You are putting money into a bank account. You start with $100 and add $12 every month. The total amount of money in your account can be represented by the following equation. (where T is total amount and M is the number of months):
T = 100 + 12 M
If you have $208, how many months have passed?
Show the equation and how you got the answer.
100
Add 12 every month
Ex: 100 + 12
100 + 12 + 12+ 12+ 12+ 12+ 12+ 12+ 12+ 12
It wound not be 100 x 9 because 100 x 9 is 900
Therefore 9 months
9 x 12 = 108
so that would be 100+108= 208
Hope this helps~
7. What is the missing measure?
12 cm
x х
3 cm
A 8 cm
B 4 cm
9 cm
C 6 cm
D 3 cm
8
Which expression is equivalent to 4.8 + 2.2w – 1.4w + 2.4?
Answer:
7.2 + 0.8w
Step-by-step explanation:
Combine like terms.
Here Like terms: i) 2.2w and (-1.4w)
II) 4.8 and 2.4
4.8 + 2.2w - 1.4w + 2.4 = 4.8 + 2.4 + 2.2w - 1.4w
= 7.2 + 0.8w
Arc AD=98 and I need help with both problems below
Answer:
arc DC = 64
angle DCQ = 32
Step-by-step explanation:
Hello There!
The circumference of a normal circle is 360
Given that arc AD = 98 and having found arc ABC we can find arc DC by subtract the known arcs from 360
360 - 98 - 198 = 64
Hence arc DC = 64
The problem wants us to find angle DCQ having found arc DC
Remember like stated before an included angle is equal to 1/2 its opposite arc
64/2=32
so angle DCQ = 32
If You Had Three Wishes, What Would You Wish For?
Answer:
I would wish to be the brainliest, I would wish for more points, and i would wish for more people to answer my questions
Step-by-step explanation:
thats only for brainly though
Answer:
My three wishes would be:
1: Get all staright A's
2: the sickness that starts with C thats going around goes away forever
3: Have some cheesecake.
Step-by-step explanation:
Find the interest
earned:
$26,000 for 36 months
at 7.5% annual
compound interest
Answer:
Interest = $6,300 (Approx.)
Step-by-step explanation:
Given:
Amount deposit (P) = $26,000
Number of month = 36 month
Number of year (n) = 36 / 12 = 3 year
Rate of interest (r) = 7.5% = 0.075
Find:
Interest earned
Computation:
Interest = p[(1+r)ⁿ-1]
Interest = 26,000[(1+0.075)³-1]
Interest = 26,000[(1.075)³-1]
Interest = 6,299.71
Interest = $6,300 (Approx.)
what is the area of a circle with a radius of 5m?
Circle
Solve for area
A≈78.54m²
r Radius
5
m
d
r
r
r
d
d
C
A
Solution
A=πr2=π·52≈78.53982m²
Answer:
25π or 78.54m²
Step-by-step explanation:
the area of a circle with a radius of 5m=πr²=π×5²=25π or 78.54m²
State whether the sequence is Arithmetic, Geometric, or Neither: 40, 43, 46, 49, ......
Answer:
t2-t1 =43-40
Step-by-step explanation:
you subtract the second term by the first term to get the common difference
a) 23 x 11 - 23 x 10
Step-by-step explanation:
= 23 × 11 - 23 × 10
= 23 ( 11 - 10)
= 23 ( 1)
= 23
plz mark my answer as brainlist plzzzz.
hope this will be helpful to you .
At the beginning of March, a store bought a rake at a cost of 9$ and marked it up 130%. At the end of the month, the rake had not sold, so the store marked it down 50%. What is the discounted price?
Answer:
the new discounted price is $5.85
Step-by-step explanation:
First convert 130% into a decimal: 130 ÷ 100 = 1.3
Next multiply 1.3 by 9: 9 x 1.3 = 11.7
Then convert 50% into a decimal: 50 ÷ 100 = 0.5
Last multiply 11.7 by 0.5: 11.7 x 0.5 = 5.85
less than 100 students want to start at 9:00 am true or false
for there are 17
The commuting distances, in miles, of 10 employees were used to make the box plot shown above. Which of the sets of distances below matches the given box plot?
A.
Commuting Distances: 10, 15, 15, 20, 20, 30, 30, 30, 45, 45
B.
Commuting Distances: 10, 15, 15, 20, 20, 20, 30, 45, 45, 45
C.
Commuting Distances: 10, 15, 15, 20, 20, 20, 30, 30, 45, 45
D.
Commuting Distances: 10, 15, 20, 20, 20, 20, 30, 30, 45, 45
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Which is a simplified form of the expression -9(y + 1) + 5y?
Answer:
Your answer is -4y - 9
Step-by-step explanation:
Simplify the expression.
~Brainiliest please~
A
Question 14
Jabar earns $5 for the first 10 pounds of newspaper he recycles, then 50 25 for each additional pound. Which expression ropresents the amount he earns for recycling p pounds of newspaper if p > 10?
