Answer:
1. 2×1/6=1/3
2. 4×3/8=1 1/2
3. 1/4x3=3/4
4. 2/5x 5= 2
Step-by-step explanation:
PLEASE I AM NOT TRYING TO FINISH 1ST SEMESTER UGLY, I WILL GIVE BRAINLIES IF U TRY AND IF UR CORRECT THANKYOU.
Answer:
the first one is 4 * 2, the second is 6+3
The relationship between the amount of bleach (in quarts) and the amount of water (in gallons) of a certain cleaning product is a direct variation. The constant of variation is 1/3.
How much water should be used to dilute 5 quarts of bleach?
5 gallons
15 gallons
1.67 gallons
45 gallons
Answer:
15 gallons
Step-by-step explanation:
if the constant of variation is 1/3
and they want 5 quarts of bleach
then you would do 5÷1/3
which gets you to 15 gallons.
So the answer you be 15 gallons!
Hope this helps
Please mark brainliest!
The required proportional amount of water is 15 gallons. Option B is correct.
What is proportionality?proportionality is defined as between two or more sets of values, and how these values are related to each other in the sense are they directly proportional or inversely proportional to each other.
Here,
Let the amount of water be x and the amount of bleach be y,
According to the question,
y =kx,
And we have given k = 1/3
y = x/3
Now, put y = 5,
5 = x/3
x = 5×3
x = 15 gallons
Thus, the required proportional amount of water is 15 gallons. Option B is correct.
Learn more about proportionality here:
https://brainly.com/question/22620356
#SPJ2
Which equation represents the situation?
Answer:
12+p =48
because he is adding pages
Math help needed!
What is the value of the expression?
Answer:
A. 5
Step-by-step explanation:
35/2^3−1
= 35/8−1
= 35/7
= 5
Hope this helps!!
Find the product of 3/5 x 7/4. Then, write another pair of factors with the same product
Answer:
The product is 1.05
another pair of factors with the same product are 6/10 x 14/8
EXPERT HELP I'LL GIVE BRANLIEST:
Answer:
I think its c maybe
Step-by-step explanation:
I think so
Answer:
area = 74 cm^2
Step-by-step explanation:
area of parallelogram = 5x10 = 50 cm^2
area of rectangle = 3x6 = 18 cm^2
area of triangle = 4x3x0.5 = 6 cm^2
total = 74 cm^2
HELP PLEASE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A square has a perimeter of 16y + 12 units. What is the length of each side of the square?
Answer:
4y + 3
Step-by-step explanation:
one side length = (16y + 12)/4 = 4y + 3
Answer:
Nvm thebecks is correct.
4y+3 is the answer.
Step-by-step explanation:
Vaughn is laying sod in his backyard. A diagram of his backyard is below.
Note: Figure not drawn to scale
If a = 22 ft, b = 31 ft, and c = 37 ft, what is the area of the backyard?
A.
914.5 ft2
B.
90 ft2
C.
1,147 ft2
D.
25,234 ft2
What is the slope of the line that passes through the points (3, -2) and (9, -2)?
A. -3
B. 0
C. 3
D. undefined
Answer:
B) 0
Step-by-step explanation:
m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(-2-(-2))/(9-3)
m=(-2+2)/6
m=0/6
m=0
Factor quadratic equation 5x squared-25x-30
Answer:
5(x-1)(x+6)
Step-by-step explanation:
Answer: 5x^2-25x+30=0
Step-by-step explanation:
12, 15, 10, 15, 11, 12, 15.
1. Find the mean (Add the digits, then divide by how many numbers you see).
2. Find the mode. (which number occurs the most times)
3. Mercury melts at 38 degrees Fahrenheit. Write this temperature as an integer (numbers and either a + or a -).
4. Adam walked 2 miles a day for the first week. Then he walked 3 miles a day for the next 9 weeks. How many miles did Adam walk in all?
5. Find the area of the polygon.
Answer:
1. ≈ 12.85
2. 15
3. -38
4. 41 miles
5. 88
Step-by-step explanation:
QUIK QUESTION:if i have three eggs threw 2 at my moms face and made scrammbled eggs with 1 and bought 5 more cartons how many eggs do i have =D p.s heres a free pic i made i dont rlly know =/
Answer:
60
Step-by-step explanation:
If each cartoon has 12 eggs, then you would have 60 eggs after throwing two and cooking one.
I'm bad at math so I said 70 lol
Why would you throw eggs at your mom's face?
and did you eat that scrambled egg?
Anyway:The answer will depend on how many eggs is carton had.Because their are cartons that come with 38 eggs some that come with 18 eggs and their different so I couldn't possibly tell you the answer because I don't know how many eggs each carton has. I could tell you the answer if I knew. Extra:What did you do with 5 cartons of eggs???(•_•)A cook poured 5 3/8 cups of water in a pot. Then he added another 2 1/2 cups of water to the pot. How much water is in the pot now? 7 7/8 cups 7 1/4 cups 2 7/8 cups 3 2/16 cups
Explain please!!
Answer:
7 7/8
Step-by-step explanation:
add the whole numbers 5+2 which is 7.
now add 3/8 to a 1/2. you need to have a common denominator for both so multiply 1/2 by 4. this would be 4/8. 4/8 plus 3/8 is 7/8.
put the numbers back together to get 7 7/8
Find total surface area of the figure shown in square inches.
pls help ty
Answer:
54 square inches
Answer:
Step-by-step explanation:
= 2( l x w x h)
= 2(20 + 10 + 24)
= 108 square inches
I will give brainliest to whoever helps me with this question. Also, if you could please explain to me how you solved it I would appreciate it! (this is Pythagorean Theorem if your wondering).
Last month, Ari's neighbors paid him to take care of their cat when they went on vacation. He spent $5 of his earnings on an afternoon snack and $13 on a new book. Afterward, he had no less than $7 left. How can you best describe how much Ari's neighbors paid him?
A. They paid him exactly $__
B. They paid him $__
C. They paid him no less than $__
Answer:
So Aris neighbor paid them for taking care of the cat so it's $25
Step-by-step explanation:
$5+$13=$18
$7+$18=25
Ari's neighbor paid him no less than $25.
What is an expression?An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.
Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.
We have,
Amount paid = x
Amount spent.
= afternoon snack + new book
= 5 + 13
= $18
Now,
Amount remaining.
= no less than $7
This means,
x - 18 > 7
x > 7 + 18
x > 25
This means,
The amount paid is no less than $25.
Thus,
They paid him no less than $25
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SP2
(simplify your answer)–8(6 − 3c)
Answer:
− 48 + 24c
Step-by-step explanation:
HELP
Luciano rode his scooter for 18 minutes and traveled 4 miles. Anthony rode his scooter 9 miles in 47 minutes. Who rode their scooter faster per mile?
what was Luciano’s minutes per mile:
what was Anthony’s minutes per mile:
Who rode their scooter faster per mile? Explain and use TTGA
Answer:
Luciano
Step-by-step explanation:
Luciano is going 4.5 minutes per mile.
Anthony is going 5.23 minutes per mile.
Luciano is going about 0.73 minute faster than anthony
3rd time posting PLEASE HELP EZ MATH
Answer:
Lol
Step-by-step explanation:
What you want help with?
Answer:
Ummm
Step-by-step explanation:
What do u need help with?
m represent the money she earns, and let h represent the number of hours she works.
Answer:
100$
Step-by-step explanation:
H:5
M:20
If she works for 5 hours every hour will give her 20 dollars and if you multiply 5x20 you will get 100 dollers for her hard work.
Priya and Han are biking in the same direction on the same path.
a.Han is riding at a constant speed of 16 miles per hour. Write an expression that shows how many miles Han has gone after t hours. 16t
b. Priya started riding a half hour before Han. If Han has been riding for t hours, how long has Priya been riding? T+30
c. Priya is riding at a constant speed of 12 miles per hour. Write an expression that shows how many miles Priya has gone after Han has been riding for t hours.
d. Use your expressions to find when Han and Priya meet.
Answer:
Step-by-step explanation:
jjj
Help please! I will give brainliest!
Answer:
C
Step-by-step explanation:
this may be wrong
sorry if it is
pls help its not hard i need 100% on this ugh
HELP ILL GIVE YOU BRAINLIST
Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96.
Which store is offering the better deal on ground beef? Show your work.
Answer:
Store B is offering the better deal on ground beef
Step-by-step explanation:
Dean is comparing prices on ground beef
Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49
Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96
We need to know which store is offering the better deal on ground beef
To find the better deal we must to find the unit price of each store
The unit price = total price ÷ number of pounds
∵ Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49
∴ The unit price of Store A = 23.49 ÷ 5 = $4.698
∴ The unit price of Store A is $4.698 per pound
∵ Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96
∴ The unit price of Store B = 36.96 ÷ 8 = $4.620
∴ The unit price of Store B is $4.620 per pound
∵ $4.620 < $4.698
∴ The unit price of Store B is less than the unit price of Store B
∴ Store B is cheaper than Store A, then it is offering the better deal
Store B is offering the better deal on ground beef
Step-by-step explanation:
SOMEONE EXPLAIN FOR 100 POINTS AND BRAINLIEST! GEOMETRY HELP PLEASE!
Answer:
6 < x < 30Step-by-step explanation:
The top and bottom triangles have two congruent sides with different included angles.
AB = AD and AC is common side.The greater angle has greater opposite side.
The ∠BAC is greater than the ∠DAC as opposite side of the first (22) is greater than the opposite side of the second (16).The ∠DAC must be greater than zero but smaller than 48°.
Required inequality is:
0 < 2x - 12 < 48 12 < 2x < 60 6 < x < 30So x has a value between 6 and 30
Answer: 6 < x < 30
Step-by-step explanation:
0 < 2x - 12 < 48
12 < 2x < 60
6 < x < 30
Determine the value of the variable that makes the equation true. 1/3a =-5
Which number(s) from the set {0, 1, 2, 5, 25} makes the inequality 5w > 20 true? Show work on your paper to justify your answer.
A) 0
B) 1
C) 2
D) 5
E) 25
A football team has a net yardage of −23
1
3
yards on a series of plays. The team needs a net yardage of 30 yards to get a first down. How many yards do they have to get on their next play to get a first down?
On their next play the team needs to get yards to get a first down.
A net yardage of -26(1/3) yards would mean that the ball is twenty six and a third yards behind where the team started the first down. So first, the ball would have to travel the 26(1/3) yards to the original line of scrimmage plus another 10 yards to get the first down.
26(1/3) + 10 = 36(1/3) yards.
Another way to calculate distance traveled is Distance = End Position - Beginning Position
Therefore, Distance = 10 - (-26(1/3)) = 36(1/3) yards.
Either way, same answer.
PLEASE HELPP!!!!!!
Match the lines m and n to the statements they represent:
- A set of points where the coordinates of each point have a sum of 2
- A set of points where the y-coordinates of each point is 10 less than its x-coordinate
Match the labeled points on the graph to statements about their coordinates:
- Two numbers with the sum of 2
- Two numbers where the y-coordinate is 10 less than the x-coordinate
- Two numbers with a sum of 2 and where the y-coordinate is 10 less than the x-coordinate
Answer:
see explanation!
Step-by-step explanation:
Line N
A set of points where the coordinates of each point have a sum of 2Line M
A set of points where the y-coordinates of each point is 10 less than its x-coordinate
Any coordinate on N has a sum of 2.
Any coordinate on M has a y that is 10 less than the x.