help help help help help help help

Help Help Help Help Help Help Help

Answers

Answer 1

Answer:

D= -16.8

Step-by-step explanation:


Related Questions

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)

34x
55x - 17
55x - 25

Answers

Answer:

the answer is the second one, 55x-17

Step-by-step explanation:

So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.

Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)

=63x+−21+−8x+4

And reduce that further and you get 55x-17.

The answer that you get is B which is 55x - 17! Your welcome!

If trapezoid
Q
R
S
T
is translated
4
units left and
7
units up, what is the length of segment
T

S

?

3
units
3 units

4
units
4 units

6
units
6 units

12
units

Answers

It’s really hard to understand can u maybe re write it

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

100 points and brainliest.

An irregular polygon is shown below:

The area of the irregular polygon is ____ square units.

Answers

Answer:

15 unit²

Step-by-step explanation:

The area can be found two different ways

First, addition of two sections:

3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²

Second, removal of section:

7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²

Answer:

15 square units is the area of the irregular polygon

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75

–$5,018.20

$5,018.20

$31,363.75

Answers

Answer:

It's either –$5,018.20 or $5,018.20


I think it’s -$5,018.20

PLEASE HELP!!! 100 POINTS!!! EASY!!

Which ordered pair is the solution to the system of equations?

{y=3x−12
4x+6y=−6


(6, −5)

(0, −12)

(3, −3)

(4, −7)

Answers

Answer:

(3, -3)

Step-by-step explanation:

METHOD 1.

Put the coordinates of the given points to the equations and check the equality.

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

for (6, -5)

(1)

-5 = 3(6) - 12

-5 = 18 - 12

-5 = 6   FALSE

for (0, -12)

(1)

-12 = 3(0) - 12

-12 = 0 - 12

-12 = -12    TRUE

(2)

4(0) + 6(-12) = -6

0 - 72 = -6

-72 = -6    FALSE

for (3, -3)

(1)

-3 = 3(3) - 12

-3 = 9 - 12

-3 = -3    TRUE

(2)

4(3) + 6(-3) = -6

12 - 18 = -6

-6 = -6    TRUE

for (4, -7)

(1)

-7 = 3(4) - 12

-7 = 12 - 12

-7 = 0    FALSE

ANSWER: (3, -3)

METHOD 2:

Solve the system of equations:

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

substitute (1) to (2):

[tex]4x+6(3x-12)=-6\qquad|\text{use the distributive property}\\4x+(6)(3x)+(6)(-12)=-6\\4x+18x-72=-6\qquad|\text{add 72 to both sides}\\22x=66\qquad|\text{divide both sides by 22}\\\boxed{x=3}[/tex]

put it to (1):

[tex]y=3(3)-12\\y=9-12\\\boxed{y=-3}[/tex]

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}x=3\\y=-3\end{array}\right[/tex]

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

Priya has a recipe for banana bread. She uses

7 1/2

cups of flour to make 3 loaves of banana bread.

Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.

Which of these equations represents the relationship between b and f?

1. B=2/5 f

2.B=9/2 f

3.B=2/9 f

4.B=5/2 f

Answers

Answer:

i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best

I think it’s b hope I’m right

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

I hate math ill give brainliest

Answers

Answer:

-4x + 9x

Step-by-step explanation:

Combine like terms:

-4x - 9x = (-4 - 9)x = -13x

4x - (-9x) = 4x + 9x = (4 + 9)x = 13x

-4x + 9x = (-4 + 9)x = 5x

4x - 9x = (4 - 9)x = -5x

-4x - 9 x
Is the answer

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

please provide answer and explanation !!

Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?


$212.45

$ 212.45

$237.45

$ 237.45

$312.50

$ 312.50

$512.45

Answers

Answer:

$512.45

Step-by-step explanation:

12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45

$512.42 I think but I’m not sure
Other Questions
Help pls true or false 1. Oxygen from the lungs moves into the blood by active transport.2. Osmosis requires no ATP energy3. Active transport over time results in equilibrium4. Oxygen, glucose, and carbon dioxide are not permeable to the cell membrane5. In a salty environment, cells will decrease in volume and shrivel What happened to the celery if you put in food color water Wilma Robles is a District Operations Coordinator. When she visits one of her offices she finds that the office has three open boxes of Emerald Cards. Each of the three Tax Pros has a complete box and log sheet at their desk. Two of the three open boxes do not reconcile when she tries to count cards and entries on the log sheets. What should Wilma do to bring the office in compliance with policies and procedures What is the "great desideratum" Madison refers to in this excerpt? define alpha and beta Let g(x)=4x and h(x)=x^2-3. Find (g o h)(0) PLZ HELP WILL GIVE THANKS+BRANLIEST! the length of the box is 2 1/2m, it is 1 9/16 times its width. what is the height of the box if its volume is 12 3/4m3? with examples discuss principles used to collect, process and analyze statistical data in Agriculture ill give brainiest if you answer CORRECTLY and ASAP!!! A particle moves along the curve y = 5x^2 1 in such a way that the y value is decreasing at the rate of 2 units per second. At what rate is x changing when x = 1? Decreasing one fifth unit/sec Increasing one fifth unit/sec Decreasing one tenth unit/sec Increasing one tenth unit/sec i need help with this ? Your friend uses a wire coil to model how a sound wave moves. What is an advantage to using the spring coil as a model? Allan bought a sweaterfor $78 and a shirt for$29. How much more didthe sweater cost thanthe shirt Anna is creating a digital portfolio, including her professional work showcasing the designs she created. What should she add to each work?A. brief description of the work and project detailsB. only title of the workC. only date and title of the workD. only project details of the work What is the surface area of the right cone below? So anyone seen this they were violating the rules I told them to stop and they just kept talking about personal stuff yes it was smth abt someones dad but they were talking on it like it was iMessages PLease help me! its urgent due now Please help me wiyh thisIn triangle WXY, XY WX and mX=38 Find mW Imagine you've recently insulated your loft. Give a reason why your heating bill may still increase. Is it true that Terms with no variables are like terms?