x2 - 2x
Factorise this pleasee

Answers

Answer 1

Answer:

x(x-2)

Step-by-step explanation:

the common multiple here is the x, notice how it appears in both both terms. thus, we can factor it out of the equation going from x²-2x to x(x-2)

Answer 2

x(x-2)

Im assuming you meant x² - 2x but correct me if i'm wrong!

so x is common in both terms so you can take it out and factorise it.

Hope this helps!


Related Questions

Martha use 1 piece of paper and 1 piece of ribbon to make kites. The paper comes in packs of 3 pieces and the ribbon comes in packs of 4 pieces. What is the least number of kites Martha can make without having supplies left over?
ANSWER QUICKKKKKK

Answers

the answer should be 12 kites

If x=7 then which answers would I circle? A. X + 7 = 17 b. 7 = 17 - x c. 70 = 10x d. X/35 = 5 e. 15x = 105

Answers

Answer:

C. 70 = 10x

E. 15x = 105

Step-by-step explanation:

x = 7

Using method of elimination;

A. X + 7 = 17

Substituting the value of x;

7 + 7 ≠ 17 (Incorrect option)

B. 7 = 17 - x

Substituting the value of x;

7 ≠ 17 - 7  (Incorrect option)

C. 70 = 10x

Substituting the value of x;

70 = 10 * 7  (Correct option)

D. X/35 = 5

Substituting the value of x;

7 / 35 ≠ 5  (Incorrect option)

E. 15x = 105

Substituting the value of x;

15 * 7 = 105  (Correct option)

n-10+9n-3 step by step​

Answers

Answer:

10n−13

Step-by-step explanation:

Let's simplify step-by-step.

n−10+9n−3

=n+−10+9n+−3

Combine Like Terms:

=n+−10+9n+−3

=(n+9n)+(−10+−3)

=10n+−13

Marcus mows lawns for his summer job. He earns $15 per lawn. If he earned $75 dollars during the week, how many lawns did he mow?

Answers

Marcus mowed 5 lawns

Explanation: 75 divided by 15 = 5

what’s the answer? (picture)

Answers

I think it would be B i’m sorry if it’s wrong have a good day!

I need help finding the period of this sine graph

Answers

Answer:

10

Step-by-step explanation:

from -5 to 5 is a complete period. So the period is 10.

juan drove 126 miles in 3 hours. If he continued at the same rate, how long would it take to travel 336 miles? ​

Answers

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

First you divide 126 by 3 to get the Miles Per Hour, you should get 42 Miles Per Hour, then, just divide 336 by 42 to get the numbers of hours he will have to drive, (which is 8)

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

126 miles - 3 hours

336 miles - x hours

Cross multiply

126x = 336 x 3

126x = 1008

Divide both sides by 126

x = 1008/126

x = 8

Is it possible to use dynamic geometry software to draw a triangle with
angles of 50°, 65°, and 70°? Explain.

Answers

Answer:

no

Step-by-step explanation:

The sum of the angles of a triangle must be equal to 180

50+65+70

185

This is not equal to 180 so it does not make a triangle

So my teacher gave me this super hard problem that i could't answer...its 999999999999x99999999999+9 billion can yall help me

Answers

Answer:

10^22

Step-by-step explanation:

Answer:

sure is = 9023000000

Step-by-step explanation:

A loan requires that the 4% interest be compounded monthly for five years find the number of compounding periods

Answers

Answer:

60 compounding periods

Step-by-step explanation:

The proper formula for compound interest is A = P(1 + r/n)^(nt), where r is the interest rate as a decimal fraction, n is the number of times that interest is compounded in 1 year, and t is the number of years.

In this problem, we don't need to calculate the Amount, but only the number of compounding periods.  That is nt, which here is 12*5, or 60.

