Answer: 45
Step-by-step explanation:
PLZ HELP ME 100 POINT IF U HELP ME AND GET IT RIGHT
and dont just post some answer for the points
Answer:
I need the points man bit i don't know
Step-by-step explanation:
I'm stressing too
I need help! this question is from my iready eighth grade test and I don’t understand it!!
The differnce of R(x) and C(x) is [tex]=x^{4} -3x^{3}+x^{2}-4[/tex]. Therefore, option D is the correct answer.
Given that, [tex]R(x)=2x^{4} -3x^{3} +2x-1[/tex] and [tex]C(x)=x^{4} -x^{2} +2x+3[/tex].
We need to find the value of P(x)=R(x)-C(x).
How to subtract the algebraic expression?To subtract an algebraic expression from another, we should change the signs (from '+' to '-' or from '-' to '+') of all the terms of the expression which is to be subtracted and then the two expressions are added.
Now, R(x)-C(x)=[tex]2x^{4} -3x^{3} +2x-1-(x^{4} -x^{2} +2x+3)[/tex]
[tex]=2x^{4} -3x^{3} +2x-1-x^{4}+x^{2} -2x-3[/tex]
P(x)[tex]=x^{4} -3x^{3}+x^{2}-4[/tex]
Therefore, option D is the correct answer.
To learn more about the subtraction of expression visit:
https://brainly.com/question/12959016.
#SPJ2
Can someone help me with these questions
Answer: you got this try your best
Step-by-step explanation:
what is 4x – 2(3x + 3)?
Answer:
-2x-6 Simplified
Step-by-step explanation:
4x-2(3x+3)
4x-6x-6
Combine like terms
-2x-6
-2x-6
because brainly doesnt let me submit answers with less than 20 or so words: 1234567890ASDFGHJKasdfghjklasdfghxcv
A pizza parlor charges $8 per pizza plus $0.65 per topping. Which equation can be used to find the cost of a pizza that costs $11.25?
Answer: divide
Step-by-step explanation: do 11.25 - 8 then divide the reminder by 0.65
Answer:
5
Step-by-step explanation:
(11.25-8)/.65
Answer the question with NUMBERS ONLY.
Answer:
3÷45=15
6÷90=15
120÷8=15
Make a number line and show all values of x. x≤2 and x< -5
Answer:
X<-5
Step-by-step explanation:
X has to be <-5 and <=2
If you draw a number line, you can see clearly that - 5 become first than 2.
If the condition is that it has x≤2 and x< -5, you don't take the values between - 5 and 2, cause the 2nd condition makes the result ]-infinity;-5[
There is two questions please help me
Step-by-step explanation:Answer:
As it is equilateral triangle, l₁ = l₂ = b = 6 cm
Total surface area of triangular prism= (l₁ +l₂ + b)* height
= ( 6 + 6 + 6) * 15
= 18 * 15
= 270 cm²
2) length = l = 8.2 in
Width = w = 3.4 in
height = h = 2
Total surface area of rectangular prism = 2*(lw + wh + hl)
= 2*(8.2*3.4 + 3.4*2 + 2*8.2)
=2 *( 27.88 + 6.8 + 16.4)
= 2 * 51.08
= 102.16
= 102 in²
Please help me with this
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Explanation in work C:
Bryan owes his friend more than $1,610 from a loan. Bryan has already paid his friend back $206 and continues to pay him $156 each month. Which of the following inequalities could be used to solve for x, the number of months after making the $206 payment that Bryan needs to continue paying back his loan?
Look at the picture.
Use the Distributive Property to simplify the expression 8(5x−9)
Answer:
Step-by-step explanation:
8(5x - 9)
= 8(5x) - 8(9)
= 40x - 72
Hope it helps :)
LAST ONE! PLEASE HELP ITS THE FINAL QUESTIONS FOR ME TO FINISH THIS DEATH TRAP
HELP ! find the area of the shapes below
Important reminder for the weebs
_
-
-
-
-
-
-
-
Answer:
I already have... Now I don't know what to watch... ;-;
Step-by-step explanation:
Find the unit rate:
$1.32 for 12 ounces
plz help
Answer:
$0.11/per ounce
Step-by-step explanation:
x = how much it costs for 1 ounce
1.32/12 = x/1
Cross multiply
12x = 1.32
Divide 12 on both sides
x = 0.11
3x+4=7 solve equation with work.
Answer:
X=1
Step-by-step explanation:
reverse multiplication -
7=4+3x
we know one value so we just isolate the 3x
7-4=3, meaning that 3x has to be equal to 3.
Then we just do 3/3=1 so therefore x=1
Also if you wanna check it then you can plug x=1 into the equation.
4+3*x or 1=4+3=7
Hopefully this helped out, have a great day
The following ordered pairs represent a proportional relationship:
(12, 32), (15, x), (21, 56)
Find the value of x.
Answer:
It 42
Step-by-step explanation:
Help me with this please-
Answer:
19<x<25
Step-by-step explanation:
_______________________________________________________
| | | |
2 17 19 25
Angle G in quadrilateral FGHJ measures 135°.
Brent translates the quadrilateral 3 units right and 1 unit up. What is the measure G ’ ?
Answer:
135
Step-by-step explanation:
In the question it said "Angle G in quadrilateral FGHJ measures 135.
Name five values between -6 and -7. Order them from least to greatest
Answer:
-6.9, -6.7, -6.6, -6.3, -6.1
Step-by-step explanation:
making test corrections still don't know
If you bought 12 cookies (each cookie for 0.99) how much more would each cookie cost than if you bought them by the dozen? ( A dozen pack is for 6.55)
PLSSSSS HELPPPP thanks i don't know i guess ill give brainliest :)
Answer: 68 mi,
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
If it does mark brainlest!
I WILL GIVE BRAINLIEST!! NO TROLLS!!
Pls help, must need help, its due, and that's the last question, I need helllppp.
Will give Brainliest
Answer:
range is 17
Step-by-step explanation:
Bob's gift shop sold a record number of cards for Mother's Day. One salesman sold 38 cards, which was 5% of the cards sold for Mother's Day. How many cards were sold for Mother's Day?
2) Find the axis of symmetry of y = 2(x - 5)^2+ 3
O a. y=-3
O b. X=5
O c. x = -5
O d. y = 3
helpp
Answer:
x=5
Step-by-step explanation:
Tanya is a professional shopper and is always looking for the better deal. She was looking to purchase a new television and found some great prices in the sales ad. Which store should Tanya purchase her new television to get the better deal?
Answer:
Higher prices better TV, lower prices, not better than higher prices, expansive one can use longer than the cheaper one.
Please work out all the problems on this page, no links, no i don't knows
please do not take advantage of me or my points please actually answer these questions
1) 2250
2)34
3) D
4)43
5) 5/6
6)12