Answer:
The answer is 13
Step-by-step explanation:
Took the test on Edge
Answer:
x=13 :)
I took the quiz
When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis??
Answer:
the second number
Step-by-step explanation:
EX: ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd
The amount of flour that the bakery used this month was a 40% increase relative to last month. The bakery used 75 pounds of flour last month. How much
flour did the bakery use this month?
Answer: 11%
Step-by-step explanation:
so, I’m not going anywhere else to go to the store and I’ll let you know if you need anything or do I need to get something for dinner lol you know what I’m going through and I can’t even imagine what you mean by that time and you have have to do that for you too but I’m just trying to get you to do that that I don’t want to do with that and that I’m going to be a pain and I’m sorry I don’t want you to think that you have been in the hospital and you have no desire for me to come in this week I don’t think I can do anything with your dad and you are just not being mean and I can’t even talk to you and I’m not going through all that I know I don’t know what to do but you are not going through all this nonsense I know that I know what I want you do not need me but you know me I love that I don’t know if I will ever do that anymore but you are not even in my mind for a while but you are not so much and I’m sorry I just want to make sure that I have no idea that I’m going to have to be a friend of my best relationshi.
Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g
Answer:
A
Step-by-step explanation:
B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.
C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.
A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.
Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?
Step-by-step explanation:
help
16+x=-34
Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):)
Answer:
x=-50
Step-by-step explanation:
16+x=-34
take away 16 from each side
x=(-34-16)
x=-50