Which graph shows a proportional relationship between the number of hours of renting a camping tent and the total amount spent to rent the camping tent? A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8, 10. The values on the y axis are 0, 17, 34, 51, 68, and 85. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 5 and 4, 32 and 6, 51 and 8, 55. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars. A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8, 10. The values on the y axis are 0, 17, 34, 51, 68, and 85. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 17 and 4, 35 and 6, 68 and 8, 68. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars. A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8, 10. The values on the y axis are 0, 17, 34, 51, 68, and 85. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 17 and 4, 34 and 6, 51 and 8, 68. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars. A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8,10. The values on the y axis are 0, 17, 34, 51, 68, and 85. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 15 and 4, 30 and 6, 32 and 8, 34. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars.

Answers

Answer 1

Answer:

The Answer is so easy its 0.87

Step-by-step explanation:

first add 34

Answer 2

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Its the only one with a stright line going up by 17 every time


Related Questions

If trapezoid
Q
R
S
T
is translated
4
units left and
7
units up, what is the length of segment
T

S

?

3
units
3 units

4
units
4 units

6
units
6 units

12
units

Answers

It’s really hard to understand can u maybe re write it

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

Kennedy is building a new L shaped desk for her room she wants to make sure it’s large enough for her supplies the dimensions of the desk in feet are shown in the diagram what is the area of the desk?

Answers

Answer: a

Step-by-step explanation:

Answer: A

Djdjdiwbejedbej

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

100 points and brainliest.

An irregular polygon is shown below:

The area of the irregular polygon is ____ square units.

Answers

Answer:

15 unit²

Step-by-step explanation:

The area can be found two different ways

First, addition of two sections:

3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²

Second, removal of section:

7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²

Answer:

15 square units is the area of the irregular polygon

A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?


$212.45

$ 212.45

$237.45

$ 237.45

$312.50

$ 312.50

$512.45

Answers

Answer:

$512.45

Step-by-step explanation:

12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45

$512.42 I think but I’m not sure

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

PLEASE HELP!!! 100 POINTS!!! EASY!!

Which ordered pair is the solution to the system of equations?

{y=3x−12
4x+6y=−6


(6, −5)

(0, −12)

(3, −3)

(4, −7)

Answers

Answer:

(3, -3)

Step-by-step explanation:

METHOD 1.

Put the coordinates of the given points to the equations and check the equality.

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

for (6, -5)

(1)

-5 = 3(6) - 12

-5 = 18 - 12

-5 = 6   FALSE

for (0, -12)

(1)

-12 = 3(0) - 12

-12 = 0 - 12

-12 = -12    TRUE

(2)

4(0) + 6(-12) = -6

0 - 72 = -6

-72 = -6    FALSE

for (3, -3)

(1)

-3 = 3(3) - 12

-3 = 9 - 12

-3 = -3    TRUE

(2)

4(3) + 6(-3) = -6

12 - 18 = -6

-6 = -6    TRUE

for (4, -7)

(1)

-7 = 3(4) - 12

-7 = 12 - 12

-7 = 0    FALSE

ANSWER: (3, -3)

METHOD 2:

Solve the system of equations:

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

substitute (1) to (2):

[tex]4x+6(3x-12)=-6\qquad|\text{use the distributive property}\\4x+(6)(3x)+(6)(-12)=-6\\4x+18x-72=-6\qquad|\text{add 72 to both sides}\\22x=66\qquad|\text{divide both sides by 22}\\\boxed{x=3}[/tex]

put it to (1):

[tex]y=3(3)-12\\y=9-12\\\boxed{y=-3}[/tex]

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}x=3\\y=-3\end{array}\right[/tex]

I hate math ill give brainliest

Answers

Answer:

-4x + 9x

Step-by-step explanation:

Combine like terms:

-4x - 9x = (-4 - 9)x = -13x

4x - (-9x) = 4x + 9x = (4 + 9)x = 13x

-4x + 9x = (-4 + 9)x = 5x

4x - 9x = (4 - 9)x = -5x

-4x - 9 x
Is the answer

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)

34x
55x - 17
55x - 25

Answers

Answer:

the answer is the second one, 55x-17

Step-by-step explanation:

So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.

Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)

=63x+−21+−8x+4

And reduce that further and you get 55x-17.

The answer that you get is B which is 55x - 17! Your welcome!

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

please provide answer and explanation !!

Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75

–$5,018.20

$5,018.20

$31,363.75

Answers

Answer:

It's either –$5,018.20 or $5,018.20


I think it’s -$5,018.20

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct
Other Questions
1. Why are people considered a resource?plz plz plz plz plz plz iska answer bata do Plz plz What type of counting problem is this? Tatiana has a special puzzle in which all of the pieces fit together in any way. There is no goal picture. Instead, thegoal of the puzzle is to make different patterns and pictures using the pieces. If Tatiana has 50 unique puzzle pieces and she plans to use all of them, howmany possible pictures can she create?a.Permutation without repetitionb.Combination without repetitionc.Permutation with repetitiond.Combination with repetition a+4b=-4 a+10b=-16how to solve this problem i think the first one is right but i dont really know. pls help with all :) A circuit with a 12 V battery and lamp has a current of 3 A. What is the resistance of the lamp? the rose experiment to answer the question. What are the independent and dependent variables? . Change into pasive voice.1) Iwas let eat aa memango Describe how you mathematically convert the measured mass of asubstance to moles? Create an example. PLEASE HELP Mention any two variables of Ideal Gas law A parabola can be drawn given a focus of(4, -3)and a directrix ofx=2 Write the equation of the parabola in any form Q27. Among the many fields of science, no matter what turns you on, there are several fields ofstudy.science, no matter what turns you on,Science, no matter what turns you on, What two choices do you have when you open the Remote tab of the System Settings? I need help! What does this dot mean? I forgot. Dan earns 367 over the course of a five day week. How much is that per day? Hey MCU fans, 30 pts to the first person who can answer this question! What was Loki's last words TO THOR before he died? Just thought this would be fun :) helpppppppppppppppppp Mi amiga es EllaLa primera clase termina a las 9:30 de la maanaLe gustan los vestidos y los zapatosmake this esier to pronunce What is opposite of the absolute value of -4? First term: 2 3/4 sixth term: 3 7/12 what is the rule 72 = 5x + 22 X = can some one answer this plz