Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Answers

Answer 1

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;


Related Questions

Which product is Least 1/2×595 or 1/20×595 or 2×595 or 18/5×595

Answers

Answer:

1/20 x 595

Step-by-step explanation:

1/20 is the lowest fraction in this situation so lower fractions and multiplying whole numbers will be lower than 1/2

Help meeeeeeee pleaseeeeeeeeeee

Answers

B is the answer pls mark brainliest

What is the side length of the smaller square plate on which 36 CM chopstick can fit along a diagonal without any overhang

Answers

Step-by-step explanation:

2

57

65

566

77788

66777

66788

67899

6789

78899

789999

88889

8888888

788889

888888999999999

1) In a school of 3600 students, number of boys is twice the number of girls. Find the number of girls.

Answers

Answer: 1200

Step-by-step explanation:

x is the number of boy

The number of boys is twice the number of girls: [tex]\frac{1}{2} x[/tex]

Total is 3600 students: x + [tex]\frac{1}{2}x[/tex]= 3600 → x = 2400

Therefore, the number of girls is: 2400/2= 1200

Answer: There are 2400 boys and 1200 girls

Step-by-step explanation:

x represents girls

2x represents boys

________________________

x+2x=3600

3x =3600

x=3600/3

x =1200

Number of girls = 1200

1200 * 2 = 2400

Convert 100° to radians. Will mark brainlist if correct

Answers

5pi/9 C:

100/180 * pi = 5/9 * pi

Find the equation of a line that passes through the points (1,-5) and (3,-6).
Leave your answer in the form y =mx+c

Answers

Answer:

y = - [tex]\frac{1}{2}[/tex] x - [tex]\frac{9}{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

Calculate m using the slope formula

m = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]

with (x₁, y₁ ) = (1, - 5) and (x₂, y₂ ) = (3, - 6)

m = [tex]\frac{-6+5}{3=2}[/tex] = - [tex]\frac{1}{2}[/tex] , then

y = - [tex]\frac{1}{2}[/tex] x + c ← is the partial equation

To find c substitute either of the 2 points into the partial equation

Using (1, - 5 ) , then

- 5 = - [tex]\frac{1}{2}[/tex] + c ⇒ c = - 5 + [tex]\frac{1}{2}[/tex] = - [tex]\frac{9}{2}[/tex]

y = - [tex]\frac{1}{2}[/tex] x - [tex]\frac{9}{2}[/tex] ← equation of line

Q7. What would be the best next step in solving the following equation for x?

8x - 4 = 10

Answers

Answer:

The next step would be adding -4 to the other side since it would cancel out -4

Step-by-step explanation:

Find the length of line segment x.

A) 16
B) 17
C) 18
D) 19

Answers

Answer:

x=17

Step-by-step explanation:

you have to use the 2 secants rule

8(8+13) = 7(7+x) distribute in parenthesis

64+ 104 = 49 +7x  isolate variable

64+104-49 = 7x combine like terms

119 =7x divide both sides by 7

17 =x

Marco gana 1200 mensualmente . La mitad de su dinero es entregado a su mama de lo que le queda gasta en la tercera parte en ropa cuanto dinero le sobra

Answers

Answer:

A Marco le sobra 400.

Step-by-step explanation:

Marco gana 1200 mensualmente. La mitad de su dinero es entregado a su mamá.

La mitad de un número se calcula dividiendo el número por 2. Por lo que la mitad de lo ganado por Marco se calcula:

1200 ÷2= 600

Por lo que Marco entrega a su mamá 600 mensualmente, y quedan 600, obtenido de la resta entre lo ganado mensualmente y lo entregado a su madre.

De lo que le queda gasta en la tercera parte en ropa. La tercera parte de un número se calcula dividiendo el número por 3. Entonces:

600 ÷3= 200

Entonces Marco gasta 200 en ropa. Por lo que resta es 400, obtenido por la diferencia entre los 600 que poseía luego de entregar dinero a su madre y lo gastado en ropa.

Entonces, a Marco le sobra 400.

Ben traveled 53.30 miles by bike , 18.23 miles by car and 52.62 miles by bus. What is the total distance that he traveled ?

Answers

Answer:

124.15 Miles

Step-by-step explanation:

53.30 + 18.23 + 52.62

HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer:

It is weak

Step-by-step explanation:

It is weak, so that means the answer is C. It is weak because it is

ASAP Solve 1/9 (3/5) - 1/5 (7/3)=?

