Answer:
D 10x=150
Step-by-step explanation:
They are the same degree so they must equal eachother
Answer:
10x=150(Vertically Opposite Angle)
Figure ABCD is a rhombus.What is the value of x? 13 14 26 28
Answer:
The answer is 13
Step-by-step explanation:
Took the test on Edge
Answer:
x=13 :)
I took the quiz
Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g
Answer:
A
Step-by-step explanation:
B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.
C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.
A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.
Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?
Step-by-step explanation:
help
When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis??
Answer:
the second number
Step-by-step explanation:
EX: ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd
16+x=-34
Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):)
Answer:
x=-50
Step-by-step explanation:
16+x=-34
take away 16 from each side
x=(-34-16)
x=-50