Can someone help me with these please? (Explain 2 and 3 please! And try to do all please!

Can Someone Help Me With These Please? (Explain 2 And 3 Please! And Try To Do All Please!

Answers

Answer 1

Answer:

1. 2×1/6=1/3

2. 4×3/8=1 1/2

3. 1/4x3=3/4

4. 2/5x 5= 2

Step-by-step explanation:

Answer 2
here is the answer! it is 0n the picture i attached
Can Someone Help Me With These Please? (Explain 2 And 3 Please! And Try To Do All Please!

Related Questions

PLEASE I AM NOT TRYING TO FINISH 1ST SEMESTER UGLY, I WILL GIVE BRAINLIES IF U TRY AND IF UR CORRECT THANKYOU.

Answers

2:3

Making answer longer don’t mind bbbebebebebbebeee

Answer:

the first one is 4 * 2,  the second is 6+3

The relationship between the amount of bleach (in quarts) and the amount of water (in gallons) of a certain cleaning product is a direct variation. The constant of variation is 1/3.

How much water should be used to dilute 5 quarts of bleach?

5 gallons
15 gallons
1.67 gallons
45 gallons

Answers

Answer:

15 gallons

Step-by-step explanation:

if the constant of variation is 1/3

and they want 5 quarts of bleach

then  you would do 5÷1/3

which gets you to 15 gallons.

So the answer you be 15 gallons!

Hope this helps

Please mark brainliest!

The required proportional amount of water is 15 gallons. Option B is correct.

What is proportionality?

proportionality is defined as between two or more sets of values, and how these values are related to each other in the sense are they directly proportional or inversely proportional to each other.

Here,
Let the amount of water be x and the amount of bleach be y,
According to the question,

y =kx,
And we have given k = 1/3
y = x/3

Now, put y = 5,
5 = x/3
x = 5×3
x = 15 gallons

Thus, the required proportional amount of water is 15 gallons. Option B is correct.

Learn more about proportionality here:

https://brainly.com/question/22620356

#SPJ2

Which equation represents the situation?

Answers

Answer:

12+p =48

because he is adding pages

12+p=48 equation represents the situation

Math help needed!
What is the value of the expression?

Answers

Answer:

   A. 5

Step-by-step explanation:

35/2^3−1

= 35/8−1

= 35/7

= 5

Hope this helps!!

Find the product of 3/5 x 7/4. Then, write another pair of factors with the same product

Answers

Answer:

The product is 1.05

another pair of factors with the same product are 6/10 x 14/8

3/5x7/4= 21/20 and srry I can't think of another factor with the sane product

EXPERT HELP I'LL GIVE BRANLIEST:

Answers

Answer:

I think its c maybe

Step-by-step explanation:

I think so

Answer:

area = 74 cm^2

Step-by-step explanation:

area of parallelogram = 5x10 = 50 cm^2

area of rectangle = 3x6 = 18 cm^2

area of triangle = 4x3x0.5 = 6 cm^2

total = 74 cm^2

HELP PLEASE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Lollllllllllllllllllllllllllllllllll

A square has a perimeter of 16y + 12 units. What is the length of each side of the square?

Answers

Answer:

4y + 3

Step-by-step explanation:

one side length = (16y + 12)/4 = 4y + 3

Answer:

Nvm thebecks is correct.

4y+3 is the answer.

Step-by-step explanation:

Vaughn is laying sod in his backyard. A diagram of his backyard is below.


Note: Figure not drawn to scale

If a = 22 ft, b = 31 ft, and c = 37 ft, what is the area of the backyard?
A.
914.5 ft2
B.
90 ft2
C.
1,147 ft2
D.
25,234 ft2

Answers

the answer is 899 ft2
The answer is B , 90ft2

You add up 22+31+37= 90ft2

What is the slope of the line that passes through the points (3, -2) and (9, -2)?

