Answer:
D
Step-by-step explanation:
2 terms
Give two ways to write the algebraic expression in words.
n - 5
Hey guys I need help; will mark brainliest
The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.
Answer:
207.2in
Step-by-step explanation:
Hey There!
So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made
C=2πr
where r = radius
Now we plug in the values
C=2(3.14)11
3.14*2=6.28
6.28*11=69.08
So one full rotation would have traveled 69.08 inches
Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations
3*69.08=207.24
Now we round to the nearest tenth
so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in
The sum of − , − − is
determine the missing side lengths
Answer:
Given that is a 45-45 triangle, the hypotenuse should be x[tex]\sqrt{2}[/tex], so in this case. The hypotenuse should be 3[tex]\sqrt{2}[/tex], and the other side lengths 3. I see no other way of it going other than that one; I hope I helped at least a bit!
Step-by-step explanation:
Answer:
base =3in and hypotenuse =3√2
Step-by-step explanation:
relationship between perpendicular and hypotenuse is given by sin angle
sin 45=p/h
sin45=3in/h
h=3in/sin45=3√2 inch
relationship between perpendicular and base is given by tan angle
tan45=P/b
b=3in/tan45=3in
Russell drove his Land Rover 500 km before he needed to refill his tank with 70 L of petrol. Calculate the number of liters Russell used per 100 km.
The ratio of 500 km to 100 km is = --------------
Answer:
7.142857142857143
Step-by-step explanation:
500/70*10=answer above.
ratio of 500 km to 100 km is 5 : 1
7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles
Answer:
Step-by-step explanation:
It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg
It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles
It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L
dont know shrimp
The unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
How to calculate unit value?In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.
Unit price = total cost/ total number of quantity
here given
(a) $1.85 for 4 kg peaches
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $1.85/4 Kg
=$0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $16.99/454g
=$0.037 per gram
=$37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $2.99/1.89L
=$1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles
unit cost = total cost/ total number of quantity
=$283.28/22.5m²
=$12.6 per m²
Therefore the final unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
Learn more about unit value
here: https://brainly.com/question/14125148
#SPJ2
Find the distance between the points (-3,-2) and (-1, -2).
2
V6
4
Answer:
2 units. Hope this helps!
If P the incenter of triangle JKL, find MP.
9514 1404 393
Answer:
MP = 38
Step-by-step explanation:
Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.
3x +14 = 9x -34
48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides
24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)
NP = 3x +14 = 24 +14 = 38
NP = OP = MP = 38
The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.
Answer:
rebecca increased the length by 3 and the width by 2
Step-by-step explanation:
First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;
A = 2w^2+7w+6
A = 2w^2+4w+3w+6
A = 2w(w+2)+3(w+2)
A = (2w+3)(w+2)
Since l = 2w
Length = 2w+3
width = w+2
This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2
100 pts
Question 6
A grid shows the positions of a subway stop and your house. The subway stop is located at (-2,8)
and your house is located at (-8,0). What is the distance, to the nearest unit, between your house
and the subway stop?
O 15
010
07
0 20
Next >
< Previous
The product of two consecutive positive integers is 26 more than ten times the largest of the two numbers.
1. Write an equation to represent the situation above.
Answer:
x(x+1)=10(x+1)+26
Step-by-step explanation:
Let the two consecutive positive integers be x and x+1.
The product of these two integers is x(x+1).
The largest of the two numbers is x+1.
By given, x(x+1)=10(x+1)+26.
I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)
Answer:
-28.84
Step-by-step explanation:
-6π - 10
-6(3.14) - 10
-18.84 - 10
-28.84
Answer:
− 28.85
Step-by-step explanation:
Find the slope of the line write your answer in simplest form
Answer:
-3/5
Step-by-step explanation:
(y2-y1)/(x2-x1)=Slope ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or 3/-5
50 POINTS!!! In rectangle ABCD, AB = 6 cm, BC = 8 cm, and DE = DF. The area of triangle DEF is one-fourth the area of rectangle ABCD. What is the length in centimeters of segment EF? Express your answer in simplest radical form.
Answer:
[tex]EF=4\sqrt{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
In rectangle ABCD, AB = 6, BC = 8, and DE = DF.
ΔDEF is one-fourth the area of rectangle ABCD.
We want to determine the length of EF.
First, we can find the area of the rectangle. Since the length AB and width BC measures 6 by 8, the area of the rectangle is:
[tex]A_{\text{rect}}=8(6)=48\text{ cm}^2[/tex]
The area of the triangle is 1/4 of this. Therefore:
[tex]\displaystyle A_{\text{tri}}=\frac{1}{4}(48)=12\text{ cm}^2[/tex]
The area of a triangle is half of its base times its height. The base and height of the triangle is DE and DF. Therefore:
[tex]\displaystyle 12=\frac{1}{2}(DE)(DF)[/tex]
Since DE = DF:
[tex]24=DF^2[/tex]
Thus:
[tex]DF=\sqrt{24}=\sqrt{4\cdot 6}=2\sqrt{6}=DE[/tex]
Since ABCD is a rectangle, ∠D is a right angle. Then by the Pythagorean Theorem:
[tex](DE)^2+(DF)^2=(EF)^2[/tex]
Therefore:
[tex](2\sqrt6)^2+(2\sqrt6)^2=EF^2[/tex]
Square:
[tex]24+24=EF^2[/tex]
Add:
[tex]EF^2=48[/tex]
And finally, we can take the square root of both sides:
[tex]EF=\sqrt{48}=\sqrt{16\cdot 3}=4\sqrt{3}[/tex]
Answer:
4\sqrt3
Step-by-step explanation:
we know that the area is 6 * 8 = 48 cm^2. because triangle DEF is one fourth of that, triangle DEF's area would be 12.
to find the hypotenuse of triangle DEF, we would first need to find the bases (which have equal lengths). 1/2 * b * b = 12, so b^2 = 24. using the pythagorean theorem, we have \sqrt24 + \sqrt24 = h^2 which means h is the sqrt of 48. simplified, we have 4\sqrt3.
can somebody please help me
Answer:
Step-by-step explanation:
10
Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?
Answer:
$600 after 8 weeks ($400) plus the $200
Answer:
600
Step-by-step explanation:
50x8=400
200+400=600
The diameter of a circle is 18 m. Find its circumference in terms of \piπ.
Answer:
18π
Step-by-step explanation:
Solve for the value of y.
Solved for the value of y and found that y = 5.
What is the Pythagorean theorem?In the Pythagorean theorem, the sum of the squares of the sides of a right-angled triangle is equal to the square of the longest side i.e, the hypotenuse of the triangle.
z² = x² + y²
The given triangle is a right-angled triangle. This means that we can use the Pythagorean theorem.
∴ y² + 12² = 13²
⇒ y² + 144 = 169
⇒ y² = 169-144
⇒ y² = 25
⇒ y = 5
Therefore, we have solved for the value of y and found that y = 5. The correct answer is option C.
Learn more about the Pythagorean theorem here-https://brainly.com/question/343682
#SPJ2
Zayna has 4 boxes with 14 art books in each box. She has 3 bags with 12 math books in each bag. If she
gives 15 books away, how many art and math books does she have left?
Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long
Answer:
hypotenuse is about 33 ft long
Step-by-step explanation:
a^2+b^2=c^2
a= 30
b=14
30^2+14^2= 1096 =c^2
[tex]\sqrt{1096}[/tex]=c
33.1=c
hypotenuse is about 33 ft long
Answer:
No, the Hypotenuse is 33.11
Step-by-step explanation:
The formula for finding a hypotenuse is:
[tex]\sqrt{x^2+y^2}[/tex]
x=30 and y=14 here
[tex]x^2=900[/tex]
[tex]y^2=196[/tex]
[tex]x^2+y^2= 1,096[/tex]
[tex]\sqrt{1,096} = 33.11[/tex]
So it would be about 33, not 39
Shellys square garden has an area of 81f ft^2 what is the length of the side PLS HELPPPP
Answer:
9 ft
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Have a great day!
Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?
Answer: $8727- thsi should be the correct answer
please help fast!! Find the total surface area of the following cylinder:
explanation:total=addition
area=base x height plus the width (area the amount beneath the surface).
equation:3cm both sides 3cm
answer: 3+3= 6cm .
Answer: 36
Step-by-step explanation:
Formula: 2 pi rh + 2 pi r2
2 pi 3 • 3 + 2 pi 9
Leave answers in terms of pi
18 pi + 18 pi = 36 pi
Answer = 36
Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?
Answer:
yes it is exactly 39 ft long
Step-by-step explanation:
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
using the Pythagorean theorem:
36² + 15² = c²
1296 + 225 = c²
1521 = c²
c = 39 ft
Solve for y.
4(y+4)=48
A. 8
B. 11
C. 13
D. 16
Answer:
A
Step-by-step explanation:
4(y+4)=48
4y +16 =48
48-16=4y
32=4y
y=32/4
y=8
Answer:
A. 8
Step-by-step explanation:
4(y+4)=48
(y+4)=48/4
y+4=12
y=12-4
y=8
HOPE THIS HELPS
helpppppp this hard for me :/
Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?
Answer:
The answer is 30.2
Step-by-step explanation:
subtract 8. Then divide by 2
Answer: 30.2
Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number, gets us 30.2.
Hope I could help!
The movie you chose is 2 hours long. After only 1 /2 of an hour, you look and "Oh no!" you have already eaten a third of your popcorn! If you continue eating popcorn at this speed, do you think you will have enough for the rest of the movie? Include a mathematical explanation to support your thinking.
Answer:
no
at every 30 minutes, a third of the popcorn is consumed.
After an hour, 1/3 + 1/3 = 2/3 of popcorn would be consumed.
At one hour 30 minutes, 2/3 + 1/3 = 3/3 or 1 or all of the popcorn would have been consumed
Step-by-step explanation:
The rate at which popcorn is consumed is 1/3 in 30 minutes
so, in 1 and a half hours, all the popcorn would be finished
1/3 + 1/3 + 1/3 = 1
Need help on this assignment
Answer:
(-1)^2+5= 1+5=6
(0)^2+5= 0+5= 5
(1)^2+5= 1+5= 6
6+5+6= 17
x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5 + (0)^2 + 5 + (1)^2 + 5 = 6 + 5 + 6 = 17
Evaluate the expression (13 − 3)2 ÷ 50.
The value of the expression is
Answer:
0.24
Step-by-step explanation:
(13 - 3) 2 / 50
10 + 2 / 50
12 / 50
=0.24
Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!
-XxDeathshotxX
Answer:
Exact form: 2/5
Decimal: 0.4
Step-by-step explanation: