Answer:
a
Step-by-step explanation:
If you multiply a by 2, then divide it by 2, then that equals a.
Hope that this helps!
If I traveled 240 miles if a car goes 240 miles in 4 hours how far could it go in 6 hours and 30 minutes
Answer:
390 miles
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{6.5}{4} :\frac{y}{240}[/tex]
y · 4 = 240 · 6.5
4y = 1560
4y ÷ 4 = 1560 ÷ 4
y = 390
PLZZZ HELP RN ASAP TYSM
HELPPP PLEASE I HAVE A TEST!!
Answer:
180
Step-by-step explanation:
The two angles on the line should add up to 180! Because a straight line is 180 degrees!
What is P55 ?
120
25
1
5
Answer:
There isn't really enough information to answer, if it's fine could you eloborate
Step-by-step explanation:
Answer:
120
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP WILL MARK U BRAINLIEST
<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3
Answer:
No
<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3
Sophia is going to invest $5,800 and leave it in an account for 5 years. Assuming the
interest is compounded annually, what interest rate, to the nearest hundredth of a
percent, would be required in order for Sophia to end up with $7,500?
Answer:
r≈5.28%
Step-by-step explanation:
HURRY! please help i’ll give brainliest
Answer:
The first and third options.
Explanation:
Look at each column and add the number of families.
hello please help i’ll give brainliest
Answer:
the 2nd one
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
The second statement is correct. The comma indicates that the "favorite fruits" are identified right there and then.
NO LINKS OR FILES i WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER DOES IT CORRECTLY WITH NO LINKS OR FILES
Answer:
10
Step-by-step explanation:
it is 9.99 so you round up
Help me please ASAP !!!!
Answer:
A, the first one
Step-by-step explanation:
If 4(x + 2) = 36, then x =
Answer: 7
Step-by-step explanation: use algebra to solve this. 4(x+2)=36
4x+8=36
4x+8-8=36-8
4x=28
x=7
Hope this helps
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
4(x + 2) = 36
4x + 8 = 36
4x + 8 - 8 = 36 - 8
4x = 28
4x ÷ 4 = 28 ÷ 4
x = 7
Check:
4(x + 2) = 36
4(7 + 2) = 36
4(9) = 36
what is the perimeter for this?
Answer:
66
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is 66
Step-by-step explanation:
9+9+9+9+30=66
A rectangular prism has a length of 84 inches, a width of 5 inches, and a height of 2 inches. Oscar has a storage container for the
prism that has a volume of 100 cubic inches.
What is the difference in volume between the prism and the storage container?
Enter your answer in the box as a simplified mixed number or a decimal.
in
Please help me! I'm asking for help I need all the help I can get.
Answer:
45
Step-by-step explanation:
HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:30
Step-by-step explanation:
60 plus 30 equals 90 so common sense says that’s the answer
Answer:
30
Step-by-step explanation:
2. 3, 6, 12, 24, 48, 96, ….
Circle one: Arithmetic or Geometric
Fill in the value of d = _____ or r = ______
Identify the value of the 5th term: _________
Answer:
geometric with r = 2
Step-by-step explanation:
An arithmetic sequence has a common difference between consecutive terms
6 - 3 = 3
12 - 6 = 6
24 - 12 = 12
48 - 24 = 24
96 - 48 = 48
As we see the differences are not common, so not arithmetic
A geometric sequence has a common ratio between consecutive terms.
6 ÷ 3 = 2
12 ÷ 6 = 2
24 ÷ 12 = 2
48 ÷ 24 = 2
96 ÷ 48 = 2
There is a common ratio of 2, so sequence is geometric
with 5th term = 48
What’s the product and the units
Answer:
114 mi
Step-by-step explanation:
[tex]6h*\frac{19 mi}{h}[/tex]=[tex]\frac{6h*19mi}{h} \frac{6*19mi}{1} =114mi[/tex]
Joan bought a 3-pound bag of shrimp for 19.55. What is the unit price per ounce of shrimp?
Answer:
$0.407291667 per ounce
Step-by-step explanation: there are 16 ounces in a pound. 16 times 3 is 48.
in order to find the price per ounce, we need to divide the total price by the number of ounces
19.55/48 is 0.407291667
Which table shows a proportional relationship between weight and price?
Answer:
where the table??
Step-by-step explanation:
If you deposit $10,000 into an account that pays 6.5% interest compounded semiannually, how much money will you have
after 7 years?
Answer:
PV = $10,000(1/1+6.5%^2x7) It is 7 years semiannually, which means 2 interest payments each year.
Step-by-step explain
Round it to the nearest $100
find this out by using
A=P(1+r/n)^ntnation:
hope this helps
[tex]\sqrt 2/\sqrt18[/tex]
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
We need to simplify the given radical form . Some properties that we will use is ,
[tex]:\implies[/tex] √a / √b = √[ a/b]
The given radical form is ;-
[tex]:\implies[/tex] √2/√18
We can write it as ,[tex]:\implies[/tex] √[ 2/18]
[tex]:\implies[/tex] √[ 1/9]
[tex]:\implies[/tex] √[1/3²]
[tex]:\implies[/tex] 1/3
Hence the required answer is 1/3.Brainliest goes to whoever answers correctly try to show work ONLY if you can
In how many ways can you choose a cat?
adfgggggfefcenfnkekf
Jeremy ran a mile in 5 minutes and 8 seconds. Write the time in minutes as a decimal.
Answer:
5.133333
Step-by-step explanation:
QUESTION ABOUT LOGARITHM
Answer:
G is correct
Step-by-step explanation:
Answer:
G. 2(log4 3 + log4 x).
Step-by-step explanation:
log4 (3x)^2
= log 4 3^2 + log4 x^2
= 2 log4 3 + 2 log4 x
= 2(log4 3 + log4 x)
A blueberry muffin is on sale for 5% off. It's sale price is $1.90. What was the original price?
Answer: $2.00
Step-by-step explanation:
The best way to do this here is just use quick calculation.
5% of 1 is 0.05. 5% of 2 would be double that, or 0.1.
2.00 - 0.10 is 1.90.
Answer:
The original price was $2.
Step-by-step explanation:
The muffin is on sale for 5% off. This means it is being sold for 95% of its original price.
Its sale price is $1.90. This means that 95% of its original price is 1.90.
Let's set up an equation.
95% of original price is $1.90.
0.95 • x = 1.90
Divide both sides by 0.95 to isolate x.
x = 2
The original price was $2.
Hope this helps!
Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee assuming the same function applies to any numbers of shirts bought how much in dollars would 1 shirt cost before the shipping fee
Answer:
15 Dollars
Step-by-step explanation:
If you take the shipping price (3 dollars) off you get 15 per shirt
If Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee then one shirt costs $15 before the shipping fee.
What is Equation?Two or more expressions with an Equal sign is called as Equation.
Given that Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee.
We have to find the cost of one shirt before the shipping fee.
Let x be the cost of one shirt before the shipping fee.
Then, we can set up two equations based on the given information:
2x + shipping fee = 33
3x + shipping fee = 48
We can solve for the shipping fee by subtracting the first equation from the second:
3x + shipping fee - (2x + shipping fee) =48 - 33
x= 48 - 33
x = 15
So one shirt costs $15 before the shipping fee.
Hence, if Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee then one shirt costs $15 before the shipping fee.
To learn more on Equation:
https://brainly.com/question/10413253
#SPJ3
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
A) 150
B)30
Step-by-step explanation:
This dot plot is symmetric, and the data set has no
extreme values.
What is the best measure of center for this dot plot?
O A. The mean absolute deviation (MAD)
O B. The smallest value
O C. Either the mean or the median
D. The interquartile range (IQR)
Answer:
c. either the mean or the median
Step-by-step explanation:
mean - 3 median - 4
Answer:
c
Step-by-step explanation:
either the mean or median pls give brainlist