Your job includes ordering phone service for new employees. You are considering two phone plans. The first plan charges $23.35 per month for one phone line. The second plan charges $14.99 per month for the first three months and then $29.99 per month after that for a phone line. Over the first year, how much will you save on one phone line by choosing the better deal?

Answers

Answer 1

Answer:

$34.68

Explanation:

The total cost by following the first plan will be the charge per months times  12 months

= $23.35 x 12

= $280.2

The total cost from the second plan will be the cost of the first three months at  $14.99 plus the cost of 9 months at $29.99

=($14.99 x 3) + ($29.99 x 9)

=$44. 97 +$269.91

=$314.88

The first plan is the better deal. It will save

= $314.88 - $280.2

=$34.68


Related Questions

Merchandise inventory includes:__________

a. costs to purchase
b. costs to sell
c. shipping costs
d. costs to prepare for sale
e. cost of goods sold

Answers

Answer:

a. costs to purchase

c. shipping costs

d. costs to prepare for sale

Explanation:

Merchandise inventory is a commodity offered for sale. It is the cost of goods that is readily available at hand which is ready for sale From the options; the Merchandise inventory includes: costs to purchase, shipping costs and costs to prepare for sale.

The remaining options are addressed in the income statement.

Classify the following topics as relating to microeconomics or macroeconomics.
Topic Microeconomics Macroeconomics
The effect of rent control on the housing market.
The effect of an increase in income tax on national income.
A firm's decision on which production method to use.
The effect of externality on the quantity produced by the market.
A student's decision about how to allocate his time between studying two subjects.

Answers

Answer and Explanation:

Microeconomics is the study of the individual regarding the decision related to market demand and supply

While the macroeconomics would deals with the country like gross domestic product, national income etc

Based on this, the classification is as follows:

1. Microeconomics

2. Macroeconomics

3. Microeconomics

4. Microeconomics

5. Microeconomics

Will Mark as Brainliest!!! +40 extra points Spending money on medical expenses is part of this expenditures approach for calculating the GDP.


a. consumer spending

b. gross exports

c. sum of all the country's businesses spending on capital

d. sum of government spending

e. gross imports

Answers

Answer A

Explanation:

Consolidation among fuel providers serving airport facilities is viewed in the five forces model of competition as a(n): a. reduction of the airlines' ability to benefit from economies of scale. b. increase in switching costs because the airlines have no choice but to use jet fuel and other oil products. c. increase in the bargaining power of suppliers of a critical input. d. increase in the intensity of rivalry among airlines for scarce resources.

Answers

Answer:

c: increase in the bargaining power of suppliers of a critical input

Explanation:

Five Forces Framework by Porter's can be regarded as a method involving analysis of competition in a business. It's analysis dream through

industrial organization economics determine forces that are responsible for competitive intensity. The forces are;

✓potential new market entrants

✓number and power of a company's competitive rivals

✓ influence of suppliers, customers,on company's profitability.

It should be noted that Consolidation among fuel providers serving airport facilities is viewed in the five forces model of competition as a increase in the bargaining power of suppliers of a critical input.

The following information pertains to the Lurkins Company:

Sales price per unit = $300;
Variable cost per unit = $220;
Total fixed costs = $500,000;
Net income = $100,000.

What were unit sales for the company?

Answers

Answer: 7500

Explanation:

Let x be the number of units sales for the company.

Total sales = 300x   [ Sales price per unit x number of units]

total variable cost = 220x [ Variable cost per unit x number of units]

Total sales - Total variable cost - Total fixed cost = Net income

[tex]\Rightarrow\ 300x-220x-500000=100000\\\\\Rightarrow\ 80x= 600000\\\\\Rightarrow\ x=\dfrac{600000}{80}\\\\\Rightarrow\ x=7500[/tex]

Hence, 7500 units sales for the company.

An animator needs a laptop for audio/video editing, and notices that he can pay $2600 for a Dell XPS laptop, or lease from the manufacturer for monthly payments of $75 each for four years. The designer can borrow at an interest rate of 14% APR compounded monthly. What is the cost of leasing the laptop over buying it outright

Answers

Answer:

C) Leasing costs $145 more than buying

Explanation:

Calculation for the cost of leasing the laptop over buying it outright

First step is to get find the Present value (PV) using financial calculator

Rate =1.17% ( ⁴ 14% ÷ 12 months)

NPER=48 months ( 4 years × 12 month)

PMT=$75

FV=$0.00

Hence,PV will be :.

PV=$2,744.59

Now let calculate the cost of leasing

Cost of leasing= $2,744.59 - $2,600

Cost of leasing= $144.59

Cost of leasing=$145 Approximately

Therefore the cost of leasing the laptop over buying it outright will be $145

Miller Corporation has a premium bond making semiannual payments. The bond has a coupon rate of 8 percent, a YTM of 6 percent, and 18 years to maturity. The Modigliani Company has a discount bond making semiannual payments. This bond has a coupon rate of 6 percent, a YTM of 8 percent, and also has 18 years to maturity. Both bonds have a par value of $1,000.

Required:
a. What is the price of each bond today?
b. If interest rates remain unchanged, what do you expect the price of these bonds to be 1 year from now? In 9 years? In 13 years? In 17 years? In 18 years?

Answers

Answer:

The function/formula for PV is PV(Rate,Nper,PMT,FV) where Rate = YTM, Nper = Period, PMT = Coupon Payment and FV = Face Value of Bonds.

a. Miller Bond  

Here, Rate = 6%/2 = 3%, Nper = 18*2 = 36, PMT = 1,000*8%*1/2 = $40 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]  

Bond Price = PV(3%,36,40,1000)

Bond Price = $1,218.32

 

Modigliani Bond

Here, Rate = 8%/2 = 4%, Nper = 18*2 = 36, PMT = 1,000*6%*1/2 = 30 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]

Bond Price = PV(4%,36,30,1000)

Bond Price = $810.92

b.   1 Year from Now

Miller Bond

Here, Rate = 6%/2 = 3%, Nper = 18*2 = 34, PMT = 1,000*8%*1/2 = $40 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]  

Bond Price = PV(3%,34,40,1000)

Bond Price = $1,211.32

Modigliani Bond  

Here, Rate = 8%/2 = 4%, Nper = 17*2 = 34, PMT = 1,000*6%*1/2 = 30 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]

Bond Price = PV(4%,34,30,1000)

Bond Price = $815.89

9 Years from Now  

Miller Bond

Here, Rate = 6%/2 = 3%, Nper = 9*2 = 18, PMT = 1,000*8%*1/2 = $40 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]  

Bond Price = PV(3%,18,40,1000)

Bond Price = $1,137.54

 

Modigliani Bond

Here, Rate = 8%/2 = 4%, Nper = 9*2 = 18, PMT = 1,000*6%*1/2 = 30 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]

Bond Price = PV(4%,18,30,1000)

Bond Price = $873.41  

13 Years from Now

Miller Bond

Here, Rate = 6%/2 = 3%, Nper = 5*2 = 10, PMT = 1,000*8%*1/2 = $40 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]  

Bond Price = PV(3%,10,40,1000)

Bond Price = $1,085.30

Modigliani Bond

Here, Rate = 8%/2 = 4%, Nper = 5*2 = 10, PMT = 1,000*6%*1/2 = 30 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]

Bond Price = PV(4%,10,30,1000)

Bond Price = $918.89  

17 Years from Now  

Miller Bond

Here, Rate = 6%/2 = 3%, Nper = 1*2 = 2, PMT = 1,000*8%*1/2 = $40 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]  

Bond Price = PV(3%,2,40,1000)

Bond Price = $1,019.13  

Modigliani Bond  

Here, Rate = 8%/2 = 4%, Nper = 1*2 = 2, PMT = 1,000*6%*1/2 = 30 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]

Bond Price = PV(4%,2,30,1000)

Bond Price = $981.14

18 Years  

Miller Bond

Here, Rate = 6%/2 = 3%, Nper = 1*2 = 2, PMT = 1,000*8%*1/2 = $40 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]  

Bond Price = PV(3%,0,40,1000)

Bond Price = $1,000

Modigliani Bond

Here, Rate = 8%/2 = 4%, Nper = 0, PMT = 1,000*6%*1/2 = 30 and FV = $1,000 [we use 2 since the bond is semi-annual]  

Bond Price = PV(4%,0,30,1000)

Bond Price = $1,000

The following information is available for Aikman Company.
January 1, 2017 December 31, 2017
Raw materials inventory $21,000 $30,000
Work in process inventory 13,500 17,200
Finished goods inventory 27,000 21,000
Materials purchased $150,000
Direct labor 220,000
Manufacturing overhead 180,000
Sales revenue 910,000
Required:
1. Compute cost of goods manufactured.
2. Prepare an income statement through gross profit.

Answers

Answer:

$537,300

$378,700

Explanation:

1. Cost of goods manufactured

Direct material Jan 1 2017

$21,000

Add purchases of raw materials

$150,000

Less raw materials December 2017

($30,000)

Materials used in production

$141,000

Direct labor

$220,000

Manufacturing overhead

$180,000

Total manufacturing cost

$541,000

Add work in process inventory at Jan

$13,500

Less ending work in process inventory

($17,200)

Cost of goods manufactured

$537,300

2. Income statement through gross profit

Sales revenue

$910,000

Less cost of goods sold:

Cost of goods manufactured

$537,300

Add: finished goods at 1 Jan 2017

$27,000

Less: finished goods at 31 2017

($21,000)

Gross profit

$378,700

An income statement reports the revenues earned minus expenses incurred by a business over a period of time.


True or false ?

Answers

Answer:

True

Explanation:

This is an income statement. Ex: Rent expenses, salaries expense, total revenues, etc.

I think the statement is false

In which file can you find the dormant date and location presentation duration and general guideline for the BBA conference and presentation

Answers

Answer:

powerpoint.

Explanation:

I WISH ITS CORRECT༼ つ ◕‿◕ ༽つ

The following table describes the production possibilities of two cities in the country of Baseballia:

Pairs of Red Socks per Worker per Hour Pairs of White Socks per Worker per Hour
Boston 3 6
Chicago 5 4

Without trade, the price of a pair of white socks (in terms of red socks) in Boston is_______ of red socks, and in Chicago it is ___________ of red socks. _________has an absolute advantage in the production of red socks, and _________ has an absolute advantage in the production of white socks. ___________has a comparative advantage in the production of red socks, and______ has a comparative advantage in the production of white socks.

If the cities trade with each other, Boston will export _________socks, and Chicago will export _________socks.

The price of white socks can be expressed in terms of red socks. The highest price at which white socks can be traded that would make both cities better off is _________of red socks per pair of white socks, and the lowest price that makes both cities better off is ________of red socks per pair of white socks.

Answers

Answer:

All the blanks are filled with explanation below.

Explanation:

Solution:

Let's extract the meaning of data from the data given.

Boston produces 3 red socks per worker per hour and 6 white socks per worker per hour

B = 1 worker = 1 hour = produces 3 pairs Red Socks

B = 1 worker = 1 hour = produces 6 pairs white socks

Boston = whites socks in terms of red socks

6 white socks = 3 red socks

white socks = 3/6 red socks

white socks = 0.5 pairs of red socks.

Chicago = white socks in terms of red socks

4 white socks = 5 red socks

white socks = 5/4 red socks

white socks  = 1.25 red socks

C = 1 worker = 1 hour = produces 5 pairs Red socks

C = 1 worker = 1 hour = produces 4 pairs white socks

It means in Boston, we have advantage of producing white socks and in Chicago we have advantage of producing red socks.

Fill in the blanks: (Note: Bold words are blanks filled)

1. The price of pair of white socks (in terms of red socks) in Boston is 0.5 pairs of red socks of red socks, and in Chicago it is 1.25 red socks of red socks.

2.Chicago has an absolute advantage in the production of red socks, and Boston has an absolute advantage in the production of white socks.

3. Chicago has a comparative advantage in the production of red socks, and Boston has a comparative advantage in the production of white socks.

4. If the cities trade with each other, Boston will export white socks, and Chicago will export red socks.

5. The price of white socks can be expressed in terms of red socks. The highest price at which white socks can be traded that would make both cities better off is 1.25 of red socks per pair of white socks, and the lowest price that makes both cities better off is 0.5 of red socks per pair of white socks.

What is one of the Agile Release Train sync meetings?

a. Iteration Review
b. Solution DemoIteration
c. Retrospective
d. Scrum of Scrum

Answers

Answer:

D. Scrum of scrums

Explanation:

When groups are divided into Agile teams of 5persons to 10 persons, . Every daily scrum that is within each of these sub-team is usually ended by making one member in the sub team as ambassador. The ambassador would then participate in a daily meeting with other appointed ambassadors from other sub-teams. This Is what is known as the Scrum of Scrums.

Gutierrez Company reported net income of $196,100 for 2020. Gutierrez also reported depreciation expense of $47,400 and a loss of $5,600 on the disposal of plant assets. The comparative balance sheet shows a decrease in accounts receivable of $10,900 for the year, a $12,900 increase in accounts payable, and a $3,200 decrease in prepaid expenses.

Required:
Prepare the operating activities section of the statement of cash flows for 2020.

Answers

Answer:

$276,100

Explanation:

Preparation of the operating activities section of the statement of cash flows for 2020

GUTIERREZ COMPANY Statement of Cash FlowsFor Year Ended December 31, 2020

Cash flows – operating activities

Net income $196,100

Add Reconciling adjustments to net income to netcash provided by activities:

Depreciation expense$47,400

Loss on Disposal of plant assets $5,600

Increase in Accounts payable $12,900

Decrease in Accounts receivable $10,900

Decrease in Prepaid expenses $3,200

Net cash – operating activities $276,100

Therefore the operating activities section of the statement of cash flows for 2020 will be $276,100

Other Questions
If 8 more than twice a number is equal to 20, what is 6times the number ? Can some one help me please?? x+7 1/3=18 2/3 Translate Saturday is the seventh day into Spanish Now, Tabaqui knew as well as any one else that there is nothing so unlucky as to compliment children to their faces; and it pleased him to see Mother and Father Wolf look uncomfortable. Mowglis Brothers, The Jungle Book, Rudyard Kipling Who is revealing the thoughts of Tabaqui in this passage? Which textual detail indicates who is revealing Tabaqui's thoughts? plz will give brainlest if do all only answer if do all too thanks Why did the Americans start selling weapons to nations at war? The North and the South each had distinct advantages and disadvantages at the beginning of the Civil War. List and explain each advantage and disadvantage. 1 hour split into fifths Pls help me #7thgrademath PLEASE HELP!! PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELPCHEMJSTRY!! LONE PAIRS WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT! One lap around a track is equal to 1/4 of a mile. A horse ran a distance of 9 laps in 2 minutes and 30 seconds. What was the horse's average speed in miles per minute? Need Help!! A laser beam from Earth is reflected by a mirror placed on the Moon. If the speed of the beam is 3.00 x 108 m / s and the distance from Earth to the Moon is 3.81 x 108 m, how long in seconds will the laser beam take to return to its starting point? Which group of words in the passage from A Journey Through Texas by Alvar Nez Cabeza de Vaca is a prepositional phrase?From A Journey Through Texas by Alvar Nez Cabeza de Vaca The same Indians led us to plain beyond the chain of mountains, where people came to meet us from a long distance. By those we were treated in the same manner as before, and they made so many presents to the Indians who cane with us that, unable to carry all, they left half of it....We told these people our route was towards sunset,and they replied that in that direction people lived very far away. You get about 32 homework assignments every 4 weeks. Circleequation that models this.Use your equation to determine the number of homeworkassignments you get after 9 weeks. world war I more positive or negative What was the final battle of the civil war??Points.. The Global Conveyor Belt a deep ocean current is important because it___ 50 POINTS!!! please help me!!! Which sentence can represent the inequality Which description is paired with its correct expression? two less than the quotient of a number cubed and four, increased by eight; 2 minus StartFraction n cubed Over 4 EndFraction + 8 six times the difference of five and a number squared; 6 (n squared minus 5) three more than the quotient of nine and a number cubed, decreased by two; 3 + StartFraction 9 Over n cubed EndFraction minus 2 twice the difference of a number squared and three; 2 n squared minus 3