The answer:
The answer is 3000
Explanation here:
A student has a container with a volume of 0.5 liter.She estimates the volume to be 0.4 liter. By what percent is the student's estimate off?
Answer:
20%
hope it helps!
please mark me brainliest
Merry Christmas
Good day
Brainliest for the correct answer 20 points!!!!
Answer:
5, 7
Step-by-step explanation:
Answer: y= -1/3x + 5
Step-by-step explanation:
What is the product of (3a²b⁴)(-8ab³) ?
Answer:
− 24 a ^3 b ^7
Step-by-step explanation:
Use the integers that are closest to the number in the middle. -21
Answer:
-22 , -21 , -20
Step-by-step explanation:
last year keith opened an investment account with $6400. At the end of the year, the amount in the account has decreased by 6.5%. How much is this decrease in dollars? how much was in his account at the end of the year
Decrease in amount: $_____
Year-end amount: $_______
Decrease In Amount: $416
Year End Amount: $5984
You and your family are driving to the wild animal Park in Escondido California the distance from your house to the park is 528 miles. You hope to get there in 8 hours of driving time. What would be your average driving speed?
Answer:
66 miles per hour.
Step-by-step explanation:
Given that:
Distance between house to Wild Animal Park = 528 miles
Expected time to be taken in the travel = 8 hours
To find:
Average speed of the travel = ?
Solution:
First of all, let us have a look at the formula for Average Speed of any travel.
Let [tex]D[/tex] be the total distance traveled in any travel and
[tex]T[/tex] be the total time taken in this travel
Then Average Speed, [tex]S[/tex] is given by the formula:
[tex]S = \dfrac{D}{T}[/tex]
OR
[tex]Average\ Speed = \dfrac{Total\ Distance\ Traveled}{Total\ Time\ Taken}[/tex]
Here, we are given that:
[tex]D[/tex] = 528 miles
[tex]T[/tex] = 8 hours
[tex]S = \dfrac{528}{8}\\\Rightarrow S = \bold{66\ miles/hr}[/tex]
Therefore, the average speed is 66 miles/hr.
How do you solve -12n^2-11n=-15
Solve for n
Mrs. Viera spent $95.55 buying 13 pizzas for a class pizza party.
How much did one pizza cost?
NEED ASAP!! PlsssSSS WILL GIVE BRAINIEST!!
Determine if the triangles are similar. If similar, state how and complete the similarity statement.
Answer:
sss similarities
Step-by-step explanation:
!!!!!!!!!!÷
There are two possible offers that could be applied to orange juice that would each explain this reduction in the total bill. 4: What are these two offers? 5: What are the other two offers that could explain the reduction in the total bill?
Incomplete question. The full question read;
My local store sometimes runs offers on some of its products. There are three different types of offers that could be in place:
Buy a certain number of a particular product and get an extra one for half price.A percentage discount (always a multiple of 5%) on one particular product.A percentage discount (always a multiple of 5%) on purchases worth a total of more than $10.The store only ever has one of these offers in place at any time.
Last week I bought
3 cartons of orange juice for $4 each1 loaf of bread for $35 packets of snacks for $1 eachThis week I bought the same set of items, but only paid $18 even though the individual items still had the same price.
(4) There are two possible offers that could be applied to orange juice that would each explain this reduction in the total bill.
What are these two offers?
(5) What are the other two offers that could explain the reduction in the total bill?
Answer:
1. Buy a certain number of a particular product and get an extra one for half price
Step-by-step explanation:
By buying 2 and getting one at half the price matches the offer:
Buy a certain number of a particular product and get an extra one for half price.This means two (2) cartons of orange juice cost $8 (4*2) + $2 cost the extra one at half price.
Please Help Brain list and 25 Points whoever gets it right. You have to have a actual explanation and a real answer. Not just B, or something like that.
Simplify negative 9 over 6 divided by 3 over negative 2..
A. 3
B. 1
C. −1
D. −3
Answer: B
Step-by-step explanation:
9/6 divided by 3/2
you flip 3/2 to 2/3 and multiply
9/6 times 2/3 = 1
(x + 2)(x + 3) = (x-2)(x-3) + 10 Which of the following is a solution to the given equation? A 1 ВО C -2 D-5
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
(x + 2)(x + 3) = (x-2)(x-3) + 10
2x+6=2x-6+10
2x+12=2x+10
x=-2
7x= -56
Im stumped plz help ;-;
Answer: x= -8
Step-by-step explanation: 7x=-56. The goal is to find just 1x. To do this, you need to divide both sides by 7. So 7x divided by 7 is x, and -56 divided by 7 is -8. So x= -8.
Simple Inequalities:
<<6
>9
Which compound inequality and graph match the given simple inequalities?
Xs6 OR > 9
Answer:
In choice A, the compound inequality x ≤ 6 OR x > 9 and the graph match the given simple inequalities
Step-by-step explanation:
In the compound inequality
If the sign of inequality is >, then the arrow represented it pointed to the rightIf the sign of inequality is <, then the arrow represented it pointed to the leftIf the sign of inequality is ≥ or ≤, then the end of the arrow is a bold circleIf the sign of inequality is > or <, then the end of the arrow is an empty circleLet us solve the question
∵ x ≤ 6
∴ The arrow represents it is starting at 6 with a bold circle and
pointed to the left side
∵ x > 9
∴ The arrow represents it is starting at 9 with an empty circle and
pointed to the right side
→ Look at the graphs to find the answer that represents the information
above
In choice A
∵ an arrow with a bold end started from 6 and pointed to the left
∵ an arrow with an empty end started from 9 and pointed to the right
∴ x ≤ 6 OR x > 9 and the graph match the given simple inequalities
please someone help me thanks :D
this question is saying which one is a proportional relationship.
Answer:
The answer is b.
Step-by-step explanation:
If you divide y by x for every pair, you will get the number 4. This means that it is proportional because each pair has the same solution.
Hope this helps!
PLEASE HELP ASAPPP!!!
What is the slope of the line?
The cost of 15 oranges is $1. What is the cost of 5 dozen oranges?
Answer:
$4
Step-by-step explanation:
15/1=60/x
x=60/15 or 4
x=$4
Hope this helps plz hit the crown :D
Answer:
$4
Step-by-step explanation:
a dozen is 12 and you need 5 dozens so it is 60 oranges. 15×4=60. therefore it is 4
Given z= - sqrt 2- sqrt 2i, which letter represents z3
Answer:
A
Step-by-step explanation:
took test
Answer:
A edge 2021
Step-by-step explanation:
I need help please I got 10 minutes to finish
Answer: i dont see nonthing what the question
Step-by-step explanation:
Answer the following automotive services question.
Voltage = 12 v
Current = 0.6 amps
Resistance = ohms
Answer:
V=RI
R=V/I
R=12/0.6
=12×10/6
=20 ohm s
PLEASE ANSWER IM BEING TIMED HELPP
Jada is buying 4 stamps that cost $0.49 each. How can rounding be used to estimate the total cost of the stamps?
Since each stamp is about $0.50, the total cost is approximately 4 + 0.5 = $4.50.
Since she is buying about 10 stamps, the total cost is approximately 10 × 0.49 = $4.90.
Since each stamp is about $0.50, the total cost is approximately 4 × 0.5 = $2.00.
Since she is buying about 10 stamps, the total cost is approximately 10 + 0.49 = $10.49.
The answer of the given question based on the word problem of multiplication is , option (c) Since each stamp is about $0.50, the total cost is approximately 4 × 0.5 = $2.00.
What is Total cost?Total cost refers to the complete amount of money required to purchase or produce a given quantity of goods or services. It includes all the expenses involved in the production or purchase of the product or service, like materials, labor, and overhead costs, as well as any other additional expenses like taxes or shipping fees. Total cost is an important concept in economics and accounting as it helps businesses and individuals to determine the profitability of a product or service and make informed decisions about pricing and production.
The answer is: "Since each stamp is about $0.50, the total cost is approximately 4 × 0.5 = $2.00."
Rounding can be used to estimate the total cost of the stamps by approximating the cost of each stamp to the nearest 50 cents, which is $0.50. Therefore, the cost of four stamps can be estimated as 4 multiplied by 0.50, which is $2.00.
To know more about Profitability visit:
https://brainly.com/question/30091032
#SPJ1
SO my cake usually cooks from the top but stays undercooked at the bottom. I used olive oil instead of butter, and I didn't add baking soda, just added baking powder. Does anyone know how I could fix this???
My cake is for a class project and I need help real FAST!!!!
I know this is chemistry and arts but no one ever answers there.
Answer:
Step-by-step explanation:
If your cake looks done outside but remains uncooked/gooey in the center, it means that its not completely cooked. Always insert a skewer in the center of the cake towards the finishing time to see if it comes out clean. If it doesn't then cook for few minutes more, and check after 5-10 minutes.
L.B. Johnson Middle School held a track and field event during the school year. The chess club sold various drink and snack items for the participants and the audience. Altogether, they sold 486 items that totaled $2,673
If the chess club sold each item for the same price, calculate the price of each item.
please explain
Answer:
$5.50
Step-by-step explanation:
You need to divide $2,673 by 486.
Firing a piece of pottery in a kiln takes place at different temperatures for different amounts of time. The graph below shows the temperatures in a kiln while firing a piece of pottery after the kiln is preheated to 200°F. During which time interval did the temperature in the kiln show the SMALLEST average rate of change? *
Answer: 0-1hr
Step-by-step explanation: lollll
-5n-8(1+7n)=-8
Solve this equation
Answer:
it's 0
Step-by-step explanation:
Find the total amount you will pay given an original price of $24.99 and tax rate of 5%.
Enter the correct answer in the box.
Answer:The answer is 15.78
Step-by-step explanation:
Answer:
22.84 yep
Step-by-step explanation:
Spencer purchases clothing for the new school year. Polos cost $12.00 each, and jeans
cost $40.00 each. He had a budget of $125.00 to spend.
Answer: Two pairs of jeans and three polo's
Step-by-step explanation:
N/A
ASAP
Hermes has eight envelopes labeled "x" and an additional $218, and Apollo has five envelopes labeled "x" and an additional $521.Each envelope has the same amount of money in it.
a) Write a system of equations representing this situation
b) How much money must be in each envelope for them to have the same amount of money?
Answer: Nonfiction is based on true event normally from a specific prospective, it gives accurate descriptions and everything that has happened in the book is real and has happened in real life. An example of a fiction book would be novels, short stories, fantasy, science fiction etc. and examples of a nonfiction books would be history books
Step-by-step explanation: Glad to help... Dont know if this is right
What are 3 numbers multiplied to get -24 and added to get -12.
Need help ASAP please
A family of 12 went to the local Italian restaurant for dinner. Every family member ordered a drink and meal, 3 ordered an appetizer, and 6 people ordered cake for desert. Write an expression that can be used to figure out the cost of the bill. Use the following definitions for the variables the user served. d=drink m=meal a=appetizer c=cake
Answer:
m3 c6 d1 m1 a1
Step-by-step explanation: