 but are on sale for 45% off.
Which of the following is true about the sale price of a t-shirt at the two stores?
A. Store B has the better price because 45% is greater than 25%.
B. Store A has the better price because $22 is less than $30.
C. The sale price is the same for both stores.
D. The sale price cannot be determined.
Answer:
store B
Step-by-step explanation:
The students in Mr. Lin's class are having a car wash to raise money for a trip. They need at least
$600 to go on the trip. They have already raised $61. They make $14 for every car they wash.
The students want to know how many cars they need to wash to go on the trip.
Let c be the number of
cars the students wash. Write an inequality that represents the situation.
Answer:
14c + 61 is greater than or equal to (put the greater than symbol with the line underneath there) 600
The inequality for raising the money will be written as 14c + 61 > 600.
What is inequality?When two expressions are connected by a sign like "not equal to," "greater than," or "less than," it is said to be inequitable. The inequality shows the greater than and less than the relation between variables and the numbers.
Given that the students in Mr. Lin's class are having a car wash to raise money for a trip. They need at least $600 to go on the trip. They have already raised $61. They make $14 for every car they wash.
The inequality will be written as,
14c + 60 > 600
Here, c is the number of the car wash.
To know more about inequality follow
https://brainly.com/question/24372553
#SPJ2
Can someone help. “At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. Which is the better deal?”
Answer:
7 for $32.76
Step-by-step explanation:
23.60/5 is $4.72
32.76/7 is $4.68
Answer: $4.72
Step-by-step explanation:
To solve this problem we need to find the unit price of a bag of apples(one bag)
Thus, simply do 23.60/5 to get 4.72 and 32.76/7 to get 4.68. Because 4.68 < 4.72, the orchard is a better deal.
Hope it helps <3 :D
Find RSQ and TSQ I will Brainliest
Answer:
Hey there!
15x-43+8x+18=90
23x-25=90
23x=115
x=5
RSQ=15(5)-43, or 32
TSQ=8x+18, or 58
Let me know if this helps :)
Step-by-step explanation:
If NML ~ SRL find the value of x.
Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
Since the triangles are similar, corrresponding sides are in proportion.
[tex]\frac{NM}{SR} = \frac{ML}{RL} = \frac{NL}{SL}[/tex]
Using the equation formed by the second and third fraction above we get
[tex]\frac{28}{24} = \frac{3x - 1}{x + 7}[/tex]
28(x + 7) = 24(3x - 1)
28x + 196 = 72x - 24
44x = 220
x = 5
HELP PLEASE!! I'm giving brainliest to the person who gives me a full correct answer! you'll get 50 points for answering and when i give you brainliest it will give you the other 50 automatically!!!! thank you so much
----------------------------------
1)
Fact :: Reason
∠DCE = 90° :: sin ∠EDC = sin 30° = 1/2 = 8/16 = CE/DE
∠ACB = 90° :: ∠DCE and ∠ACB are vertical angles
∠ABC = 60° :: 180 - ∠CAB - ∠ACB = 60°
∠CED = 60° :: 180 - ∠EDC - ∠DCE = 60°
△CDE ⁓ △ABC :: Same angles (AAA)
2)
Let's solve for AB
sin 30° = 1/2
sin 30° = BC/AB = 15/AB
1/2 = 15/AB ⇒ AB = 30
AB = 30 in
Let's solve for AC (using another way)
AC/12 = 15/8
AC = 12 * 15 / 8 = 22.5
AC = 22.5 in
------------------------------------
Hope I could help you! If there was anything you didn't understand, don't be afraid to ask in the comments below!
Have a good day! (●'◡'●)
a • a • a • a
Please answer!!!
Answer:
A to the 4th power
Step-by-step explanation:
Answer:
Where the question?
Step-by-step explanation:
The choir group is going to a concert and will use 8 vans. There are 23 boys and 25 girls. How many students will fit in each van?
Answer:
6
Step-by-step explanation:
23+25=48
48÷8=6
4. Given two fair dice, find the probability of rolling a sum of 8 on the
two dice.
To easily find the number of ways to get a sum of 8, one should create.
Hunter's class voted on whether or not to do science fair projects in groups. 30% of the 40 votes were in favor of working in groups. How many votes were in favor?
Answer:
the answer is 12
Step-by-step explanation:
Please help me ASAP , thank you
Simplify 3f-2f+f I need a answer for that please
Answer:
2f
Step-by-step explanation:
3f-2f+f | Given
1f + f | Subtract 3f and 2f
2f | Add 1f and 1f.
What is a acute triangle and what do a acute triangle look like?
Answer:
An acute triangle is a triangle with three acute angles. An obtuse triangle is a triangle with one obtuse angle and two acute angles. Since a triangle's angles must sum to 180° in Euclidean geometry
A building is 456 feet tall and 95 feet wide. If a scale model of the building is 12 inches tall, what
is the width of the scale drawing?
A.
3.1
B.
2.8
C.
2.5
D.
2.1
B
Ob
D
C С
od
4
Answer:
I think the answer is C
Step-by-step explanation:
456÷12= 38
95÷38= 2.447 (about 2.5)
Carlos walked to school on 14 of the 20 school days in February. Which value is equivalent to the fraction of the school days in February that Carlos walked to school?
FREE BRAINLIEST IF YOU ANSWER CORRECTLY!!(jwo26)
Answer:
56 dude
Step-by-step explanation:
Answer:
56!!!!!!
Step-by-step explanation:
Use the equation below to find the axis of symmetry in the given problem
write the equation of the line that passes through the given point and has the given slope.
(4,2) slope=3
Multiply.
9i (5-2i)=
Answer:
The answer is 45i + 18
since i *i=-1
Neely has $1.73 in coins. He gives his friend 1 quarter and 3 nickels.
What is the value of the coins he has left?
Answer:
2.13
Step-by-step explanation:
1.73+.25=1.98
1.98+.15= 2.13
Answer:
1.33
Step-by-step explanation:
A quarter is worth 25 cents so subtract it from $1.73.
1.73 - .25 = 1.48
So then you subtract the 3 nickels which equal 15 cents.
1.73 - .15 = 1.33
So the value left is $1.33.
I need your help, please!
Answer:
Option 3. r=800m
Step-by-step explanation:
From the table we can see that with each addition of a month the cost raises 800 dollars. (9,10).
Answer:
The third one.) r = 800m
Step-by-step explanation:
800m = 800 × m
Ex. 800 × 2 = 1,600
800 × 5 = 4,000
and so on...
PLEASE HELP I HAVE 3 MINUTES TO TURN THISS IN HELPPPP!!!!! You bought 10 Frisbees for $11.90. What was the cost per Frisbee?
Answer:
each frisbee costs $1.19
Answer:
It should be $1.19 I hope this helps
Step-by-step explanation:
Kylie bought 10 chicken wings for $15. What was the cost of the wings in wings per dollar?
Answer: $2.50
Step-by-step explanation:
1.5$ per wing
I like chicken wings