Answers

It would be 6/15 or 2/5

Pavi has a credit line of $8,000 on his credit card. Review the summary of his credit card statement. How much credit does Pavi currently have available on this card? Summary Previous Balance Payments/Credits New Purchases Finance Charge New Balance $2,500.00 $1,500.00 $3,000.00 $7.50 $4,007.50

Answers

Answer:

$3,992.50

Step-by-step explanation:

According to the problem, computation of the given data are as follows,

Credit line on credit card = $8,000

Balance Payment = $2,500

Credit = $1,500

New Purchases = $3,000

Finance Charges = $7.50

New Balance = $4,007.50

So we can calculate the  available credit on card by using following formula,

Available credit on card = Credit line on credit card -New balance

By putting the value, we get

Available credit on card = $8,000 - $4,007.50

= $3,992.50

Someone plz answer this o need it done

Answers

i believe the answer is B

please give brainliest if helped :)

Amelia went to the grocery store
with $50.00. She spent $4.75 on a
package of hamburger meat,
$2.79 on a package of buns and
$3.99 on a pack of cheese. How
much money did she leave the
store with?

Answers

Answer:

38.47 Hope this helps. Thats how much she has left.

Tan C=
Help help help

Answers

Answer:

I believe the ans is (B) 40/9

Answer:

The answer is B. 40/9.

Step-by-step explanation:

We know, tan= opposite/adjacent

so, tan C = 40/9


A shirt costs $25. A sweater costs
3
as much as the shirt.
What is the cost, in dollars, of the sweater?

Answers

Answer:

28 dollars

Step-by-step explanation:

A shirt cost 25

a sweater Is 3 ”more”

so shirt= 25+ x        Sweater: 28

If the sweater costs 3 "times" as much as the shirt, it would cost $75. 3 x 25 = 75

What is the distance between the following points?
y
5
3
2
1+
++
-9-8-7 -6 -5 -4 -3 -2
-24
-3
-4+
.

Answers

I don’t know I’m just typing so I can get a Anwser for mine

Answer: c. √65

Step-by-step explanation:

that’s what’s right on khan

50 points HELP PLEASEEE



We all know how toilet paper has been horded during the pandemic. Your
teacher has cleared out a closet to hoard TP. Using the Fermi process, you need to
estimate the number of rolls of TP she can fit into a rectangular prism section of a
closet with dimensions of 36 in. by 108 in. by 36 in. Measure a roll of TP at your
home, remember it is a cylinder you need its radius and height to calculate its size.
Radius: _________ Height: ____________
About how many rolls of TP can fit into the closet section?

Answers

Answer:

radius: 78 height: 92

im so sorry if im wrong! i did math and everything!

Assume the radius is 5 and the height is 4.

We first need to find the volume of both the TP roll and the volume of the closet.

In order to find the volume of the TP roll, we need to use the formula [tex]V[/tex] = [tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex][tex]h[/tex] (r meaning radius and h meaning height), so that means we have to do 3.14 × 5 × 5 × 4.

After solving, we get 314 as our answer.

Next we need to find the Volume of the closet by using the formula L × W × H (L meaning Length, W meaning Width, and H meaning height), so that means we have to do 36 × 108 × 36.

We then get 139,968 as our answer.

The last thing we need to do is 139,968 ÷ 314.

The answer we get is 445.

So the answer to this question is: About 445 rolls of TP can fit into the closet.

For a-e, choose Yes or No to tell whether each term is equivalent to
the slope in a proportional relationship.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Let the equation of a proportional relation is,

y = mx

Here, m = Slope Or proportionality constant of a linear function

a). Constant of proportionality → YES

b). Origin → NO (Since, origin is a point lying on the line)

c). Inverse → NO

d). [tex]\frac{\text{Rise}}{\text{Run}}[/tex] → Since, ratio of rise and run is equal to the slope of the line.

    YES

e). Unit rate → It's ratio of y and x values which is equivalent to the slope.

    Therefore, answer is YES.

Which expression represents a number that is four times as large as the sum of
8 and 160?
(160+8) :4
(160 x 8) + 4
(160 : 8) +4
(160 + 8) x4
Done

Answers

Answer:

98

Step-by-step explanation:

Answer:

(160+8)x4

Step-by-step explanation:

you just multiply 4 to the sum of 160+8, so you get the equation i put above

***ANSWER QUICK PLS****
A car travels 322 miles in 5 hours and 45 minutes. How many miles dose it have to travel per hour?

