Answer:
the second number
Step-by-step explanation:
EX: ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd
Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g
Answer:
A
Step-by-step explanation:
B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.
C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.
A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.
Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?
Step-by-step explanation:
help