Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer 1

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

Answer 2

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24


Related Questions

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

Other Questions
This is 8th grade math 5y+25h=4h Solve for h .If 65+5y = 82, 3x +23= 54 and 5z +43= 110, find 3x+ 5y +5z how do you ask someone if you left a hickey on them in spanish? HELPPPOf all of the energy given off by the Sun directed towards Earth, approximately only 50 percent of the energy penetrates directly tothe surface of Earth. What is the best explanation for what happens to the rest of the energy?A)Energy is lost during while traveling through space.B)Energy is reflected or absorbed by Earth's atmosphere.1Some of the energy is reflected back into space by the MoonEliminateD)Energy is lost through the process of overcoming the Sun's largegravitational force What is an event of a convention current in the air 21. During the seventeenth century, one of the reasons Africans participated in the Atlanticslave trade was-A. The demand for weapons among African elitesB. Bribery of African leaders by Caribbean plantation ownersC. The desire of African leaders to dominant the Atlantic trade networkD. The ambitions of African leaders to gain a foothold in the Americas What is the best GPA that you should have if you wish to go to a European college? Drag the simplified value into the box to match each expression.23+14320+10423+5264 Why does Washington wear a roman toga atop the Baltimore Washington Monument? Is it a, b, c, d, plz answer this Help I will mark BRAINLIEST !Explain looping as an invention strategy. Why is it helpful? Hydraulic fracturing consumes precious water resources, has the potential to pollute groundwater, and can even cause _______. Please help Ill give brainliest to whoever answers first(If you put random letters or say whats the question? You well get reported.) A lake in East Texas was stocked with 3,000 trout in the year 2000. The number of fish in the lake is modeled by f(x) = 3000 + 100x, where x represents the number of years after 2000. Which of the following is the most reasonable domain and range for the function? What is an equation of the line that passes through the point (-5, -1) and isparallel to the line 4x + 5y = 45? Plz help! Will give Brainliest!!! Combine like-terms of 6x-2x-2=-3x+4(x+7) If you want to perform a bicep curl, what should you do after performing a short cardiovascular warm up Powers of congress that may be suggested Plsss hellpppWhich statement best completes the diagram?EffectCauseForeign citizens wantto slow deforestationin Brazil.?A. Foreign governments pay Brazil for cutting down fewer trees.B. Foreign governments cut off all trade with Brazil.C. Foreign military groups occupy much of the rain forest.D. Foreign businesses are not allowed to operate in Brazil.