Answer:
yea
Step-by-step explanation:
If you buy a car at a gash station for $5.00, the cost per gallon is $3.10. If you have $40, write and solve a linear equation to find the number of gallons of gas you can afford
Answer:
Step-by-step explanation:
1) Why would somebody buy a car at a gas station? For $5?
2) You would have $35 to spand on gas. 10 gallons would cost $31. Add 2 more gallons for $6.20.
The total is 12 gallons of gas for $37.20
Gavin owns a food truck that sells tacos and burritos. He only has enough ingredients to make 94 tacos or burritos.Write an inequality that could represent the possible values for the number of tacos sold, t, and the number of burritos sold, b, that would satisfy the constraint.
Answer:
t+b≤94
Step-by-step explanation:
Help me please I need it
Answer:
2,400=22%
9300=25%
12000=28%
6300=25%
Step-by-step explanation:
Charles purchases a car for $50,187 at 1.9% add-on rate for 6 years.
Answer:
good for him
Step-by-step explanation:
Pls help me this is timed
Answer:
3 to the powered of 7
Step-by-step explanation:
Answer:
3^7 (note that it's not 3*7)
Step-by-step explanation:
3 is multiplied by itself 7 times, so the answer is 3^7(or three to the seventh power in word form)
Evaluate the expression when p=5.
p2 - 17
Answer:
-7
Step-by-step explanation:
If p=5 then p times 2 equals 10.
10 - 17 = -7
Answer:
-7
Step-by-step explanation:
p2 - 17 will be turned into
(5)2 - 17 (multiply)
10 - 17 (subtract)
= -7
Can you do 11 12 and 13 please?
Answer:
11.3x=33(vertically opposite angle)
x=33/3=11
12.117=4x-11(vertically opposite angle)
117+11=4x
x=128/4=32
13.4x-7+x+16=68(given)
5x=68+7-16
5x=59
x=59/5
After Kim drank some of the orange juice, there was 183 mL of orange juice left in the bottle. When Kim bought the bottle of orange juice, there was 250 mL of orange juice. What was the percent of change in volume of orange juice
Answer:
I think the change in volume is 26.8%
Step-by-step explanation:
I'm really sorry if I'm wrong
Item 4
Graph a line with a y-intercept of 5 and containing the point (2, 7).
To graph a line, plot two points on the line.
how many significant figures does the value of 0.080 have?
Answer:
2 Significant figures
Step-by-step explanation:
The 8 is the first significant figure since all non zeros are significant.
The 0 after the 8 is also significant since it's a zero after the decimal point and an integer.
Determine the x- and y- intercepts for the graph defined by the given equation.
x = -9
Answer:
X intercept is -3/7
15
15 of 16
George needs flour to make bread and cookies. He used 3 cups of flour for the bread. He need 1 cups of flour for each batch of cookies
George has a total of 12 cups of flour.
Select the
Answer:
9 flour for the cookies
Step-by-step explanation:
there is 12 cups of flour and he already used 3 for the bread so that leaves us to 9 cups of flour left which is the cookies.
I'm sorry please help.
Solve the following system of equations.
x-3y=17
x+7y=-23
x=
y=
Answer:
-4y=40
y=-10
x-3(-10)=17
x-30=17
x=17+30
x=47
Step-by-step explanation:
Answer:
x= 5
y= -4
Step-by-step explanation:
x= 17+3y so you substitute what you got for x in so
17 +3y +7y = -23
10y=-40
y=-4 now you put -4 in for y in the first equation
x = 17 + (3 times -4)
x = 17 - 12
x=5
Solving For x.
[tex]2x + 5 = 1[/tex]
Step By Step Explanation, Please.
what is 5/12 divided by 4/3
Answer:
5/6
Step-by-step explanation:
0.41/1.33=0.3125=5/6
Solve it please
5 + x = 3(x - 7) + 6
Answer:
x=10
Step-by-step explanation:
x+ 5= 3x - 21 +6
x+5 = 3x - 15
20= 2x
What is the distance between the points (−8, 5) and (−8, −1)?
Answer:
6
Step-by-step explanation:
16 - n = -3
I have ot figure out what n is.
Answer:
n=13
Step-by-step explanation:
because you can do inverse method 16-3 equal 13
Answer:
-19
Step-by-step explanation:
16-n=-3
first subract 16 frrom both sides.
16-n=-3
-16 -16
which equals to n=-19
A group of friends wants to go to the amusement park. They have no more than $235 to spend on parking and admission. Parking is $7, and tickets cost $28.50 per person, including tax. Write and solve an inequality which can be used to determine pp, the number of people who can go to the amusement park.
The solution of the inequality for the number of people (p) who can go to the amusement park will be;
⇒ p < 8
What is Inequality?A relation by which we can compare two or more mathematical expression is called an inequality.
Given that;
They have no more than $235 to spend on parking and admission.
And, Parking is $7, and tickets cost $28.50 per person, including tax.
Now,
Let the number of people who can go to the amusement park = p
So, We can formulate;
⇒ 28.50p + 7 < 235
Solve for p as;
⇒ 28.50p < 235 - 7
⇒ 28.50p < 228
⇒ p < 228/28.50
⇒ p < 8
Thus, The solution of the inequality for the number of people (p) who can go to the amusement park is;
⇒ p < 8
Learn more about the inequality visit:
brainly.com/question/13777972
#SPJ5
Carmen paid $10.50 for a T-shirt at the mall. It was on sale for 30% off. What was the original price before the discount? *
Answer:
15
Step-by-step explanation:
70%-> 10.50
100%-> 15
someone help me please.
Answer:
3
Step-by-step explan
1 x 4/2 + 1
4/2 + 1
4 divide by 2 is = 2
2+1 = 3
so the value of 1 x b/2 + 1 is = to 3
Answer:
3
Step-by-step explanation:
1 x 4=4
4/2= 2
2+1=3
Have a good day UwU
Mitzi has 79 coins she divides the coins equally among herself and her 3 brothers Mitzi will keep any coins left over how many coins does each person get
Answer:
19
Step-by-step explanation:
79÷4=19R3
≈ 19
Write the equation in Standard Form.
y+1 = - 4 (x+4)
Answer:
y = -4x - 17
Step-by-step explanation:
y + 1 = -4 (x + 4)
First, distribute the -4
y + 1 = -4x - 16
Then subtract 1 from both sides to make the equation y=
y = -4x - 17
This makes the equation standard form
a bicycle store costs $3600 per month to operate .The store pays an average $80 per bike . The average selling price of each bicycle is $120. How many bicycles must the store sell each month to break even?
3400
Step-by-step explanation:
3600-120=3480,3480+80=3560
Determine the domain of the graph shown.
A) [0, 8]
B) [0, 24]
C) [0, 20]
D) [0, 10]
The mass of a package sent through the mail is 3 kilograms what is the mass of the package in grams? Plz halp GAHAAHAHHAH
Answer:
3000 grams
Step-by-step explanation:
convert 3 Kg to G
It took Jamie 3/4 of an hour to complete 1/4 of a puzzle. How many hours will it take to complete a puzzle?
Answer:
It will take Jamie 3 hours to complete it
Step-by-step explanation:
3/4 * 4/1 = 12/4 = 3 hours
Answer:
3 hours
Step-by-step explanation:
3/4x4/1=12/4
12/4=3
SOHCAHTOA can anyone help me with this
Evaluate each expression for the given value of the variable. 11 + r; r=7
Hey there!
The answer is [tex]18[/tex]
To solve this, you simply plug in [tex]r[/tex] to the expression!
[tex]11+r; r=7[/tex]
[tex]11+7[/tex]
[tex]18[/tex]
Have an amazing day!
The owner of a flower shop sells18 roses for $90.00. What is the cost in dollars per rose?