Answer:
Step-by-step explanation:
First create an equation that addresses the question and work backwards.
Randel starts with $10.
He spent $38, so he originally had $48. (10+38)
He had 3 times as much money than Tonia. (48/3)
48/3=16, so Tonia has $16.
Which two expressions are equivalent?
Answer:
7(x+8) and 7(x) + 7(8)
Step-by-step explanation:
Answer:
none are correct but d is I think the answer
Step-by-step explanation:
becuase of the way you are suppose to do the work
Question: Find the perimeter and area of the rhombus.
answer:
perimeter- 12
area- 4.5
step-by-step explanation:
perimeter-
p=4a
=4*3
=12
area-
a=pg/2
=3*3/2
=4.5
good luck :)
i hope this helps
brainliest would be highly appreciated
have a nice day!
Where is the blue dot on the number line?
Answer:
Step-by-step explanation:
Can someone please help me asap ill mark brainlist + extra points!!!
Step-by-step explanation:
radius=5yd
diameter= 2r =2(5)=10yd
area=πr²= 22/7*(5)²
78.57yd²
circumference= 2πr=2*22/7*5
31.43yd
Answer:
Answers are below.
Step-by-step explanation:
Radius: 5
Diameter (2 multiplied by the radius): 10
Area (pi multiplied by radius squared): Approximately 78.54
Circumference (2 multiplied by pi, multiplied by radius): Approximately 31.42
hope this helps and is right. p.s. i really need brainliest :)
Can you help me on algebra?
Answer:
the answer is :c^5 b^3
Roberto paid $1.65 per pound for 4.5 pounds of strawberries. How much did he spend?
Answer:
Roberto paid $7.43 cents.
Step-by-step explanation:
1.65 times 4.5=7.425
I rounded 7.425 to 7.43 giving you your final answer.
Answer: $7.43
Step-by-step explanation: The easy way to do this with a calculator is 1.65 times 4.5 which is 7.425, estimated to $7.43. However, if you aren't allowed to use a calculator, you can just do 1.65 times 4.5 on paper for showing work. If you don't know how to times a decimal between a decimal, you can see how much money is per pound than times that by 4.5.
What are the ages? I really need help ;-;
determine the speed in metres per second if it takes 10 minutes to walk 1,2 kilometre
Step-by-step explanation:
[tex]speed = \frac{distance}{time} \\ = \frac{(1.2 \times 1000)m}{(10 \times 60)s} \\ = \frac{1200m}{600s} \\ = 2 \frac{m}{s} [/tex]
The population mean annual salary for flight attendants is $56,275. A random sample of 48 flight attendants is selected from this population. Assume the population standard deviation is $1800. What is the probability that the mean annual salary of the sample is less than $56,100?
Answer:
938383
Step-by-step explanation:
I am making this fake explanation for the points.. Got them, thanks!
What are the next 3 numbers in the sequence? 2, 4, 9, 18, 23, 46, 51
Answer:
102, 107, 214Step-by-step explanation:
2
4 = 2×2
9 = 4 + 5
18 = 9×2
23 = 18 + 5
46 = 23×2
51 = 46 + 5
51×2 = 102
102 + 5 = 107
107×2 = 214
If the simple interest on $7,000 for 2 years is 980, then what is the interest rate?
Answer:
7%
Step-by-step explanation:
since the formula says si=ptr/100
so we have to separate r which gives us r =(i ×100)/(p×t)
now putting the values (980×100)/(7000×2)
=7
therefore the rate of interest is 7%
Two angles are complementary. The measure of ∠ABC is x° and the measure of ∠DBC is (3x + 20)°. What is the value of x? pls help asap
Answer:
x = 17.5°
Step-by-step explanation:
complementary means their sum is 90°.
x + 3x + 20° = 90°
4x = 70°
x = 17.5°
The following is a list od the heights of students in Molt's class
in inches.
67, 68, 61, 69, 63, 71, 68, 71, 67, 74, 65, 73, 71, 72 and 65
What is the interquartile range of the heights
Answer:
6
Step-by-step explanation:
The total cost of an $85.73 meal with a 20% tip
Answer:
$102.9
Step-by-step explanation:
20% of 85.73 is 17.15
to finish, you’ll just need to add 85.73 with 17.15 to get you answer,
the total cost of the meal is $102.9
brainliest? ..if you don’t mind
Answer:
$102.876 or $102.88
Step-by-step explanation:
20%/100=0.20
85.73*0.20=17.146
85.73+17.146=102.876
Three gallons of paint are used to paint 16 wooden signs. How many wooden signs can be painted with one gallon of paint
Answer:
3/16 gallons 0.1875 gallons
Step-by-step explanation:
To determine the number of wooden signs that can be painted with one gallon of paint, divide the total amount of gallons of paint by 16
Total wooden signs that can be painted with one gallon of paint = 3/ 16
3/16 can be expressed as a decimal by dividing 3 by 16
decimal = 0.1875 gallons
1
Find all the real and imaginary solutions to the polynomial below.
4
(x2 – 20) (-3.x2 + 4x – 8)
im not sure if im suppose to simplify the expression or? but if i am the answer is - 3 x^4 + 4 x^3 + 52 x 2 - 80x + 160
I spend time editing and getting answers so can I have a brainliest and/or a thank you please <33 :)
At Penny's Pie Shop, it costs $4 for
1
4
of a pie. What is the cost of a whole pie?
Simplify your answer and write it as a proper fraction, mixed number, or whole number.
Answer:
$16
Step-by-step explanation:
$4 for 1/4 of a pie, means that it isn't an entire pie. Luckily for us, this is simple multiplication. You would multiply like so:
4 x 4 = 16
And you'd get your answer, since 4/4 equals 1 whole.
I hope I helped you, and a "Brainliest" is always appreciated! ☺
Which equation best models the data in the scatter plot?
What is the distance between two points with coordinates at
(2, 3) and (6, 5)?
Answer:
4.472135955
Step-by-step explanation:
distance between two points formula: d=[tex]\sqrt{(y_2-y_1)^2+(x_2-x_1)^2}[/tex]
plug in points
If the length of the shorter leg of a right triangle is 5 cm and the length of the hypotenuse is 13 cm, find the length of the longer leg.
A.) 5 cm B.) 13 cm C.) 13 cm D.) 102 cm
If a right triangle has a hypotenuse of the length 15 units and a leg of length 9 units, what would be the length of the other leg?
A.) 13 units B.) 15 units C.) 14 units D.) 12 units
In a computer catalog, the diagonal distanc3 of a computer monitor screen is labeled as 21 inches. If the screen measures 14 inches in height, what is the width of the screen?
A.) 345 in B.) 261 in C.) 245 in D.) 10 in
The shortest path from point A to point B goes through a pond. To avoid the pond, you must walk straight 23 meters along one edge of the pond, then take a 90 degree turn, and again walk straight 57 meters along another edge of the pond to reach point B. If you could walk through the pond, what would be the distance from point A to point B?
A.) 24 M B.) 80 M C.) 2720 M D.) 3778 M
A boy is flying a kite. The length of the string is 61 meters and the horizontal distance between the boy and the kite is 60 meters. assuming there is no slack in the syring, find the height of the kite from the ground.
A.) 165 M B.) 179 M C.) 50 M D.) 11 M
Answer:
1. B
2. D.
3. C
4. B (again srry xd)
5. and lastly A
(i am not sure about the last one tho)
Step-by-step explanation:
It costs Jorri $6.25 to purchase a 1 week (5 day) lunch card at school. Last month there were only 18 school days. Which equation represents how much money Jorri spent on lunch last month, assuming she bought lunch every day there was school?
SOMEONE PLEASE HELP ME
Answer:
22.50
Step-by-step explanation:
So what i did is times 5 by 3 to get 15 right?
And then you have 3 days left over so to find out how much it costs per day i divided 6.26 by 5 days and got 1.25
so i times 1.25 by the extra 3 days
which you get 3.25
and with the other 15 days you just times 6.25 by 3 because we already know every 5 days is 6.25 if this makes sense to you
Brainliest plz if its right!
The gym class has 27 students and 3 soccer balls. What is the ratio of students to soccer balls? O A. 27: 1 O B. 24: 1 O C. 30 : 3 O D. 9:1 E. 24 : 3
What operation do we use to solve unit rate?
FAST PLEASE
Answer:
Step-by-step explanation:
Calculator Use
A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.
Answer:
A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.
ILL GIVE BRAINIEST IF SOMEONE CAN HELP
Please answer correctly !!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!
Step-by-step explanation:
since they are in order points p and q are in the middle and points O and R are on the end so they say that OR=36 since you don't know the exact lengths of all of the lengths in the middle from O to R then you multiply 5,6 and 1 by x and add
5x+6x+1x=12x
so then the whole length is equal to the ratio of 12x and also 36 so set those to equal each other
12x=36
x=3
so that is just the ratio and since they are asking for the length of O to Q that means that it is just 5x+6x=OQ
11x=OQ
insert x=3
33=OQ
Hope that helps :)
please anybody can help me to solve this question btw im from malaysia but the questions have the eng subtitle so you can read the eng subtitle, no worries! please help me to answer the questions
Mr.Robin assign 3/4 hour of homework each day to his students for 4 days in a row. How many total hours of homework does Mr.Robin assign his students?
I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Answer:
g(x) = (f-x)
Step-by-step explanation:
It's relection across the y axis
==> g(x) = (f-x)
2. Which graph represents y = 3x2 - 1? (EBF.3)
F.
H.
Cyax² + c
G.
1.
3-2-1
12
y
ax?
23
PLEASE HURRRRRRRY! Also please answer in words and how work and attach photo but not a website/file like bit/ly because I can’t use those! Thank you :)
Answer:
G. 3x²-1
.......................
The cafeteria serves pizza every 10 days and corn every 4 days. If they are serving pizza and corn today, in how many days will they serve them together again?
Answer:
Well it would be 100 days
Step-by-step explanation:
Because they had pizza every ten days and if you add 5 days a week that's 50 days they sell pizza. If your talking corn they sell it every 4 days times 5 days a week that's 20 days of corn. Then you do 50 x 20 and then you get 100 days of pizza and corn, so it would be 100 days before they sell pizza and corn together again!