Answer:
180 inches
Step-by-step explanation:
150/5 = 30
so 30 x 6 = 180
Answer:
180 inches
Step-by-step explanation:
I took the quiz
Help I will give breinlits
What is $+%
WRONG ANSWERS ONLY
MAKE THE ANSWER A LONG ANSWER
EXPLAIN HOW YOU GOT YOUR ANSWER
MAKE IT KINDA MAKE SENSE
I WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
$%
Step-by-step explanation:
cause x to the square root of 27 x 9382 is equal to the penguin race that gives us $%
Glad i could help!
PLS HELP PLSPLSPLS thank you!!!!
what is 4/7÷2/3? please help me with this
Answer:
Hi! The correct answer is 8/21!
Step-by-step explanation:
~Simplify the expression~
Answer:
Um 0.09523809523. Yeah
Find the next three terms of the arithmetic sequence: 39,50,61,72
Answer:
83, 94, 105
Step-by-step explanation:
it's going up by 11
Answer:
83
Step-by-step explanation:
Its adding 11 each time
Find the value of x so that the function has the given value.
h(x)=−7x+10; h(x)=3
Answer:
h = 3 x = 1
Step-by-step explanation:
Rosa spent $11.52 on 8 candy necklaces for each of her two friends. How much did each necklace cost?
A:0.72$
B:0.75$
C:0.89$
D:1.72$
Answer:
A. 0.72
Step-by-step explanation:
We take the amount spent on the necklaces and divide that by the amount she bought. So that would be $11.52/8. When we divide this, we get 1.44, and since this is not an option, I went and divided it by the two friends to get 0.72. So I believe A. would be the answer.
The cost for each necklace is given as $0.72.
How to calculate the cost per item?In order to calculate the cost of one item, divide the total cost of items by the total number of items.
It is also called the unit rate of that item.
Total money spent on 8 neckless is $11.52.
The number of friends Rosa has 2.
Then, total number of necklaces is 8 × 2 = 16
Now, the cost of each necklace can be calculated as,
Total cost of necklace ÷ Number of necklace
= $11.52 ÷ 16
= $0.72
Hence, the cost of each necklace for each of the friends is $0.72.
To know more about cost per item click on,
https://brainly.com/question/20489295
#SPJ2
The translation that moves a figure down 4, to the right 2 is
1. (x + 4, y - 2)
2. (x - 2, y + 4)
3. (x + 2, y - 4)
4. (x - 4, y + 2)
Ariana went shopping for a new video game. The listed price of the video game was
$36, but the price with tax came to $37.08. Find the percent sales tax.
Answer:
I think it should be around 0.03%
Step-by-step explanation:
hope that helps:)))
Answer:
3%
Step-by-step explanation:
Simplify the expression. 6(x+4)+I
Answer:
6x + 25
Step-by-step explanation
Distribute 6 through the parenthesis
Then add 24 and 1 to get 25
then you end up with 6x + 25
Answer:
6x+25
Step-by-step explanation:
6x+24+1 first distribute 6 into (x+4)
then add all your constants 24+1
then u get 6x+25,ur answer
please help ASAP 25 pts + brainliest, please show or explain answer
Answer:
B. .60
Step-by-step explanation:
With reference angle A
perpendicular (p) = 6
hypotenuse (h) = 10
Then
Sin A
= p/h
= 6 / 10
= 0.6
Answer:
Option B
Step-by-step explanation:
We know that
[tex] \sin( \alpha ) = \frac{side \: opposite \: to \: \alpha }{hypotenuse \: of \: triangle} [/tex]
where [tex] \ alpha [/tex] is an angle of a triangle.
In the triangle given above , [tex] \ alpha = angle A [/tex]. So,
[tex] \sin(a) = \frac{6}{10} = 0.60[/tex]
Mr. Curtis is taking his family to Disney World. He stopped for gas and paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of gas per gallon?
Answer:
$3.85 per gallon.
Step-by-step explanation:
48.51 / 12.6 = 3.85
Answer: The answer would be 1 gallon=$3.85
Step-by-step explanation:
Find the unit rate. 210 miles in 7 hours
That means you need to find out how many miles are traveled in 1 hour.
Your answer should be written like this: ____ miles in 1 hour OR ____miles per hour OR ____ mph and you need to fill in the blank with your answer!
Answer:
the answer will be 30 mikes per hour
Step-by-step explanation:
HELP PLEASE IF GET RIGHT I WILL GIVE BRAINLIST
Answer:
y=-3/2x+3
Step-by-step explanation:
y intercept is 3 and the slope is going down so its negative
please help on the last question im gonna do 40 points
On a coordinate plane, point A is 7 units to the left. Point B is at (0, 0). Point C is 7 units to the right. Point D is 7 units up .Point E is 7 units down.
Which point is located at (0, –7)?
Answer:
E
Step-by-step explanation:
The point (0, 7) in located in the 1st quadrant
Combine the two expressions found in parts C and D to relate a, c, A, and C. Rewrite the expression as an equality between two ratios. Show your work.
Answer:
BD = c sin A and BD = a sin C.
Therefore, a sin C = c sin A.
Divide both sides by sin A × sin C to get A/sin A = C/sin C
Step-by-step explanation:
Find the unknown angle measure by solving for the given variable.
Answer:
10 1/2
Step-by-step explanation:
What percentage of the students surveyed eat no more than 3 whole servings of fruits and vegetables daily
Answer:
Step-by-step explanation:
The missing histogram file is attached in the image below.
From the graph, deduce that:
the servings of fruits and vegetable number of students
0 1
1 4
2 5
3 10
4 8
5 3
6 0
7 1
Thus, the percentage of students surveyed that eat more than 3 whole servings is:
= starting from 4 = (8+3+0+1)/32 = 0.375
8 Classes
G how to change you..
3. Using the graph provided determine the experimental probability,
expressed as a reduced fraction, of rolling 1 or 5 when a number cube is
rolled 50 times.*
20 points
Number Cube Experiment
14
12
10
10
9
8
6
Number of Rolls
O NO
6
2. 3
5
Number Showing
Answer:
14
Step-by-step explanation:
Solve for x x/12+6=8
x=
Answer:
X=24
Step-by-step explanation:
X/12 + 6 = 8
we can multiply the equation to 12 to make it simple. We get:
X + 72 = 96
So X = 96-72=24
23) Find the area of the semi-circle. 18 in
Answer: 127.23 in. ^2
Step-by-step explanation: if the radious is 9 with is half of 18in that area of a whole cicle would be 254.47in. so just divide by 2
is -√16 a rational number or irrational?
Answer:
irrational
Step-by-step explanation:
The scatter plot shows a correlation between the number of participants and the year of
the snowboarding competition.
The line of regression models that correlation.
Enter a number to complete each statement.
Answers:
In 2003, there were 32 ...
The model predicts ... 40 ...
... 8 below what the model predicted
In 2003, there were 32 ...
-> We find the x-axis of 2003 and look up until we hit the line, then we find the y-coordinate for that point
-> 32
The model predicts ... 40 ...
-> The green 8 with an arrow shows the prediction
-> 40 - 8 = 32
-> 40
... 8 below what the model predicted
-> The green 8 shows the difference in the prediction and the actual participation
-> 8
What is 10x9 and 9x10
Answer:
90 for both of them
Answer:
90
Step-by-step explanation:
1+1+1+1+1+1+1+1+1=9 then add a 0
What is the volume of the figure Enter the answer in the box
Answer: 1360
Step-by-step explanation: I saw it on brainless
Anybody can help with these 2 I would really appreciate it for my last grade
Answer:
575x.25=143.75 575-143.75=$431.25
21.95x.15=$3.29 tip total bill $25.24
Step-by-step explanation:
0.57319 kg to cg need this asap
Answer:
57319 Centigrams
Step-by-step explanation:
You would just multiple 0.57319 by 100,000.
Hope this helps! :)
Answer:
1 kilogram=100,000 centigram
0.57319 kilogram=0.57319 ×100,000= 57319 centigram
57319 centigram is the right answer.put the numbers in
order
2.6
6.2
2.06
0.62
Answer:
Put the numbers in
order
2.6
6.2
2.06
0.62
Step-by-step explanation:
Answer:
If your looking for the answers from least to greatest it goes,
0.62, 2.06, 2.6, 6.2
What c-value makes the set of ratios equivalent. HELP ASAP
Answer:
6 ---------> 2x : 48 = 3 : 12
9 ---------> 2 : 3 = 6 : x
16 --------> 12 : 15 = x : 20
24 -------> 4 : 7 = x : 42
Step-by-step explanation: