Figure ABCD is a rhombus.What is the value of x? 13 14 26 28

Answers

Answer 1

Answer:

The answer is 13

Step-by-step explanation:

Took the test on Edge

Answer 2

Answer:

x=13 :)

I took the quiz


Related Questions

When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis??

Answers

Answer:

the second number

Step-by-step explanation:

EX:  ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd

The amount of flour that the bakery used this month was a 40% increase relative to last month. The bakery used 75 pounds of flour last month. How much
flour did the bakery use this month?

Answers

75-40%=
100-40= 60%= 0.6
75-0.6= 74.4 pounds of flour

I’m sorry if it’s wrong because I’m not 100% sure

Answer: 11%

Step-by-step explanation:

so, I’m not going anywhere else to go to the store and I’ll let you know if you need anything or do I need to get something for dinner lol you know what I’m going through and I can’t even imagine what you mean by that time and you have have to do that for you too but I’m just trying to get you to do that that I don’t want to do with that and that I’m going to be a pain and I’m sorry I don’t want you to think that you have been in the hospital and you have no desire for me to come in this week I don’t think I can do anything with your dad and you are just not being mean and I can’t even talk to you and I’m not going through all that I know I don’t know what to do but you are not going through all this nonsense I know that I know what I want you do not need me but you know me I love that I don’t know if I will ever do that anymore but you are not even in my mind for a while but you are not so much and I’m sorry I just want to make sure that I have no idea that I’m going to have to be a friend of my best relationshi.

Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g​

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.

C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.

A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.

Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?

Step-by-step explanation:

help

16+x=-34

Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):)

Answers

Answer:

16+x=-34

We move all terms to the left:

16+x-(-34)=0

We add all the numbers together, and all the variables

x+50=0

We move all terms containing x to the left, all other terms to the right

x=-50

(Hope that help you out) God bless!

Answer:

x=-50

Step-by-step explanation:

16+x=-34

take away 16 from each side

x=(-34-16)

x=-50

Other Questions
I dont know the answer to this question, I need help the question is in the picture! 16+x=-34Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):) Nosotros _________ jugar a la pelota.A. supisteB. conocemosC. sabemosD. conozcoReset Next Discuss any five achievements of "Acheampongs" National Redemption Council junta from January to October 1975 in Ghana PLS HELP ME I NEED THIS QUESTION ANSWER FAST ASAP!Its not the possessions that matter, its the memories associated with them.Write an article for a magazine about your most prized possessions. In your article,you could include:1. what the possessions are2. facts or information about the possessions3. why the possessions are prized What effect did the Ghost of Christmas Past have on Scrooge after their encounter? How did Scrooge feel at that point in the story? When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis?? describe how an electromagnet can be switched on and off. How many electrons can be present in an atom having three principalenergy levels? * Find the measure of the indicated angle to the nearest degree (whole number).393615 Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*a) y = 7.35gb)g=7.35 yc) y = 7.35+g 1. Evaluate when y=3. 3y + 2 (2y+6)33273y+12 Select two incidents that contribute to the main conflict in the story nathan can anyone help me with this question?how do enzymes affect activation energy in a chemical reaction