Omar is planning to buy some new baseball shoes. He has already saved $22.50 The shoes cost at least $38 dollars. He writes an inequality to determine how much more he will need to save

Answers

Answer:

At least $15.50

Step-by-step explanation:

Omar is planning to buy some new baseball shoes. He has already saved $22.50

The shoes cost at least 38 dollars.

At least means, greater than or equal to which is represented by the sign

The inequality is given as

22.50 + x ≥ 38

x ≥ 38 - 22.50

x ≥ 15.5

Therefore, he would need to save at least $15.50

In 2 years Peter will be twice as old as his sister Eve. The sum of their present age is 26.

i need answers asap thank youuu!!

Answers

Answer:

Eve is 8, 10 in 2 years and peter is 18, 20 in two years

Step-by-step explanation:

26/2=13

Eve = 13    Peter=13

Then just keep subtracting from eve then adding that on to peter. Then add two years everytime for the age they will be in two years

And yh it is basically trial and error

sorry if you get the explanation

If a train goes 20 km east then it turns and travels 43 km north then it goes 20 km west then travels south in an unknown number of kilometers and at the end there back in the original location how far did the train travel south

Answers

Answer:

Answer is 43 km.

Step-by-step explanation:

Let's draw diagram to solve the problem.

4. The Bulldog Theater charges $9.10 for each adult ticket and $7.75 for each student ticket. Mrs. Williams purchased 7 tickets (some students and some adult) for $56.95. Which system of equations could be used to find a, the number of adult tickets, and s, the number of student tickets purchased?

Answers

Answer:

Two adult tickets and 5 student tickets

Step-by-step explanation:

Let a=adult tickets   Let s=student tickets

You know that each adult ticket is $9.10 and each student ticket cost $7.75. At the end, it cost $56.95 for both students and adults so the first equation should be 9.10a+7.75s=56.95. To get the second equation, you know that Mrs. Williams purchased 7 tickets in total that were both students and adults. Therefore, the second equation should be a+s=7. The two equations are 9.10a+7.75s=56.95

a+s=7.

Now, use substitution to solve this. I will isolate s from this equation so the new equation should be s=-a+7. Plug in this equation to the other equation, it will look like this 9.10a+7.75(-a+7)=56.95. Simplify this to get 9.10a-7.75a+54.25=56.95. Simplify this again and the equation will become 1.35a=2.70. Then divide 1.35 by each side to get a=2. This Mrs. Williams bought two adult tickets. Plug in 2 into a+s=7, it will look like this (2)+s=7. Simplify this and get s=5. This means Mrs. Williams bought five adult tickets. Therefore she bought 2 adult tickets and 5 student tickets.

Hope this helps

Double question help plz solve with more points

Answers

27 bc the side numbers the same

Subtract 11/14-2/7?Make sure your answer is fully reduced.​

Answers

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

turn 2/7 into 4/14 then subtract that from 11/14 and you get 7/14 and the also can go as 1/2

Watch rep
Jayden invested $1,500 in an account in the year 2005, and the value has been
growing exponentially at a constant rate. The value of the account reached $1, 800 in
the year 2011. Determine the value of the account, to the nearest dollar, in the year
2019.
0
Submit ADC
c
'
AnCTOR
о
נ
11
Type here to search
S

Answers

Something happened when you copy and pasted the question, was it important to the question?

What does the point (2, 12) represent?

Answers

2 minutes to get to 12 ft

Answer:

That a sloth will walk 12 feet in 2 minutes

Step-by-step explanation:

Draw the graph of the equation
g(x) = -3x +2.
You can refer to the section "Drawing Graphs in Mobius" in the unit "Introduction to
Mobius" for
practice in drawing graphs of lines in Mobius.
Part a: Find one point on the line. Often it's smart to start with the value x = 0 because multiplying by
and adding 0 are easy. In other words, find the y-intercept.
The point (0, Number ) is on the line g(x) = -3x + 2.
Part b: Find a second point on the line. Often it's easier to continue with the value x = 1 as multiplying
by and adding 1 are pretty easy.
The point (1, Number ) is on the line g(x) = -3x +2.