5+0.25 (p-10)
(5 +0.25) P
5 +0.25p
5 (10) +0.25p
B
С
D
Complete Question
Question 14
Jabar earns $5 for the first 10 pounds of newspaper he recycles, then $0.25 for each additional pound. Which expression represents the amount he earns for recycling p pounds of newspaper if p > 10?
a. 5+0.25 (p-10)
b. (5 +0.25) P
c. 5 +0.25p
d.5 (10) +0.25p
Answer:
5 (10) +0.25p
Step-by-step explanation:
Let the number of additional pounds = x
Hence:
Jabar earns $5 for the first 10 pounds of newspaper he recycles, then $0.25 for each additional pound.
The statement above is represented as:
$5 × 10 + $0.25 ×p
= 5(10) + 0.25(p)
Therefore, the expression that represents the amount he earns for recycling p pounds of newspaper if p > 10 is written as
5(10) + 0.25(p)
Option d is the correct option
jose is now six years older than john. in two years jose will be twice as old as john. How old is john now.
Answer:
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣀⣤⣤⣤⣤⣤⣤⣤⣤⣄⣀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣴⣾⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣶⣤⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢠⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣦⡀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣾⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⠿⠿⠛⠛⠛⠛⠿⠿⣿⣿⣷⣄⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡆⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⣿⣷⠀⠀
⠀⠀⢀⣠⣤⣴⣶⣶⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢸⣿⣇⠀
⠀⢀⣾⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣶⣤⣤⣤⣤⣤⣤⣤⣤⣴⣶⣿⣿⡿⠀
⠀⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠃⠀
⠀⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠁⠀⠀
⠀⣸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀
⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀
⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀
⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⠀⠀⠀
⠀⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡇⠀⠀⠀
⠀⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡇⠀⠀⠀
⠀⠀⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠙⠿⠿⠿⠿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠿⠿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡄⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⢐⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠃⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣾⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢻⣿⣿⣿⡿⣟⣯⣿⠟⡉⠉⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠻⢿⣽⣿⣿⣿⠿⠿⠟⠒⠉⠉⠉⠉⠉⠉⠉⠙⠋⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠿⠋⠉⢀⣠⣤⣤⡔⣄⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣴⠾⠛⠋⠉⠀⢀⣀⠐⣤⣶⣶⡤⢤⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣤⣰⣶⣾⣿⣿⣿⣆⠀⣀⣀⡀⣀⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠉⠀⢀⢀⣀⠀⣀⣈⡿⠿⠿⠽⠃⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠛⠛⠿⠿⠿⠿⠾⠟⢁⣀⡴⣦⠆⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢦⣤⣀⣀⠀⠀⠀⠀⢘⣿⣍⡷⠆⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢶⣄⠈⠉⠛⠛⠿⠓⠀⠉⠋⠉⣀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣧⡀⠙⠻⢶⣶⡤⠀⠀⠛⠶⠾⠼⠋⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣆⠈⠻⣶⣤⡀⠀⠀⢸⠿⣶⣦⣤⣠⣾⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢠⠙⢷⣤⣀⠈⠁⠀⠀⢠⣤⣀⠈⠉⠈⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⡌⢧⣀⠉⠛⠃⠀⠀⠀⠀⠉⠛⠿⠿⠻⠃⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠰⢳⣄⠙⠛⢋⠁⠀⠀⠀⠘⠿⣴⣤⣄⣤⡄⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠘⣄⡙⠛⠋⠀⠀⠀⠀⠀⠰⣤⣀⠉⠉⠉⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⢠⡈⠉⠉⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⡈⠙⠛⠛⠛⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⢦⡉⠛⡁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠷⣶⣦⡆⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢠⡈⢷⣌⠙⠛⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠰⣦⣄⣀⣀⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⢷⣄⡉⠛⠛⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⠈⠙⠛⠛⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢦⣀⠉⠛⠷⠖⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠘⠿⣶⣦⡄⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣠⣀⠙⠳⠶⠶⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢠⣀⣀⣀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠙⠻⢿⣶⣤⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢠⠛⠛⠻⠿⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠰⣦⣄⠈⠉⠋⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢹⣿⣿⣶⡆⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠺⠿⠿⠿⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠙⠻⠟⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣤⣤⣤⣤⡄⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⣀⣀⣀⣀⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠛⠛⠻⠿⠿⠧⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢠⣞⣻⣿⣿⣔⣿⠂⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠛⠋⠉⠉⠁⠀⠀⠀⠀
Step-by-step explanation:
Answer:
John is currently 6 years old.
You can find this by setting John's original age as x and Jose's original age as x + 6. Then we can set up an equation adding two to both.
John's new age = x + 2
Jose's new age = x + 8
Now we can multiply John's new age by two and set equal to Jose's age, since Jose's new age is twice as much as John's.
2(x + 2) = x + 8
2x + 4 = x + 8
x + 4 = 8
x = 4
This means John's original age is 4 and his new age is 6.
Step-by-step explanation:
how many square metre of carpeting are needed to cover a floor that measures 8m by 5m
Answer:
40 meters squared
Step-by-step explanation:
8 * 5 = 40
Jameson Middle School gives bottles of water to teachers and students who are going on a field trip. The school orders 500 bottles of water. They plan to give 35 bottles of water to teachers. They ordered at least 2 bottles of water for each student. How many students could be going on the field trip?
Answer:
215 students
Step-by-step explanation:
500 divided by 2 = 250
250 - 35 each= 215
Wyatt buys a one-quart bottle of juice for $4.80. How many fluid ounces of juice did Wyatt buy?
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate per fluid ounce = $0.15
Step-by-step explanation:
Given that:
Cost of one quart bottle of juice = $4.80
We know that:
One quart = 32 ounces
Unit rate is the rate in which two quantities are compared and one of them is one.
Unit rate =
Unit rate = $0.15 per fluid ounce
Hence,
Unit rate per fluid ounce = $0.15
Answer:
Wyatt bought 32 fluid ounces.
Step-by-step explanation:
If Wyatt bought a 1 quart bottle of juice, (which you would need to convert into fluid ounces) but every 0.1 quarts of juice would be 3.2 fluid ounces. And if 0.5 quarts of juice is 16 ounces we could do 16 + 16 (fluid ounces) and we would get 32 fluid ounces in total.
And that's how you get the answer! :)
Out of 1200 people polled, 30% do not like radio, and 10% of the people who do not like radio also do not like music. How many people polled do not like both radio and music?
Answer:
10% of people don't like either. Your answer is 120 people.
Step-by-step explanation:
find the value of given expression
[tex] \sqrt{35 \times 35} [/tex]
Answer:
√{35×35}=√35²=35 is your answer
Answer:
35 is your answer
Step-by-step explanation:
.......
During an local election the ratio of teens to adults who voted was 9.3. If 732 people voted how many were teens
Answer: 549
Step-by-step explanation:
Given
The ratio of teens to adults is 9:3
The total number of people who voted is 732
let 9x be the no of teens and 3x be the no of adults such that their ratio is 9:3
So, we can write
[tex]\Rightarrow 9x+3x=732\\\Rightarrow 12x=732\\\Rightarrow x=61[/tex]
No of the teens were [tex]9x=9\times 61=549[/tex]
Determine the radius of the circle below.
Answer:
r = 22.629
Step-by-step explanation:
Using the Pythagorean theorem:
(35 + r)² = 53² + r²
1225 + 70r + r² = 2809 + r²
subtract r² from each side of the equation:
1225 + 70r = 2809
subtract 1225 from each side:
70r = 1584
r = 22.629
How many proportional relationships are shown in the coordinate plane below?
Choose 1 answer:
a. 0
B. 1
c.2
d.3
Answer:
0
Step-by-step explanation: i did the lesson
Sallie is earning $8.70 per hour and got a 6% increase in her pay. What is sallies new rate of pay?
Find the circumference of the circle with the given area A. Use 3.14 for TI
A = 87.9
C =
r=
A shipping container will be used to transport several 100-kilogram crates across the country by rail. The greatest weight that can be loaded into the container is 27500 kilograms. Other shipments weighing 6800 kilograms have already been loaded into the container. Write and solve an inequality which can be used to determine xxx, the number of 100-kilogram crates that can be loaded into the shipping container.
Answer:
x ≤ 207 crates
Step-by-step explanation:
Greatest weight of the container = 27,500 kilograms
Weight of other shipment = 6,800 kilograms
Weight of a crate = 100 kilograms
Number of 100-kilogram crates that can be loaded into the shipping container = x
The inequality is
27,500 ≤ 6800 + 100x
27,500 - 6800 ≤ 100x
20,700 ≤ 100x
x ≤ 20,700 / 100
x ≤ 207 crates
Write 9 19/20
as a decimal.
Answer:
9.95
Step-by-step explanation:
Answer:
9 19/20 = 9.95
Step-by-step explanation:
What are the measurements of angle 1 and angle 2
Bonnie's doctor recommended that she drink 2cups of milk per day. If she buys 3 quarts of milk,will it be enough milk to last 1 week?
Answer:
She does not have enough milk to last for 1 week
Step-by-step explanation:
From the question, we are told that:
Bonnie's doctor recommended that she drink 2cups of milk per day.
Step 1
The number of days in a week is 7 days
Hence
1 day = 2 cups of milk
7 days = x
Cross Multiply
x = 7 × 2 cups of milk
= 14 cups of milk.
Step 2
If she buys 3 quarts of milk,will it be enough milk to last 1 week?
We have the conversion rate as:
1 quart = 4 cups
Therefore,
1 quart = 4 cups
3 quarts = x cups
Cross Multiply
x cups = 3 quarts × 4 cups/1 quart
x cups = 12 cups of milk
This means she bought 12 cups of milk.
Therefore, from the above calculation, she does not have enough milk to last for 1 week because due to her doctor's recommendation, she need 14 cups of milk for the week but she only bought 12 cups of milk
Answer:
70
Step-by-step explanation:
68+2
What is the value of x?
Answer:
x = 39
Step-by-step explanation:
The angle between a tangent and the radius of a circle at the point of contact is 90° , then
x = 180 - (90 + 51) = 180 - 141 ← angle sum of triangle
x = 180 - 141 = 39
x + 51 = 90
x = 90 - 51
x = 39°