A. -3
B. 0
C. 3
D. undefined

Answers

the answer is B. 0
when it’s a straight horizontal line, the slope is always going to be zero. It’s only going to undefined if the line is vertical.

Answer:

B) 0

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-2-(-2))/(9-3)

m=(-2+2)/6

m=0/6

m=0

Factor quadratic equation 5x squared-25x-30

Answers

Answer:

5(x-1)(x+6)

Step-by-step explanation:

Answer: 5x^2-25x+30=0

Step-by-step explanation:

12, 15, 10, 15, 11, 12, 15.

1. Find the mean (Add the digits, then divide by how many numbers you see).

2. Find the mode. (which number occurs the most times)

3. Mercury melts at 38 degrees Fahrenheit. Write this temperature as an integer (numbers and either a + or a -).

4. Adam walked 2 miles a day for the first week. Then he walked 3 miles a day for the next 9 weeks. How many miles did Adam walk in all?

5. Find the area of the polygon.

Answers

Answer:

1. ≈ 12.85

2. 15

3. -38

4. 41 miles

5. 88

Step-by-step explanation:

QUIK QUESTION:if i have three eggs threw 2 at my moms face and made scrammbled eggs with 1 and bought 5 more cartons how many eggs do i have =D p.s heres a free pic i made i dont rlly know =/

Answers

Answer:

60

Step-by-step explanation:

If each cartoon has 12 eggs, then you would have 60 eggs after throwing two and cooking one.

I'm bad at math so I said 70 lol

First Of all:

Why would you throw  eggs at your mom's face?

and did you eat that scrambled egg?

Anyway:The answer will depend on how many eggs is carton had.Because their are cartons that come with 38 eggs some that come with 18 eggs and their different so I couldn't possibly tell you the answer because I don't know how many eggs each carton has. I could tell you the answer if I knew. Extra:What did you do with 5 cartons of eggs???(•_•)

A cook poured 5 3/8 cups of water in a pot. Then he added another 2 1/2 cups of water to the pot. How much water is in the pot now? 7 7/8 cups 7 1/4 cups 2 7/8 cups 3 2/16 cups

Explain please!!

Answers

Answer:

7 7/8

Step-by-step explanation:

add the whole numbers 5+2 which is 7.

now add 3/8 to a 1/2. you need to have a common denominator for both so multiply 1/2 by 4. this would be 4/8. 4/8 plus 3/8 is 7/8.

put the numbers back together to get 7 7/8

Anser

7 7/8

Expilmaaaaaaition:

Find total surface area of the figure shown in square inches.
pls help ty

Answers

Answer:

54 square inches

Answer:

Step-by-step explanation:

= 2( l x w x h)

= 2(20 + 10 + 24)

= 108 square inches

I will give brainliest to whoever helps me with this question. Also, if you could please explain to me how you solved it I would appreciate it! (this is Pythagorean Theorem if your wondering).

Answers

i will try to help okay i will send my friends to help
the answer should be 25 cm

Last​ month, Ari​'s neighbors paid him to take care of their cat when they went on vacation. He spent ​$5 of his earnings on an afternoon snack and ​$13 on a new book.​ Afterward, he had no less than ​$7 left. How can you best describe how much Ari​'s neighbors paid him​?

A. They paid him exactly $__
B. They paid him $__
C. They paid him no less ​than $__

Answers

Answer:

So Aris neighbor paid them for taking care of the cat so it's $25

Step-by-step explanation:

$5+$13=$18

$7+$18=25

Ari's neighbor paid him no less ​than $25.

What is an expression?

An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.

Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.

We have,

Amount paid = x

Amount spent.

= afternoon snack + new book

= 5 + 13

= $18

Now,

Amount remaining.

= no less than $7

This means,

x - 18 > 7

x > 7 + 18

x > 25

This means,

The amount paid is no less than $25.

Thus,

They paid him no less ​than $25

Learn more about expressions here:

https://brainly.com/question/3118662

#SP2

(simplify your answer)–8(6 − 3c)

Answers

Answer:

− 48 + 24c

Step-by-step explanation:

Answer: 24c-48
Explanation:
-8(6-3c)
= (-8) (6+-3c)
= (-8) (6) + (-8)(-3c)
= -48 + 24c
= 24c-48

HELP
Luciano rode his scooter for 18 minutes and traveled 4 miles. Anthony rode his scooter 9 miles in 47 minutes. Who rode their scooter faster per mile?
what was Luciano’s minutes per mile:
what was Anthony’s minutes per mile:
Who rode their scooter faster per mile? Explain and use TTGA

Answers

Answer:

Luciano

Step-by-step explanation:

Luciano is going 4.5 minutes per mile.

Anthony is going 5.23 minutes per mile.

Luciano is going about 0.73 minute faster than anthony

3rd time posting PLEASE HELP EZ MATH

Answers

Answer:

Lol

Step-by-step explanation:

What you want help with?

Answer:

Ummm

Step-by-step explanation:

What do u need help with?

m represent the money she earns, and let h represent the number of hours she works.

Answers

Where’s the rest of the question??

Answer:

100$

Step-by-step explanation:

H:5

M:20

If she works for 5 hours every hour will give her 20 dollars and if you multiply 5x20 you will get 100 dollers for her hard work.

Priya and Han are biking in the same direction on the same path.
a.Han is riding at a constant speed of 16 miles per hour. Write an expression that shows how many miles Han has gone after t hours. 16t


b. Priya started riding a half hour before Han. If Han has been riding for t hours, how long has Priya been riding? T+30


c. Priya is riding at a constant speed of 12 miles per hour. Write an expression that shows how many miles Priya has gone after Han has been riding for t hours.


d. Use your expressions to find when Han and Priya meet.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

jjj

Help please! I will give brainliest!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

this may be wrong

sorry if it is

Im pretty sure the answer is C

pls help its not hard i need 100% on this ugh

Answers

The answer is:
b= -3a/4+2
Answer. B= -3/4 a + 2

HELP ILL GIVE YOU BRAINLIST

Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96.
Which store is offering the better deal on ground beef? Show your work.

Answers

Answer:

Store B is offering the better deal on ground beef

Step-by-step explanation:

Dean is comparing prices on ground beef

Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49

Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96

We need to know which store is offering the better deal on ground beef

To find the better deal we must to find the unit price of each store

The unit price = total price ÷ number of pounds

∵ Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49

∴ The unit price of Store A = 23.49 ÷ 5 = $4.698

∴ The unit price of Store A is $4.698 per pound

∵ Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96

∴ The unit price of Store B = 36.96 ÷ 8 = $4.620

∴ The unit price of Store B is $4.620 per pound

∵ $4.620 < $4.698

∴ The unit price of Store B is less than the unit price of Store B

∴ Store B is cheaper than Store A, then it is offering the better deal

Store B is offering the better deal on ground beef

Step-by-step explanation:

The answer is B!!!! i hope i helped

SOMEONE EXPLAIN FOR 100 POINTS AND BRAINLIEST! GEOMETRY HELP PLEASE!

Answers

Answer:

6 < x < 30

Step-by-step explanation:

The top and bottom triangles have two congruent sides with different included angles.

AB = AD and AC is common side.

The greater angle has greater opposite side.

The ∠BAC is greater than the ∠DAC as opposite side of the first (22) is greater than the opposite side of the second (16).

The ∠DAC must be greater than zero but smaller than 48°.

Required inequality is:

0 < 2x - 12 < 48 12 < 2x < 60 6 < x < 30

So x has a value between 6 and 30

Answer: 6 < x < 30

Step-by-step explanation:

0 < 2x - 12 < 48

12 < 2x < 60

6 < x < 30

Determine the value of the variable that makes the equation true. 1/3a =-5

Answers

The value of a is -15.
it’s -15 because 3 times 5 is 15 but since the 5 is negative it’s -15 :]

Which number(s) from the set {0, 1, 2, 5, 25} makes the inequality 5w > 20 true? Show work on your paper to justify your answer.

A) 0

B) 1

C) 2

D) 5

E) 25

Answers

The answers will be d and e
The answer will be d and e

A football team has a net yardage of −23
1
3
yards on a series of plays. The team needs a net yardage of 30 yards to get a first down. How many yards do they have to get on their next play to get a first down?


On their next play the team needs to get yards to get a first down.

Answers

A net yardage of -26(1/3) yards would mean that the ball is twenty six and a third yards behind where the team started the first down.  So first, the ball would have to travel the 26(1/3) yards to the original line of scrimmage plus another 10 yards to get the first down.  

26(1/3) + 10 = 36(1/3) yards.

Another way to calculate distance traveled is Distance = End Position - Beginning Position

Therefore, Distance = 10 - (-26(1/3)) = 36(1/3) yards.

Either way, same answer.

PLEASE HELPP!!!!!!

Match the lines m and n to the statements they represent:

- A set of points where the coordinates of each point have a sum of 2


- A set of points where the y-coordinates of each point is 10 less than its x-coordinate


Match the labeled points on the graph to statements about their coordinates:


- Two numbers with the sum of 2


- Two numbers where the y-coordinate is 10 less than the x-coordinate


- Two numbers with a sum of 2 and where the y-coordinate is 10 less than the x-coordinate

Answers

Answer:

see explanation!

Step-by-step explanation:

Line N

A set of points where the coordinates of each point have a sum of 2

Line M

A set of points where the y-coordinates of each point is 10 less than its x-coordinate

Any coordinate on N has a sum of 2.

Any coordinate on M has a y that is 10 less than the x.

Other Questions
What U.S. economic measurement shrank from $21.4 trillion in 2019 to $20.9 trillion in 2020 as a result of the coronavirus pandemic? find the measure of angle k complete the inequality 13/18 11/14 LABEL YOUR ANSWERS PART A and PART BA school cafeteria makes 4 different salads during the week but serves only 2 each day on a rotating basis. The 4 salads are listed below. Chicken (C) Fruit (F) Pasta (P) Tuna (T)Part A: Use the letters C, F, P, and T to list all outcomes of 2 salads.Part B: A student randomly chooses a day to buy a cafeteria salad without knowing which 2 salads are being served. What is the probability the student chooses a day the cafeteria is serving chicken salad, pasta salad, or both? Show your work or explain your thinking.(sorry if this is confusing, but I really needed the answer!) 3571214Input/Output TableaAnna's Dog(A) Sara's Dog(S)61dragande 14028dan10ema76 Which sum is equal to the expression - 5x3 + 2x2 + 9x+2/(x+ 2) linear or non linear The length of a rectangle is 3 yd longer than its width.If the perimeter of the rectangle is 30 yd , find its area. 1. In this process, plants use the energy of sunlight to convert water andcarbon dioxide into high-energy carbohydrates (sugars and starches), andoxygen as a waste producta. Calvin cycleO b. photosynthesisc. light-dependent reactionsd. cellular respiration What can i do to help with constant migranes? My partner gets them a lot and id like to help him Someone plz help me giving brainliest!! The seventh-grade class is putting on a variety show to raise money. It costs $150 to rent the auditorium that they are going to use. If they charge $5 per ticket, how many tickets do they need to see in order to raise at least $750? Should there be an age limit for cellphones? PRO and con what's the correct answer Account for the difference in the shape and color of the potential maps for ammonia and the ammonium ion. y = 2x + 4 and y = 3x+ 2 Where did hitler invade after he took over Czechoslovakia and made a pact with Russia? Mario needs 18 ounces of cream cheese to make 3 cheesecakes. How many ounces of cream cheese does Mario need if he wants to make 10 cheesecakes? What is an alternative plan?A) DeadlineB) PlanC) InventoryD) Contingency Plan Need help on this one thank u