Answers

Use DESMOS to graph any function online.

The picture shows the graph of g(x) = -3x + 2.

Joshua buys a bunch of watermelons for $7.75. He plans on feeding his friends watermelon as a snack, and there will be 15 people to feed. What is the unit price for one serving of watermelon? The unit price for 1 serving of watermelon is (round to the hundredths place):

Answers

Answer:

$0.52

Step-by-step explanation:

To find the unit cost of one serving of watermelon, divide the price of the bunch of watermelons by the number of people to be fed

unit price = price of the bunch / total people to be fed

$7.75 / 15 = $0.52

Hester sells televisions. She earns a fixed amount for each television and an additional $15 if the buyer gets an extended warranty. If Hester sells 15 televisions with extended​ warranties, she earns $1,275. How much is the fixed amount Hester earns for each​ television?

Answers

Answer: [tex]\$ 70[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

Hester get a fixed amount and an additional $15 for an extended warranty

Suppose x is the amount of fixed amount

for 15 television sale, the price is $1275

Thus, we can write

[tex]\Rightarrow 15(x+15)=1275\\\Rightarrow x+15=85\\\Rightarrow x=\$70[/tex]

Therefore, the fixed amount of television is [tex]\$70[/tex]

Multiply -90/11 by -55/72 with explanation...

Pls fast...Will mark Brainliest for the best one...

Answers

Answer:

25/4

Step-by-step explanation:

Multiplying numerators gives 4950 and multiplying denominators gives 792. 4950/792. simplify to get simplest form as 25/4

Answer:-6.25

Step-by-step explanation:

The probability Bob guesses the winner of a certain baseball game is 4/5. The probability Joe independently guesses the winner of another game is 1/3. What is the probability that exactly one of them selects the winner? (Fraction answer)

Answers

SANA ALL SMART HAHAHAHHAAHHAHAAHA

What is the volume of the rectangular prism below? Use the formula V = lwh. 4 ft 4 ft 8 ft​

Answers

Answer:

V=128

Step-by-step explanation:

Answer:

V =128ft^3

Step-by-step explanation:

V=lwh=4*4*8=128

question number four pls help I will mark brainiest​

Answers

I am not really sure but I think the answer is B

The Smiths want to fence their square garden, which has an area of 289 square feet. What would be the minimum amount of fencing needed to complete the project? A) 68 feet of fencing B) 17 square feet of fencing C) 289 feet of fencing D) 17 feet of fencing

Answers

Answer:

68 feets of fencing

Step-by-step explanation:

Given that:

Area of square garden = 289 ft²

The side length of square garden can be obtained thus :

Area of a square = s²

Where s = side length

s² = 289

s = sqrt(289)

s = 17

Perimeter of square garden : 4s

Perimeter = 4* 17 = 68 feets

A local frame shop charges $5 per foot for the wood to make a frame. You want to have an 8 inch by 10 inch picture frame. How much will it cost?

Answers

Answer:15$

Step-by-step explanation:

Karla has spent $39 on food. She bought milk, cheese, and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese?

Let c = the amount spent on cheese

Click on the correct answer:

1)C+ 4c/5c=39

2)C+2c + 4c = 39

3)C+.5c + 4c = 39

4)C(.5c+ 4c) = 39

This is part of "Using Linear Equations to Solve Problems:Application" on Edmentum.​

Answers

Answer:

i think the answer is 3)C+.5c + 4c = 39

Step-by-step explanation:

the three steps shown below were used to find an expression equivalent

Answers

Answer:

You forgot to fully write the question

Step-by-step explanation:

(灬 º‿º 灬) ♡

Plz show your work.