Answers

Answer:

52 miles per hour

Step-by-step explanation:

In a file of 10 records with 2 errors, 5 are examined. Let the random variable be the number of errors.​

Answers

Jasjjhahahahwhwjwjwjwj

Find mZEGF.
pleaseeee help mee boo

Answers

Answer:

angle EGF = 100°

Step-by-step explanation:

here's your solution

==> angle DGE = angle AGB. [ vertical angle]

==> angle DGE = 30°

==> angle ( FGE + EGD + DGC) = 180° [ linear pair]

==> 2x + 30° + 50° = 180°

==> 2x = 180° - 80°

==> x = 100°/2

==> x = 50°

==> 2x = 100°

[tex]\huge\mathfrak\red{hope \: it \: helps...}[/tex]

Please help me it would mean the world. Extra points!
The answer is 102m^2 provided by my teacher I just need the work.

Answers

Answer:

[tex] \displaystyle A_{ \text{triangle}} = 102 {m}^{2} [/tex]

Step-by-step explanation:

remember that,

[tex] \displaystyle A_{ \text{triangle}} = \frac{1}{2} bh[/tex]

given that,b is 17 m and h is 12m

thus substitute:

[tex] \displaystyle A_{ \text{triangle}} = \frac{1}{2} \times 17\times 12[/tex]

reduce fraction:

[tex] \displaystyle A_{ \text{triangle}} = 17\times 6[/tex]

simplify multiplication:

[tex] \displaystyle A_{ \text{triangle}} = 102 {m}^{2} [/tex]

The volume of a cylinder is 725x cm”. The radius of the base of the cylinder is 5 cm. What is the height of the cylinder?

Answers

Determine the volume formula for the cylinder. Plug in your given volume and radius to solve for h (height). See image above
Go with the answer the other person commented their correct!

Find the area of the circle in terms of Pi. (TT)
10 cm
A

Answers

Answer:

A≈314.16

Step-by-step explanation:

Jeff buys a cylindrical aquarium for his living room. The aquarium is 21.5 inches tall with a radius of 21 inches. What is the volume of the aquarium? Round answer to the tenth.

Answers

Sorry there isn't. I have experienced the same thing before an unfortunately I was not able to view the question after it was deleted. Sorry again :(

What is the median of this data set?

40, 12, 13, 33, 25, 17, 31

Answers

It will be 33, because it’s at the middle

Answer:

You separate all this number then you put them in ascending order then you start to draw a line to get your median so our median is 25

find the value of x in the figure.​

Answers

The answer is 121 because 180 - 59 = 121
Other Questions
How do you deal with your distraction there are 6 pizzas to be divided for a baseball team wich has 15 players how much of each pizza will each player receive Due to growing financial problems in the newly formed Soviet Union, Vladimir Lenin decided to:a. Permit some capitalism and private-ownershipb. Eliminate the need for shopkeepersc. Limit the amount of grain one could harvestd. imprison royalists who disagreed with the Bolsheviks Is the expression 3x+2 a binomial? Ill give for 32, plz solve them. :) 83. A student estimated the height of a tree as 47feet. If the actual height is 53 feet, what is thepercent error rounded to the nearest percent?(Hint: Compare the estimated height to the actualheight.)Poviow (SARZAPage 8 Please, real answers.My teacher only taught this to 2 kids, please help me so I don't snap from stress Ito ang web browser na kapalit ng Internet Explorer! plsssss help naman ako epp po ito hindi ko po alam Whch stuction represents a proportional relationshp?A) The cost of purchasing dog food for $1.20 per pound andhaving to pay $6 n shippingB) The cost of purchasing gift cards at $20 per card andhaving to pay a $2 och nation fee per cardC) The cost of purchasing oranges of So yo per orange andhaving a $1 off your total purchase couponD) None of the above represent a proportional relationshp Help ASAP brainliest if right! No links ia had 50 carrot sticks for herstudy group to snack on. There were6 people eating the carrot sticks, andeach person ate an equal number ofcarrots until there werent enoughleft to share equally. How manycarrot sticks were left over? Explain. One gallon of gasoline in Buffalo,new York costs $2.29 .Across the border in Toronto,Canada, one liter of gallon costs $0.91 Solve for v.9,45 6,1v = 2,8v + 13,98 Please no troll include work What is the perimeter of this shape? Use numbers only. * Which of the following is an example of an environmental impact of agriculture?high use of mineral resourceshigh use of waterhigh use of gold, copper, and silverhigh use of rock supplies A child pool is 3.8 feet wide 5.5 feet long and 1.2 fee deep, what is the volume of the pool? Pls helppppppAdd the mixed numbers 9 3/5 + 10 3/5, write the answer as a mixed number. Which verb best completes the sentence?Select the word from the drop-down menu.Each of the contestants who signs in Choose... a spot.A, earnb, earningc, earns does anyone know what happened to the tutors??