Answers

A ....................
Other Questions
Match each term with its definition. a. accelerated depreciation method b. amortization c. book value d. boot e. capital expenditures f. capital leases g. copyright h. declining-balance method i. depletion j. depreciation k. fixed assets l. goodwill 1. Long-term or relatively permanent tangible assets that are used in the normal business operations. 2. The systematic periodic transfer of the cost of a fixed asset to an expense account during its expected useful life. 3. The estimated value of a fixed asset at the end of its useful life. 4. A method of depreciation that provides tor equal peri0dic depreciation expense over the estimated life of a fixed asset. 5. A method of depreciation that provides tor depreciation expense based on the expected productive capacity Of a fixed asset. 6. A method of depreciation that provides periodic depreciation expense based on the declining book value of a fixed asset over its estimated life. 7. The cost of a fixed asset minus accumulated depreciation on the asset. 8. A depreciation method that provides for a higher depreciation amount in the first year of the assets use, t0110wed by a gradually declining amount of depreciation. 9. The costs of acquiring fixed assets, adding to a fixed asset, improving a fixed asset, or extending a fixed assets useful lite. 10. Costs that benefit only the current period or costs incurred for normal maintenance and repairs Find the value of x. 2. How does Scout's fantasy about her conversation with Boo show sheis maturing? which of the following is not true about parallel structureA) parallel structure improves the clarity and style of writing B) if a writer does not use parallel structure then their writing is grammatically incorrect C) parallel structure is used when making lists D) parallel structure means using the same pattern of words Read the following thesaurus entry.hamperverbDefinition: to block or preventSynonyms: encumber, hinder, obstructAntonyms: help, supportnounDefinition: container for clothes or foodSynonyms: basket, crate, binAccording to this thesaurus entry, the word supportis a synonym for the word hamper.is the opposite of the word hamper.is a definition for the word hamper.is the part of speech for the word hamper. How did education impact the South? ASAP! A wheel of mass 500 kg and 1 m diameter makes 500revolutions per minute. Assuming the mass to be concentratedalong the rim, calculate the angular velocity of wheel. Bat wings, a human hand, and a whale flipper are all ________________structures. Explain WHY?Butterfly wings and bat wings are examples of _______________ structures.The mouths of horseflies and mosquitoes are examples of _______________ structures.A _______________ structure is one that does not currently have a function in the organism. Give an example.Comparing structures of embryos is an example of __________________.If embryos share a common structure, what does that say about their evolutionary relationship? How would the protein sequence of two closely related species compared to the protein sequences of two unrelated species? Give an example of each here. 5 Filipe paid $250 for 5 video games. that were all the same price He used a deal that took $15 off his entire purchase. What was the original cost of each game? Factor the expressions.9. 3x + 2410.10. 9c - 63solve both and number the answers Simplify Expression.-4 + 8p - 6p - 5 + 20pplease step by step. Find the percent of change. Round to the nearest tenth of a percent if necessary. Which statement best describes the reason for God's instructions to Martha in this passage? W O He believes that people just need more time to change. O He thinks that Martha deserves to have his power. O He does not trust people to change on their own. O He wants to make sure Martha works hard to change people.timed test pls answer hi please help ill give brainliest please Jackson invested $140 in an account paying an interest rate of 3 3/4% compoundedquarterly. Lucy invested $140 in an account paying an interest rate of 3 1/2%compounded daily. After 10 years, how much more money would Jackson have in hisaccount than Lucy, to the nearest dollar? Consider how you respond to major events in your life. When something significant happens, how do you typically respond? Check all that apply.call your friendswrite in a journalget more talkativebecome quiet and reservedcompare your situation to othersfocus on your unique experienc Why does Jupiter not have a very strong pull onthe Earth? Write two different fractions where the LCD (lowest common denominator) is 20. Help level of costa -How was the third pig a hero - what lesson do you think the wolf learned -what do think will happen the next time the wolf sees a pig - which character in the short suffers the most - imagine the money a builder could make on house built of straw . Choose the figure that shows only a radius.